kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma özellikle kürtaj yaptıran kadınların merak ettiği konulardan biridir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak ve bebeğin rahimden tahliyesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur. Konuyla ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri kürtajın yeniden hamile kalmaya engel olup olmadığıdır. Elbette kürtaj yaptırmış olmanız bir daha hamile kalmayacağınız anlamına asla gelmiyor. Kürtaj hamile kalmayı engelleyen bir durum değildir. Dilediğiniz zaman yeniden hamile kalabilirsiniz.

Günümüzde kürtaj işlemi vakumlu aspirasyon tekniği kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu yöntemin hem hekim hem de hasta açısından çok daha kolay bir teknik olduğunu ve iyileşme süresinin de diğer yöntemlere nazaran çok daha kısa olduğunu belirtebiliriz. Doğru şekilde yapılması durumunda kürtaj işlemi sonrası hamile kalma olasılığınızda herhangi bir değişikliğe de neden olmaz. Sadece rahmin bu operasyon sonrasında yeniden hamilelik için uygun bir form kazanmasını beklemeniz gerekiyor.

Vakumlu aspirasyon yöntemi ile kürtaj işlemi yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika arasında tamamlanıyor ve klinik istirahate gerek kalmıyor. Hastaların aynı gün taburcu işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Ancak evde birkaç gün dinlenmeyi de tavsiye ediyoruz. Bu işlemden sonra kanama ve ağrı olup olmadığı kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusu kadar merak ediliyor.

Bir süre boyunca kanama olması gayet normaldir. Kanama iyileşme tamamlandığında kendiliğinden azalmaya başlar ve bir süre sonrasında durur. Kanama süresi her hastada aynı olmak fakat genellikle bu sürenin 15 gün ila 20 gün olduğunu belirtebiliriz.

Ağrı ise hafif düzeyde olabilir. Şiddetli ağrı tıbben normal kabul edilmiyor ve içeride parça kalması ihtimalini akıllara getiriyor. Bu nedenle kürtaj sonrasına şiddetli ağrı durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Aynı zamanda kanamanın şiddetli olması ve uzun zaman geçmesine karşın durmaması halinde de zaman kaybetmeden doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Kanama ve ağrının şiddeti kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusu kadar önemlidir.

Kürtaj işlemi sonrası cinsel ilişki nasıl ve ne zaman olur? detaylı bilgi için hemen aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtajdan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalınır mı

Halk arasında kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusuna dair bazı yanlış inanışlar olduğunu kimi zaman gözlemleyebiliyoruz. Örneğin kürtajdan sonra hamileliğin mutlaka düşükle sonuçlanacağı asla doğru değildir. Kürtaj düşük yapma ihtimalinizde olumlu ya da olumsuz bir değişime neden olmaz. Kürtaj sonrasında hamile kalınamayacağı ya da hamile kalınsa bile bebeğin sağlıklı olmayacağı gibi bilgilerin hiçbir aslı yoktur ve tıbben böyle bir durumun doğru olmadığını da bilmenizde fayda var.

Bu arada kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için sadece rahimde iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesini beklemek yeterli oluyor. Aylarca beklemenize gerek olmaz. Olası en erken dönemde hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle rahimde yumurtanın ideal büyüklüğe ulaşması gerekiyor.

Bu sürenin de her hastada farklı olmak kaydıyla yaklaşık 2 hafta olduğunu belirtebiliriz. Bir diğer deyişle kürtajdan 2 hafta sonrasında hamilelik olasılığı ortaya çıkar. Korunmasız ilişki yaşanması halinde döllenme meydana gelebilir ve kadının yeniden hamile kalması mümkün olur. Fakat kürtajdan sonra belirli bir süre boyunca korunmalı ya da korunmasız cinsel ilişki yasağının olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ayrıca kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için fizyolojik açıdan ve beraberinde psikolojik açıdan kendinizi hamileliğe hazır hissetmeyi beklemeniz çok büyük önem taşıyor. Kürtaj psikolojik bakımdan kadınlar için zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle yeniden gebelik için hazır hissedilmesi ve sonrasında gebelik planlamasının yapılmasını tavsiye ederiz. Kürtaj sonrasında sık yaşanan pişmanlık ve suçluluk hissi ortadan kalkana kadar beklemeniz durumunda hamileliğinizi çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

Kürtajdan sonra hamile kalmak kolay mı

Toplumda kürtaj işlemi sonrası hamile kalma kolaylaşıyor şeklinde bir düşünce de bulunuyor. Bu düşüncenin ortaya çıkmasının nedeni uzun süre hamile kalamayan kadınların kürtajdan sonra kısa zamanda hamile kalabilmiş olmalarıdır. Ancak tıbbi anlamda kürtajın hamileliği kolaylaştırdığından söz edemeyiz. Çünkü bu alanda yapılmış bilimsel bir araştırma yok ve beraberinde kürtajın hamile kalmayı kolaylaştırdığına dair bir bulgu da elde edilmiş değil.

Bu nedene kürtaj sonrası hamile kalma kolaylaşıyor ifadesi yanıltıcı olabilir. Sadece kürtaj sonrasında dokularda bir iyileşme olması beraberinde doku yenilenmesini de getiriyor. şayet kadınlarda rahim içi dokular nedeniyle hamile kalamama durumu varsa kürtaj sonrasında yenilenme bu sorunu ortadan kaldırabilir ancak bunun da son derece düşük bir ihtimal olduğunu belirtmek lazım. Bununla birlikte kürtaj sonrası hamile kalma zorlaşıyor da diyemeyiz.

Kürtaj, gebe kalma ihtimali üzerinde bir etkiye sahip değildir. Hamile kalma ihtimalinizi ne kolaylaştırır, ne de zorlaştırır. Bu işlem sadece bebeğin anne karnından tahliye edilmesi için uygulanıyor. Vücudun hormon dengesine, fallop tüplerine ya da yumurta rezervine herhangi bir müdahale içermiyor.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır? makalemizi okumak ve öğrenmek için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemeli?

Hamile kalmak için ne kadar beklenmeli

Tıbben kürtaj işlemi sonrası hamile kalma operasyondan 2 hafta sonrasında mümkün hale geliyor. Ancak kürtajın cerrahi bir operasyon olduğunu ve rahmin toparlanması için belirli bir süre geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtajdan sonra hemen hamile kalınmasını tavsiye etmez. Zira ideal süre boyunca beklememek durumunda gebelik maalesef düşükle sonuçlanabiliyor.

Aynı zamanda kürtaj sonrası hamile kalma cinsel ilişki yasağı nedeniyle de sakıncalı oluyor. Kürtaj sonrasında bir süre kanama devam eder ve kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girilmesi yasaktır. Bu yasağa uymamak enfeksiyona neden olabilir ve bu da asla istenmeyen durumlardan biridir. Cinsel ilişki yasağı devam ederken korunmasız cinsel ilişkiye girmek çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için en azından 2 ila 2,5 ay beklemenizi önerebiliriz. Bu süre zarfında rahimde toparlanacak ve kanama duracaktır. Hamilelik için rahim yeniden hazır hale gelecektir ve aynı zamanda psikolojik açıdan da kürtajın olumsuz etkileri ortadan kalkmış olacaktır.

Kürtaj işlemi ağrılı mıdır? işlem sırasında acı çeker miyim? merak ettiğiniz soruların cevabını aşağıdaki makalemize göz atarak bulabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj işlemi ağrılı mıdır

Kürtajdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalmak

Kürtajdan sonra adet olmadan hamile kalmak

Akılların en çok karıştığı konulardan biri de adet olmadan kürtaj işlemi sonrası hamile kalma durumudur. Bunun gayet mümkün olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Daha önce de söz ettiğimiz gibi kürtajdan yaklaşık 2 hafta sonra yumurta ideal büyüklüğe ulaşmaya başlar. Şayet bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa döllenme olabilir ve sonuç olarak hamilelik meydana gelebilir.

Bu durumu yaşayan çok sayıda kadın olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle kürtaj sonrası hamile kalma olasılığını dikkate almalısınız ve şayet beklenen süre boyunca adet kanaması olmazsa mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Bu sürenin de yaklaşık olarak 45 ün olduğunu belirtmek gerekiyor. Kürtajdan sonra 45 gün boyunca adet kanaması yaşamayan kadınların zaman kaybetmeden gebelik testi yaptırması öneriliyor.

Zira kürtaj sonrası hamile kalma ve gebelik testi de yaptırmama nedeniyle yasal kürtaj süresini de kaçırabileceğinizi unutmamalısınız. En doğru olan ise korunma yöntemlerinin tercih edilmesidir. Her ne kadar kürtaj tekrarlanabilen bir işlem olsa da sıklıkla ve birbirine yakın tarihlerde kürtaj yaptırmanız da çeşitli sakıncalar doğurabilir. Bu nedenle doğum kontrol hapı, prezervatif ya da spiral gibi etkili olan korunma yöntemlerinden faydalanmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-agri-ve-iyilesme-sureci

Konu ile alakalı dış ve yabancı kaynaklar:

https://bursakadinhastaliklari.com/kurtaj-sonrasi-hamile-kalma-orani-nedir/

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Sizlerde bu makalemizi faydalı bulduysanız eğer, aşağıdaki sosyal paylaşım butonları ile paylaşıp daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

CategoryKürtaj

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın