Klomen

Klomen nedir sorusu, hamile kalmak isteyen kadınların gündeminde yer alıyor. Klomen bir ilaçtır ve temel işlevi de yumurtaları uyarmaktır. Bu sayede yumurtalar döllenme için hazır hale gelir. Dolayısıyla klomen tedavisi kadınların hamile kalmasını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedavilerden biridir. Gebeliği kolaylaştıran bu tedavi ile hamile kalan çok sayıda kadın bulunuyor. Ancak yumurta çatlatma ilacı olarak da bilinen bu ilacın kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini de belirtelim. Gelişigüzel kullanımı durumunda kadınlar çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir. Bu ilacın neden kullanıldığı ya da ne kadar süre ile kullanıldığına da değineceğiz. Öncesinde ise nasıl kullanıldığı sorusunu yanıtlayalım.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Elbette tüm ilaçlar gibi bu ilaç da sadece doktor tarafından önerilen dozajda ve önerilen süre boyunca kullanılmalıdır. Kimi zaman klomen nedir konusunu araştıran kadınlar doktor önermediği halde bu ilacı kullanmayı deneyebiliyor. Bu durum hamile kalmayı kolaylaştırmaktan ziyade daha da güçleştirebilir ve çeşitli sıkıntılara neden olabilir. Haliyle klomen nedir ve nasıl kullanılır konusunda doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

Çoğunlukla günde 1 adet alınan bu ilaç 5 gün kullanıldıktan sonra kesiliyor. Bazı kişiler için günde 2 adet alınması da önerilebilir. Bu süre zarfında yumurtanın döllenme için ideal olgunluğa erişmesine de yardımcı oluyor. Ancak yumurtanın olgunlaşması için söz konusu ilacın 6 gün ya da 7 gün kullanılması da gerekebilir. Bu noktada klomen nedir ve nasıl kullanılır şeklinde yapılan araştırmanın sonucu değil, sadece doktorunuzun önerisini dikkate almalısınız.

Neden Kullanılır?

Sağlıklı bir gebelikten söz edebilmek için yumurtanın olgunlaşması, çatlaması ve döllenmenin de meydana gelmesi gerekiyor. Yumurtanın olgunlaşma süreci noktasında da devreye klomen nedir konusunun girdiğini söyleyebiliriz. Bu ilacın görevi yumurtanın uyarılmasını sağlamak oluyor. İlaç ile birlikte hormonlar devreye girerek yumurtanın büyümesini sağlıyor. Bu sayede yumurta döllenme için hazır hale geliyor.

Bir anlamda sağlıklı bir hamileliğin ilk aşamasının yani döllenmenin meydana gelmesine klomen tedavisi de yardımcı oluyor diyebiliriz. İlacın kullanımı ile birlikte yumurtanın olgunlaşması sağlanıyor ve hemen ardından hastaya yumurta çatlatma ilacı veriliyor. Böylelikle erkek ve kadın üreme hücrelerinin buluşması durumunda döllenmenin önündeki büyük bir engel de kaldırılmış oluyor. Ancak burada önemli bir hususa da değinmekte fayda var. Bu tedavi gebeliğin kesinlikle oluşacağı anlamına gelmez. Sadece gebeliği kolaylaştıran yöntemlerden biridir.

Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Özellikle bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisinden faydalanmak isteyenler için klomen nedir konusu önemlidir. Doğal yollarla gebeliği önleyen hususlardan biri de yumurta rezervinde azalma olmasıdır. Ayrıca yumurta tembelliği gibi bir tablo ortaya çıktığında da hamile kalmak zorlaşıyor. Bu durumda da devreye bu tedavi girebiliyor. Çünkü bu tedavi yumurtanın büyümesine yardımcı oluyor. Embriyo transferi gerçekleştirilmeden önce uygulanan tedavi sayesinde ideal olgunlukta yumurta elde edilme olasılığı da yükseliyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisi kapsamında anne adaylarının ilgilendiği konulardan biri oluyor.

Klomen İle Kolay Gebe Kalınır Mı?

Klomen ile kolay gebe kalmak mümkün mü

Elbette klomen ile kolay gebe kalınır. Zira bu konuda da değindiğimiz gibi bu ilacın kullanımının amacı zaten hamile kalmayı kolaylaştırmaktır. Fakat hamile kalmak isteyen kadınların ilacı gelişigüzel kullanması durumunda başarılı bir sonuç elde edeceklerini asla söyleyemeyiz. Bu ilacın ve aynı zamanda yumurta çatlatma ilacı olarak kullanılan ilaçların kesinlikle doktor tarafından reçete edilmesi durumunda kullanılması gerekir.

Hamile kalmayı önleyen tek unsur yumurtanın olgunlaşmaması değildir. Çok sayıda farklı nedene bağlı olarak gebelik meydana gelmeyebilir. Bu nedenle kadınların klomen nedir konusunda bilgi aldıktan sonra doktora başvurmadan bu ilacı almaya ve kullanmaya çalışması istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Zira ilacın dozajının da doktor tarafından belirlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir –> Dış gebelik nedir?

En Fazla Kaç Ay Kullanılır?

Aslında bu sorunun yanıtını doktorunuz belirlemelidir. Ancak genel olarak klomen nedir ve ne kadar kullanılır sorusunun yanıtına dair fikir vermesi açısından bazı bilgiler aktarabiliriz. Klomen, hamilelik haberini alana kadar sürekli olarak kullanılan bir ilaç değildir. Çoğunlukla sadece 5 gün ilaç tedavisi uygulanır. Ancak hastanın hormon ve yumurta durumuna bağlı olarak bu sürenin değişebileceğini de belirtmeliyiz. Eğer uygulanan tedaviye karşın gebelik elde edilemezse ve yeniden tedavi uygulanması gerekirse, ilacın yeniden, bir sonraki ay da kullanılması gerekebilir.

Güvenli Bir İlaç Mıdır?

Öncelikle klomen nedir konusunda bilinmesi gereken önemli bir hususa değinelim. Bu ilaç, hem ülkemizde hem de dünya genelinde yaklaşık olarak 60 yıldır kullanılıyor. Elbette tüm ilaçlar gibi bu ilacın da bazı yan etkileri olabilir. Fakat yan etkiler ilacın zararlı olduğu anlamına gelmiyor. Son derece güvenli bir ilaçtır. Önemli olan hususlardan biri de kullanımı sırasında doz aşımı yapmamak ve doktorun belirttiği günde ilaç alımını kesmektir. Bu durumda ilacın herhangi bir zararı da olmayacaktır.

Mutlaka göz atın –> Detaylı ultrason

Yan Etkileri Nelerdir?

Klomen yan etkileri nedir

Hamile kalma konusunda sorun yaşayan kadınlar klomen nedir konusunda yan etkileri de merak edebiliyor. Elbette klomen tedavisi kapsamında hastaların bazı yan etkiler ile karşılaşması söz konusu olabilir. Ancak bu yan etkiler çoğu zaman geçicidir. İlacın kullanımının kesilmesiyle birlikte yan etkiler de ortadan kalkar. Bu ilaç ile yumurta çatlatma ilacı birbirinden farklıdır. Aşağıda söz ettiğimiz yan etkiler klomen adlı ilacın olası yan etkileridir.

 • Yumurtanın beklenenden daha çok büyümesi
 • Karında sıvı toplanması
 • Kasıklarda ya da karında ağrı
 • Memelerde dolgunluk hissi,
 • Memelerde gerginlik olması ya da hafif sızı hissedilmesi
 • Bulanık görme gibi görmeyle ilgili çeşitli sorunlar yaşanması
 • Damarlarda genişlemeye bağlı kızarıklıklar
 • Baş dönmesi
 • Ateş basması
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Lekelenme şeklinde kanama

Bu yan etkilerin hiç biri ortaya çıkmayabileceği gibi büyük bölümü de yaşanabilir. Şiddetinin ise her kadında aynı olmayabileceğini belirtelim.

Klomen Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Çoğunlukla adet kanamasının başlamasını takiben ikinci ya da üçüncü günde bu ilaç alınmaya başlanır. Ancak klomen nedir konusunda sıklıkla söz ettiğimiz gibi doktorunuzun farklı bir zaman ilacı almanızı önermesi durumunda bu bilgi doğrultusunda hareket etmelisiniz. İlacın adetin kaçıncı günü alınacağına kesinlikle doktorunuz karar vermelidir. İlacın 5 günlük kullanım süresinin ardından yumurtanın ne oranda büyüdüğünün ultrason ile kontrol edilmesi gerekir. İstenen büyüklük elde edildiğinde ise yumurta çatlatma ilacı uygulaması aşamasına geçiliyor.

Klomen İle Hamile Kalma Oranı Nedir?

Anne olmak isteyen kadınlar klomen tedavisi sonrasında bu şansı yakalama olasılıklarını da merak ediyor. Söz konusu tedavinin uygulanması, kesinlikle gebelik elde edileceği anlamına gelmez. Yapılan son araştırmalara bakıldığında tedavinin uygulandığı kadınların % 80’inde gebelik elde ediliyor.  Kalan % 20’lik dilimde ise gebeliğin oluşmama nedenleri farklılık gösteriyor. Hamilelikten söz edebilmek için sadece döllenmenin meydana gelmesi yeterli değildir. Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi ve sağlıklı bir şekilde gelişiminin devam etmesi gerekiyor. Bu tedavi ise yumurtanın olgunlaşması ve döllenmenin meydana gelmesi için hazır olmasına yardımcı olur. Sonraki sürece bir etkisi yoktur. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Prolaktin yüksekliği

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın