Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları verebilir. Özellikle gebelikte idrar rengi ve idrar renginin değişebilmesi, en çok merak edilen hususlar arasında yer alıyor. İdrar sadece gebelikte değil, her daim sağlık durumu hakkında ipuçları verebiliyor. Ancak elbette gebelik döneminde bu ipuçları çok daha fazla önem taşıyor. Bu nedenle hamilelikte idrar rengi konusunda tüm anne adaylarının detaylı bilgi sahibi olması gerekiyor.

Kadınlar hamile olduklarını genellikle regl döneminin gecikmesi ile birlikte duyulan şüphe üzerine, evde idrar numunesi ile yapılan gebelik testleri ile öğrenirler. Ardından sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilen ve kan numunesi ile yapılan gebelik testleri, gebeliğin netleştirilmesini sağlar. Artık hamilelikte idrar rengi anne aday tarafından gözlemlenmesinde fayda olacak konulardan biri haline gelir. Zira idrar rengindeki değişimlere bağlı olarak kimi zaman doktorunuz ile görüşmeniz de gerekebilir.

Öncelikle gebelikte idrar rengi hakkında genel bilgileri sizlere aktaralım. Hamile olmayan kişilerde idrara rengini veren, ürokom adlı bir maddedir. Bu madde idrarın gebelik dışında açık sarı renkte ya da soluk bir sarı tonunda olmasını sağlar. Gün içerisinde ideal oranda su tüketilmesi, idrarın renginin daha açık olmasını sağlarken yetersiz su tüketimi idrar renginin koyulaşmasına sebebiyet verir. Ancak gebelikte idrar rengi daha farklıdır ve daha koyu bir sarı tonunda olur.

Gebelik döneminde, özellikle ilk aylarda kadınların böbreklerinden süzülen kan miktarı 2 katına çıkabiliyor. Bu durum beraberinde gebelikte idrar rengi değişimini de getiriyor. Zira anne adaylarının hamile olmayan bir bireye nazaran yaklaşık 2 ila 3 katı tuvalete çıkma isteği duymasının, gebeliğin son dönemlerinde bu isteğin daha da artmasının nedeni budur. İdrarın renginde bir değişim meydana gelmesi ise mutlaka bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Gebeliğin çeşitli dönemlerinde idrar renginde değişimler meydana gelebilir ve bu durum son derece normaldir.

Hamilelik belirtileri nelerdir? hemen aşağıdaki linke tıkla ve öğren!

Tıkla –> Hamilelik Belirtileri

İdrar Rengi Neden Koyulaşır?

Her kadında hamilelikte idrar rengi aynı olmaz. Çünkü idrarın rengi içilen su miktarından kullanılan ilaçlara ve tüketilen besinlere kadar pek çok faktörden etkilenir. Bu nedenle gebelik süresi boyunca idrar renginin her anne adayında aynı olması beklenemez. İdrarın renginin koyulaşmasının en yaygın nedeni vücudun susuz kalmasıdır.

İdeal orandan daha az miktarda su tüketmek, hamilelikte idrar rengi koyulaşmasına neden olur. Bunun yanı sıra kullanılan bir ilaç ya da tüketilen bir gıda da aynı sonucu doğurabilir. Bu konuda endişe edilmesine gerek olmaz. Önemli olan idrarda kan olup olmamasıdır. Zira kadınların gebelik süreci boyunca, idrar renklerini kontrol etmeleri, idrarda kan olup olmadığının tespit edilebilmesi adına büyük önem taşıyor.

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe ne gibi zararları vardır? aşağıdaki linke tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Hamilelikte sigara

İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir?

Gebelik süresi boyunca değişebilen hamilelikte idrar rengi ve anlamlarına detaylı bir şekilde göz atmanızı tavsiye ederiz.

Parlak Sarı Renkte İdrar

Gün içerisinde tüketilen gıdalarda bulunan vitaminler de hamilelikte idrar rengi değişimlerine neden olabilir. Şayet idrarınız parlak sarı ya da neon sarı renkteyse B2 vitamini içeren gıdaları biraz fazla tüketiyorsunuz demektir. Çünkü idrara bu rengi kazandıran riboflavin adı verilen maddedir. B2 vitamininde bulunan bu maddenin vücutta fazla olması, idrar renginin açık sarı tonlarında ve parlak olmasını beraberinde getirir. Elbette B grubu vitaminleri sağlıklı bir gebelik için büyük önem taşıyor. Ancak tüm vitamin ve mineralleri ideal oranda almanızda fayda olacak.

Çok Açık Sarı Renkte İdrar

İdrar renginin şeffafa yakın düzeyde açık sarı olması 2 durumdan kaynaklanır. Bunların ilki çok fazla oranda su tüketimidir. Su dışında fazla oranda sıvı tüketimi de hamilelikte idrar rengi tonunun çok açık sarı olmasını beraberinde getirebilir. Bir diğer neden de karaciğer ile ilgili bir rahatsızlık olmasıdır. Bu durumda da idrarın rengi şeffafa yakın derecede açık sarı olabilir.

Altın Renginde Koyu Sarı Renkte İdrar

Öncelikle hamilelikte idrar rengi tonunun altın sarısı tonlarında olmasının yani biraz daha koyu sarı olmasının 3 farklı nedeninin bulunduğunu açıklayalım. Bunların ilki su tüketiminin az olmasıdır. Vücut susuz kaldığında idrar rengi de koyulaşır. Bir diğer neden gebelikte B vitamini yönünden zengin besinlerin fazla tüketilmiş olmasıdır. B1, B2 ya da B12 gibi vitaminlerin vücuda fazla girmiş olması halinde hamilelikte idrar rengi bu yönde bir değişim gösterir. Üçüncü neden ise vücuttaki laktasif maddelerin vücutta fazla oranda bulunmasıdır.

Gebelikte ikili tarama testi nedir? neden yapılır? ne gibi faydaları vardır? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Gebelikte ikili tarama

Turuncu Renkte İdrar

Turuncu renk, hamilelikte idrar rengi konusunda anne adaylarını endişelendiren bir renk tonu olabiliyor. İdrarın renginin turuncu olması havuç gibi idrara rengini veren gıdaları fazla tüketmenizden kaynaklanabileceği gibi kullandığınız bazı ilaçlar da olabilir. Aynı zamanda az önce de değindiğiniz laktasif maddenin fazla olması da kimi zaman idrarın turuncu renkte olmasını beraberinde getirebilir.

Mavi ve Yeşil Renkte İdrar

Boya içeren gıdaların tüketilmesi, metilen mavisi içeren ilaçların alınması hamilelikte idrar rengi tonlarının mavi ya da yeşil olmasına sebebiyet verebiliyor. Bu gibi durumlarda endişe edilmesine gerek olmaz. Ancak mavi ya da yeşil idrar, gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının belirtisi de olabiliyor. İşte bu nedenle mutlaka doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz gerekiyor. Böyle bir durumda rutin kontrol gününün gelmesini beklemeyin. Mutlaka randevu alın ve hamilelikte idrar rengi tonunun yeşil veya mavi olduğu konusunda doktorunuza bilgi verin.

Kırmızı ya da Pembe Renkte İdrar

Kırmızı ya da pembe renkler, hamilelikte idrar rengi konusunda en çok endişe veren tonlar oluyor. Öncelikle bu renklerin her daim bir sağlık sorunu belirtisi olmayabileceğini bilmenizde fayda var. Pancar ya da benzeri gıdaların fazla tüketilmiş olması idrar renginin pembe ya da kırmızı olmasına neden olabilir.

Ancak bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonu, kist, iyi ya da kötü huylu tümör oluşumu gibi ciddi bir sağlık sorunu olduğu anlamına da gelebilir. Bu nedenle mutlaka idrarınızın rengi kırmızı veya pembe olduğunda doktorunuza bilgi vermelisiniz. Çünkü maalesef idrar ile birlikte hafif kanama olması da idrarın renginin değişmesine neden olabiliyor.

Bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenir ? en çok merak edilen konulardan bir tanesine aşağıdaki linkte cevapladık.

Tıkla –> Cinsiyet belirleme

Hamilelik Döneminde İdrarda Kan Görülmesi

Gebelik döneminde idrarda kan görülmesi, kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kist ya da tümör gibi oluşumlar, böbreklerde taş oluşması gibi durumlar, idrarda kan görülmesine neden olabilir. Zira hamilelikte idrar rengi gözleminin tüm anne adayları tarafından yapılması, bu nedenle tavsiye ediliyor. Elbette yapılması gereken derhal doktorunuza bilgi vermenizdir. Böyle bir durumda rutin kontrol gününü beklemeyin ve hemen randevunuzu alarak doktorunuzu konuyla ilgili bilgilendirin.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

Anne adayları için hamilelikte idrar rengi nasıl olmalı sorusu da önem taşıyor. İdeal olan, çok açık olmamakla birlikte açık sarı tonlarıdır. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi tüketilen gıdalar, alınan ilaçlar, vücuda giren vitaminler ve su tüketim miktarı idrar renginde değişime neden olabildiği için ideal tonda idrarı gebelik süresinde görmeyebilirsiniz.

Önemli olan idrar rengi hangi tonda olduğunda doktorunuza bilgi vermeniz gerektiğidir. Böylelikle herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı konusunda gerekli muayene ve tetkiklerin bir an önce yapılmasını sağlamış olursunuz.

Çin takvimi ile cinsiyet nasıl belirlenir ? doğru sonuç verir mi? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Çin takvimi

Hamilelikte idrar rengi ile alakalı detaylı bilgi için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Konu ile alakalı yabancı kaynak:

https://www.everydayhealth.com/urine/how-does-your-urine-change-when-youre-pregnant/

Hamilelik ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryGebelik
 1. 7 Aralık 2019

  Benim idrarim koyu renk geliyor hamilemiyim acaba kasiklarim ve belim agiriyor hamilemiyim

  • 11 Aralık 2019

   Merhaba hamileliğin erken dönemde kasık ve bel ağrısı olabilir idrarın koyu gelmesi direk gebelik ile ilgili olmayabilir adet gecikmeniz var ise test yaptırmanız uygun olur…

   • 15 Aralık 2019

    Merhaba hocam ben ayin 14 ne adet oldum 23 ne de ıliskiye girdim bosalmadan 2 dakika once cikardi bosaldi adet günümden 2 gun once test yaptim cikmadi birsey ama adetim 2 gun gecikti hamile olabilme riskim varmi

    • 4 Ocak 2020

     Merhaba tekrar test yaptırmak uygun olur ama gebelik olduğunu sanmıyorum sanırım fazla strese girdiniz…

 2. 3 Ocak 2020

  Iyi günler adetim 10 gün gecikti .idrar testi 2 kez yaptım ve ikinci cizgi silinik cıktı ikisindede öncesinde beta hcg 0.14 idi 0.44 oldu ama gebelik yok dediler idrarım koyu sarı ve icinde beyaz iplikli parçalar var sebebi ne olabilir

  • 6 Ocak 2020

   Merhaba gebelik durumu söz konusu değil bol sıvı alman gerekiyor idrarın yoğun çıktığı için öyle geliyor…

 3. 3 Ocak 2020

  Mrb hocam benimde idrarm cok koyu renk geliyo kasıklarımda ve belimde aqrı var birde yogun bir sekilde şeffafa yakın beyaz bi akıntım var acaba hamileyim ?

  • 6 Ocak 2020

   Merhaba gebelik olması için âdetin geçmiş olması gerekirdi şikayetlerin idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili olabilir…

   • 19 Mart 2020

    merhaba hocam benim 7 hafta adet günüm geçti idrarim köyü renk hamile olabilirmiyim

    • 22 Mart 2020

     Merhaba gebelik testi yaptırsan iyi olur…

    • 21 Mayıs 2020

     Merhaba hocam ben de geçen ayın 17sinde adet olmuştum. Bu ay da 17sinde olurum diye bekliyordum çünkü adetim düzenli. 20sinde test yaptım negatif çıktı. Havaların sıcak olması adet düzenimi etkiler mi ¿¿ bugün ayin 21 i ve hala adet olmadim

     • 21 Mayıs 2020

      Merhaba stres sıkıntı hava değişimi kilo alıp verme adetlerde gecikme yapabilir dilersen biraz daha bekle korunmuyorsa tekrar bir test yaptır eğer negatif çıkarsa sökücü ilaç kullanman gerekir.

  • 15 Temmuz 2020

   İyi günler hocam merhaba. Benim adetim en son 30 unda başladı. Adetimden sonra eşimle ilişkiye girdik ilkinde boşalma olup olmadığını hatırlamıyoruz ama ikincisinse boşalma oldu. Hastalığıma daha 10 gün var fakat akıntım çok fazla var. Kasıklarımda bir ağrı hissediyorum. Ve göğüslerimde bi sertlik hissi var regl döneminde olduğu gibi. Sizce hamile miyimdir?

   • 25 Temmuz 2020

    Merhaba ilişki zamanı söylememişsin ancak ayın ortasında ilişkiye girdiysen gebelik olasılığı tabii ki var adetini bekleyeceksin.

    • 5 Kasım 2020

     Merhaba iyi akşamlar
     Hocam çocuk düşünüyorum 11 gün oldu testte felan çıkmaz diye test yapmadım ama yumurtalıklarım da sancı var meme uçlarında agrim var ama yerleşme kanaması feln olmadı ama idrarim koyu renk
     ne yapmalıyım hamilemiyim bilmiyorum çok merak da ediyorum sikayetlerimde hamilelik var mıdır

     • 11 Kasım 2020

      Merhaba ilişkiye giriyorsan adet gecikmesi var ise muhakkak gebelik testi yaptırman gerekir belirtilerin psikolojik olabilir ancak gebelik testi sonucu kesindir.

 4. 12 Haziran 2020

  İyi günler 8 haftalık hamileyim idrarım sarı renkte gebeliğimi yeni öğrendiğimde idrar testi yaptırmıştım sarı berrak diyordu su içemiyorum midem bulandığı için herhangi bir sıkıntı olur mu acaba

  • 12 Haziran 2020

   Merhaba hiçbir sorun olmaz merak etme.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın