Kürtaj sonrasında nelerle karşılaşabilirim

Kürtaj sonrasında nelerle karşılaşabilirim sorusundan önce kürtajın ne olduğunu bilmek gerekir. Kürtaj istenmeyen gebeliğin ya da tıbbi gerekçelerle tahliye edilmesidir. Kürtaj, operasyonel bir işlemdir. Bu sebeple de işlem öncesi, işlemde ve işlem sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar mevcuttur.

Kurallarına uygun olarak yapılmış kürtaj işleminden bir saat sonra kişiler günlük hayatına geri dönebilmektedir. Ancak sağlık açısından ve uzun vadede sorunlar yaşamamak için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Kürtajdan sonra, 6 haftalık süreçte iyileşme dönemi tamamlanmaktadır.

Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler

  • Kürtaj işleminde anestezi uygulandığı için yemek yemek için en az 2 saat beklenmesi önerilir. Ardından da hafif yemekler tüketilmektedir.
  • Doktorun önerdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler talimatlara uygun olarak mutlaka kullanılmamalıdır.
  • Alkol ve sigara iyileşme dönemi tamamlanana kadar tüketilmemelidir.
  • Kürtaj işleminden sonraki 3 hafta boyunca denize ya da havuza girilmemesi önerilir.
  • İyileşme dönemi tamamlanana kadar ayakta duş alınması, enfeksiyon riskini hafifletmek için önemlidir.
    Kürtajdan sonra iyileşme sürecini sekteye uğratmamak ve enfeksiyon kapmamak adına cinsel ilişkide 2-3 hafta bulunulmamalıdır.
  • Şayet kan uyuşmazlığı söz konusu ise, kürtajdan sonraki 72 saat boyunca anti D şeklinde ifade edilen uyuşmazlık iğnesinin yapılması gerekmektedir.
  • Kürtajdan sonraki hafta kontrole gidilmesi gerekmektedir. Herhangi bir sorun olmasa dahi kontrol kesinlikle aksatılmamalıdır.

Kürtajdan sonraki 5 gün boyunca giderek hafifleyen bir kanama meydana gelebilir. Bu durum beklenen ve normal bir kanamadır. Ancak kanamanın şiddetlenmesi ve beş günden uzun sürmesi doktora haber verilmesi gereken bir durumdur.  Kürtajdan sonraki 45 gün içinde adet görülmektedir. Şayet adet görülmezse, doktora başvurulmalıdır. Kürtaj sırasında anestezi uygulandığı için ilk gün sersemlik ve yorgunluk meydana gelebilir.

Bu aşamada kasıklarda hafif bir ağrı olabilir. Şikayetler gün içinde hafifleyecektir. Kürtajdan sonra hafif kanamalar meydana gelebilir. Normal olan; kanamanın günler ilerledikçe azalması ve tamamen kesilmesidir. Şayet düşük ya da ölü bebek gibi sebeplerle kürtaj yapılmış ise 3 ay boyunca kişiye uygun bir aile planlaması önerilir. Bu süreçte hamile kalmak ciddi risklere yol açabilir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-cinsel-iliski

İlk adet ne zaman görülecektir?

kürtaj sonrası İlk adet ne zaman görülür

Kürtaj sonrasında nelerle karşılaşabilirim gibi sorular, çok sık sorulmaya başladı. Lakin bilinmelidir ki kürtajdan sonraki ilk ay adet görülür. Ancak stres ve ilaçlar sebebiyle adet gecikebilir. Fakat 45 gün içinde adet görülmezse bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Eğer adet görmezseniz vakit kaybetmeden muayene olmanız gerekir.

Kürtaja alternatif bir düşük hapı var mıdır?

Kürtaj işlemine alternatif olarak, deneysel çalışmaların yapıldığı bir düşük hapı mevcuttur. Ancak çalışmalar devam ettiği için piyasada mevcut değildir. Adet söktürücüler, ertesi gün hapları ya da farklı karışımlar oluşmuş bir gebeliğin düşmesini saplamaz. Bu ilaçların kullanılması gereksiz hormon yüklenmesine yol açacak ve daha farklı sorunlara sebep olabilecektir. Gebelik mevcut ise ve istenmiyorsa ya da tıbbi olarak gerekliyse tek çözüm kürtajdır.

Kürtaj sonrası ne zaman spiral takılabilir?

Kürtajdan sonra spiral takılması, aynı işlemde uygulanabilir. Ancak enfeksiyon riski açısından iyileşme dönemi tamamlanınca uygulanması daha sağlıklı olacaktır. Spiralin takılabilmesi için rahim ağzında yara olmaması gerekmektedir. Bununla beraber iltihap olmaması da gerekmektedir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj fiyatları ne kadardır?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Kürtaj sonrası hamile kalma

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://prochoice.org/think-youre-pregnant/what-should-i-expect-after-the-abortion/

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın