Normal doğum sonrası vajina estetiği artık daha sık tercih edilen estetik girişimler arasında yer alıyor. Kadınların büyük bölümü vajinal doğum yapmayı tercih edebiliyor. Elbette normal doğumun sonrasında yaşanacak süreç de merak ediliyor. Özellikle doğumla birlikte vajinada genişleme olacağı endişesinin bir hayli yaygın yaşandığını söyleyebiliriz. Normal doğumdan sonra kadınları nasıl bir sürecin beklediğine değineceğiz. Aynı zamanda vajina genişlemesi sorununa yönelik neler yapılabileceği konusunu da ele alacağız. Ancak öncesinde ‘normal doğumla vajinada genişleme olur mu’ konusunu daha detaylı ele alalım.

Normal Doğum Vajina Genişlemesine Neden Olur Mu?

Son dönemde normal doğum sonrası vajina estetiği ameliyatları sıklıkla gerçekleştiriliyor. Nedeni ise normal doğumun vajina genişlemesine yol açabiliyor olmasıdır. Elbette doğum sonrasında vajina bölgesinde bir sıkılaşma meydana geliyor. Ancak çok sayıda kadında istenen sıkı form yakalanamıyor. Doğum sırasında bebeğin doğum kanalından rahatlıkla geçebilmesi için vajinada genişleme meydana gelir. Sonrasında ise vajina yeniden sıkılaşmaya başlar. Ancak doğum öncesi formunu kazanması her zaman mümkün olmayabilir. İşte bu durumda devreye vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı giriyor. Böylelikle vajinanın yeniden daha sıkı bir form kazanması sağlanabiliyor.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Eski Haline Ne Zaman Döner?

Doğumun ardından vajina bölgesinde iyileşme süreci hemen başlar. Vajina, vücudun pek çok bölgesine nazaran daha hızlı iyileşme özelliğine sahiptir. Lohusalık döneminde yani doğumdan sonraki 40 günlük süreçte dikişler iyileşmiş olur. Bu süreç içerisinde elbette vajinada sıkılaşma da meydana gelmeye başlar. Ancak istenen daralmanın elde edilebilmesi için yaklaşık olarak 6 ay beklemek gerektiğini belirtelim.

Bu 6 aylık zaman dilimi içerisinde normal doğum sonrası vajina estetiği kararı vermemek gerekiyor. 6 ay sonunda vajina genişlemesi şikayeti halen devam ediyorsa bu durumda ameliyat kararı alınabilir. Bu konuda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz. Ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilen vajina daraltma yöntemlerinin de olduğunu unutmayın. Hangi yöntemin sizin için daha ideal olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Kadınların normal doğum sonrası vajina estetiği kararı alması son derece normaldir. Çünkü vajinal doğum sonrasında meydana gelebilen vajina genişlemesi, çiftlerin cinsel yaşantısını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Vajina genişlemesine bağlı olarak cinsel haz alamama, vajinadan ses gelmesi gibi çeşitli şikayetlerin ortaya çakabildiğini belirtelim. Bu durum çiftlerin cinsellikten uzaklaşmasına yol açabiliyor. Aynı zamanda cinsel ilişkiye konsantre olamama gibi şikayetler de gelişiyor. Oysa basit bir müdahale ile vajinada doğum öncesi formunu kazandırmak mümkün olabiliyor.

Günümüzde vajina daraltma işlemleri çok daha basit bir müdahaleyi kapsıyor. Kısa bir iyileşme döneminin ardından kadınların günlük hayatına geri dönmesi de mümkün olabiliyor. Sonuç olarak vajina genişlemesini bir kader olarak algılamak doğru değildir. Doktorunuza danışmanız durumunda vajina estetiği seçenekleri sizin için değerlendirilecek ve en doğru estetik girişim uygulanacaktır.

Dikkatinizi çekebilir –> Vajinanın güzel görünmesi

Vajinal Relaksasyon Ve Kayıp Penis Sendromu

Vajinal doğum yapan kadınlarda vajinal relaksasyon sorununun ortaya çıkması muhtemeldir. Erkeklerde de kayıp penis sendromu olarak adlandırılan problem oraya çıkabiliyor. Cinsel ilişkide vajinanın penisi hissetmemesi ve cinsel haz alınmaması şeklinde özetlenebilecek olan bu problem, orgazm olamama gibi daha farklı durumlara da sebebiyet verebiliyor.

Haliyle çiftlerin ilişkisi de olumsuz yönde etkileniyor. Söz konusu problemi yaşayan çiftlerin büyük bölümü cinsel isteksizlik sorunu yaşadıklarını da dile getiriyor. Bu sorunun çözümü de vajina estetiğinde gizlidir. Vajina daraltma ameliyatı yüksek oranda genişlemiş olan vajinanın bile daha sıkı bir form kazanmasına olanak tanıyor. Dolayısıyla çiftler doğum öncesindeki cinsel yaşam formuna yeniden kavuşabiliyor.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Yöntemleri

Daha önce de değindiğimiz gibi normal doğumun ardından hasta için en uygun olan vajina estetiği seçenekleri doktor tarafından değerlendirilir. En sık uygulanan yöntemleri ise hemen aktaralım.

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon

Son derece güvenli bir yöntem olan LVR yani lazerle vajinal rejüvenasyon, kolaylıkla uygulanabilir. Etkili bir yöntem olduğunu da aktarabiliriz. Özellikle doğumun ardından vajinal genişlemenin çok ileri seviyede olmadığı durumunda tercih ediliyor. Vajina daraltma ameliyatına alternatif olarak uygulanan bu yöntem için anesteziye gereksinim olmuyor. Ayrıca LVR yönteminin vajinal kuruluk sorunu yaşayan kadınlar ya da cinsel haz problemi yaşayan kadınlar için de uygulanabileceğini söyleyebiliriz. Vajinada yaklaşık olarak % 30 oranında bir daralma elde edilmesini sağlıyor. Dakikalar içerisinde tamamlanıyor ve kadının günlük hayatına geri dönmesi mümkün oluyor.

Ameliyatla Vajinanın Daraltılması

Ülkemizde ve dünya genelinde normal doğum sonrası vajina estetiği yöntemleri arasında en sık uygulanan, vajinoplasti ameliyatıdır. Vajinada genişlemenin ileri düzeyde olması durumunda da başarılı bir sonuç elde edilebilir. Genişlemeye yol açan fazla doku cerrahi müdahale ile çıkarılır ve ardından dikiş uygulaması yapılır. Bu sayede vajinanın doğumdan önceki sıkı formunun yeniden elde edilmesi mümkün olur.

Mommy Makeover Nedir? Neleri Kapsar?

Doğum sonrası uygulanan bir dizi estetik müdahale kısaca mommy makeover yani anne estetiği olarak adlandırılıyor. Bu yöntem kapsamında hangi işlemlerin yapılacağına ise hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak karar veriliyor. Çoğunlukla müdahalelerin genital bölgeye uygulandığını da belirtebiliriz. İşlem kapsamında radyofrekans ya da lazerle vajina sıkılaştırma işlemi yapılabilir. Gerektiğinde vajinoplasti işlemi de devreye girebilir.

Aynı zamanda genital renk açma, labioplasti, perineoplasti ya da majoraplasti gibi işlemlerin de yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bu operasyonlardan bazıları tek bir seans halinde yapılabiliyor. Son yıllarda normal doğum sonrası vajina estetiği yöntemleri arasında en sık tercih edilenlerden biri de anne estetiği oluyor.

Mutlaka göz atın –> Labioplasti

Normal Doğumdan Sonra Vajina Dikilir Mi?

Her normal doğum sonrasında vajina bölgesine dikiş atılması söz konusu değildir. Doğum sırasında perine bölgesinde aşırı gerilme meydana gelebiliyor. Bu durumda hem düzensiz yırtık oluşmasını önlemek hem de bebeğin doğum kanalından daha kolay geçmesini sağlamak için kesi uygulanabilir. Doğumun hemen ardından da epizyotomi kesisi uygulanan bölgeye dikiş atılır. Bu dikiş halk arasında ‘doğum dikişi’ ya da ‘vajina dikişi’ gibi isimlerle anılıyor. Elbette normal doğumdan sonra perine bölgesine dikiş atılabilir ancak her doğumda bu işlemin yapılacağı da söz konusu değildir.

Normal Doğum Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Vajinal doğumun ardından bir süre cinsel ilişkiye ara vermek gerekiyor. Vajinada iyileşme sağlandıktan sonra ilk cinsel ilişkilerde vajinal kuruluk ya da ilişki sırasında ağrı gibi sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar genellikle geçicidir. Uzun süre boyunca devam etmesi ya da farklı şikayetlerin gelişmesi durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Cinsel haz alamama gibi şikayetlerin normal doğum sonrası vajina estetiği ile ortadan kaldırılması mümkündür.

Normal Doğum Sonrası Vajina Ağrısı

Doğumdan sonra bir süre vajina ağrısı olması normaldir. Ancak ağrının şiddetli olması, ağrıya kötü kokulu akıntının ve yüksek ateşin eşlik etmesi durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman İyileşir?

Vajinanın toparlanması için en az 6 ay zaman geçmesi gerekiyor. Ancak yara ve dikişlerin iyileşmesi çok daha kısa sürede tamamlanan bir süreçtir. Siz de normal doğum sonrası vajina estetiği konusunda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Genital estetik

CategoryJinekoloji
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın