Embriyo transferi nasıl yapılır?

embriyo-transferi

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri laboratuar ortamında döllendirilir. Ardından embriyo 2 ya da 5 gün sonra anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyo transferi 5-10 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Anne adayı herhangi bir ağrı duymaz bu sebeple de genel anestezi uygulanması gerekmektedir.

Embriyo transfer işlemi ne kadar sürer?

Embriyo transferi, 5-10 dakikada tamamlanır. Embriyo transferi tamamlandıktan sonra anne adayı birkaç saat merkezde dinlendirilir ve ardından evine gidebilir. Hastanede yatmaya gerek yoktur.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Anne adayı jinekolojik muayene masasına alır. Ardından hasta gerekli şekilde hazırlanır ve spekulum uygulanır. Rahim ağzının bu aşamada özel sıvılarla temizlenmesi oldukça önemlidir. Ardından embriyolog tarafından merkeze ulaştırılan embriyolar, ince bir katater ile rahme transfer edilir. Şayet anne adayı 35 yaşından küçükse ve ilk iki tüp bebek denemesi ise yasal olarak yalnızca bir embriyo transferine izin verilmektedir. Ancak anne adayının yaşı ileri ise ve gebelik şansı azsa en fazla 2 embriyo transferi yapılmaktadır.

Şayet embriyoların dış bölümünde bulunan zona tabakası kalın ise lazer ile inceltilebilir ve embriyonun rahme tutunma şansı artar. Embriyo transferi tamamlandıktan sonra son kontroller yapılır ve işlem sona erer.

Embriyo dondurma ve dondurulmuş embriyo transferi:

Embriyo transferi sırasında, geriye kaliteli embriyolar kalmış ise dondurulması önerilmektedir. Bu sayede tedavi başarısız olursa ya da çift ilerde bir çocuk daha isterse dondurulmuş embriyolar kullanılabilir. Bu sayede anne adayı her tedavi aşamasından tekrar geçmez. Dondurulmuş embriyoların transferi de aynıdır. Dondurulmuş embriyolarla gebelik şansı, klasik tüp bebek tedavisinde olduğu gibidir.

Embriyo transferi sonrası kullanılacak ilaçlar nelerdir?

Embriyo transferinden sonra çiftin durumuna göre bazı ilaçlar reçete edilebilir. İlaçlar vajinal tablet ya da jel şeklinde olabileceği gibi enjeksiyon formunda da olabilir. Anne adayına vitamin takviyeleri de önerilebilir. Doktor önerisi dışında herhangi bir ilaç ya da vitamin takviyesi alınmamalıdır.

Embriyo transferinden sonra gebelik testi (hamilelik testi) ne zaman, kaçıncı gün yapılır?

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Yapılan test, her merkezde aynıdır. Bu sebeple şayet çift merkeze uzakta oturuyorsa, bulundukları yerdeki sağlık ocağında da testi yaptırabilirler.

Ultrason ne zaman yapılır?

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Çünkü gebelik kesesi bu dönemde ultrasonda görülmeyecek kadar küçüktür. Şayet gebelik olduğu yapılan testte çıkarsa, iki hafta sonra anne adayı ultrasondan gebelik kesesini görebilir.

Embriyo transferi sonrası kanama, akıntı, ağrı normal mi?

Embriyo transferinden sonra lekelenme tarzı kanamalar meydana gelebilir. Bu lekelenme aynı gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bununla beraber hafif ağrılar da söz konusu olabilir. Ancak şiddetli akıntı, fazla kanama ya da aşırı ağrı varsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Ağrılar için doktora danışmadan hiçbir ağrı kesici kullanılmamalıdır.

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişki serbest mi?

Embriyo transferinden sonra bazı doktorlar cinsel ilişkinin serbest olduğunu söylerken, bazı doktorlar cinsel ilişkide bulunulmaması gerektiğini söyleyebilir. Bu durum tamamen çiftin sağlık durumuna göre değişmektedir. Ancak doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklamış ise gebelik testine kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Şayet gebelikten sonra herhangi bir risk tespit edilmezse, cinsel ilişkiye izin verilecektir. Bununla beraber gebelik de eğer riskliyse, cinsel ilişki için yasak uzayabilir.

Embriyo transferinden sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  • Anne adayı ağır egzersizlerden uzak durmalıdır.
  • Gebelik testine kadar olan süreçte stresten uzak ve sakin ortamlarda bulunulmalıdır.
  • Anne adayı günlük işlerini yapabilir anca ağır ve yorucu fiziksel eylemlerden kaçınılmalıdır.
  • Transferden sonra banyo yapılabilir ancak ayakta duş alınmalıdır. Aksi halde enfeksiyon riski artacaktır.
  • Sigara kullanımından ve sigara kullanılan ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Sağlıklı bir beslenme programına uyulmalıdır. Günlük vitamin, mineral ve protein mutlaka alınmalıdır.
Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle …