Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Büyük bir heyecanla beklenen hamilelik haberinin alınmasından sonra ve yapılan tahlillerle birlikte de hamilelik durumunun artık kesin olmasından itibaren anne ve baba adaylarının, hatta diğer aile bireyleri, aile büyükleri, komşular ve arkadaşların da aklına takılan konulardan en önemlisi de anne karnında büyüyen bebeğin cinsiyetinin kız mı ya da erkek mi olacağı merakıdır. Çok büyük bir merak konusu olan ve heyecanla doğması beklenen bebek ile birlikte, bebeğin cinsiyeti konusunda erkek mi olacak yoksa kız mı olacak şeklinde bir çok farklı ve hararetli tartışmalar da doğal olarak çiftlerin çevresinde de yaşanır. Hamile olan anne adayının yeme alışkanlıklarına ve yiyecek seçimlerine bakarak bir değerlendirme yapanlar, anne adayının yüz şeklinin değişmesi ile kesin karar verenler, anne adayının göz bebeklerinin içinin değiştiği ile ilgili yorum yapanlar, anne adayının basen ve kalça büyüklüğü ile ilgili bilgi verenler gibi ilginç şekilde fikirleri olan yakınlarla karşılaşma olasılığı daima yüksek oranda olacaktır. Bunlara karşı hazırlıklı olmalısınız.

 

Tabii ki anne karnında büyümekte olan bir bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusu, tıbbi olarak ancak bir doktor tarafından ve tabii ki doktorun yapacağı ultrason görüntülemeleri ile birlikte değerlendirilebilecek bir konu olmalıdır. Bu önemli konuda jinekolojik tıp alanı kapsamında yapılabilecek birçok test ve görüntüleme yöntemi vardır, ancak her şekilde yine hepsi için de, anne karnında bulunan bir bebek belli bir büyüklüğe, ölçüye ve gelişim değerine ulaşmadan bebeğin cinsiyeti konusunda bir belirleme yapılamaz. Anne karnındaki bebek çok küçük bir boyutta iken maalesef hiçbir ultrason cihazında sağlıklı olarak görüntülenmesi bile mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de konu üzerinde acele etmeye hiç gerek yoktur.

 

Düzenli olarak muayene olduğunuz doktor, ultrason görüntüleme yapılması için her açıdan doğru olan zamanı belirtecektir. Ancak yine de kesin olan tek şey, bir bebeğin cinsiyetinin kesin olarak ancak doğum anında ortaya çıkacağıdır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi açısından her zaman ve her cihazda kesinlikle bir yanılma payı bulunmaktadır. Bu yanılma payı olma olasılığı konusu mutlaka anne ve baba adayları tarafından göz önüne alınmalıdır. Doktorlar tarafından da her aşamada bu hata payı olasılığı durumu kendilerine açık bir şekilde belirtilmelidir.

bebek-cinsiyet-ne-zaman-belli-olur
Bir bebeğin cinsiyeti, daha anne rahmi içine döllenerek düştüğü ilk andan itibaren, yani aslında genetik olarak zaten belli olmuş demektir. Ancak tabii bu durumu tıbbi görüntüleme hariç hiçbir şekilde bakınca anlamak, belirlemek ya da seçmek pek mümkün değildir. Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi konusu ancak jinekolojik açıdan en kolay ve detaylı bir şekilde jinekolojik ultrason görüntüleme ile yapılabilir. Bu şekilde bir tıbbi görüntülemenin sağlıklı olarak yapılabilmesi için, yine anne karnındaki bebeğin belli bir büyüklüğe ve gelişime ulaşmış olması da gerekir, ayrıca bebeğin genital organlarının da ultrasonda rahat bir şekilde görüntülenebilmesi için bu organların yeteri derecede şekillenmiş olmaları gerekir. Tüm bu detaylara rağmen yine de her zaman ultrason görüntülemelerinde farklı cinsiyet sonuçları elde edilebilmektedir. Yine her şekilde bir yanılma payı bulunmaktadır, bu olasılık asla unutulmamalıdır.

 

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için hangi yöntemler kullanılır?

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için öncelikle ultrasonografik görüntüleme cihazları vardır. Anne adayının karnının üzerine sürülen bir jel yardımı ile yapılan ya da vajinal olarak yapılan iki farklı çeşit jinekolojik ultrason görüntüleme yöntemi bulunur. Anne adayında gebeliğin 12. haftasını geçtikten sonra yapılacak olan bir vajinal ultrason görüntüleme ile, hamileliğin 16. haftasından sonra ise anne karnı üzerinden çekim ile yapılan ultrason görüntüleme sayesinde bebeğin cinsiyeti ile ilgili bilgi sahibi olunması mümkün olabilir. Ultrason görüntüleme yöntemi ile bir bebeğin cinsiyeti en erken zaman olarak bir hamileliğin 3. ayı sonunda, yani hamileliğin 13 ile 14. hafta civarında iken anlaşılabilir. Ancak bu durumda da bir bebeğin cinsiyetini görüntüleme durumu her zaman çok mümkün olmayabilir. Bebeğin anne karnında yatış şekli ve duruş pozisyonu, anne adayının karnında yoğun bir gaz durumu olması, bebeğin anne ile arasındaki göbek bağının genital bölgeyi kapatması gibi değişik nedenler, bebeğin cinsiyetinin net olarak görüntülenmesi konusunda olumsuz bir etki eder.

 

bebek-cinsiyet-ultrason

Özellikle de erkek bebeklerde, erkek bebeğin genital bölgesinin kendi bacaklarının arasında saklı olması ve de genital bölgenin kapalı kalması ya da anne karnında bebeğin anneden beslenmesini sağlayan göbek bağı ile genital bölgenin karıştırılması gibi değişik açıdan farklı sorunlar da yaşanabilir. Genellikle hamilelik sürecinde 20. haftaya doğru yaklaşıldıkça, bir bebeğin cinsiyeti en net şekilde görünebilir bir duruma gelir. Hamileliğin 18. haftası civarında yapılan Doppler görüntüleme ile bebeğin üç boyutlu görüntüleme tetkiki yapılır ve bu üç boyutlu görüntüleme sırasında bebeğin cinsiyeti net bir şekilde olmasa da yine de görülebilir. Ancak unutmayalım ki bu konuda da her zaman bir yanılma payı bulunma olasılığı vardır.

 

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan ultrason ile görüntüleme hariç diğer yöntemler nelerdir?

 

Hamilelik süreci döneminde anne adayları için yapılacak olan ultrasonografik görüntülemeler dışında da, bir bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için başka farklı detaylı tetkikler de bulunmaktadır. Bu tetkikler anne adayının karnı üzerinde ön muayene ile kesinleşecek olan, anne karnında bulunan bebeğe bir zarar vermeyecek şekilde belirlenmiş uygun bir noktadan özel bir iğne ile nazikçe girilerek, bebeğin içinde buunduğu gebelik kesesinden bir miktar su alınması yani tıp dilinde amniyosentez, anne karnından ya da annenin rahim ağzından yine özel bir iğne ile doku parçası alınması yani tıp dilinde koryon villus biyopsisi ve de kordosentez gibi farklı ama zor olan yöntemlerle yapılan özel kromozom incelemelerinde de anne karnında bulunan bir bebeğin cinsiyeti kesin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu özel ve detaylı incelemelerde alınan örneklerden XX yani dişi ve de XY yani erkek kromozom yapısı izlenir. Anne adayının genetiğinden gelen XX kromozomlar bölünür yumurtaya bir tane X kromozomu gelir, ancak baba adayının spermine X ya da Y kromozumundan hangisinin geleceği bilinmez. Bu şekilde bebeğin erkek ya da kız olacağı genetik açıdan daha döllenme anından itibaren böylece baba adayı tarafından alacağı kromozomdan belli olur.

bebegin-cinsiyetini-belirlemede-ultrason-haric-yontem

Bebeğin taşıdığı kromozomların genetik yapısının incelenmesi konusunda tıbbi açıdan onay almış olan özel yöntem ve tetkikler de vardır demiştik. Ancak bunların yüksek maliyetleri söz konusu olduğu için maddi açıdan çok pahalı oldukları da unutulmamalıdır. Ayrıca bazı durumlarda gebelikte risk yaratması muhtemel olan ileri tetkikler şeklinde de belirtilen yöntemlerdir. Bu nedenle tıbbi açıdan bir değerlendirme yapılması durumunda, doktor tarafından ileri derecede tetkik gerektiren bir risk olasılığı görülmedikçe ve de yine doktor tarafından önerilmedikçe bu tip ileri tetkiklerin yapılmasına hiç gerek bulunmaz. Sadece bebeğin cinsiyetini öğrenmek için de bu tip tetkikler kullanılmamalıdır. Bu tip tetkiklerin taşıdığı risk konusu her zaman akılda kalmalıdır.

Tüm bu yazıda paylaştığımız tıbbi açıdan onaylı olan yöntemlerin yanı sıra, bebeğin cinsiyetinin ev ortamında belirlenmesini sağlayan bazı testler de piyasada bulunmaktadır. Ancak bu tip cinsiyet belirleyici ev testlerinin %100 güvenilirliği kesinlikle olmadığı gibi, maalesef bazı olumsuz yan etkileri de söz konusu olmaktadır. Bu nedenle bu ev tipi cinsiyet belirleme testlerinin kullanılması asla hiçbir hamileye önerilmemektedir. En önemli konu ise bu tip ev testlerinin ortaya çıkardığı hayati risklerdir. Çünkü bu tip testler mevcut gebelik sürecini olumsuz olacak şekilde etkileyebileceği için, birçok ülkede de kullanımı kesinlikle yasaklanmıştır.

Bu durum aslında hamilelik açısından son derece ciddi önem taşıyan bir konudur ve ne bir bebeğin hayatı ne de bir hamile kadının hayatını bu tip büyük bir riske atmaya asla değmeyecektir. Bu önemli konuda özellikle anne ve baba adaylarının detaylı olarak bilinçlendirilmesi ve de eğitilmesi gerekir. Hamilelik sürecinde her zaman sabırlı olmak, sabırla beklemek ve doktorun onayı ile ve yine doktorun eşliğinde yapılacak testler ve görüntülemeler ile çıkacak sonuçları almak, çiftler açısından daha doğru ve kesinlikle daha sağlıklı olacaktır.

Kulaktan dolma yozlaşmış eski bilgiler, başkalarının ortaya atacağı belirsiz önerileri lütfen geri çeviriniz. Tıbbi olarak onay verilmeyen ve doktorunuzun güvence vermediği hiçbir test ya da uygulamayı kesinlikle kabul etmeyiniz. Sonuç olarak artık hem kendiniz hem de bebeğiniz için sorumluluk taşımaktasınız.

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zevk suyundan hamile kalınır mı

Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

Ertesi gün hapı

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …