Kürtaj Nedenleri: Eğer kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız, o kadar da yalnız değilsiniz. Her yıl milyonlarca insan planlanmamış hamileliğe maruz kalıyor ve bunlardan yaklaşık 10’da 4’ü kürtaj yaptırmaya karar veriyor. Hamile olmaya karar vermiş bazı insanlar da sağlık veya güvenlik sebeplerinden dolayı kürtaja karar verirler. Genel olarak, ABD’de 10 kadından 3’ü 45 yaşına kadar kürtaj yaptırabiliyor.

Bazen karar vermek çok basittir. Bazen ise çok karışık… Her iki durumda da, kürtaj yaptırma kararı kişisel bir durumdur ve bunu yapabilecek tek kişi sizsiniz. Herkesin kürtaj yaptırmak için kendine ait ve geçerli sebepleri vardır. Kürtaj nedenleri sanılanın aksine oldukça fazladır.

Gebeliğin Sonlandırma Nedenlerinden Bazıları Şunlardır

  • Zaten sahip oldukları çocuklara mümkün olan en iyi ebeveyn olmak istemeleri,
  • Henüz ebeveyn olmaya hazır olmamaları,
  • Hayatında bebek sahibi olmak için şuan iyi bir zaman olmadığını düşünmeleri,
  • Bebeğiniz olmadan önce okulu bitirmek, işe odaklanmak veya başka hedeflere ulaşmak istemeleri,
  • Eşlerinin bebek büyütecek doğru kişi olmadığını düşündüklerinde,
  • Kötü bir ilişki içinde veya cinsel saldırıya maruz kalındığında,
  • Hamilelik sağlığınızı kötü etkilediğinde
  • Sadece ebeveyn olmak istememeleri de kürtaj kararı verilebilmektedir.

Kürtaj yaptırmaya karar vermeniz, çocuk istemediğiniz veya sevmediğiniz anlamına gelmez. Aslında, kürtaj yaptıran 10 kişiden 6’sında zaten çocukları vardır ve çoğu hamileliklerini sona erdirmeye ve böylece sahip oldukları çocuklara odaklanmaya karar verirler. Ebeveyn olmayan insanlar kürtaj yaptıklarında ise iyi bir ebeveyn olmak için daha iyi bir konumda olduklarını hissettiklerinde bebek sahibi olurlar. Sonuç olarak, bir bebeğiniz olup olamayacağı veya ne zaman bebeğiniz olmasını kararlaştırmak çok kişisel ve yalnızca sizin ile ailenizin birlikte karar vereceği bir durumdur.

 

Kürtaj Neden Yapılır?

Kürtaj nedenleri yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça fazladır. Kürtaj kelime anlamı olarak rahim içinin cenin, patolojik bulgu gibi istenmeyen dokulardan temizliği anlamına gelir. Kürtajın yapılış amacına göre yapılış şekli de değişkenlik gösterir. Kürtajın nedenleri kürtaj olmaya karar verme aşamasını her yönü ile etkiler. Bu nedenle bu karar bekâr ise kadının evli ise kadının ve erkeğin ortak kararıdır ve dışarıdan müdahale edilmeyerek verilen karara saygı duyulması, en medeni davranış çeşitlerinden biridir.

Kürtaj nedenleri denilince akla ilk gelen şey istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan kürtajdır. Bebek aldırma için kürtaj yapılıyor ise çoğunlukla vakumlu kürtaj yapılması tercih edilir. Rahimde polip, kist, kitle ya da kalınlaşma gibi hastalıklar tespit edilirse yine kürtaj yapılarak rahim bu dokulardan arındırılır. Tedavi ve tanı amaçlı kürtaj işleminde çoğunlukla vakum yöntemi yerine cerrahi kürtaj tercih edilir. Kürtaj nedenleri farklılaştıkça işlemin yapılış şeklinde de değişikliğe gidilir. Kürtaj nedenleri kürtajın nasıl yapılacağına karar vermeyi sağlar.

Kürtaj Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

 

Kürtaj nedenleri arasında en çok bebek aldırma için yapılan kürtaj işlemi gelir. Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için kullanılan en kolay, en etkili yöntemdir. Kürtajın nedenleri kürtajın yapılış şekli kadar zamanını da etkiler. Sağlıklı devam eden bir gebelik söz konusu ise ancak kadın kürtaj olmak istiyor ya da kürtaj olmak zorunda ise bu, isteğe bağlı kürtaj olarak nitelendirilir. İsteğe bağlı kürtaj için belirlenen yasal süre hamileliğin ilk 10. haftasıdır.

10 haftayı geçen durumlarda kürtaj yapılabilmesi için gebeliğin kadının hayatını tehdit eden bir risk oluşturması, gebeliğin ortalarında saptanan fetüs anomalileleri, bebeğin anne karnında ölmesi gibi nedenler aranır. Bu gibi durumlar mevcutsa buna zorunlu kürtaj denir ve kürtaj için yasal süreye bakılmaksızın kadın operasyona alınır. Ancak büyük gebeliklerde kürtaj yapılması için sağlık kurulu kararı ile kürtajın yapılmasına onay verilmesi gereklidir.

İsteğe Bağlı Kürtaj

Kürtaj nedenleri arasında en sık karşımıza çıkan neden hiç şüphesiz ki istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması için yapılan kürtajdır. Bebek aldırmak için kürtaj yapılması işleminde son yıllarda vakum tekniği kullanılır.

Vakumlu kürtaj kürtajın yasal süresi içinde kullanılan bir yöntemdir. İşlem esnasında gebeliğin sonlandırılması için rahim ağzından, rahim içine doğru yerleştirilen kanüller aracılığı vakum aspirasyon cihazı sokulur ve gebelik kesesine ulaşıldığında negatif basınç uygulanarak plasenta vakumlanır. Kürtaj sırasında hastaya genel ya da lokla anestezi uygulanır ve bu sayede hasta kürtaj olurken acı ya da ağrı hissetmez.

Kürtaj nedenleri bazen isteğe bağlı bazen de kadının mecbur kalmasından kaynaklıdır. Bu nedenle de yaş sınırı son derece önem taşır. Kürtaj olacak kadının 18 yaşını geçmiş olması kürtaj için en önemli faktörlerden biridir. Kadın 18 yaşından büyükse ve bekarsa işlem için sadece kendi rızası yeterlidir. Evli kadınlarda ise eş onayına başvurulur.

18 yaş altı kürtaj için anne- baba rızası şartı aranmakla birlikte 16 yaş ve altı kürtaj vakaların da savcılık izni aranır. Tabii ki de tüm bunların yanında gebeliğin 10 haftayı aşmamış olması önemlidir. 10 haftayı geçen gebeliklerde yukarıda belirttiğimiz sağlık sorunları olmadığı müddetçe kürtaj yapılması mümkün olmaz.

Düşük Sonrası Kürtaj

 

Kürtajın nedenleri arasında yer alan düşükten sonra kürtaj yapılması her düşükte gerekli değildir. Düşük olayında hastaların neredeyse yarısında tam düşük yaşanır. Komplet düşük de denen bu durumda rahim parça kalması gibi bir durum söz konusu olmaz ve hastanın kürtaja alınmasına gerek duyulmaz.

Ancak bazı düşükler anne karnından parçalı olarak tahliye olur ve bu durum da inkomplet düşük olarak adlandırılır. İnkomplet düşüklerde kanama yoğun değilse bazı hekimler düşüğün doğal yollarla tamamlanmasını bekleme taraftarı olsa da düşük sonrası rahimde parça kalması son derece tehlike arz eden ve acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Parçalı düşüklerde kanama biran önce kontrol altına alınmalıdır. Kürtaj nedenleri arasında isteğe bağlı kürtajdan sonra belki de en sık karşılaştığımız nedenlerin başında gelen bu durumda içeride kalan parçalar kanamaya ek olarak enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu da hem doktorun hem de kadının düşük sonrası sürecini zorlaştıracaktır.

İnkomplet düşüklerin doğal yollarla tamamlanması uzun süreli olacağından dolayı zaman kaybetmeden hasta operasyona alınmalı ve rahim içi plasenta parçalarından temizlenmelidir. Kürtaj nedenleri sadece hastayı tedavi etmek ya da istenmeyen gebeliği sonlandırmak için değil aynı zamanda hastanın sağlığı korumak için de geçerlidir.

Probe Kürtaj

Kürtaj nedenleri arasında probe kürtaj da oldukça fazla karşılaştığımız bir durumdur. Adet bozuklukları, adet düzensizlikleri, sürekli alt karın ağrısı gibi nedenlerde doktor tanıyı yanlışsız olarak koyabilmek ve olası rahim hastalıklarını değerlendirebilmek için cerrahi kürtaja başvurabilir.

Kürtaj esnasında rahim duvarından kazınan parça incelenmek üzere patolojiye gönderilir.

Fraksiyonel Kürtaj

Bu kürtaj türü menopoz sonrası anormal kanama ve ağrı şikâyetin tam teşhisi için yapılır. Menopoz sonrası hastaların rahim dokusu hakkında net bilgi edinebilmek için de yapılan bir işlemdir. Patoloji sonucuna göre kanamaya, ağrıya ve ilgili şikayete neden olan sorun bulunur ve çözümü için tedaviye başlanır. Doktor özellikle rahim kanseri türlerinden şüpheleniyorsa tanıyı doğru koyabilmek için kürtaj olmanızı isteyebilir.

Doğum Sonrası Kürtaj

Normal doğum sonrasında rahim içinde plasenta parçaları kalabilir. Bu nedenle normal doğumların sonunda doktorunuz küret yardımı ile rahim içini temizleyecektir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar nelerdir
Kürtajın yasal durumu nedir
Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

 

Detaylı bilgi için bize ulaşın:

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın