Kürtaj bebek aldırma nasıl yapılır? Genellikle hastane ortamında aç olan hasta, jinekolojik masaya alınır. Kürtaj için uygun pozisyona sokulur, damar yolu açılarak kısa süreli anestetik madde uygulanır. Yaklaşık 5 dakikalık süre içinde rahim ağzı genişletilir. Rahmin içerisine vakum katateri sokulur, vakum yapılarak gebelik materyali dışarıya çekilir. Ultrasonografi altında işlem bir iki kez tekrarlanır. İçeri de parça kalmadığına emin olunduğunda işleme son verilir. Kanama kontrolü yapılarak hasta uyandırılır ve yatağına götürülür.

Genellikle işlem yapılmadan yarım saat önce rahim ağzına bazı ilaçlar konularak rahim ağzının yumuşaması sağlanır. İşlem sonrasında ağrı probleminin azalması amaçlanır.

Lokal Anestezi ile nasıl yapılır

Açlık veya tokluk fark etmeksizin hasta jinekolojik masaya alınır ve pozisyon verilir. Rahim ağzı görülür hale getirilir ve bazı noktalara lokal anestezi maddesi verilir. 5-10’dk beklenir.
Ağrı hissinin ortadan kalktığına emin olunduğunu zaman vakum katateri içeriye yerleştirilir. Vakum yapılarak gebelik materyali dışarıya alınır. Takiben kanama kontrolü yapılarak hasta istirahate alınır.

Vakumla kürtaj ya da cerrahi kürtaj mutlaka anestezi ile yapılması gereken bir işlemdir. Bazı devlet hastanelerinde narkozsuz kürtaj yapıldığı haberleri, aldığımız duyumlar oldukça kan dondurucudur. Kürtajın anestezi uygulanmadan yapılması mümkün değildir.

Narkozsuz Kürtaj Nasıl Yapılır?

Narkozsuz kürtaj bebek aldırma nasıl yapılır sorusunun cevabı çoğu zaman devlet hastanelerinde yapılan ve hiç anestezi uygulanmadan yapılan şey değildir. Birçok kadın anestezisiz kürtaj konusunda bilgi sahibi olmak isterken asıl öğrenmek istedikleri şey uyutulmadan kürtaj bebek aldırma nasıl yapılır sorunun cevabıdır.

Bu nedenle de narkozsuz kürtaj bebek aldırma nasıl yapılır sorusuna cevap olarak aslında kürtajda genel anestezi yerine lokal anestezi uygulaması yapılmasıdır cevabını vermek en doğru yanıt olacaktır. Lokal anestezi ile kürtajda sadece rahim ağzı uyuşturulur ve hasta genel narkoz almadığı için uyanıktır. Kürtajda genel anestezi narkoz ile değil sedasyon ile yapılır.

Sedasyon kısa sürede uyanma sağlayan bir anestezidir ve yan etkileri narkoza göre oldukça hafif görülür. Hastanın kısa sürede uyumasını ve işleme dair hiçbir şey görmeyip, duymamasını sağlar. İşlem bittikten sonra 5-10 dk. içinde hasta kendine gelir. Kürtaj sonrası anestezinin hafifliği sayesinde 1-2 saat içinde hasta kürtaj merkezinden yürüyerek ayrılır.

Manuel Vakum İle Kürtaj

Vakumlu kürtaj son yıllarda vakum cihazı ile yapılıyor olsa da önceleri vakum enjektörü ile yapılan bir işlemdi. Vakum enjektör ile manuel kürtajda gebelik kesesi ucu kalın özel bir kanül enjektörü ile vakumlanarak çekilirdi ve ardından rahim içi kalan gebelik materyallerinden temizlenirdi.

Vakumlu aspirasyon kürtaj cihazının son yıllarda daha çok hekim tarafından tercih edilmesi ile birlikte vakum aspirasyon kürtaj uygulamasına geçildi. Ancak özellikle de küçük şehirlerde kürtaj yapan yerlerden bazıları halen kanül enjektörü ile kürtaj yapmaktadır.

Elektrikli Vakum Sistemi İle Kürtaj

Vakum aspirasyon kürtaj cihazının çalışma prensibi tıpkı bir elektrikli süpürge gibidir. Rahim ağzından yerleştirilen ince plastik kanüller aracılığı ile vakum cihazı gebelik kesesinin olduğu alana doğru itilir. İşlem esnasında rahim içi ultrasonla dışarıdan izlenir ve cihazın gebelik kesesine teması sırasında vakum cihazı çalıştırılır.

Bu şekilde gebeliğe ait dokular rahim duvarında ayrılır ve gebelik sonlandırılır. Ardından önce vakum cihazı sonrasında da kanüller yerleşim sırasında göre rahimden çıkartılır. Vakumlu kürtaj sonrası rahimde parça kalması ihtimali ne kadar az da olsa vardır ve doktorunuz rahim içini kontrol ederek gebeliğe ait bir materyal olup olmadığını kontrol eder. Plasenta parçası ya da rahim içi dokusu gibi parçalar tespit ederse bunları küret ile çıkartır ve kanama kontrolü yaparak işlemi sonlandırır. Hasta kürtaj sonrası kısa bir süre dinlendirildikten sonra taburcu edilir.

Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtaj sırasında rahim delinmesi sık yaşadığımız kürtaj riskleri arasında yer almaz. Rahim delinmesi, kürtaj bebek aldırma nasıl yapılır ise yapılsın yaşanma ihtimali olan ancak işinin uzmanı bir doktor tarafından yapıldığında olasılığın son derece düşük olduğu bir risktir. Kürtaj işlemi ne kadar özenli ve dikkatli yapılırsa kürtajın zararları da aynı oranda azalır.

Kürtaj olurken rahim delinirse, karın boşluğu başta olmak üzere rektum, bağırsak ve mesane gibi çevre organlara doğru akan bir iç kanama yaşanır. Kürtajda iç kanama geçirilmesi bu organlarda geri dönüşü mümkün olmayan ciddi hasarlara yol açabilir. Hekim işlem sırasında rahimde delinme tespit ederse işlemi acilen durdurur ve kanama kontrolü için hastaya gerekli işlemler yapılır. Rahim delinmesi küçük ise ve henüz kanama yapmıyorsa delik, operasyon sırasında dikiş ile kapatılır ve hasta gözlem altına alınır.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtajin-riskleri

Kürtaj Sonrasında Enfeksiyon Oluşması

Kürtajdan sonra enfeksiyon riski her operasyonda vardır. Kürtaj esnasında uygulanan teknik ile de enfeksiyon riski ile birebir bağlantılıdır. Kürtaj bebek aldırma nasıl yapılır ise enfeksiyona olmaz diye bir soru yanlış bir soru olsa da burada belirtmek gerekir ki cerrahi kürtaj sonrası enfeksiyon riski vakumlu kürtaj sonrası enfeksiyon riskinden daha fazladır.

Enfeksiyon, işlem esnasında yapılan yanlışlardan, işlemin yapıldığı yerin yeteri kadar steril olmaması gibi nedenlerden kaynaklanabildiği gibi hastanın kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenlere yeteri kadar dikkat etmemesinden de kaynaklanır.

Kürtaj Sonrası Rahimde Parça Kalması (Rast Plasenta)

Kürtajdan sonra rahimde parça kalması da ender görülen bir kürtaj riskidir. Daha çok cerrahi kürtajlarda karşımıza çıkar. Vakumlu kürtajdan sonra rahimde parça kalması pek mümkün olmasa da nadiren görülebilir. Kürtaj nasıl yapılır ise işleme göre de bu komplikasyonun görülme riski artar ya da azalır. Kürtaj sonrası parçalı kanamalar normaldir ve bu aslında kürtaj sonrası rahimin kendisini toparlaması anlamına da gelir. Kanama birkaç gün içinde azalarak yok olur. Ancak azalan kanamaya rağmen aniden kanamanız çoğalırsa, kısa süre önce kürtaj olup aniden şiddetli kanamanız başladıysa acilen doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu gibi bir durumda tek tedavi seçeneği hastanın yeniden kürtaj alınarak rahimin bu parçalardan temizlenmesidir.

Kürtaj Sonrası Devam Eden Gebelik

Kürtaj için en uygun hafta gebeliğin 6-8 haftasıdır. 6. haftaya gelene kadar plasenta ultrason ile görülemez. Bu nedenle gebeliği 6 haftadan küçük olan hastalarımıza bu süreye kadar beklemelerini öneririz. Gebelik kesesini görmeden kürtaj yapmak gebeliğin tam olarak alınamamasına neden olur.

Kürtajdan sonra yapılan kontrollerde gebeliğin tam olarak tahliye edilememesinden kaynaklı bir soruna rastlanırsa hastanın ikinci kez kürtaj olma zorunluluğu ortaya çıkar. Kısa süre içinde art arda kürtaj olmak hastada daha uzun iyileşme süresine, yeniden komplikasyon riskine vs. neden olur. Bu nedenle kürtaj yapılması için en uygun haftanın beklenmesi sağlığınızı korumak adına büyük önem taşır.

Rahimde Kan Birikmesi (Hematom)

Rahim ağzı kürtaj sonrasında kapanırsa kürtaj sonrası kanama meydana gelmeyebilir. Rahim içi kanaması dışarı doğru akamaz ve içerde birikirse kadında karın ve kasık ağrısı, şiddetli kramp gibi sorunlar yaşanabilir. Bu gibi bir durumda hekiminizi bilgilendirmeniz önemlidir. Doktorunuz muayene sonrası hematom tespit ederse rahim ağzına bir kesi açar ve biriken kanın bu yolla tahliye edilmesini sağlar.

Kürtajın Gerçekleşmemesi

Rahim hastalıkları, rahimde doğuştan var olan şekil bozukluğu gibi nedenler ile gebelik sonlandırılması yapılamaz. İşlem yapılamadığından dolayı hasta uyandırılır. Daha sonra belirlenen en kısa tarihe randevu verilir ve vajina fitili ya da ağızdan alınan ilaç uygulamaları ile rahim ağzı gerekli açıklığı getirilmeye çalışılır. Kürtajın yeniden denenmesi için hasta işleme alınır.

Bazı kadınların daha önceden meydana gelmiş olan rahatsızlıkları ya da rahminde olan şekil bozuklukları nedeniyle rahmine müdahale edilemez. Bu durumda kürtaj işlemi gerçekleştirilemez. Anestezi sonrasında rahim ağzı istendiği gibi açılamadığında, anestezinin etkisi yok edilir ve hasta uyandırılır. Daha sonra belirlenen bir tarihte, vajinadan uygulanan bir ilaçla ya da oral yoldan verilen bir ilaçla yeniden rahim ağzının açılması sağlanıp, kürtaj işlemi yeniden denenir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Kürtaj fiyatları nedir?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Konu ile alakalı detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın