Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları anne ve baba adaylarının genelde son derece çekindikleri bir durumdur. Bu durumun temel nedeni de tabii anne adayının karnının büyük olması ya da ilk aylarda da özellikle bebeğe zarar geleceği korkusu yüzünden olmaktadır. Tabii bu olumsuz fikirlerin oluşmasında aile büyüklerinin de uyarıları etkili olmaktadır.

Aile büyükleri ve ayrıca çevre çiftlere, kesinlikle bu konudan uzak durmaları gerektiğini, hamilelikte cinsel ilişkinin günah olduğuna kadar ileri derecede söylemlerde bulunarak çiftlerin kafalarını iyice karıştırmaktadırlar. Ancak bebek, anne karnında rahim içinde bir kesede bulunduğu için kesinlikle zarar gelmesi mümkün değildir.

Çünkü bebeğe temas olması söz konusu bile değildir.
Çiftler hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarını, hamileliğin durumuna ve gidişatına uygun olarak ve tabii hamilelik sürecini düzenli olarak takip eden doktorun verdiği öneriler doğrultusunda denemelidir. Çünkü burada önemli olan anne adayının durumudur ve hassas bir dönem olduğu için kesinlikle kendisi önemlidir.

Hamileliğin ilk üç ayında anne adaylarının cinsel isteklerinde azalma olabilir. Bu çok normal bir durumdur çünkü duygu değişiklikleri, mide bulantıları ya da kramplar bu dönemde rahatsızlık vermektedir. İlk üç ay anne adayının gebeliğe alışma süreci olarak görülmelidir. Ancak rahat geçen hamileliklerde, anne adayının isteğine bağlı olarak cinsel ilişki değerlendirilebilir. Hamileliğin ilk aylarındaki dönemde anne adayının genital bölgesinde meydana gelen hafif kanamalar ya da vajinal akıntıların artması da kendisine rahatsızlık hissettirebilir.

Hamilelik sırasında cinsel ilişki hangi sıklıkla olmalı ya da seçilecek hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için bir kısıtlama ya da engel var mıdır soruları da akla gelmektedir. Bu konularda bir belirleyici koşul ya da engel bulunmaz.

Halk arasındaki yaygın inanışın aksine düşük konusunda ya da bebeğe zarar gelmesi gibi konularla ilgili, cinsel ilişkinin hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz. Anne adayının kendini en iyi hissettiği bu özel dönemin tadını çıkartması gerekir. Eğer hamilelikte sorun yoksa hormonların aşırı çalışması ile cinsel istek artması ile birlikte cinsel ilişkiden uzak durmasına gerek yoktur. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda tıbbi açıdan anne adayının konforu göz önüne alınarak cinsel ilişki pozisyon önerileri sunulabilir:

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için öneriler aşağıdaki gibidir;

Hamilenin Erkeğin Üstünde Olduğu Pozisyon

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları olarak en güvenli olanı ve anne adayı açısından en rahat olacağı pozisyonlardan biridir. Anne adayının baba adayının üstünde rahat bir şekilde oturur pozisyonda olduğu ve bu şekilde kendi hareketlerini kendisinin kontrol edebildiği sakin bir pozisyondur. Anne adayı bu pozisyonda elleriyle baba adayının dizlerinden destek alır. Bu destekle, yukarı kalkış ve inişlerini kolaylaştırıp kendi vücut ağırlığına göre rahatça düzenler. Bu pozisyonda kontrol anne adayındadır.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-idrar-rengi-nasil-olmalidir

Hamilenin Ters Oturduğu Pozisyon

Anne adayının baba adayının üzerinde ters oturması ile yaşanan rahat bir cinsel ilişki pozisyonudur. Anne adayı yine son derece rahat bir durumdadır ve tüm kontrol yine kendisindedir. Kendi ağırlığını kendi ayarlayarak iniş ve kalkışlarını düzenleyebilir. Bu pozisyon da hamilelikte güvenli ve rahat bir cinsel ilişki pozisyonudur. Çiftler tarafından en çok tercih edilen pozisyonlardan da biridir.

Çiftlerin Arkadan Sarılarak Uyguladığı Kaşık Pozisyonu

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları olarak en güvenli pozisyonlardan biri olan bu pozisyonda, hafif kıvrılarak arka arkaya yan olarak yatılır. Çiftler fazla enerji de harcamadan zorlanmadan cinsel ilişkiyi çok rahat hissedip, zevk alabilirler. Kaşık pozisyonu da denilen bu sakin pozisyonda hissedilen rahatlık, hamileliğin tüm aylarında geçerlidir. Hamilelik aylarının ilerlemesiyle anne karnında büyüme olması ile en uygun pozisyonlardan biri kesinlikle bu rahat pozisyon olacaktır.

Makas Pozisyonu

Anne adayının az enerji harcadığı bir pozisyondur. Hamilelerin çok tercih ettikleri ve kendilerini güvende hissettikleri cinsel ilişki pozisyonlarından biridir. Hamileliğin tüm aylarında rahatlıkla uygulanabilir ve baba adayı için oldukça keyif verici bir cinsel ilişki yaşatır.

Ancak bu pozisyonda erkeğin boşalması kesinlikle vajina içine değil, dışarıya olmalıdır ya da kesin çözüm için uygun bir kondom kullanılmalıdır. Bu konuya dikkat edilmelidir çünkü anne adayı, baba adayının spermlerinden enfekte olma riski vardır. Rahim ağzı en hassas döneminde olduğu için buna dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-sigara

Köpek Pozisyonu

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonu olarak uygulanan, anne adayının köpek şeklinde, elleri ve dizleri üzerinde erkeğin ön tarafında olduğu bu pozisyonda, tüm kontrol bu defa baba adayındadır. Bu pozisyonda anne adayı elleri ve dizlerinin üzerinde eğilmiş olarak erkeğin ön tarafında yer alır.

Bu pozisyon anne adayı için rahat olsa da ilerleyen aylarda karın büyüdükçe öne doğru ağırlık yapacak, bu da anne adayına rahatsızlık verecektir. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise baba adayının cinsel ilişki sırasında çok sert hareketlerde bulunmaması gerektiğidir. Anne adayı için bu pozisyon, oldukça hassas bir pozisyondur. Kontrol altında olmalıdır.

Kurbağa Pozisyonu

Bu hamilelikte cinsel ilişki pozisyonunda anne adayı, köpek pozisyonundaki gibi, ancak bu kez el bilekleri ile dizleri üzerinde baba adayının ön tarafında kalça havada olarak yer alır. Kalçanın havada olması baba adayının kavrayışı açısından işe yarar. Bu pozisyonda tüm kontrol yine baba adayındadır.

Baba adayı kesinlikle cinsel ilişki sırasında sert hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Anne adayı herhangi bir rahatsızlık hissederse, kafasının altına yastık desteği de alabilir. Yine bu pozisyon da anne adayı için hassas bir pozisyondur. Kesinlikle dikkat edilmelidir. Kontrol elden bırakılmamalıdır. Anne adayı asla zorlanmamalıdır.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-beslenme

Kanepeden Destek Alınarak Girilen Kanepe Pozisyonu

Normal şartlar altında baba adayı anne adayının karnına baskı uygulamaktan korkuyorsa, en uygun cinsel ilişki pozisyonu kanepe pozisyonudur. Anne adayı kanepe koltuk gibi yüksek bir yerde, bacaklarını havaya kaldırarak altındaki yerden kollarıyla destek alır. Bu pozisyonda da baba adayı sert hareketlerden kaçınmalıdır, çünkü rahim hassas bir pozisyondadır. Hamileliğin ileri aylarına kadar bu pozisyon deneenbilir.

Misyoner (Klasik) Pozisyonu

Anne adayının altta sırt üstü yatar durumda, baba adayı da anne adayının üzerine uzanmış durumda klasik cinsel ilişki pozisyonudur. Hamileliğin ilk aylarında henüz karın büyümediği dönemde çok tercih edilen bir pozisyondur. Rahat pozisyonların başında gelir. Ancak ilerleyen aylarda, karnın büyümesi ile birlikte bu pozisyon artık tercih edilemez. Çünkü karın bölgesine ister istemez baskı olacaktır bu da anne adayını rahatsız edecektir.

Merak edenler için –> https://www.drismetyildirim.com/cinsiyet-belirleme

Hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınılması gereken özel durumlar var mıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları tartışırken aslında dikkat etmek gereken özel durumlar da vardır. Doktorunuz aşağıdaki özel durumlarda hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanızı önerebilir:

• Geçmişte düşük hikayesi veya bu hamilelikte düşük riski varsa
• Daha önce erken doğum hikayesi varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskli grupta yer alıyorsanız
Rahim kasılmaları varsa
• Çoğul gebelik varsa
• Beklenmeyen vajinal kanamalar oluyorsa
• Amniotik sıvı, yani suyunuz geliyorsa
• Rahim ağzında erken açılma varsa
• Plasenta kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın