Labioplasti Nedir

Labioplasti Nedir

Labioplasti Nedir

Labioplasti, kadınlarda iç genital organlara uygulanan bir genital estetik ameliyatıdır. Çoklu doğumların neden olduğu travmalardan, geçirilmiş kaza ya da ameliyatlardan kaynaklanabildiği gibi genetik sebepler de iç dudak sarkmasına neden olabilir. İç dudak sarkması sorunu genital estetik ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Genital iç dudaklara Labium minus adı verilir. Gerek doğuştan gerekse de sonradan meydana gelen sarkma, büyüme gibi deformelerin tek tedavi yolu iç dudak ameliyatı olmaktır ve birçok kadın iç dudak ameliyatı ile bu sorundan kurtulabilmektedir. Bu ameliyat, genital estetik ameliyatları içerisinde en sık yapılan ameliyatların başında gelir.

İç dudak sarkması görüntü olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra, sürekli nemli kalan bir bölge olan vajinada bakteri oluşmasına ve enfeksiyonlara da davetiye çıkartır. Enfeksiyon aynı zamanda genital bölgede kaşıntı, akıntı, yanma, ağrı ve kızarıklık gibi sorunları da beraberinde getirir. İç dudak sarkmasının tek çözüm yolu labioplasti ameliyatı olmaktır.

İç genital dudaklar bazı kadınlarda doğuştan bozuk bir asimetriye sahip olur. Büyüklük, sarkıklık iç genital dudakların iç çamaşırına temas etmesine neden olarak sürtünme sonucu tahriş olmasına sebebiyet verir. Yaz aylarında mayo, bikini giymek hatta günlük hayatta pantolon giymek bile bu kişilerin rahatsızlık duyduğu bir durum haline gelmeye başlayabilir. Bir psikolojik sorun haline gelen iç dudakların sarkık olması ya da büyük olması durumu eşler arasında da bazı tartışmalara, anlaşmazlıklara neden olabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey labioplasti ameliyatı olmaktadır.

İç dudakların büyük ve sarkık olması başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte kişiye rahatsızlık veren bir anormal yapıdır. Bu anormal yapı, enfeksiyon başta olmak üzere psikolojik sorunların meydana gelmesine de sebebiyet verebilen bir durumdur.

Psikolojik rahatsızlık bazen öyle boyutlara ulaşabilmektedir ki kadın gerek kendisinden gerekse de cinsel yaşamından soğuyabilmekte, sosyal yaşamdan uzaklaşabilmektedir. Cinsel estetik ameliyatları da denen genital bölge estetiği arasında en fazla yapılan operasyonlardan biri de iç genital dudak ameliyatıdır. İç dudak sarkması ameliyatı, bu sorunla karşı karşıya olan kadınların her zaman kendisini çekici hissetmesi, aynaya baktığında kendisini daha güzel bulması için tek seçenektir.

Labioplasti Ameliyatını Gerektiren Durumlar

Küçük dudaklar iç genital bölgenin dışarı kalan dokularıdır ve büyük dudaklar ile kapatılırlar. Bazı kadınlarda yapısal olarak ya da doğum gibi travma sonrası oluşan iç dudakların sarkması, büyümesi büyük dudakların bu bölgeyi kapatamaması ile sonuçlanır. Doğumdan sonra vajina sarkması sık görülen bir durum olsa da bu durumun kökeni çoğunlukla genetik faktörlere dayanır ve toplumuzda da oldukça yaygın görülen bir durumdur.

Genital enfeksiyon şikayetleri ile bize başvuran hastaların birçoğunda labium minusların büyüklüğünden kaynaklanan tahrişe ve enfeksiyon semptomlarına rastlarız. Bu hastaların çoğunluğu iç vajina dudaklarının büyüklüğünden rahatsızlık duymaz. Şikayetleri arasında sık sık tekrarlayan ve sebebi bulunamayan enfeksiyon vardır ve muayene sonucu bize, enfeksiyona sebep olan şeyin dudaklardaki büyüklük olduğunu gösterebilir.

Bu gibi durumlarda enfeksiyonu tedavi etmek için sadece ilaç tedavisi yeterli olmamaktadır ve hastaya labioplasti ameliyatı olmasını tavsiye ederiz. Aksi durumda enfeksiyon sık sık tekrarlamaya devam edecektir. Uzun süreli antibiyotik tedavisi uygulanması ile sorun kontrol altına alınabilse de antibiyotiğin uzun süre sıklıkla kullanılması, hastada farklı sorunlara da neden olabilmektedir. Küçük dudakların sarkması da bu ameliyatı gerekli kılan bir durumdur.

Özellikle de sık sık kilo alıp veren kadınlarda, iç genital dudakların sarkması daha fazla görülür. Bu sarkıklık, yaşın ilerlemesi ile birlikte kas dokusundaki esnekliğin azalmasına bağlı olarak pantolon, tayt gibi kıyafetler giyildiğinde de dışarından belli olur. Bu görüntü bir kadın için oldukça rahatsızlık verici biri görüntüdür.

İç genital dudaklarda büyüklük ve sarkma çoğunlukla genetiktir. Fakat bazen zayıf kişiler ile birlikte kaza, travma, normal doğum yapmış kadınlarda daha belirgin bir görünüm bozukluğu meydana gelir.

Sık kilo alıp verme deri sarkmalarına neden olur ve kişi ciddi bir kilo kaybı yaşamışsa bu arta kalan deriler deri ameliyatı ile alınır. Küçük dudaklar da sarkan deri neticesinde form bozukluğuna uğrarlar ve uzman bir doktor tarafından labioplasti yapılarak sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Normal doğum yapan sayısının fazla olması da genital bölgede kas zayıflığına sebebiyet veren bir durumdur.

Genital bölgede kararma yaşayan kadınların birçoğu aynı zamanda iç dudakların koyulaşması ile ilgili şikâyetlerini dile getirirler. Normal doğumda yapılan kesiler, yırtılmalar, farklı travmalar da küçük dudak sarkmasına sebep olmaktadır.

 

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İç dudak sarkması ameliyatı hem lokal anestezi hem de genel anestezi seçeneklerinin uygulanabildiği bir ameliyattır. Lokal anestezi ile 30 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilen ameliyat hassas kişiliğe sahip olan kişilerde genel anestezi ile yapılmalıdır ve ameliyat mutlaka bir hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Hasta labioplasti ameliyatı sonrası birkaç saat gözlem altında tutulur ve herhangi bir komplikasyon olmadığı takdirde aynı gün taburcu edilir.

Ameliyatta eriyen dikiş kullanılır ve hastanın dikiş aldırması gibi bir durum söz konusu değildir. Dikişler ameliyattan yaklaşık 10 gün içinde kendiliğinden düşecektir.

Labioplasti ameliyatı adetli iken yapılmaz. Bu durum olası enfeksiyonların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Adet kanaması, ameliyat bölgesinde sağlanması gerekli olan hijyeni bozacaktır bu nedenle iç dudak ameliyatı için adet bitimi beklenmelidir.

Hasta bu süreçte tuvalet temizliğine de çok dikkat etmelidir. Her zaman olduğu gibi tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır ve mümkün olduğunda ameliyatlı bölgeye dokunulmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği sıklıklarda pansuman yapılması da hızlı iyileşme sürecinin en önemli noktalarından biridir.

Ameliyat sonrası aynı gün ayakta duş alınabilir ancak 10 gün boyunca, küvet, jakuzi gibi su birikintisi ortamlarda duş alınması yasaktır. Aksi durumda enfeksiyon gelişimi söz konusu olabilir ve bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci de yasaklara uyulduğu takdirde oldukça kısa süren bir süreçtir. Havuz, hamam ve deniz de en az 15 gün uzak durulması şart olan yerlerdir. Bu gibi yerlerden enfeksiyon kapma ihtimali ameliyat sonrası oldukça fazladır.

Labioplasti ameliyatında kanama riski yok denecek kadar azdır. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde, adet kanamasına benzer bir kanama normaldir. Ancak aşırı miktarda olan kanamalarda mutlaka operasyonu yapan doktora başvurulmalıdır. Kanama riski, pıhtılaşma sorunu olan hastalarda görülebilmektedir ancak ameliyat öncesi bunun önlemi de alınmaktadır. Hastanın daha önceden bilindik bir kanama şikâyeti varsa bunu doktoruna söylemesi gerekir.

Ameliyat His Kaybına Neden Olur Mu?

Uzman bir doktor tarafından yapılan bir labioplasti ameliyatı sonrası his kaybı yaşanması durumu söz konusu değildir. Ancak işlem yapılan bölge klitorise çok yakın olduğundan deneyimsiz hekimler bu süreçte klitoris sinirlerine hasar verebilmektedir. Bunun için ameliyat öncesi doktorunuzu iyi seçmeniz oldukça önemlidir.

İç dudak ameliyatı bakire olan kişilere de yapılabilen ve kızlık zarına zarar vermeyen bir ameliyattır. Aynı zamanda iç dudak küçültme, iç dudak sarkması ameliyatları vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti ameliyatı) ile de aynı anda yapılabilen bir genital estetik ameliyatıdır.

 

Sık görülen jinekolojik problemler nelerdir?

Uluslar arası yabancı kaynak için tıklayınız

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları: Bu işlem en çok yapılan genital estetik ameliyatları arasında yer alır. Kaza, travma, …

Hamilelikte sigara

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Hamilelikte sigara içmek bebeği birçok yönden olumsuz etkiler. Sigara bağımlısı olan kadınların ortalama %50-70’i …

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme, gebelik sürecinin en tartışmalı ve en önemli konularından biridir. Ülkemizde hamilelik öncesi …