kürtaj sonrası duş

Kürtaj sonrası duş operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Günümüzde kürtaj işlemi, özellikle vakumlu aspirasyon yöntemi tercih edildiğinde sadece dakikalar içerisinde tamamlanıyor ve hastanın aynı gün taburcu işlemleri yapılabiliyor. Bu durum, kürtaj işleminin cerrahi bir operasyon olmadığı anlamına gelmez. Kısa sürede ve konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor olsa da kürtaj önemli bir cerrahi operasyondur ve bu işlemin ardından dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunuyor.

Kürtajın ardından mutlaka evde birkaç gün istirahat etmek gerekiyor. Aynı zamanda aşırı egzersiz yapmak, diyet programı uygulamak ya da gribal enfeksiyonlar gibi vücudun direncini düşürebilecek her türlü aktiviteden uzak durmak, hastalıktan korunmak, kürtaj sonrası duş kadar önemlidir. İyileşme sürecinin hızla tamamlanabilmesi için doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almak, harfiyen uygulamak gerekiyor. Bu sayede sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilir.

Kürtajdan Sonra Banyo Yapılır mı?

Kürtajdan sonra banyo yapılır mı

Öncelikle kürtaj sonrası duş kritik konulardan biridir. Kürtajın gerçekleştirildiği gün banyo yapılması önerilmiyor. Birkaç gün sonrasında ayakta olmak kaydıyla duş alınabilir. Kürtaj sonrasında rahmin toparlanması 1 hafta ila 4 hafta arasında geçen bir süreyi kapsayabiliyor. Bu süre boyunca rahim ağzı açık oluyor ve bu durum vücudun enfeksiyona son derece uygun olduğu anlamına geliyor. Kanama devam ettiği müddetçe enfeksiyon riski de mevcudiyetini koruyor demektir.

Kürtaj sonrasında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç reçete edilir. Antibiyotik ilacın mutlaka belirtildiği şekilde kullanılması gerekiyor. Ancak bu durum kürtaj sonrası duş alırken bakterilerin rahme ulaşmayacağı ve enfeksiyon gelişmeyeceği anlamına gelmiyor. Zira kürtajdan birkaç gün sonra duş alırken ayakta olmak, küvet kullanmamak bakteri bulaşması riskine karşı alınan bir önlemdir.

Kadınların kürtaj sonrası duş almak istemesi psikolojik olarak kendilerini kirli hissetmelerinden de kaynaklanıyor olabilir. Özellikle operasyon sonrasında kanama olması, kadınların duş alma isteğini artırıyor. Ancak yine de kısa bir süre banyo yapmama önerisini dikkate almanız gerekiyor. Aynı zamanda rahmin toparlanma sürecinde duş alırken hijyen koşullarına maksimum derecede dikkat etmek önem taşıyor. Banyo esnasında vajinal temizliğin hijyenik şekilde yapılması ve özellikle ellerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kürtaj olmak sağlığınızı etkiler mi? nelere dikkat etmek gerekir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi

Rahimden Parça Alındıktan Sonra Banyo Yapılır mı?

Kürtaj işlemi sadece istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan bir operasyon değildir. Bazı kadın hastalıklarına tanı konabilmesi için rahimden parça alınması gerekebiliyor ve bu işlem de tıpta kürtaj ya da küretaj olarak adlandırılıyor. Gebeliğin sonlandırılması amacıyla değil, rahimden parça alınması amacıyla gerçekleştirilen kürtaj sonrası duş kuralları değişkenlik göstermez. Bebek aldırmış olmasanız bile duş ile ilgili yasaklara uymanız ve operasyonun yapıldığı gün banyo yapmamanız önem taşıyor.

Rahimden parça aldıran kadınlar da kürtajdan 1 ya da 2 gün sonra ılık duş alabilir ancak ayakta duş almaya özen göstermelidir. Kürtajın ardından kanama devam ettiği müddetçe enfeksiyon riski bu kişiler için de var demektir. Bu nedenle kanama kesilene kadar küvet içerisine uzanmak, havuza, denize girmek, sauna ya da hamam gibi ortamlarda bulunmak da kürtaj sonrası duş kadar önem taşıyor ve yasaklar listesinde yer alıyor. Bu süre zarfında iç çamaşırının sıklıkla değiştirilmesi gibi unsurlara da dikkat edilmelidir.

Ayrıca kürtaj sonrası duş esnasında ender olarak baş dönmesi sorunu yaşanabiliyor. Banyonun duş öncesinde havalandırılması ve banyoda çok fazla buhar oluşmaması baş dönmesi sorununa karşı alınabilecek önlemlerdir. Duş alırken kalitesiz vücut temizleme ürünlerini kullanmamaya, vajina bölgesine uzun süre sıcak su tutmamaya özen göstermenizde fayda var.

Kürtaj sonrası ne zaman ve nasıl adet görürüm? merak ettiğiniz sorulara cevap getirdik. Aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası adet görme

Kürtaj Sonrası Bakım Nasıl Olur?

Kürtaj sonrası bakım

Bu operasyonun ardından yoğun ve uzun süreli bir bakım yapmanız gerekmiyor. Sadece kürtaj sonrası duş için birkaç gün beklemeniz ve yasaklara harfiyen uymanız yeterli olacak. Elbette bazı durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktorunuz ile görüşmeniz gerekiyor.

Örneğin operasyondan sonra rahimden parça gelmesi, kanamaya şiddetli ağrının eşlik etmesi ve ağrının şiddetinin artması mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gereken durumların başında geliyor. Ağrı kesici ilaç almış olmanıza karşın kasıklarda şiddetli sancı olması, karın bölgesinde adet sancısına benzer sancı ve ağrı hissinin oluşması halinde de doktorunuza başvurmalısınız.

Kürtajın ardından kötü kokulu akıntı gelmesi, vücut ateşinin yükselmesi, kanamanın sürekli olarak artması gibi durumlarda da kontrol gününü beklemeyin ve hemen doktorunuz ile görüşün. Hafif düzeyde mide bulantısı ve kusma olabilir. Bunun nedeni kürtaj değil, kürtaj öncesinde verilen anestezi ilacıdır. Mide bulantısının çok hafif şekilde bir süre daha devam etmesi de mümkündür. Kürtaj sonrasında hamilelik hormonu vücuttan hemen temizlenmez. Bu hormon çok hafif seviyede bulantıya sebebiyet verebilir.

Şayet kürtajın üzerinden 40 gün geçmesine karşın adet kanaması olmadıysa bu durumda da doktorunuz ile görüşün. Bunun nedeni gebeliğin devamı olabilir ve doktorunuz ultrason muayenesi ile gebeliğin devam edip etmediğini kontrol edebilir. Kürtaj sonrası meydana gelen kanama için tampon kullanmayın. Ped kullanmanız ve pedi sıklıkla değiştirmeniz, enfeksiyon riski bakımından önem taşıyor.

Kürtaj sonrası neler hissedilir? ruh hali nasıl değişir? rahim ne zaman toparlar? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası hissedilenler

Kürtaj Sonrası Duş Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle sıcak su ile kürtaj sonrası duş almak kanamanın artmasına neden olabilir. Suyun ılık olması gerekiyor. Operasyondan sonra alacağınız ilk duşu olası en kısa sürede tamamlamanız ve duş sonrasında istirahat etmeniz tavsiye edilir. Ayakta duş almanız gerekse de baş dönmesi gibi bir riski göz önünde bulundurarak yanınızda bir tabure bulundurmanızda fayda olacaktır. Duş esnasında vajina bölgesini çok fazla ovmak tahrişe neden olabilir ve enfeksiyon riskini de artırabilir.

Elbette kürtaj sonrası duş dikkatli olunması gereken tek konu değil. Bir süre boyunca cinsel ilişkiye de girmemeniz gerekiyor. Cinsel ilişki yasağı da yine enfeksiyon riskine karşı alınan bir önlemdir. Operasyon sonrası kanama devam ettiği müddetçe cinsel ilişki yasağı devam eder. Prezervatif kullanımı ile cinsel ilişki de yasak.

Çünkü prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaz. Operasyon sonrasında yapılan kontrolde doktorunuz rahimdeki iyileşme düzeyi hakkında size bilgi verecektir. Bu esnada cinsel ilişki yasağının devam edip etmediğini de doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda kürtajdan sonra cinsel ilişki yasağı hamile kalma olasılığıyla da ilgilidir. Bu operasyondan sonra döllenme meydana gelebilir ve korunmasız cinsel ilişki hamilelik ile sonuçlanabilir. Elbette istenmeyen bir gebelik olması halinde ikinci kez kürtaj işlemi yaptırmanız söz konusu olur ve henüz rahim toparlanmadan yeniden kürtaj yapılması istenen bir durum değildir.

Dolayısıyla cinsel ilişki yasağı, gebe kalma riski de göz önünde bulundurularak titizlikle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Kürtajdan sonraki 20 ila 40 gün arasında adet kanamasının gerçekleşmesi beklenir. Ancak hiç adet olmadan yeniden hamile kalan çok sayıda kadın olduğunu da belirtelim.

Kürtaj operasyonu yaptırmış olmanız, bir süre hamile kalamayacağınız anlamına gelmiyor. Halk arasında kürtajın birkaç ay hamile kalmayı engelleyeceği şeklinde yanlış bir düşünce var. Bu bilgi doğru değildir. Kürtaj, gebeliğe karşı koruma sağlamaz ve kürtajdan sonra korunmasız ilişkiye girilmesi hamileliğe neden olabilir. Sonuç olarak kürtaj sonrası duş ya da kürtaj sonrası cinsel ilişki gibi konularda doktorunuzun önerilerini dikkate alarak hareket etmeniz en doğrusudur.

Kürtaj fiyatları ne kadar? neye göre değişir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/abortion-aftercare/

Detaylı bilgi için bize ulaşın:

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın