Deri altı implant

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan ve % 99 gibi yüksek bir oranda gebelik riskine karşı koruma sağlayan bu aparatlar küçük bir cerrahi müdahale ile deri altına yerleştiriliyor. Kullanım süresi dolduğunda ise yine kesi uygulanarak çıkarılıyor ve hemen yenisinin takılması da mümkün olabiliyor.

Düzenli olarak doğum kontrol hapı içmek istemeyenler, spiral takılmasına sıcak bakmayanlar ya da prezervatif kullanımından rahatsız olanlar için doğum kontrol çubuğu çok daha konforlu bir seçeneğe dönüşebiliyor. Ancak bu yöntemin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamadığının da altı çizilmelidir.

Sadece vücuda belirli bir oranda hormon salgılayarak hamilelik ihtimalini % 1’e kadar düşürme gibi bir etkisi olan deri altı implant çeşitleri aynı zamanda kadınların doğurganlıkları üzerinde de olumsuz bir etkide bulunmaz. Gebelik planlayan kadınlar aparatın çıkarılmasını sağlayabilir ve bu sayede yeniden doğurganlık özelliğine kavuşabilir. İmplantın genellikle sol kolun üst kısmına, deri altına yerleştirildiğinde, işlemin yaklaşık 30 dakika ila 1 saat içerisinde tamamlandığını belirtelim.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kadin-ureme-organlari

Deri Altı İmplant Ne İşe Yarar?

Deri altı implant ne işe yarar

Kolun cilt altına yerleştirilen doğum kontrol çubuğu kullanımından önce kadının hamile olmadığından emin olunması gerekir. Şayet gebelik şüphesi yoksa adet döneminin ilk 5 günü içerisinde implantın yerleştirilmesi mümkündür. Daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınlar da bu doğum kontrol yönteminden faydalanabilir. Daha önce doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ise deri altı implant yerleştirilmesi işlemi doğum kontrol hapı kullanımının bırakılmasından bir hafta sonra gerçekleştirilebiliyor.

En genel şekli ile deri altı implant ne işe yarar sorusunu ‘her gün düzenli olarak vücuda belirli bir miktarda hormon salgılar ve bu yolla gebeliği çok yüksek oranda önler’ yanıtını verebiliriz. Çeşitli açılardan değerlendirildiğinde bu aparatların kullanımı sunduğu avantajlar bakımından da ön plana çıkıyor. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • En az 3 yıl gibi gayet uzun bir süre gebeliğe karşı koruma sunar
 • Koruma oranının %99 olduğundan güvenli bir doğum kontrol yöntemidir
 • İmplantı çıkarttıktan hemen sonra doğurganlık yeniden kazanılır
 • Kadının hamile kalma olasılığı üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi yoktur
 • İmplant takıldıktan sadece 24 saat sonra koruma etkisi başlar
 • Günlük yaşantıyı ya da cinsel yaşam konforunu sıkıntıya sokmaz

Bu arada deri altı implant emzirme döneminde de kullanılabilen bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak doğumdan hemen sonra takılması bazı sakıncalar barındırdığından tavsiye edilmez. Bu yöntemden faydalanmak için doğumun üzerinden en az 6 hafta geçmesini beklemeniz gerekiyor. Doktorunuza bu konuda danışmanız durumunda implant takılması için size en uygun süreyi bildirecektir.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/labioplasti-nedir

Deri Altı İmplant Fiyatları 2020

Çeşitli firmalar tarafından üretimi gerçekleştirilen ve kullanıma sunulan doğum kontrol çubuğu fiyatları tahmin edileceği gibi farklı fiyatlara sahip oluyor. Bu nedene fiyat konusunda tek bir rakamdan söz etmek sizin için yanıltıcı olabilir. Hangi markanın deri altı implant ürününün tercih edildiğine bağlı olarak bu doğum kontrol yöntemi için ayrılması gereken bütçe de değişebilir.

Ancak genel olarak fikir sahibi olmak isteyenlere, bu aparatların fiyatlarının çok yüksek olmadığı bilgisini aktarabiliriz. Gayet ekonomik bir doğrum kontrol yöntemidir ve her yaşta kullanıma uygundur.

Deri Altı Çubuğu İmplantı Nasıl Etki Eder?

Deri altı çubuğu nasıl etki eder

Cilt altına yerleştirilen doğum kontrol çubuğu vücuda hormon salgılar ve bu yolla da rahmin iç bölümünde yer alan zarın da incelmesini sağlar. Bu sayede döllenme gerçekleştiğinde döllenen yumurta rahmin iç kısmına yerleşemez. Aynı zamanda deri altı implant yumurtlamayı da engelleme özelliğine sahiptir ancak bu özelliğinin doğum kontrol hapları ile kıyaslandığında daha düşük olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu nedenle yumurtlamayı önlemekten ziyade döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engelleyerek gebeliği önleme özelliği taşıyor.

Kadınlar deri altı implant kullandıklarında sperm hücreleri kadın üreme hücreleri ile buluşsa bile döllenen yumurtanın adet döneminde vücuttan atılması mümkün olabiliyor. Ancak bu doğum kontrol yönteminin her kadın için uygun olmadığını da belirtmeliyiz. Kimler deri altı implant kullanmamalı sorusuna kısa bir liste ile açıklık getirelim:

 • Daha önce meme kanseri geçirmiş olanlar
 • Doğumun üzerinden henüz 6 hafta geçmemiş olan anneler
 • Herhangi bir karaciğer hastalığı olanlar
 • Adet dönemleri dışında vajinal kanama yaşayanlar
 • Gebelik şüphesi olanlar ya da gebe olanlar
 • Sentetik progesteron hormonu kullanması sakıncalı olanlar
 • Tüberküloz, hipertansiyon ya da epilepsi rahatsızlığı olanlar

Bu kadınlar daha farklı doğum kontrol yöntemlerine yönelebilir ve bu konuda da kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına danışabilir. Bununla birlikte kimler için deri altı implant yönteminin ideal bir seçenek olduğunu da gözden geçirmekte fayda var:

 • Uzun süreli koruma sunan bir doğum kontrol yöntemi arayanlar
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak östrojen hormonu içeren doğum kontrol yöntemlerini kullanması sakıncalı olanlar
 • Doğum kon trol hapı kullanmak istemeyenler/ kullanması sakıncalı olanlar
 • Doğum kontrol yöntemi uyguladığının bilinmesini istemeyenler

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/vajinismus

Deri Altı Çubuğu İmplant Zararlı mıdır?

Elbette deri altı implant sadece avantajları bakımından değil zararları ya da yan etkileri bakımından da merak ediliyor. Öncelikle implantların sanıldığı gibi ciddi bir kilo artışına yol açmadığını belirtelim. Yapılan araştırmalar bu yöntemi tercih eden kadınların sadece 1 ila 2 kilo aldıklarını gösteriyor. Aynı zamanda adet düzensizliği yaşayan kadınlar için de bu yöntem sakıncalı olabilir. Çünkü nadir görülüyor olsa da implantların adet düzensizliğine yol açabildiği biliniyor. Çoğu zaman adet düzensizliği sadece 3 ila 4 ay sürüyor. Sonrasında yeniden adet düzeni sağlanabiliyor.

Yaygın şekilde görülen doğum kontrol çubuğu yan etkilerini şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Hafif baş ağrısı
 • Adet döneminde daha yoğun kanama
 • Adet süresinin uzaması
 • Memelerde hassasiyet
 • Çok hafif olmak kaydıyla mide bulantısı

Bunlar dışında deri altı implant kullanımına bağlı çok fazla yan etki bulunmuyor. Vücuda herhangi bir zararının olmaması nedeniyle de cazip bir seçenek olduğunun altını çizmekte fayda var. Gizlilik özelliği yani kullanımının bir başkası tarafından anlaşılmasının mümkün olmaması da bu yöntemi pek çok farklı doğum kontrol yönteminden ayırıyor.

Cilt Altı İmplantı Ne Kadar Koruma Sağlar?

Kadınların doğum kontrol çubuğu hakkında sıklıkla merak ettikleri konulardan biri de bu aparatların koruma süresi oluyor. En az 3 yıl boyunca koruma sağlayan bu ürünler koruma süresi bakımından da çok sayıda kadın için cazip bir doğum kontrol yöntemine dönüşebiliyor.

Tercih edilen deri altı implant türüne göre koruma süresinin 5 yıla kadar uzayabildiğini de belirtmek gerekiyor. Koruma süresi dolduğunda deri üzerine çok küçük bir kesi uygulanır ve kullanım süresi dolan aparat çıkarılır. Ardından beklemeye gerek kalmadan yeni bir deri altı implant uygulanması mümkündür. Vücudu dinlendirmeye gerek kalmadan bu doğum kontrol yönteminin kullanılmasına devam edilebilir ve uzun süreli kullanımlarda da vücuda herhangi bir zarar vermez.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/dogum-kontrol-yontemleri

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryJinekoloji
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın