Kategori: Kadın Hastalıkları

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı ?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusu özellikle genç kızların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kızlık zarının hamileliği engelleyen bir bariyer olduğu düşünülebiliyor. Ancak bu bilgi doğru değildir. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatan bir yapıya da sahip değildir. Her kadında farklı olmakla birlikte kızlık zarının ortasında bir delik bulunur ve bu delik vajinal sıvıların, adet dönemlerinde kanın dışarıya akmasını sağlar.

Kızlık zarı dokusunun yapısının bilinmesi, bekaret zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunun da çok daha iyi anlaşılmasını sağlar. Öncelikle kızlık zarını vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm içerisinde yer aldığını ve her ne kadar zar olarak adlandırılsa da aslında bir zar değil, kıvrımlı doku parçası olduğunu belirtelim. Kendiliğinden iyileşmeyen bir doku olduğundan cinsel ilişki ile birlikte yırtılan kızlık zarı yeniden bütünlüğünü sağlayamaz. Ancak dikiş atılması yolu ile cinsel ilişkide kızlık zarının kanaması sağlanabilir.

Sonuç olarak kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusuna gayet net bir şekilde “evet” yanıtını verebiliriz. Türkiye’de ve dünya genelinde bakire olduğu halde hamile kalan çok sayıda kadın olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun nedeni kızlık zarının gebeliği engelleyeceği şeklinde yanlış inanıştır. Bu yanlış inanış nedeniyle bakireyken hamile kaldığını öğrenen kadınlar büyük şaşkınlık yaşayabiliyor.

Nasıl ki adet dönemlerinde kan kızlık zarında bulunan bu küçük delikten geçebiliyorsa sperm hücreleri de bu delikten geçebilir ve rahme ulaşabilir. Bu nedenle bekaretzarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunda bilgi sahibi olunması, istenmeyen gebelikleri önleme noktasında da önem taşıyor. Zira istenmeyen gebelik durumunda bebeğin tahliye edilmesi için kürtaj işleminin yapılması gerekecektir ve bu işlem de sadece fizyolojik değil psikolojik boyutları da olan cerrahi müdahalelerden biridir. Kadınlar için psikolojik açıdan zorlayıcı olabildiğini unutmamak gerekiyor.

En çok merak edilen konulardan biri olan zevk suyundan hamile kalınır mı konusunu okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Tıkla –> Zevk suyundan hamile kalma

Sürtünmeyle Yoluyla Hamile Kalınır Mı?

Sürtünme yoluyla hamile kalınır mı

Aslında kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusunun sorulmasının nedenleri arasında en yaygın olanı sürtünme ile cinsel bir deneyim yaşanması oluyor. Sürtünme ile de hamilelik oluşabilir. Peniste bulunan sperm hücrelerinin vajinaya temas etmesi gebelik ile sonuçlanabilir. Elbette gebelik oluşması için rahimde yumurtanın döllenme için ideal büyüklüğe erişmiş olması gerekiyor. Yani hamilelik için uygun koşulların mevcudiyeti durumunda hamilelik oluşur.

Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusuna hamile kalma olasılığının mevcut olması durumunda evet yanıtı verilebilir. Fakat sperm hücreleri rahimde 3 gün aktif bir şekilde kalabiliyor. Sürtünme ile cinsel deneyimin yaşanmasından sonraki 3 gün boyunca gebelik riskinin devam ettiğinin bilinmesi gerekiyor. Bu yüzden adet döngüsüne dair bazı hesaplamalar yapmak ve hamile kalma olasılığının düşük görüldüğü günlerde sürtünme ile cinsel deneyim yaşanması da hamileliği önleme konusunda beyhude bir çabadan öteye gitmeyebilir. Dolayısıyla tarih hesaplamaları yapılsa da kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusunun yanıtında bir değişiklik olmayacaktır.

Sürtünme yolu ile girilen ilişki de kızlık zarı zedelenir mi? en çok merak edilen konulardan bir diğerine de açıklık getirdik. Video lu makalemize aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Tıkla –> Kızlık zarı zedelenmesi

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamilelik Nasıl Olur?

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik nasıl olur

Aslında kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunun çok kompleks bir yapıya sahip olmadığını belirtmek gerekiyor. Sperm hücrelerinin kadınlardaki üreme hücreleri ile buluşması gebelik oluşması riskini doğurur. Vajina girişine spermin temas etmesi, sperm hücrelerinin rahme kısa sürede ulaşmasına neden olabilir. Sperm hücrelerinin aktif olduğunu ve rahim içerisinde ilerleyebileceğini bilmelisiniz.

Ayrıca erkeklerde boşalmadan hemen önce gelen sıvı da milyonlarca sperm hücresi barındırıyor olabilir. Bu nedenle penisin vajinadan boşalma öncesinde çıkarılması da hamilelik riskini ortadan kaldırmıyor. Ayrıca bekaret zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunda bir noktanın daha altını çizmek gerekiyor. Kadın ve erkek cinsel organlarının temas süresi gebelik riskini artırıyor. Cinsel organların uzun süreli teması, daha fazla sayıda sperm hücresinin rahme ulaşması anlamına geliyor. Haliyle bekaret zarı bozulmadan hamile kalınır mı ya da hamilelik nasıl olabilir konularında sperm hücrelerinin aktif yapıya sahip olduğunun unutulmaması gerekir.

Ayrıca kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunda endişeleri olanlar yani sperm hücrelerinin vajina girişine temas ettiği durumlarda ertesi gün hapı kullanılarak gebelik oluşumu engellenebilir. Lakin ertesi gün haplarının cinsel deneyimden en fazla 72 saat sonrasında alınması gerekiyor. Cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa hamileliği önleme olasılığı da o kadar yüksek olur. Bu nedenle olabildiğince cinsel ilişkinin yaşandığı gün içerisinde ertesi gün hapının içilmesinde fayda olacaktır. Ertesi gün haplarının çok sık kullanılmasının önerilmediğini ve çeşitli sakıncalar doğurabileceğini de belirtelim. Bu haplar doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Sadece çok gerektiği zamanlarda tercih edilmesi gereken ilaçlardır.

Eğer kızlık zarınızın yırtıldığını düşünüyorsanız, dikiminin nasıl yapıldığına dair makalemizi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamileliğin Oluşabileceği Durumlar!

Bekaret bozulmadan hamile kalma

Eğer kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz hangi durumlarda hamilelik riskinin ortaya çıktığına göz atabilirsiniz. Bu durumlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Vajinal kayganlığın yeterli düzeyde olması
 • Vajina girişine boşalma
 • Esnek yapıda kızlık zarına sahip olmak
 • Kızlık zarının olmaması
 • Kalıntı kızlık zarı yapısına sahip olmak
 • Kızlık zarı deliğinin geniş olması
 • Penisin girişine uygun olmayan yapıda kızlık zarına sahip olmak

Yukarıda sıraladığımız durumlardan her biri bekaret zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusuna mahal verecek durumlardır. Her birinde gebelik ihtimali olur ve bu nedenle adet gecikmesi gibi gebelik belirtilerinin ortaya çıkması durumunda mutlaka gebelik testi yaptırılmalıdır.

Bu arada kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusunda bilinmesi gereken önemli bir faktör bulunuyor. O da kürtajın ülkemizde çeşitli yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılabilen bir işlem olmasıdır. Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj işlemi yasalar gereği yasaktır. Gebelik belirtilerinin ortaya çıkması durumunda gecikmeden gebelik testinin yaptırılması, kürtajın yasal süresini kaçırmamak adına da çok büyük önem taşıyor. Hamileliğe ihtimal vermediğiniz için adet gecikmesini dikkate almadığınızda kürtaj süresini geçirebilirsiniz ve bu durumda bebeği dünyaya getirmeniz gerekir.

Ertesi gün hapı nedir? nasıl kullanılır? zararları varmıdır? hepsi ve daha fazlası için aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Ertesi gün hapı

Kıyafet Varken Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır Mı?

En az kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusu kadar merak edilen durumlardan biri de kıyafet varken gebelik oluşması riskidir. Kıyafet varken sürtünme yoluyla da hamilelik oluşması riski bulunuyor. Ancak cinsel organların temas etmesinde mevcut olan ihtimalden daha düşük bir ihtimal olduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat yine de böyle bir durumda hamilelik için olasılık yok denemez. Sperm hücreleri kıyafetten vajinaya ulaşabilir ve vajina içerisinden de rahme ulaşma olasılığı elbette ki mevcuttur. Böyle bir yöntem ile hamilelik oluşmasını engellemek pek mümkün olmaz. Bunun yerine prezervatif kullanımı daha akılcı bir seçenektir.

