bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olabilir

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur konusu anne adaylarının hamile olduklarını öğrenmeleri ile birlikte gündeme geliyor. Ebeveyn adaylarının bebeklerinin cinsiyetini öğrenme konusunda bir hayli sabırsız olduklarını gözlemliyoruz. Ancak bebeklerin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için öncelikle dış üreme organlarının ultrasonda görünmesi gerekiyor. Gebeliğin erken dönemlerinde ultrason görüntülemesin de cinsiyete dair yanılgı olabiliyor.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları yanılgı payını da dikkate alarak emin olmadan anne ve baba adaylarına bir bilgi vermiyor. Ebeveyn adayları için bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur konusundan daha önemli olanı bebeklerinin sağlıklı olmasıdır. Ancak genellikle ikinci ya da üçüncü gebeliklerde bebeğin cinsiyetinin aileler için daha önemli olduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Kız çocuk sahibi olanlar sonraki gebeliklerinde erkek, erkek çocuk sahibi olanlar da bebeklerinin kız olmasını isteyebiliyor.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Hafta Belli Olur?

Bebeklerin dış üreme organları gebeliğin 12. haftasıyla birlikte artık belirgin özelliklere kavuşmaya başlar. Ancak bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusunun yanıtı gebeliğin 12. haftası değildir. Çünkü bu hafta içerisinde bebeğin cinsiyetine dair yapılan tahminlerin yanılma payının yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Doktorunuz yapılan ultrason muayenesi sonrasında sadece bir tahminde bulunabilir.

Gebeliğin 16. haftasına gelindiğinde ise erkek bebeklerde testis görünümü yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Gebeliğin 16. haftası içerisinde erkek bebeklerin cinsiyetini tahmin etmenin kız bebeklere nazaran daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur sorusuna yanılma payı olmayacak şekilde, net bir yanıt istiyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekebilir. Çünkü bu süre içerisinde bebeklerin cinsiyetine dair yapılan tahminlerde de yanılma payı mevcuttur.

Gebeliğin 20. haftası ise bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur sorusunun kesin yanıtıdır. Çünkü bu dönemde artık hem kız bebeklerin hem de erkek bebeklerin dış genital organları belirginleşmeye başlamıştır ve bebeklerin cinsiyeti de kesin olarak bu dönemde belirlenebilir.

Ancak bu noktada önemli bir detaydan da söz etmek gerekiyor. Bebeğin cinsiyetinin ultrason muayenesi ile görünmesi için bebeğin pozisyonunun da uygun olması gerekiyor. Kimi zaman ebeveyn adayları büyük bir heyecanla doktor randevularına gidiyor ancak bebeğin pozisyonu cinsiyetini görmeye uygun olmayabiliyor. Bu durumda ailelerin bir süre daha beklemesi gerekebilir.

Gebelikte egzersiz nasıl yapılır? faydaları ve zararları nelerdir? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Gebelikte egzersiz

Bebeğin Cinsiyet Tahminleri Neye Göre Yapılır?

Bebeklerin cinsiyetlerine dair tahminler ultrason görüntülemesi ile yapılıyor. Gebeliğin 20. haftasından önce bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusuna amniyosentez ile de yanıt verilebilir. Fakat amniyosentez ileri bir tetkiktir ve gerek duyulmadığı müddetçe yapılmaz.

En azından sadece bebeğin cinsiyetini öğrenmek amacıyla amniyosentez yapılması kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından önerilmez. Bu ileri tetkik, bebeklerde bazı anomalilerin olup olmadığın anlamak için gerçekleştiriliyor. Bazı sakıncalar da barındırdığından bebeğin cinsiyetini öğrenmek için gebeliğin 20. haftasını beklemek ve ultrason görüntülemesinden yardım almak daha akılcı bir tercihtir.

Ayrıca CVS yöntemi de gebeliğin 20. haftasından önce bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusunun bir diğer yanıtıdır. Gebeliğin 10. haftası ile 12. haftası arasında yapılabilen CVS yani koryon villus biyopsisi bebeğin eşinden ultrason eşliğinde doku parçası alınmasıdır. Fakat tıpkı amniyosentez gibi CVS yöntemi de bebeğin cinsiyetini öğrenmek amacıyla tercih edilen bir yöntem değil, daha farklı amaçlarla yapılan bir ileri tetkiktir. Zorunlu olarak ihtiyaç duyulmadığı müddetçe yapılmaz.

Cinsiyet Belirleme Yöntemleri Nelerdir?

Bebeğin anne karnındaki pozisyonunun bebeğin cinsiyetini tahmin etmeyi sağladığı yönünde bir inanış olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Ancak bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ya da pozisyonu cinsiyetini öğrenmeyi sağlar mı gibi konularda halk arasında çok fazla yanlış inanış olduğunu belirtmek gerekiyor. Bebeklerin anne karnındaki pozisyonları cinsiyetleri ile ilgili değildir. Bir başka deyişle cinsiyetlere özgü, karakteristik bir pozisyon yok. Dolayısıyla sadece bebeğin pozisyonuna bakılarak cinsiyetinin anlaşılması olanaksızdır.

Sadece bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur konusunda bebeklerin kalp atımından söz edilebilir. Erkek bebeklerin anne karnındaki kalp atımı 140 ve altı olurken, kız bebeklerin kalp atımı ise 140 ve üzerinde olabiliyor.

Ancak sadece kalp atımını dikkat alarak cinsiyet tahmininde bulunulması da yanılgıya düşürebilir. Dolayısıyla kadın hastalıkları ve doğum uzmanları her ne kadar bebeklerin kalp atımını kontrol etse de sadece bu veriyi dikkate alarak bebeklerin cinsiyetine dair bir tahminde bulunmaz. Kalp atımının dinlenmesi, anne karnındaki bebeklerin sağlık durumunun kontrolü amacıyla yapılıyor.

Gebelikte detaylı ultrason ile neleri görürsünüz? neden çekilir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Detaylı Ultrason

Evde Cinsiyet Belirlemek İçin Kullanılan Yöntemler Neler?

Anne ve baba adayları bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur konusunda büyük bir heyecan içerisinde olduklarından, geçmişten bu yana uygulanan bazı yöntemleri denemeyi tercih ediyor. Bu yöntemler kimi zaman tesadüf eseri doğru çıkınca günümüzde halen uygulanmaya devam ediliyor.

Ancak evde bebeğin cinsiyetini anlamak için kullanılabilecek bilimsel bir yöntem yoktur. Yüzüğe ip bağlayarak anne adayının karnına uzatmak ve dönüş yönüne bakarak cinsiyeti belirlemek ya da karbonata idrar damlatarak ne kadar köpürdüğünü gözlemlemek gibi yöntemler beyhude bir çabadan öteye gitmez. Ayrıca bu ve benzeri yöntemlerin hiçbir tıbbi gerçekliği yoktur ve bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur veya nasıl belli olur sorusunun bilimsel yanıtı asla değildir.

Bebeklerin cinsiyetine dair yapılan her bir tahminin %50 doğru çıkma olasılığı zaten bulunuyor. Dolayısıyla bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ya da evde hangi yöntemler ile bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir gibi konularda bilimsel dayanağı olmayan metotlar hayal kırıklığı yaşatabilir.

Bebeklerin genital organları artık şekillenmeye başladığında dahi ultrason görüntülemesi ile yapılan tahminlerde yanılma payı oluyorken evde uygulanan yağ testi, karbonat testi ya da lahana testi gibi yöntemlerin gerçek sonuç vermesini beklememek gerekiyor. Bu yöntemleri sadece eğlenmek amacıyla uygulayabilirsiniz. Ancak sonucuna güvenerek bebeğiniz için hazırlıklara başlamanızı tavsiye etmiyoruz. Evde uygulanan bu yöntemler, sadece meraktan doğan batıl inançlardır.

Erkek Bebek Nasıl Belli Olur?

Gebelik döneminde bebeğin erkek olduğunu düşündürebilecek bazı detaylar elbette mevcut. Fakat bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusunun yanıtı olan gebeliğin 20. haftası gelmeden, sadece bu detayları dikkate alarak tahminde bulunmak doğru olmaz.

Çünkü bebeğin erkek olduğunu düşündürebilecek detaylar farklı bir nedenle de ortaya çıkabilir. Örneğin idrar renginin açık sarı olması bebeğin erkek olduğunu düşündürebiliyor. Fakat anne adayının fazla oranda sıvı almış olması da idrar renginin açık sarı olmasını beraberinde getirir. Aynı şekilde anne adayının vücudundaki tüylerin uzama hızının artması, hormonlardan kaynaklanıyor olabilir.

Hamilelikte laboratuvar testleri neden yapılır? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Hamilelikte Laboratuvar testleri

Kız Bebek Nasıl Belli Olur?

Bu konuda da toplumda pek çok farklı inanıl bulunuyor. Örneğin anne adayının gebeliğinde ekşi gıdaları aşermesi, kız bebek sahibi olacağını düşündürebiliyor. Oysa ekşi gıdalara aşeren ve erkek bebek sahibi olan çok sayıda kadın mevcut.

Sonuç olarak bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur heyecanı eşliğinde bazı şehir efsanelerine inanmak yerine rotanızı bilimsel yöntemlere çevirmeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda doktorunuza bebeğin cinsiyetini tahmin etmesi yönünde ısrarcı davranmanız da doğru olmaz. Doktorunuz ultrasonda bebeğin cinsiyetine dair net bir görüntü elde ettiğinde zaten sizinle paylaşacaktır.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.babycenter.com/0_when-and-how-can-i-find-out-my-babys-sex_20004784.bc

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın