Gebelikte Kilo Kontrolü Mümkün mü?

Gebelikte kilo kontrolü mümkün mü

Gebelikte Kilo Kontrolü Mümkün mü?

Hamilelikte her anne adayı kilo almaktadır. Bu oldukça doğal ve normal bir süreçtir. Anne adayının bu dönemde kilo vermek ya da kilo almamak için diyet yapması hem bebek, hem de anne sağlığı için oldukça sakıncalı olmaktadır. Bu sebeple de anne adayı gereksiz kilo alımından kaçınmalı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Hamilelik öncesinde normal bir kiloya sahip anne adayının, hamilelik boyunca ilave olarak 10 -12 kg alması normal olarak kabul edilmektedir. Önerilen kilo alımı ise, anne adayının gebe kalmadan önceki kilosuna göre karar verilmektedir. Şayet anne adayı gebelikten öne fazla kilolu ise alması gereken kilo oranı 8-10 kiloyu geçmemelidir. Anne adayının ideal kilosunda olup olmadığı ise anne adayının vücut kitle indeksine bakılarak öğrenilmektedir.

  • Vücut kitle indeksi 20’den düşük olanlar: zayıf
  • Vücut kitle indeksi 20-26 arasında olanlar: normal
  • Vücut kitle indeksi 26’dan yüksek olanlar: kilolu kabul edilir

Anne adayındaki kilo artışı nasıl olur?

Anne adayının gebeliğin her döneminde aldığı kilo ve kilo alma hızı farklıdır. Kilo alınma seyri ise genellikle aşağıdaki gibi olmaktadır.

Gebeliğin ilk 3 ayında:

Anne adayı gebeliğin ilk ayında 1-3 kilo alabilmektedir. Bu kilo oranı, tüm gebelik döneminde alınan kilonun %10’una karşılık gelmektedir.

Gebelik döneminin ikinci 3. Ayında ise:

Hamilelik döneminin ikinci üç ayı içerisinde kilo alımı artar ve 5-7 kilo almak normaldir. Bu değer, gebelik döneminde alınan kilonun yaklaşık olarak %50’sine denk gelir.

Gebelik döneminin son 3. Ayında ise:

Hamilelik döneminin üçüncü yani sonuncu 3 aylık döneminde kilo artışı yaklaşık olarak 4 kilodur.

Hamilelik döneminde aşırı kilo almamak için neler yapılabilir?

Beslenme düzeninize dikkat edin!

Beslenme düzeni mutlaka gebeliğe uygun olmalıdır. Her besin öğesinden dengeli ve düzenli olarak tüketmek, günlük ihtiyaç duyulan vitamin, mineral ve proteini karşılamak oldukça önemlidir.

hamilelik döneminde aşırı kilo almamak için neler yapılır

Gebelik döneminde kontrollü kilo alımı, gereksiz kalori tüketmemekle olmaktadır. Aşırı yağlı fast food tüketilmemelidir.

Meyve tüketimine özen gösterin!

Günlük taze meyve ve sebze tüketimi hamile anne adayları için oldukça önemlidir. Meyveler, gebelik dönemi için gerekli olan vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlamaktadır. Meyve tüketmeden önce meyvelerin iyice yıkandığından ve taze olunduğundan emin olunmalıdır.

Ayrıca lif bakımından zengin olan meyveler, anne adayının kabızlık sorununun hafifletilmesine yardımcı olacaktır.
Tüm besin öğelerinden dengeli olarak tüketin!

gebelikte meyve tüketimi

Protein, vitamin, mineral ve kalsiyum gibi besin öğelerinin her birinden düzenli olarak tüketmek oldukça önemlidir. Yeterli olarak vücudun bu ihtiyaçlarını karşılamak, gebelik döneminde gereksiz kalori alımını engellerken, gebeliğin sağlıklı ilerlemesini destekleyecektir. Gebelik döneminde iki kişilik yemek yerine, dengeli ve düzenli beslenme gerekmektedir.

Düzenli spor yapın!

Düzenli olarak spor yapmak, kilonun kontrollü bir şekilde alınmasını sağlayacaktır. Bununla beraber, düzenli yapılan sporlar, normal doğumun daha sağlıklı ve kolay tamamlanmasını sağlayacak, anne adayının doğumdan sonra aldığı kiloları daha hızlı vermesine yardımcı olacaktır.

 

Gebelikte hangi egzersizler yapılmalı

 

Spor yapan anne adaylarının vücudu, gebeliğe bağlı olarak yaşanabilen deformasyonlardan daha az etkilenmektedir. Vücut, doğumdan sonra eski sıkı görünümüne daha kolay ulaşır. Bununla beraber gebeliğe ait belirtiler daha hafifler, anne adayının ağrıları azalır ve gebelik daha sağlıklı şekilde ilerler.

Aşağıdaki videoda ”Obezite hamile kalmayı engeller mi?” konusu hakkında verdiğim bilgileri izleyebilirsiniz. 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir gebe kalma yöntemidir. …

Devlet Hastanesinde Kürtaj

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı? Devlet hastanesinde kürtaj yapılırmı? Türkiye’de kürtaj işlemi yasaldır …

kurtaj-riski-artiyor

Gebelik Haftası İlerledikçe Kürtajın Riski Artıyor

Kürtaj Riski Artıyor Kürtaj riski artıyor: Gebeliğin büyümesine bağlı olarak kürtaj işlemi zorlaşmaktadır. Özellikle …