Bu arada bekaret zarı bozulmadan hamile kalınır mı konusuna cinsel yolla bulaşan hastalıklar çerçevesinde de bakmak gerekiyor. Her ne kadar penis vajinaya girmemiş olsa da sürtünme gibi durumlar cinsel yolla bulaşan hastalık riskini ortadan kaldırmıyor. Kadın ve erkek cinsel organlarının temas etmesi hastalığın bulaşması için yeterli olabiliyor. Bu riski ortadan kaldırmak için mutlaka kondom kullanılması gerekiyor. Tam bir cinsel birleşme yaşanmasa dahi cinsel yolla bulaşan hastalık riskinin hem kadın hem de erkekler tarafından mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.quora.com/Can-a-girl-get-pregnant-without-having-her-hymen-broken?redirected_qid=4663517#!n=12

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

 

Kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları: Bu işlem en çok yapılan genital estetik ameliyatları arasında yer alır. Kaza, travma, evlenmeden önce cinsel ilişkiye girme ve daha birçok nedenden dolayı kızlık zarı kaybı yaşanabilmekte ve birçok kadın özellikle de toplum baskısından dolayı kalıcı ya da geçici kızlık zarı ameliyatı ile bekaretlerine yeniden kavuşmayı tercih etmektedir.

Kızlık zarı esasında bir doku parçasından ibarettir ve vajinanın 1-2 santim gerisinde bulunur. Kızlık zarı çeşitleri olan bir yapı olduğundan dolayı bozulması durumunda her kadında aynı etkiler görülmez.

Kızlık zarının görevi toplumda sanıldığı gibi bekaretin simgesi değil rahimi ve diğer üreme organlarını dış etkenlerden korumaktır. Vajen girişinin tamamı kızlık zarı ile örtülü bir algı söz konusudur fakat gerçekte böyle bir şey söz konusu değildir.

Kızlık zarı kanaması miktarı kadının vasküler yani damar yapısından, kan değerlerine göre değişmektedir. Vajina girişi dar olan kadınlarda da kızlık zarı kanamasının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Fiyatları Ne Kadar

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Geçici kızlık zarı dikimi fiyatları daha uygundur ve bu nedenle birçok genç kız tarafından genelde ilk düşünülen seçenek olmaktadır. Evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamak ve bu nedenle evlendiğinde bekaret kanaması olmamasından endişe eden kadınlara kızlık zarı dikimi ücretleri araştırması yaparken bu kızlık zarı dikimi çeşidi daha avantajlı gelse de bazı dezavantajlarını bilmekte de yarar vardır. Geçici kızlık zarı dikimi evlenmeden 3-4 gün önce yapılır ve operasyondan sonraki ilk cinsel ilişkide kanama olması beklenir. Ancak hiçbir hekim geçici kızlık zarı dikimi sonrası kanama konusunda garanti vermez. Kesin kanamanın olup olmayacağı konusunda hasta işlemden önce detaylıca bilgilendirilir. İşlem sırasında, önceden yırtılmış olan kızlık zarından kalan dokular dikiş atılarak birbiri ile birleştirilir. Kızlık zarı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir ve kurallara uyulmaması enfeksiyon riski ve diğer bazı sorunlara neden olabilir.

Özel hastanelerde ve kliniklerde yapılan her işlem hasta istemediği sürece başka bir kimse ile paylaşılmaz. Gizli kızlık zarı dikimi yapan hastaneler bu konuda oldukça hassastır ve bilgiler her koşulda gizli tutulur.  devlet hastanesinde kızlık zarı dikimi ameliyatı yapılmamaktadır.

Kızlık zarı ameliyatı lokal anestezi ile yapılan ve 15 dakika kadar süren basit bir operasyondur. Kızlık zarı dikiminden sonraki 3-4 gün içerisinde cinsel ilişki yaşanmaması durumunda kanama olmama ihtimali kat be kat artar. Geçici kızlık zarı ameliyatı fiyatları bu nedenle flep yöntemine göre daha uygundur.

Kalıcı Kızlık Zarı Fiyatları Ne Kadar?

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları, geçici kızlık zarı dikimi fiyatları ile kıyaslandığında daha pahalıdır. Fiyat farklılığının birden çok nedeni vardır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi evlenmeden veya cinsel birliktelikten hemen önce yapılması zorunlu olmayan bir kızlık zarı dikimi ameliyatıdır. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrasında ilk cinsel ilişki için belli bir süre yoktur. Cinsel birliktelik ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama ihtimali %100’dür.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sırasında yapay olarak oluşturulan bir zar doku vajen girişine dikiş atılarak sabitlenir. Flep yöntemi adı da verilen kalıcı kızlık zarı ameliyatı esasında bir doku nakli ameliyatıdır. Flep yönteminde vajinanın arka kısmından kaldırılan doku parçasından yapay kızlık zarı oluşturulur.

Kızlık Zarı Türleri Nelerdir?

Kızlık Zarı Türleri

Öyle ki bazı kızlık zarı türleri vajina girişini tamamen kapatmaz ya da delikli bir yapıya sahip olur. Delikli yapı penisin rahme kolayca erişimini sağlayan bir anatomidir ve bu tür kızlık zarına sahip kadınlarda ilk gece kanaması görülmeyebilir. Görüldüğü gibi bu durum kadının bekareti ile değil kızlık zarının anatomik yapısı ile alakalıdır. Delikli kızlık zarı yapıları halk arasında esnek kızlık zarı olarak da bilinmektedir.

Kızlık zarının tamamen kapalı olması gibi bir durum söz konusudur ancak bu durum çok nadiren karşılaştığımız bir durumdur. Böyle durumlar zar tabaka ince bir kesikle açılabilmekte ve kısa süren iyileşme süreci sonrasında cinsel ilişki normal şekilde yaşanabilmektedir.

kızlık zarı türleri Nadiren de olsa bazı kadınlarda tamamen kapalı kızlık zarı tipi görülür. Tamamen kapalı kızlık zarı olan kadınlarda, kızlık kanaması hiçbir şekilde meydana gelmez. Bu durumda zar tabaka ancak ufak bir cerrahi kesi ile açılabilir.

Bekaret Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı aynı tıp dilinde hymenoplasti olarak da bilinen bir operasyondur. Kızlık zarı dikimini yapan doktorlar arasında estetik cerrahlar olsa da genital organların yapısını en iyi bilen jinekologlar tarafından ameliyatın yapılması çok daha başarılı sonuçlar alınmasında önemli role sahiptir. Kızlık zarı dikimi fiyatları geçici ve kalıcılığa göre değişir. Bilinmesi gerekir ki her iki yöntemin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunur.

Özellikle de evlenmeden önce kızlık zarı dikimi ameliyatı olmak isteyen genç kadınların en çok merak ettikleri konuların başında ilk gecede kanaması yaşayıp yaşamayacakları ve kızlık zarı dikimi fiyatları gelir. Bu nedenle kliniğimize başvuran kadınların sayısı bir hayli fazladır.

Evlenmeden önce kızlık zarı dikimi ameliyatı kalıcı ve geçici olmak üzere 2 farklı türde yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları ve geçici kızlık zarı dikimi fiyatları ile işlevleri arasında farklar bulunmaktadır.

Bu nedenle kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda rakam belirtilmesi mümkün değildir. Sizin için en doğru fiyatı doktorunuz muayene sonrası belirleyecektir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık zarı vajinanın iç kısmında kalan bir dokudur ve bu nedenle doktor dışında bir kimse gözle kızlık zarının varlığını ya da yokluğunu anlayamaz. Bu nedenle de kızlık zarının dikildiği ne ilişki sırasında ne de bakılarak anlaşılamaz.

Flep yöntemi ile kızlık ameliyatı süresi yaklaşık 30 dakikadır ve hastanın isteğine göre lokal anestezi ya da sedasyon anestezisi yapılabilir. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi fiyatları da uygulanan anestezi türüne göre değişmektedir. İşlemden sonra hasta hemen günlük hayatına dönebilmektedir.

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenlere uyulması çok önemlidir. Ameliyat ne kadar başarılı geçerse geçsin ameliyattan sonra kurallara uyulmaması gerek sağlığınızı gerekse de işlemin başarısını riske atar. Operasyondan sonra doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanmak, genital bölge temizliğine dikkat etmek, doktorunuz kontrole çağırdıysa mutlaka muayeneye gitmek ve gerekli ise düzenli olarak pansuman yaptırmanız iyileşme sürecinizi hızlandırır ve enfeksiyon riskinizi azaltır.

Kızlık zarı dikimi sonrası en az 1 hafta bisiklete, ata ya da motosiklete binilmemeli, jimnastik ve pilates gibi bacakları geren sporlar yapılıyorsa ara verilmelidir. İşlemden sonra duş almak için de oturarak değil ayakta duş alma seçilmelidir.

 

Konu ile alakalı benzer makalelerimiz:
Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?
Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur?
Rahim ağzında yara

Kızlık zarı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Smear testi ve Jinekolojik muayene : 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. Jinekolojik muayene de rahim ve yumurtalar ile ilgili (iltihap, miyom, yumurta kisti, doğuştan gelen yapısal problemler vb.) tespit edilip tedavisi yapılmalıdır. Jinekolojik muayenede ultrasonografi ile rahim ve yumurtaların, ayrıca tüplerin şekilsel değerlendirilmesi önemlidir.

Jinekolojik muayene esnasında özel bir aparat ile rahim ağzından biraz hücre alınarak smear testi yapılmalıdır. Simir (Smear) testi mevcut veya ileri senelerde ortaya çıkabilecek kanser hastalığını erken teşhis de önemlidir. Rahim ağzında yara, kronik rahim ağzı iltihaplarında özellikle vajinal smear yapılması gerekir. Özellikle vajinal smearin yıllık tekrarı oldukça önemlidir.

Smear testi, rahim ağzı kanseri başta olmak üzere rahim ağzında meydana gelen enfeksiyonların, kansere öncü olabilecek hücresel değişikliklerin saptanması için yapılan ağrısız ve acısız bir testtir. Serviks kanserinde olduğu gibi rahim iç zarı kanseri olarak bilinen endometrium kanserinin erken tanısı için de simir (Smear) testi yapılması hastalığın oldukça erken evrede yakalanmasına öncülük eder. Kadın kanserlerinin neredeyse tamamı düzenli jinekolojik muayeneler ile erkenden teşhis edilebilir. Erken teşhis hastanın kısa sürede eski sağlığına kavuşması için altın kural niteliğindedir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi nasıl yapılır

Smear testi için rahim ağzı adı verilen bölgeden özel pamuklu bir çubuk ile sürüntü şeklinde doku örneği alınır. 5-10 saniye süren bir işlem olan simir (Smear) testi ağrısız ve acısızdır.

Rahim ağzı yani serviks rahmin vajina içinde kalan kısmıdır ve jinekolojik muayene sırasında spekulum yardımı ile genişletilir ve görünebilir hale getirilir. Muayene esnasında kolayca doku örneği almak mümkündür ve hasta doku sürüntüsü alınırken kesinlikle hiçbir acı ya da ağrı hissetmez.

Smear Testi Yapılmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Smear testine ne zaman başlanmalı sorusu genç kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir. Simir (Smear) testine başlama yaşı ancak 21 yaş ve sonrası olmalıdır. Ayrıca kadının yaşı 21 yaşının altın ise ve ilk cinsel ilişkisini yaşamış ise ilişkiden 3 yıl sonra test yapılması önerilir.

30 yaşından küçük kadınlarda smear yılda bir kere yapıldığında yeterli olur ancak kadın 30 yaşından büyük ise ve smear sonucu 3 kez artarda negatif gelmiş ise testin 2-3 yılda tekrarlanması önerilir.

Smear testine önem vermesi gereken grubun HIV pozitif olan kadınlar, bağışıklık sistemi yeteri kadar sağlıklı olmayanlar, herhangi bir nedenle östrojen kullananlar, organ transplantasyonu yani organ nakli yapılanlar, daha önceden ya da halen kemoterapi ve kortizon tedavisi görenler daha sık smear taraması yaptırmalıdır.

Smear Testinin Önemi Nedir?

Smear testinin önemi nedir

Rahim ağzındaki yer alan hücreler zaman içerisinde atipik değişikliklere neden olabilir. Hücrelerde meydana gelen bu değişiklikler ve bozukluklara hücresel displazi yani kanser öncüsü hücreler adı verilir. Hücresel değişiklikler kısa sürede meydan gelmez. Bu nedenle hücresel anomalilerin erken teşhis edilmesi oldukça kolaydır.

Smear testinin amacı da bu hücreleri henüz kansere dönüşmeden fark etmek ve tedavisini en kısa sürede gerçekleştirmektir.

Rahim ağzı hücreleri normal seyrinde ilerlerken bazı kalıtımsal, çevresel nedenler ya da hastalıklar nedeniyle başkalaşım geçirebilir. Rahim ağzı hücrelerinin doğal döngüsünü gerçekleştirememesine ve kanser öncüsü hücreler haline gelmesindeki en büyük neden Human Papilloma Virüsü yani HPV’dir.

Genital siğil olarak da bilinen HPV genital bölgede siğillere neden olur. Siğiller zaman içinde lezyonlara, geçmeyen enfeksiyonlara ve rahim ağzı hücrelerinde displazi gelişmesine yani hücrelerin kanser öncüsü hücreler haline gelmesine neden olur.

HPV’nin bulaşma şeklinin en çok rastlanıldığı durum cinsel temastır. Ülkemizde son yıllarda genital siğillerde ve rahim ağzı kanser öncüsü lezyonlarda artışlar saptanmıştır.

Smear testinin faydaları sayesinde kadın değişim geçiren hücrelerden kurtulabilir ve çoğunlukla radyoterapi, ışın tedavisi gibi kanser tedavisi almasına gerek kalmaz. Gerekli tedavi uygulandıktan sonra kadın sağlığına kavuşur ve dilerse çocuk sahibi olabilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Smear testinde sonuçların hücre displazisi çıkmasının birden çok nedeni vardır. Bu nedenler arasında;

 • Cinsel yaşamın erken yaşta başlamış olması,
 • Birden fazla cinsel partner ile birlikte olmuş olmak ya da halen devam eden çok eşli cinsel yaşam,
 • Bel soğukluğu, frengi, uçuk virüsü gibi enfeksiyon hastalıklarına sahip olmak
 • Genital siğil ya da siğillere sahip olmak
 • Genital bakımın eksik olması ya da hiç yapılmaması
 • Sigara kullanımı gibi nedenler serviks hücrelerinde displaziye rastlanmasında en sık karşılaşılan nedenlerdir.

Smear Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Jinekolojik muayene smear testi

Smear testi sonucu herkeste aynı sonucu vermez. Hücre değişikliğinin boyutu, hastalığın şiddeti ve evresi simir (Smear) testi sonucunda belirtilir.

Pap smear testinin sonuçları raporlanırken Bethesta adlı sistemi kullanılır.

Negatif

Pap testinde hiçbir anormal, prekanseröz ya da displazi hücre görülmemesi durumudur. Raporda çoğunlukla intraepitelyal lezyon ya da malignensi negatif ibaresi yer alır.

Ascus

Smear alınırken elde edilen hücreler patoloji uzmanı tarafından incelenir. İnceleme sırasında bir ya da iki alanda kanser öncüsü hücreler görür veya şüphelenirse sonuçtan emin olmadığını beyan ederek sonucu ASCUS olarak raporlar. ASCUS tanısı kesin bir sonuç değildir ve sonuca göre hücresel bozukluk var ya da yok denilemez. ASCUS raporu verilen bir kadında bir sonraki smear için 1 yıl beklenmez ve 2-3 ay sonra hastadan yeniden smear alınarak test tekrarlanır.

ASCUS tanısı alan hastalarda 2-3 ay bekleyip yeni baştan smear taraması yapmak yerine kolposkopi denen bir büyüteç yardımı ile rahim ağzı detaylıca incelenebilir. Kolposkopi değerlendirmesi sırasında riskli ya da şüpheli bir bulguya rastlanırsa hekim muayene esnasında servikal biyopsi işlemi yapar ve alınan doku incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir.

Bununla birlikte smear sonucu ASCUS olarak gelen hastalara Human Papilloma Virüsü Tiplendirme Testi yapılması da gerekebilir. HPV tarama testi sonucuna göre HPV aşısı yapılabilir ya da hastanın rahmin ağzı kolposkopi ile detaylıca araştırılabilir.

Ancak hekiminiz rapor sonucuna göre 2-3 ay beklemenizi de önerebilir. Bu da bir yaklaşım tarzıdır ve bu süreç içerisinde hastalık bu sürede ilerlemez.

LSIL

Smear testinin incelenirken uzman hekimin doku üzerinde bazı alanlarda hücresel bozukluklara rastladığı anlamına gelir. Ancak tespit edilen hücresel bozukluklar, hastanın rahim ağzı kanseri olduğu anlamına gelmez.  Smear sonucuna göre LSIL tanısı alan olgulardan yaklaşık %90’ı kendiliğinden iyileşir. İyileşme, kadının bağışıklık sistemi ile alakalıdır.  Bağışıklık sistemi iyi olan kadınlarda lezyonlar kendiliğinden iyileşir ve hiçbir müdahaleye gerek kalmadan hasta eski sağlığına kavuşur. Ancak bu süreçte bağışıklık sistemi güçlü değil ise lezyonlar ilerleyebilir. Bu da %10’unda hastalığın ilerlemesi ve HSIL adı verilen 3. evre hastalık evresi anlamına gelir. Lezyon saptanması durumunda bağışıklık sistemi güçlü olsa da olmasa da her kadının düzenli olarak kontrole gelmesi gerekir.

LSIL tanısı alan hastalarda kolposkopi aleti kullanılarak rahim ağzı detaylıca incelenir. Hekim şüpheli gördüğü alanlardan incecik doku örnekleri alır ve bu işleme de servikal biyopsi adı verilir. Rahim ağzından parça alınması işlemi biraz sancılı ve ağrılı olsa da hastaya anestezi verilmesini gerektirecek boyuta ulaşmaz.  Rahim ağzından parça alınması sonrasında kanama görülebilir ve bu kanama kendiliğinden geçebilecek nitelikte bir kanamadır.

HSIL

Smear sonucu raporunda HSIL yazan kadınlarda hekim mutlaka kolposkopi yaparak gerekli gördüğü yerlerden patoloji incelemesi için doku örnekleri alır. Biyopsi raporundan gelen sonuç kesin tanı konulmasını sağlar ve tedavi şekli de buna rapora göre belirlenir.

 

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer yazımız:

Sık görülen jinekolojik problemler neler?
rahim ağzında yara

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık zarı dikimi ameliyatı özellikle de evlenmeden önce bir ya da birden çok cinsel birliktelik yaşayan ve toplumsal baskılardan dolayı ilk gece kanaması yaşayamamaktan endişe eden kadınlar tarafından tercih edilir.

Kızlık zarı vajinanın 1-2 santim kadar gerisinde yer alan ve farklı yapıları, farklı şekilleri olan bir dokudur. Kızlık zarının görevi rahmi dış etkenlerden korumaktır ve sanıldığı gibi vajen girişi kızlık zarı ile kapalı değildir. Kızlık zarı hakkında bilinen yanlışların en temeli vajen genişliği ve darlığı ile alakalıdır. Vajina girişi dar olan kadınlarda, kızlık zarı kanaması daha fazla olur. Ancak bazı kızlık zarı türleri, vajina girişini tam olarak kaplamaz ve bu nedenle de ilk cinsel ilişkide kanama olamayabilir. Halk arasında kızlık zarının esnek olarak tabir edilen şey aslında kızlık zarının vajen girişini tamamen kapatmaması durumudur.

Nadiren de olsa bazı kadınlarda tamamen kapalı kızlık zarı tipi görülür. Tamamen kapalı kızlık zarı olan kadınlarda, kızlık kanaması hiçbir şekilde meydana gelmez. Bu durumda zar tabaka ancak ufak bir cerrahi ile açılabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı hymenoplasti olarak da adlandırılır. Kızlık zarı dikimi yapan doktorlar jinekolog hekimlerdir. Kızlık zarı dikimi yöntemleri geçici ve kalıcı olmak üzere 2 farklı türde yapılır. Her iki türün de farklı avantajları ve dezavantajları vardır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi genelde evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamış olan ve ilk gece kanaması olmaması için yapılan basit bir cerrahi müdahaledir. Geçici kızlık zarı dikimi, evlenmeden kısa süre önce yapılır ve ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelir. Kızlık zarı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyulması durumunda herhangi bir sorun ile karşılaşılması beklenmez.

Kızlık zarı işlevi olan bir doku değildir ancak toplum içerisinde bu konu oldukça hassas yaklaşılan ve genç kadınların tüm hayatını etkileyebilecek kadar öneme sahiptir. Kızlık zarı ameliyatı gizliliği de oldukça önemlidir. Bu operasyonu olmaya karar verdiğinizde işlemin yapılacağı merkez, klinik ya da hastanenin güvenirliği konusunda emin olmalısınız. Gizli kızlık zarı dikimi yapan yerler bu konuda son derece hassas bir politika izleyerek kişisel tüm haklarınızı saklı tutar.

Geçici kızlık zarı evlenmeden 3-4 önce yapılabilen bir ameliyattır ve işlem esnasında vajina içinde kızlık zarı yırtılmasından arta kalan dokular dikiş ile birleştirilir. Yeniden yapılandırılan kızlık zarı da ilk cinsel birliktelikte yırtılarak kanama yapar.

Basit bir işlem olan kızlık zarı dikimi süresi 15 dakika kadar kısa sürer ve işlem esnasında lokal anestezi ile vajina girişi uyuşturulur. Kızlık zarı dikiminden sonraki 3-4 gün içerisinde cinsel ilişki olmaz ise kanama meydana gelmeyebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı, geçici kızlık zarı gibi evlenmeden ya da cinsel birliktelik yaşanmadan hemen önce yapılması zorunlu olmayan bir kızlık zarı ameliyatı türüdür. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrasında ilk cinsel birliktelik ne zaman olursa olsun kızlık zarı kanaması meydana gelir. Genital estetik ameliyatları arasında yer alan kalıcı kızlık zarı ameliyatı ile yapay bir kızlık zarı oluşturulur ve vajen girişine dikiş atılarak sabitlenir. Bu yöntemde kızlık zarı kanaması görülmesi ihtimali %100’dür.

Evliliği ya da cinsel ilişkiye çok uzun süre sonra düşünen kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntem flep yöntemi olarak da bilinir. Flep yöntemi esasında bir doku naklidir. Vajinanın arka duvarından kaldırılan doku parçası, yapay kızlık zarı yerine geçtiğinden bu işleme flep ile kızlık zarı dikimi ameliyatı denir.

Kızlık zarı, vajinanın yaklaşık 2 cm kadar içerisinde bulunan bir zar dokudur. Kızlık zarı, penisin bu bölgeden geçerek rahim içine girmesi ile yırtılır ve kanama oluşur.

İlk gece kanasının rengi normal bir kanama ile aynıdır. Bunun nedeni kanamanın, kılcal damarların hasar görmesi sonucu meydana gelmesidir. Vajinada genişleme varsa flep yöntemi uygulanırken vajina daraltma işlemi de yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Belli Olur Mu?

Kızlık zarının dikildiği ilişki sırasında ya da gözle bakılarak anlaşılması mümkün olan bir yapı değildir. Kızlık zarının dikildiğini ancak ve ancak uzman bir jinekolog anlayabilir.

Flep yöntemi ile kızlık ameliyatı ortalama 30 dakika kadar sürer ve hastanın isteğine göre lokal anestezi ya da sedasyonlu anestezi ile yapılır. İşlem sonrası günlük rutine hemen dönülebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkatli olunmalı ve doktorun vereceği önerilerin her birini yerine getirmeniz gerek sağlığınızın korunması gerekse de işlem sonrasında istenmeyen bir durumla karşılaşmamanız için önemlidir.  Kızlık zarı dikme ameliyatı sonrası verilen ilaçların düzenli kullanmalı, doktorunuzun vereceği tarihlerde düzenli olarak kontrollere gitmeli ve pansumanların düzenli olarak yapılmasını sağlamalısınız. Tüm bu önlemler, sizi ameliyat sonrası enfeksiyon riskinden korumak içindir.

İşlem sonrasındaki özellikle ilk 1 hafta bisiklete, motosiklete binilmemeli, jimnastik yapılıyorsa kısa süre ara verilmeli ve havuz, deniz ya da hamam gibi ortak kullanımlı ıslak alanlara girilmemelidir. Aynı zamanda oturarak duş alışkanlığınız varsa enfeksiyon riski geçene kadar ayakta duş almalısınız.

Banyo yaparken de ve tuvalet temizliğinde de önden arkaya doğru temizlik yapılmalı, temizlik için sadece ılık su kullanılmalı, sonrasında da bölge kurutulmalıdır.

Lazerle Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Lazerle kızlık zarı dikme ameliyatı, yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyattır. Sedasyonlu anestezi altında yapılan bir işlem olan lazer ile kızlık zarı ameliyatı diğer yöntemlere göre belli avantajları olan bir yöntemdir.

Lazer ile yapılan kızlık zarı ameliyatı esnasında kanama riski diğer iki yönteme göre daha düşüktür. İşlem esnasında vajina daraltma da yapılabilmektedir. İşlem sonrası iyileşme sürecini de kısaltan lazer teknolojisi ile hastalar çok daha kısa sürede ameliyat sonrası komplikasyonları yaşar.

İşlem esnasında lazerle, vajina içinde yer alan doku kaldırılarak yapay kızlık zarı oluşturulur. Kanama daha az olur bu da hastanın çok daha kısa sürede iyileşmesi için oldukça önemli bir ayrıntıdır. ancak sanıldığının aksine lazerle kızlık zarı ameliyatı esnasında kullanılan lazer teknolojisi dikiş atmaya değil kesi açmaya yardımcı olur.

 

Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur?

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle karıştırılır. Kızlık zarı hakkında en çok merak edilen konulardan biri olan kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının bozulması arasında oldukça benzer olsa da gerçekte durum birbirinden farklıdır.

Kızlık zarının bozulması zar dokusunda meydana gelen yırtılma ile birlikte meydana gelen doku bütünlüğünün kaybolmasıdır. Zedelenme de ise doku bütünlüğünde bozulma söz konusu değildir ancak kızlık zarında meydana gelen zorlanmadan dolayı bölgede bir tahriş oluşur. Bazı kadınlar da basit şişlikler şeklinde de oluşabilen zedelenme, gözle görünmesi mümkün olmayan bir durum olduğundan bekaretin kaybedilmesi endişesine neden olur.

Kızlık zarı zedelenmesi sonrası kan gelmesi normal karşıladığımız bir durumdur. Dokulardaki zorlanma sonucu oluşan hasar birkaç damla kanamaya neden olabilir. Doku zedelenmesi için herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bekaret zedelenmesi sonucu meydana gelen tahribat kendiliğinden iyileşecektir ve çok yüksek ihtimalle de ilk cinsel birleşmede ilk gece kanaması yaşanacaktır.

En çok merak edilen sorulardan bir diğeri zevk suyundan hamile kalınır mı? aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Zevk suyu

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi birçok kadının bize başvurma nedenleri arasında yer alır. Sürtünmeyle kızlık zarı bozulması oldukça nadir görülen bir durumdur. Bekaratin bozulması için cinsel birleşmenin tam olarak yaşanması gerekir. Sürtünme sonrası kan gelmesi de dokuda oluşan tahriş sonucunda oluşur. Bununla birlikte mastürbasyon, genital bölgeyi etkileyen herhangi bir kaza, travma geçirilmesi ya da mantar enfeksiyonunun neden olduğu aşırı kaşıma gibi durumlarda da kızlık zarının zedelenmesi söz konusu olabilir.

Bu nedenle bu gibi süreçlerin ardından meydana gelen birkaç damla kanama dahi böylesi hassas bir konuda kafanızda soru işaretleri oluşmasına neden olacaktır. Cinsel ilişki, mastürbasyon ya da aşırı şiddetli kaşıma gibi durumlardan sonra meydana gelen kanamaların nedeni net olarak anlamak ancak jinekolojik muayene ile mümkündür.

Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri hemen hemen kızlık zarının bozulmasının belirtileri ile aynıdır. Bu da kadının yanılmasına neden olabilir. Zedelenme sonrasında tıpkı kızlık zarının yırtılmasında olduğu gibi kanama meydana gelebilir. Bekaretin bozulması dışarıdan bakılınca anlaşılamaz. Bunun sadece belirtilere bakılarak tahmin edilmesi ya da anlaşılması mümkün olmadığından bu gibi şüpheli durumlarda yapmanız gereken en doğru şey bir jinekoloğa muayene olmaktır. Kızlık zarı muayenesi sonrası zedelenme ya da bozulma anlaşılabilir.

Kadınların en çok sorduğu sorulardan bir diğer adet döneminde hamile kalınır mı? sizler için bu sorunun cevabını da ayrıntılı olarak aşağıdaki linkte açıkladık.

Tıkla –> Adet döneminde hamile kalınır mı

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı zedelenmesi sürtünme ile cinsel ilişki sonrası meydana geldiğinde gebelik şüphesi kadınların aklına gelebilmektedir. Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnektir ve kanama meydana gelmez. Vajina içine sperm girişi olması sonrasında döllenme meydana gelirse gebelik meydana gelebilir.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar mı?

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar mı?

Kızlık zarı zedelendiğinde tahrişler meydana gelir. Tahriş sonrası kızlık zarının tahrip olması sonucu az miktarda bir kanama görülebilir. Tahrişler dokuda çentik şeklinde gözle görünmeyecek kadar küçük yaralanmalara neden olur. Çentik şeklinde oluşan yaralanmalar kızlık zarının esnekliğine zarar vermez ise ilk cinsel ilişkide kan gelmesi mümkündür.

Kızlık zarı çeşitleri oldukça fazladır. Kızlık zarının esnek olması, zarın anatomisinin farklı olması gibi durumlar cinsel ilişki sonrası kızlık zarının kanamaması gibi bir durum da görülebilir. Bu nedenle de kızlık zarı zedelenmesi sonucu ya da ilk gece kanaması olmaması bekaretin kanıtı olarak görülmemelidir. Ancak bekaret konusu toplumumuzda oldukça önem taşıyan bir konudur. Zedelenen kızlık zarı yeniden kanama olabilmesi beklenen bir durumdur.

Kürtaj fiyatları ne kadar? evlilik dışı kürtaj yapılır mı? istenmeyen gebelik durumunuz varsa aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Her insanda kanamanın pıhtılaşma süreci farklıdır. Kızlık zarı kanaması birkaç dakika içinde kendiliğinden geçebilen bir kanama türüdür. Kızlık zarı zedelenmesi de kızlık zarının yırtılması da bazen birkaç damla kanama olarak meydana gelir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Bazı kadınlarda kanama birkaç gün boyunca ara ara lekelenme şeklinde yaşanabilmektedir.

Fakat bazı kadınlarda ilk gece kanaması uzun ve şiddetli olur. Kanama süresi 45 dakikanın üzerinde ise acilen bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kızlık zarı kanaması kişiden kişiye göre değişse de kısa süreli bir kanamadır. Kızlık zarı zedelenmesi de kanama ile sonuçlandığından net olarak anlaşılması mümkün olmaz. Kızlık kanamasının rengi kesin olarak bir yırtılma ya da zedelenme hakkında detaylı bir ipucu vermez. Ancak bazen kızlık zarı kanamasının şiddetli olması durumunda akla ilk gelen şey coit yırtığı adı verilen bir komplikasyondur.

İlk gece tam ıslanma olmadan, aceleci ve sert bir şekilde yaşanan cinsel ilişki sonrası kızlık zarı yırtılması ile birlikte vajinal dokularda da yırtılma meydana gelir. Yırtılma sonrası vajinada derin çentikler şeklinde yaralanmalar oluşur. Coit yırtılması tedavisi bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir. İlk gece kanamasının çok olması gibi durumlarda acilen hastaneye gidilmesi ve vajinada meydana gelen yırtıkların onarılması için dikiş atılarak müdahale edilmesi tedavi için önemlidir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı? genç kızların en çok merak ettiği konulardan birine açıklık getirdik aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kızlık zarı bozulmadan hamilelik

 

Detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Rahim ağzında yara neden olur?

Ertesi gün hapı nedir? nasıl kullanılır?

 

Konu ile alakalı yabancı kaynak:

https://www.self.com/story/the-hymen-what-people-get-wrong

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

 

Sizlerde bu makalemizi faydalı bulduysanız eğer, aşağıdaki sosyal paylaşım butonları ile paylaşıp daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Yumurtalık Kanseri Nedir

Yumurtalık Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kanseri: Normal vücut hücreleri büyüme, bölünme ve kontrollü çoğalma yetisine sahiptir. Bazen hücrelerdeki bölünme anormal bir hal alabilir ve kontrol dışı bir
hücre çoğalması halini alabilir. Bu şekilde tümör oluşumuna yol açarlar.
Tümörler iki ye ayrılır iyi huylu (Benign) ve kötü huylu (Malign). İyi huylu tümörler organ içinde lokalize kalır, yayılma potansiyeline sahip değildir.
Kötü huylu tümörler bulundukları organa zarar verecek şekilde büyürler ve de etraftaki sağlıklı organlara yayılırlar.
Ayrıca kötü huylu tümörler kan ve lenf yolu ile uzak organlara yayılabilirler.

Bir veya her iki yumurtayı tutan kötü huylu tümördür. Sık görülen bir kanser değildir, ancak tanı konduğunda hastalık oldukça ilerlemiş olup
jinekolojik kanserler içinde ölüm sebeplerinin başında gelir. Özellikle ileri yaşlarda meydana gelen kanser tipidir. Diğer jinekolojik kanserler içinde
ölüm oranı en yüksek olandır. Over kanserleri overin yüzeyindeki hücrelerden gelişebileceği gibi, iç kısmında bulunan üreme ile ilgili hücrelerden de gelişebilir.
Over tümörleri genellikle %90ı yumurtalık yüzeyindeki hücrelerden meydana gelir ve epitel hücreli tümör adını alır.

Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Görülür

Yumurtalık yüzey hücreleri tümörlerinde risk faktörleri oldukça fazladır. Aşağıdaki sayılan faktörler risk artışında önemli sebeplerdir.
-55 Yaş üzeri olmak
-Ailesinde meme kanseri, yumurta kanseri, bağırsak kanseri ve rahim kanseri olmak.
-Evvelden meme kanseri hastalığı geçirmek.
-BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonlarına sahip olmak genetik zemine bağlı over kanseri riskinde artış yapar.
-Doğum yapmamış kadınlarda risk yüksektir.
-Kısırlık riski yükseltir.
-Endometriosis adı verilen jinekolojik hastalık riski yükseltir.
-Lynch sendromu riski taşımak (Bağırsak, rahim, meme kanserlerini beraber bulundurma)

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Yumurtalık Kanseri Teşhisi
Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Herşeyden önce her kadında hastalığın ortaya çıkmasından önce tarama testleri oldukça önemlidir. Özellikle rutin jinekolojik muayeneler,
vajinal smear testleri, rutin ultrosonografik incelemeler checkup şeklinde her kadına yapılır. Over tümörü için rutin bir tarama testi yoktur ancak
şikayet durumuna göre uyanık davranmalı ve jinekolojik muayeneye gidilmelidir. Over kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolaydır.
Özellikle aşağıda sayılan belirtiler ile karşılaşıldığında hemen jinekolojunuza danışmalısınız.
-Aşırı şişkinlik ve karında genişleme
-Kasık ve karın ağrısı
-Sık idrara çıkma ve sıkışma hissi
-Yemede zorluk ve tokluk hissi olması
-Bu belirtilerin dışında özellikle menopoz sonrası vajinal kanama olması, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler önemlidir.

Bu belirtiler sıklıkla over tümörü ile ilgili belirtiler değildir, ancak şüphe yaratan durumlardır. Bu belirtilere sahip hastaların muhakkak jinekolojik
muayene olması gerekir. Özellikle ultrosonografi ile veya diğer görüntüleme yöntemleri ile tanının desteklenmesi gerekir. CA125 kan testi yapılarak tanı
konulabilir bu testlerde kesin tanı konularak tedavi yoluna gidilir.

Yumurtalık Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık Kanseri Tedavisi
Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Kesin over kanseri tanısı konulmuş ise özellikle cerrahi ile rahim yumurtalar ve tüplerin tamamen çıkarılması önemlidir.
Mümkün olduğu kadar çevredeki lenf bezleri çıkarılması ve patolojik incelemeden geçmesi önemlidir. Bazı vakalarda sadece yumurtanın çıkarılması yeterlidir.
Cerrahi işleminden sonra genellikle kemoterapi gereklidir, bazen kemoterapi cerrahi önceside yapılabilir.

Over kanseri tedavisi yapıldıktan sonra düzenli aralıklarla hastalığın takip edilmesi gerekir. Tedavi sonrası hastanın şikayetleri ve gidişatı yakından takip edilir.
Aynı zamanda CA125 testi yapılarak hastalığın tekrar başlayabilme riski kontrol edilir. Görüntüleme yöntemleri rutin yapılmaz ancak yapılması tavsiye edilir.
Görüntüleme yöntemleri, ultrasonografi, akciğer grafisi, manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografidir.

Yumurta Kanseri Riski Nasıl Azaltılır?

Doğum kontrol hapları kullanımı yumurtalık kanseri riskini azaltır. Doğum kontrol haplarının 5 yıldan fazla kullanılması yumurtalık kanserlerinde %20 lik
azalma meydana getirir. Ancak doğum kontrol haplarında özellikle ileri yaşlarda meydana gelen derin ventronbozu, kalp krizi ve felç riskine dikkat
edilmelidir.
Son yıllarda yumurtalık kanserinin tüplerden gelişine dahi görüş vardır. Bu nedenle rahim ve yumurtalığı alınan kadınlarda, tüpleri bağlanan kadınlarda
tüplerin muhakkak tam olarak çıkarılması çok önemlidir. Sadece tüpleri alınan kadınlarda yumurtalık kanseri riskinde azalma meydana gelebilir.
Özellikle BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonu olan kadınlarda periyodik over kanseri testlerinin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle vajinal ultrasonografiye
ilave olarak CA125 kan testleri yapılması gerekir. Gen mutasyonları olan hastalarda rahim ve yumurtalıkların tamamen alınması başka bir seçenektir.

Rahim kanseri nedir?

Konu ile alakalı yurt dışı kaynaklar:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cancer/symptoms-causes/syc-20375941

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

HPV virüsü

HPV Virüsü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

HPV virüsü kadınlarda ve erkeklerle karşılaştığımı ve kansere neden olduğu kanıtlanmış tehlikeli bir hastalıktır.  Human papilloma virüs’ün kısaltılmış hali olan HPV rahim ağzı siğilleri oluşumuna sebep olur. Bu nedenle de rahim ağzı kanseri ve rahim kanserinin en bilindik nedenleri arasındadır. Çoğunlukla cilt yüzeyinde ve rahim içi gibi genital bölgelerin iç kısımlarını örten mukoza oluşan HPV virüsü, ‘çok katlı yassı epitel’ de denen cilt örtü katmanlarını tahrip ederek enfeksiyon oluşturur. HPV virüsü türleri oldukça fazla olan geniş bir virüs türü ailesine sahiptir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alan HPV, siğillerin olduğu bölge ile temas halinde bulaşma riski vardır. Örneğin elde olan bir siğil tokalaşma ile karşı tarafa da bulaşabilmektedir.

Genital siğil belirtileri nelerdir?

Deri üzerinde yassı ya da kabarık biçimde bazen içi su dolu kabarcıklar hâklinde bazen de pembe, kahverengi tonlarında rengi olan siğiller genelde milimetrik olarak ölçülse de bazı kişilerde siğillerinin boyutları birkaç santime kadar ulaşabilmektedir. Bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle düşmüş olan yani immunsupresif kişilerde ve diyabet hastalarında görülen siğiller ise çoğunlukla türevlerinden daha büyük ve üst üste binmiş biçimde görülür.

Siğillerin sayısı ve boyutu bazı kişilerde gerileye bildiği gibi bazen de artış görülebilmektedir. Çoğu zaman genital siğiller belirti vermese de kanama ve kaşıntı şikâyetleri bazı hastalarda görülebilir. Kadınlarda, iç genital bölgedeki meydana gelen siğiller bağlı olarak cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ve gebelikte kanama olarak belirti verebilir. Dış genital bölgedeki siğillerin çoğu ise gözle görünür ve kaşıntı yapabilir. Erkeklerde genital siğiller ise penis, kasık, testis, makat bölgesinde görülebilmektedir. Erkeklerde genital siğiller düşük oranda olsa da bazen idrar yolları ve anüs çevresine oluşur ve bu durumda erkeklerde idrara yapma zorluğu ile belirti verir.

Virüsün bulaşmasından uzun yıllar sonra siğiller ortaya çıkabilir ve HPV sessizce pusuda beklerken hiç belirti vermeden ilerleyebilir ya da hiç ortaya çıkmadan yok olabilir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin virüsü yok etmesidir. Her virüste siğil olmak zorunda değildir.

Virüsün türleri nelerdir?

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonu olarak bilinen ve 170’in üzerinde farklı türü olan virüsün 30 ile 40 türünün anogenital olduğu bilinmektedir. Bu da 30-40 tip virüsün dış genital organların yüzeyinde ve anüs ve anüs etrafını tahrip ederek enfekte olmasına sebep olduğu anlamına gelir.

Kansere neden olur mu?

170’in üzerinde farklı alt türe sahip olan Human papilloma virüs için kansere neden olan yüksek risk grupları 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 ve 68 gibi virüs tipleri iken düşük tipler 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 olarak bilinmektedir.

Rahim ağzı kanserleri nedenlerinin tümünden HPV virüsü sorumlu tutulurken HPV enfeksiyonu baş boyun kanserleri, penis kanseri, vulva kanseri, vajina kanseri ve anal kanser türlerinden sorumlu tutuluyor. Cinsel temasın olduğu bu bölgelerde çok daha sık karşımıza çıkan HPV virüsü kanser gelişiminde az ya da rol oynar. HPV Tip 16’nın Rahim ağzı kanserlerinin %50’sinden HPV Tip 18’in ise %15-20’sinden sorumlu olduğu bilinmektedir. Genital siğil, rahim rahim ağzı siğilleri gibi hastalıkların da en bilindik nedeni olan İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonu kanser başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Genital siğillerin nedenleri araştırıldığında hastaların %90’ın da düşük riskli virüs tipleri olan tip 6 ve 11 enfeksiyonu rol çıkar.

HPV nasıl bulaşır?

Genital siğillerin enfeksiyon yapma potansiyeli oldukça yüksektir. Genital siğil çoğunlukla oral, makat ve vajinal cinsel temasla bulaşır. Partnerler arasında bulaşma oranı yaklaşık %60’dır. Yüksek bulaşma oranı nedeniyle cinsel aktif bireylerde hayat boyu genital siğil görülme oranı %50’ye yaklaşmıştır.

HPV bulaşmasındaki riskler;

 • Cinsel ilişkiye erken yaşta başlamak
 • Birden fazla cinsel partnerle birlikte olmak
 • Korunmasız cinsel ilişkiye girmek
 • Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi
 • Bağışıklık sistemi düşüklüğü

HPV virüsü nasıl tedavi edilir?

HPV virüsünün tedavisi yoktur. Ancak enfeksiyon çoğu zaman kişilerin kendi bağışıklık sistemi tarafından yok edilebilmektedir. Kanseri gelişimi incelendiğinde bir hücrenin doğal döngüsünden çıkarak bir anormal olarak bölünmesi gözlemlenir. Rahim ağzı kanseri oluşumda da bu anormal bölünme bazı ara basamaklardan geçerek kanser gelişir. Smear testi gibi ileri testler ile rahim ağzından biyopsi alınır ve test sonucunda yıllar sonra kansere dönüşme ihtimali olan bazı kanser türleri dâhi saptanabilir. HPV tedavi edilebilen bir virüs olmasa da HPV’nin yol neden olduğu kanser öncesi saptanmış bulgular tedavi edilerek kanser oluşumu engellenebilmekte veya en aza indirilebilmektedir.

Rahim ağzı kanseri taraması ya da rahim kanseri taraması gibi kolaylıkla parça alınarak net bir biçimde inceleme sayesinde erken teşhisin büyük faydalarını gördüğümüz hastalıklarda test sonucu karşılaştığımız anormallikler saptanabilmekte ve gerekli görülürse en hızlı şekilde tedavi başlanabilmektedir. Rahim ağzı siğilleri, genital siğiller virüsten kaynaklı enfeksiyon varlığın en bilindik göstergelerindendir. Genital siğiller ilaçla ya da basit veya cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilmektedir.

HPV virüsü erkeklerde ve kadınlarda ne gibi belirtiler verir?

Hem erkeklerde genital siğil hem de kadınlarda genital siğil kolaylıkla tespit edilebilen lezyonlardır. Erkeklerde penis, skrotum da denen testis torbası bölgesinde görülebilen genital siğil; kadınlarda ise vulva adı verilen dış genital bölgeler sıklıkla oluşsa da boğazda, ağız çevresi ve dudaklarda anüsün etrafında siğil ortaya çıkabilir. Genital siğiller ile kendini gösteren düşük riskli HPV tipleri çok kolay belirti verirken yukarıda da saydığımız virüs tipleri kanserle doğrudan ilişkili olsa da çoğu zaman belirti vermezler ve ancak tarama testleri ile saptanabilmektedirler. Bu nedenle kanserde erken teşhisin önemi değer biçilemeyecek kadar fazladır.

Erkeklerde HPV virüsü nasıl anlaşılır?

Erkeklerde HPV teşhisi için bilinen bir teşhis yoktur.

HPV’den korunmak için ne yapılmalıdır?

HPV aşısı korunmanın en etkili ve en önemli basamağıdır. Aynı zamanda sünnet olmak ve prezervatif kullanmak da virüs bulaşma riskini azaltır.

HPV aşısı nedir?

HPV aşısı 3 farklı türe sahiptir ve aşıların her biri FDA tarafından onaylıdır. 9-26 yaş aralığındaki çocuklarda ve yetişkinlerde aşı için onay alınmıştır. Aynı zamanda önceden HPV tanısı almamış 24-45 yaş arasındaki kadınlara da aşı yapılmaktadır. Kas içine yapılan aşı HPV aşısının içerdiği HPV tiplerine bağlı olarak siğillerden ve kanser gelişiminden koruyucu etkisi vardır. Aşılar 0, 1 veya 2 ve 6. ayda kas içerisine enjektör vasıtasıyla yapılmalıdır.

 

Sigaranın kadınlar üzerindeki etkisi nedir?

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Sigaranın Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Sigaranın Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Sigaranın Kadınlar Üzerindeki Etkisi: Gelişmekte olan toplumlar da özellikle son yıllar da sigara kullanan kadın sayısı artmaktadır. Doğal olarak da sigaraya bağlı ölüm sebepleri de kadınlar da artmıştır. Özellikle akciğer kanseri sigara içen kadınlar da birincil ölüm sebebi olmuştur. Yapılan araştırmalar da kadınların sigaraya erkeklere göre daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Gerek genetik yapı gerekse kadın akciğer anatomik yapısı bu duyarlılığı arttırmaktadır ayrıca sigaraya başlamış kadınların erkeklere göre sigarayı bırakması daha zordur. Kullanım süresi uzadıkça da kadın sağlığı üzerin de olumsuz etkiler artmaktadır. Bütün organlar üzerine sigaranın olumsuz etkileri mevcuttur.

Sigara Kısırlığa Yol Açar mı?

Sigara içiminin erkekler de olduğu gibi kadınlarda da üreme üzerine etkisi vardır. Erkekler de sigara içimi özellikle sperm sayısı ve kalitesin de azalmaya yol açar, kadınlar da da aynı şekil de yumurta kalitesi azalır. Sigara dumanın da bulunan karbon monoksit, nikotin, hidrokarbonlar, kadmiyum gibi ağır metaller kanda serbest radikaller oluşturarak gelişmekte olan yumurtaya zarar verir. Ayrıca yumurta kan akımının azalmasına sebebiyet vererek sayı ve kalite de azalmaya yol açar.

Döllenmiş yumurtanın döl yatağına yerleşmesini engeller, döllenmiş yumurtanın tüpler içerisin de ilerlemesini engeller. Buna ilave olarak erken gebelikler de rahim kan akımını azaltarak düşüklere sebebiyet verir. Gebeliği boyunca sigara içen kadınlar da erken doğum riski artar ve bebekte gelişme geriliği meydana gelir. Benzer etkiler aynı mekanizmalarla aşılama ve tüp bebek yapılan hastalarda da görülür.

Sigara içmek Cinsel Hayatınızı Etkileyebilir

Sigaranın Cinsellik Üzerindeki Etkisi

Sigara içen kadınlar da uzun dönem yan etkileri cinsellik üzerine de olabilmektedir. Genital bölge kan akımının azalmasına bağlı olarak vajina da esneklik sağlayan kollajen ve elastik lif yapımın da azalma meydana gelir. Bu durum ilişki de ağrıya sebebiyet verebilir ve isteksizlik yaratabilir. Ayrıca vajina da sulanma da azalma olur ve kuruluk ortaya çıkar, kuruluk acı hissine sebebiyet vererek ilişki de isteği azaltır.

Yumurtalar da kan akımının azalmasına bağlı olarak östrojen hormonun da uzun vadede azalma meydana gelir. Genital bölge de olumsuz etkilenmeler ortaya çıkar, benzer etki ile menopoz daha erken başlayabilir ve cinsellikte problemler ortaya çıkabilir östrojen eksikliğine bağlı olarak ileri dönemler de idrar kaçırma ve kemik erimesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Kemik erimesinin sebebi sigara mıdır?

Sigara içmek kemik erimesi sebebimidir

Kadınlar da kemik erimesi menopoz ile beraber artar östrojen hormonunun kemikler üzerine olan olumlu etkisi menopoz ile beraber kaybolur. Gerek östrojen hormonunun azalması gerekse sigara içindeki maddelerin kemik üzerine olan olumsuz etkileri kemik erimesin de hızlanmaya sebebiyet verir. Sigara dumanın da bulunan serbest radikaller kemik yapımını sağlayan hücrelerin fonksiyonlarının azalmasına sebebiyet verir.

Kollojen lif yapımının azalmasına bağlı olarak kemik erimesinde hızlanma meydana gelir. Kemik erimesine bağlı kırılma riskinin artmasına bağlı olarak emboli riski artar ve ölüm oranları yükselir. Sigaranın kadınlar üzerindeki etkisi çok fazla olabildiği gibi kemik erimesinin de başlıca sebepleri arasın da sayabiliriz.

Sık görülen jinekolojik problemler için tıklayınız

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

genital-sigil

Genital Siğil

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil, HPV virüsüne bağlı olarak meydana gelen cilt yüzeyinde karnabahar şeklinde büyüyen hastalıktır. Genel olarak cinsel yolla bulaşan HPV adı verilen insan papilloma virüsüne bağlı gelişir. Virüsün özelliği insandan insana geçiş yapmasıdır. Onkogen yani kanser yapma potansiyeli olan bir virüstür. Virüs vücuda girdikten sonra virüsün tipine bağlı olarak ve de kişinin vücut direncine bağlı olarak hızlı gelişebilme potansiyeline sahiptir.

Son yıllarda bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok hızlı bir şekilde HPV enfeksiyonları yayılmaktadır. Özellikle cinsel ilişki yaşının geriye gelmesi toplumlarda cinselliğe bakış açısının değişmesi, ilişkiye girilen partner sayısının fazla olması virüsün vücuda girişini kolaylaştırmaktadır. Virüs ile temas edildikten sonra vücut direncine bağlı olarak erken evrede genital  siğiller daha ileri dönemde ise kadınlarda rahim ağzı kanseri riski artmaktadır.

HPV Virüs Hastalıkları

Birçok HPV virüs tipi vardır genital bölgeyi tutan HPV virüsü olduğu gibi, cildin diğer bölgelerini tutan HPV virüs tipleri mevcuttur. İlişki sonrası HPV virüsü alındığında özellikle genital bölgede kadın ve erkekte karnabahar şeklinde değişik milimetrik boyutlardan birden fazla cilt belirtilerine sebep olur. Kadınlarda ileri dönemlerde HPV virüsü rahim ağzına yerleşerek rahim ağzı kanserine yol açabilir.

Kadın ve erkeklerde seksüel pratiğe bağlı olarak ağız içinde, yutakta ve ses tellerinde papillom adı verilen siğiller ortaya çıkabilir, ayrıca özellikle homoseksüel erkeklerde anal bölgede siğiller görülebilir. Siğillerin yeterli tedavi edilmediği durumlarda cildin neresinde olursa olsun kansere dönüşüm potansiyeli vardır.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğiller tespit edilir edilmez hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Erken tedavi edilen siğillerde yayılma ve bulaşma riski azaltılır. Değişik tedavi yöntemleri vardır. Hastalığın yaygınlık derecesine göre kimyasal ilaç tedavisi, elektrik ile yakma, gaz ile dondurma tedavileri uygulanır. Çok büyük kitleler haline dönüşmüş siğillerde cerrahi ile kitle çıkarılır. Genital bölgedeki siğil sayısının fazla olduğu durumlarda anestezi altında koter ile yakma işlemi daha uygun olabilir. Sayı olarak daha az olan siğillerde lokal anestezi ile elektrik koter veya dondurma işlemi yapılabilir. Aynı şekilde ağız içi ve ses telleri siğillerde de benzer uygulamalar yapılır. Kadınlarda tedaviden sonra vajinal smear testi yapılarak HPV virüsünün rahim ağzına etkisi kontrol edilir. Ayrıca vajina sürüntüsünden HPV tip tayini yapılabilir.

HPV Aşısı

Özellikle HPV virüsü ile karşılaşmamış 9-46 arası kadınlara rahim ağzı kanser aşısı yapılarak, siğil ve de rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlanır. Son yıllarda HPV virüsü ile karşılaşmış hastalarda tedavi sonrası HPV aşısı yapılmaktadır. Ayrıca HPV virüsü ile karşılaşmış  kadın ve erkeklerin partnerlerine de koruyucu amaçlı HPV aşısı yapılmaktadır.

Hpv virüsü ve rahim ağzı kanseri makalemizi okumak için tıklayınız.

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

adet-agrisi

Adet Ağrısı

Ağrılı Adet Görme

Adet ağrısıAğrılı adet görme, genellikle genç kızların ilk adet görmeye başladığı dönemde meydana gelir. Yeni adet görmeye başlayan genç kızlarda. Yaklaşık %80 ‘ inde ağrılı adet mevcuttur. Hafif bir kasık ağrısı olabileceği gibi çok şiddetli, güçlü ağrı kesici gerektiren durumlarda ortaya çıkabilir. Ağrılı adet görmek çoğu zaman sosyal bir problem haline gelmekte ve iş gücü kaybına yol açmaktadır.

Ağrılı adet(Dismenore) değişik yaş gruplarında değişik sebeplere bağlı olarak meydana gelir. Özellikle doğum yapmamış kadınlarda %80 sıklıkla mevcuttur. Düzenli adet gören kadınlarda adet ağrısı yumurtlamanın düzenli olduğunu gösterir. Çoğunlukla adet sancısı durumunda anatomik anormal bir durum mevcut değildir. Adet sancısı hormonal sebeplere bağlıdır. Bunun dışında rahim ile ilgili bazı hastalıklarda (miyom, adenomyozis), yumurtalıklarla ile ilgili bazı hastalıklarda (kist, enfeksiyon, yapışıklıklar), tüpler ile ilgili hastalıklar (tüplerde sıvı birikimi, tümöral durumlar) ağrılı adet meydana gelir. Ağrılı adet görme yanında bazen bulantı, kusma ve ishal gibi durumlarda ortaya çıkar.

adet-ilaci
adet-ilaci

 

Ağrılı Adet Tedavisi

Genç kızlarda ve hiç doğum yapmamış kadınlarda meydana gelen, hormonal sebeplere bağlı olan adet ağrısı durumlarında NSAID adı verilen ağrı kesiciler ile tedavi yapılır. Gerekirse bu ilaçların oral alınan tabletleri dışında iğne formları veya fitilleri de kullanılabilir. Ağrının fazla olduğu durumlarda ağrı kesici tedaviye ilave olarak hormon düzenleyici tedavi (doğum kontrol hapları, vb.) kullanılabilir.

Yumurta kistlerine bağlı ağrı durumlarında kistin sebebine bağlı olarak tedavi planlanır. Özellikle 5 cm’ den büyük kistlerde cerrahi tedavi uygun olabilir.

Endometriosis adı verilen hastalıkta rahim , tüp ve yumurtalıkların etrafındaki yapışıklıklardan dolayı adet ağrıları ortaya çıkabilir, bu durumda cerrahi yöntemlerle (laparoskopi veya açık cerrahi ) tedavi yolun gidilir.

 

Erken adet görme ve nedenleri için tıklayınız.

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …

Detaylı ultrason

Detaylı Ultrason Ne Zaman Çekilmeli?

Detaylı ultrason anne adayı ve bebeğin sağlık durumuna dair son derece önemli verilerin elde edilmesini sağlayan görüntüleme …

Kegel egzersizi

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla yapılan ve vajina kaslarının güçlenmesine, toparlanmasına …