kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma özellikle kürtaj yaptıran kadınların merak ettiği konulardan biridir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak ve bebeğin rahimden tahliyesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur. Konuyla ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri kürtajın yeniden hamile kalmaya engel olup olmadığıdır. Elbette kürtaj yaptırmış olmanız bir daha hamile kalmayacağınız anlamına asla gelmiyor. Kürtaj hamile kalmayı engelleyen bir durum değildir. Dilediğiniz zaman yeniden hamile kalabilirsiniz.

Günümüzde kürtaj işlemi vakumlu aspirasyon tekniği kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu yöntemin hem hekim hem de hasta açısından çok daha kolay bir teknik olduğunu ve iyileşme süresinin de diğer yöntemlere nazaran çok daha kısa olduğunu belirtebiliriz. Doğru şekilde yapılması durumunda kürtaj işlemi sonrası hamile kalma olasılığınızda herhangi bir değişikliğe de neden olmaz. Sadece rahmin bu operasyon sonrasında yeniden hamilelik için uygun bir form kazanmasını beklemeniz gerekiyor.

Vakumlu aspirasyon yöntemi ile kürtaj işlemi yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika arasında tamamlanıyor ve klinik istirahate gerek kalmıyor. Hastaların aynı gün taburcu işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Ancak evde birkaç gün dinlenmeyi de tavsiye ediyoruz. Bu işlemden sonra kanama ve ağrı olup olmadığı kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusu kadar merak ediliyor.

Bir süre boyunca kanama olması gayet normaldir. Kanama iyileşme tamamlandığında kendiliğinden azalmaya başlar ve bir süre sonrasında durur. Kanama süresi her hastada aynı olmak fakat genellikle bu sürenin 15 gün ila 20 gün olduğunu belirtebiliriz.

Ağrı ise hafif düzeyde olabilir. Şiddetli ağrı tıbben normal kabul edilmiyor ve içeride parça kalması ihtimalini akıllara getiriyor. Bu nedenle kürtaj sonrasına şiddetli ağrı durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Aynı zamanda kanamanın şiddetli olması ve uzun zaman geçmesine karşın durmaması halinde de zaman kaybetmeden doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Kanama ve ağrının şiddeti kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusu kadar önemlidir.

Kürtaj işlemi sonrası cinsel ilişki nasıl ve ne zaman olur? detaylı bilgi için hemen aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtajdan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalınır mı

Halk arasında kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusuna dair bazı yanlış inanışlar olduğunu kimi zaman gözlemleyebiliyoruz. Örneğin kürtajdan sonra hamileliğin mutlaka düşükle sonuçlanacağı asla doğru değildir. Kürtaj düşük yapma ihtimalinizde olumlu ya da olumsuz bir değişime neden olmaz. Kürtaj sonrasında hamile kalınamayacağı ya da hamile kalınsa bile bebeğin sağlıklı olmayacağı gibi bilgilerin hiçbir aslı yoktur ve tıbben böyle bir durumun doğru olmadığını da bilmenizde fayda var.

Bu arada kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için sadece rahimde iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesini beklemek yeterli oluyor. Aylarca beklemenize gerek olmaz. Olası en erken dönemde hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle rahimde yumurtanın ideal büyüklüğe ulaşması gerekiyor.

Bu sürenin de her hastada farklı olmak kaydıyla yaklaşık 2 hafta olduğunu belirtebiliriz. Bir diğer deyişle kürtajdan 2 hafta sonrasında hamilelik olasılığı ortaya çıkar. Korunmasız ilişki yaşanması halinde döllenme meydana gelebilir ve kadının yeniden hamile kalması mümkün olur. Fakat kürtajdan sonra belirli bir süre boyunca korunmalı ya da korunmasız cinsel ilişki yasağının olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ayrıca kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için fizyolojik açıdan ve beraberinde psikolojik açıdan kendinizi hamileliğe hazır hissetmeyi beklemeniz çok büyük önem taşıyor. Kürtaj psikolojik bakımdan kadınlar için zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle yeniden gebelik için hazır hissedilmesi ve sonrasında gebelik planlamasının yapılmasını tavsiye ederiz. Kürtaj sonrasında sık yaşanan pişmanlık ve suçluluk hissi ortadan kalkana kadar beklemeniz durumunda hamileliğinizi çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

Kürtajdan sonra hamile kalmak kolay mı

Toplumda kürtaj işlemi sonrası hamile kalma kolaylaşıyor şeklinde bir düşünce de bulunuyor. Bu düşüncenin ortaya çıkmasının nedeni uzun süre hamile kalamayan kadınların kürtajdan sonra kısa zamanda hamile kalabilmiş olmalarıdır. Ancak tıbbi anlamda kürtajın hamileliği kolaylaştırdığından söz edemeyiz. Çünkü bu alanda yapılmış bilimsel bir araştırma yok ve beraberinde kürtajın hamile kalmayı kolaylaştırdığına dair bir bulgu da elde edilmiş değil.

Bu nedene kürtaj sonrası hamile kalma kolaylaşıyor ifadesi yanıltıcı olabilir. Sadece kürtaj sonrasında dokularda bir iyileşme olması beraberinde doku yenilenmesini de getiriyor. şayet kadınlarda rahim içi dokular nedeniyle hamile kalamama durumu varsa kürtaj sonrasında yenilenme bu sorunu ortadan kaldırabilir ancak bunun da son derece düşük bir ihtimal olduğunu belirtmek lazım. Bununla birlikte kürtaj sonrası hamile kalma zorlaşıyor da diyemeyiz.

Kürtaj, gebe kalma ihtimali üzerinde bir etkiye sahip değildir. Hamile kalma ihtimalinizi ne kolaylaştırır, ne de zorlaştırır. Bu işlem sadece bebeğin anne karnından tahliye edilmesi için uygulanıyor. Vücudun hormon dengesine, fallop tüplerine ya da yumurta rezervine herhangi bir müdahale içermiyor.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır? makalemizi okumak ve öğrenmek için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemeli?

Hamile kalmak için ne kadar beklenmeli

Tıbben kürtaj işlemi sonrası hamile kalma operasyondan 2 hafta sonrasında mümkün hale geliyor. Ancak kürtajın cerrahi bir operasyon olduğunu ve rahmin toparlanması için belirli bir süre geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtajdan sonra hemen hamile kalınmasını tavsiye etmez. Zira ideal süre boyunca beklememek durumunda gebelik maalesef düşükle sonuçlanabiliyor.

Aynı zamanda kürtaj sonrası hamile kalma cinsel ilişki yasağı nedeniyle de sakıncalı oluyor. Kürtaj sonrasında bir süre kanama devam eder ve kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girilmesi yasaktır. Bu yasağa uymamak enfeksiyona neden olabilir ve bu da asla istenmeyen durumlardan biridir. Cinsel ilişki yasağı devam ederken korunmasız cinsel ilişkiye girmek çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için en azından 2 ila 2,5 ay beklemenizi önerebiliriz. Bu süre zarfında rahimde toparlanacak ve kanama duracaktır. Hamilelik için rahim yeniden hazır hale gelecektir ve aynı zamanda psikolojik açıdan da kürtajın olumsuz etkileri ortadan kalkmış olacaktır.

Kürtaj işlemi ağrılı mıdır? işlem sırasında acı çeker miyim? merak ettiğiniz soruların cevabını aşağıdaki makalemize göz atarak bulabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj işlemi ağrılı mıdır

Kürtajdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalmak

Kürtajdan sonra adet olmadan hamile kalmak

Akılların en çok karıştığı konulardan biri de adet olmadan kürtaj işlemi sonrası hamile kalma durumudur. Bunun gayet mümkün olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Daha önce de söz ettiğimiz gibi kürtajdan yaklaşık 2 hafta sonra yumurta ideal büyüklüğe ulaşmaya başlar. Şayet bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa döllenme olabilir ve sonuç olarak hamilelik meydana gelebilir.

Bu durumu yaşayan çok sayıda kadın olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle kürtaj sonrası hamile kalma olasılığını dikkate almalısınız ve şayet beklenen süre boyunca adet kanaması olmazsa mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Bu sürenin de yaklaşık olarak 45 ün olduğunu belirtmek gerekiyor. Kürtajdan sonra 45 gün boyunca adet kanaması yaşamayan kadınların zaman kaybetmeden gebelik testi yaptırması öneriliyor.

Zira kürtaj sonrası hamile kalma ve gebelik testi de yaptırmama nedeniyle yasal kürtaj süresini de kaçırabileceğinizi unutmamalısınız. En doğru olan ise korunma yöntemlerinin tercih edilmesidir. Her ne kadar kürtaj tekrarlanabilen bir işlem olsa da sıklıkla ve birbirine yakın tarihlerde kürtaj yaptırmanız da çeşitli sakıncalar doğurabilir. Bu nedenle doğum kontrol hapı, prezervatif ya da spiral gibi etkili olan korunma yöntemlerinden faydalanmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-agri-ve-iyilesme-sureci

Konu ile alakalı dış ve yabancı kaynaklar:

https://bursakadinhastaliklari.com/kurtaj-sonrasi-hamile-kalma-orani-nedir/

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Sizlerde bu makalemizi faydalı bulduysanız eğer, aşağıdaki sosyal paylaşım butonları ile paylaşıp daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

CategoryKürtaj
 1. 16 Kasım 2019

  Merhabalar size birşey danışmak istiyorum biraz uzun olacak ama kusura bakmayın lütfen. Fikirlerinize ihtiyacım var ben bir ay önce 11 haftalık gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldık kalbi durduğu için kürtaj oldum. Bugün doktora gittim herşey normal gözüküyor dedi. Bir ay sonra tekrar bebek için başlayabilirsiniz dedi. Ama biz çok istiyoruz bir evladımız olsun. şuan korkuyorum hamile kalırsam birşey olursa die. Sizce bir ay daha beklemem mi lazım. Eğer şu sıralar hamile kalırsam birşey olurmu acaba. Şimdi sürekli koraspin kullanıcam.

  • 3 Aralık 2019

   Merhaba kürtaj olduktan sonra ben genellikle üç ay gebe kalmamayı tavsiye ediyorum rahim tam olarak eski haline dönmesi gerekiyor, üç aydan önce gebelik durumunda tekrar aynı sıkıntılar yaşanabilir ancak tekrar böyle bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum…

 2. 26 Aralık 2019

  Merhaba düzeni sorum olacaktı bundan yaklaşık 2ay önce 13haftalik hamileydim bebeğim enfeksiyon kaptığı için kürtaj olmak zorunda kaldım biz bu evladimizinn olmasını çok istiyoruz eyer hamile kalırsam tekrar aynı sorunu yaşar mıyım

  • 6 Ocak 2020

   Merhaba aynı sorun olacağını düşünmüyorum bu tür durumlar pek tekrar etmez…

 3. 9 Ocak 2020

  Merhaba 1 yıl önce kürtaj oldum ve 2 aydır korumasız olarak ilişkiye giriyoruz ihtimalin yüksek olduğu günlerde ama hamile kalamıyorum reglim de gayet düzenli kürtaj sırasında bir sorun oluşmuş olabilir mi?

  • 14 Ocak 2020

   Merhaba herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum, gebe kalamıyorum diyebilmek için bir sene geçmesi gerekir yumurtlama zamanı ilişkiye girmeye özen gösterin…

   • 12 Aralık 2020

    Merhaba hocam, 18 Kasım’da kürtaj oldum boş keseydi. Kürtajdan sonra da her hangi bir sıkıntım ağrım vs olmadı gayet iyi durumdaydım ve operasyonda başarılıydı. Doktorum sıkıntı olmadığını yeniden hatta hemen hamile kalabileceğini söyledi. Kürtajdan 15 gün sonra iyi durumdaydım ve korunmadık. Şimdi kasıklarımda başımda ağrı ve baş dönmem var, yeniden hamile olabilir miyim. Risk var mı sizce, çok karşılaşmışsınızdır bu gibi durumlarla.

    • 19 Aralık 2020

     Merhaba boş gebeliklerden sonra genellikle üç ay korunma öneririz gebe kalmasını istemeyiz gebe kalırsan da çok problem olmaz, 15 gün sonra yumurtlama başlamış olabilir gebelik ihtimali tabii ki var test yapabilirsiniz

 4. 22 Şubat 2020

  Merhaba 14 ocakta kürtaj oldum bebeğim gelişmedgi için suan bir ayı gectı hala hasta olmadım ve hersey normal tekrar hamile kalmak için 3 adet dönemi mi gecmesı gerekiyor yoksa 3 ay mı sadece yani toparlanma süreci adetle alakası var mi

  • 4 Mart 2020

   Merhaba kürtaj sonrası üç adet gördükten sonra gebe kalmam uygun olur. Vücut ancak kendini toparlayabiliyor…

 5. 22 Mart 2020

  Hocam 1 kasim kurtaj oldum bebimin kalbi durdu icn simdi 5 ay oldu hala bebek sahibi olmuyoruz bide adet duzensizim var 2 ayda bir adet oluyorum sizce bu engelmi cocuk olmasina

  • 23 Mart 2020

   Merhaba muayene olman gerekiyor rahim ve yumurtalıkların tekrar değerlendirilmesi gerekiyor…

 6. 26 Nisan 2020

  Merhaba ben bundan tam 2 Ay önce boş gebelik yaşadım kürtaj olmak durumunda kaldım. Üzerine olması gereken tarihte adet gördüm ve bu ay ki adetim gecikti 3. 5. Ve 7. Gününde test yaptım 3ü de pozitif sonuç veriyor. Hamileliğim riskli mi? Kürtajdan sonra 3 ay beklemeli diyor. bunun ile ilgili bi kaç yazı okudum. Corona virüs sebebiyle hastaneye henüz gitmek istemiyorum.

  • 26 Nisan 2020

   Merhaba kürtaj sonrası üç ay beklemen iyi olurdu ancak gebe kaldıysan sorun olacağını sanmıyorum, yakın takip gerekir…

 7. 2 Mayıs 2020

  Merhabalar. İli defadır sebebi bilinmeyen düşük yaşıyorum. İlki 6 haftalık kalbi durdu. İkincisi 6 haftalık kalp sesini hiç duyamadık. Geçen hafta kürtaj oldum. Yaşım 37. İlk adet gördükten sonra hamile kalmak riski arttırır mı. Yaşımdan dolayı tedirginim. Ve süreç uzayınca daha çok strese giriyorum

  • 3 Mayıs 2020

   Merhaba iki kere düşük yaptıysan ondan sonra bir araştırma yapmak gerekir neden düşük olduğunu öğrenmek gerekir benim önerim bu süre zarfında gebe kalma tahlillerden sonra gebelik olsun.

 8. 23 Mayıs 2020

  İyi çalışmalar, Merhabalar kürtajdan 1 gün önce geri çekilme yönetmiyle ilişki yaşadık kürtajdan sonra hamile kalma ihtimali var mı böyle bir olaydan dolayı.

  • 24 Mayıs 2020

   Merhaba gebelik olasılığı yok.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın