Sigaranın kısırlığa etkisi içen ya da başkalarının dumanına maruz kalan kadınların infertilite riski yüksektir ve hamile kalma süreleri daha uzundur. Aslında, pasif sigara içmek (başka birinin dumanını teneffüs etmek), Aktif sigara içilmesine kıyasla doğurganlığa biraz daha az zararlıdır.

Sigara içmek ve bebek sahibi olmak hakkındaki gerçekler

 • Sigara yumurta ve sperm olgunlaşması, hormon üretimi, embriyo nakli ve uterusta çevre gibi üreme sürecinin her aşamasını etkiler. Hem yumurta hem de sperm DNA’sına zarar verebilir.
 • Hamilelik sırasında sigara içilmesi, gebelik komplikasyonları, düşük doğum ağırlığı ve doğum kusurları riskini arttırır.
 • Gebelik sırasında sigara içmek, dişi fetusun yumurtalıklarının gelişimini etkileyebilir.
  Sigara içmek, bir kadının düşük veya ektopik hamilelik yaşama riskini artırır. Düşük riski, sigara içilen miktarla birlikte artar (günde sigara içilen her bir günde% 1 artış).
 • Sigara içen kadınlar neredeyse iki yıl önce sigara içenlerden menopoza ulaşmış kadınlar ve ikinci el dumanlara maruz kalan kadınlar menopoza bir yıldan daha uzun süre erişirler.
 • Sigara içmenin durdurulması doğal doğurganlığı artırabilir ve sigaranın etkilerinden bir kısmının bir yıl içinde tersine çevrilebileceği düşünülmektedir.
 • Gebe kalmadan önce veya gebeliğin ilk üç ayında sigarayı bırakan kadınlar, bebeklerinin erken doğma riskini sigara içmeyen kişilerle aynı seviyede tutar.

Erkeklerde sigara içmenin kısırlığa etkisi

Sigaranın kısırlığa etkisi sorusundan önce bilinmelidir ki insan sperm hücreleri, protamin 1 ve protamin 2 adı verilen yapılar, yüksek oranda protein taşırlar. Doğa, onları dengeli bire bir ilişkide tutar. Ancak sigara içen kişilerin, sperm hücrelerinde çok az protamin 2 bulunduğunu bulunaktadır. Bu dengesizlik onları DNA hasarına karşı oldukça savunmasız bırakmaktadır.

Konuyla ilgili birçok araştırmaya göre, günde 10 veya daha fazla sigara, gebe kalma kabiliyetinize önemli ölçüde zarar verecektir. Bu, günde daha az sigaranın doğurganlığın azalmasına yol açmayacağı anlamına gelmez. Ancak, günde 10 veya daha fazla sigara içilmesinin, sorun geliştirme riskini artırdığı açıktır.

Sigara içmek doğurganlığınızı nasıl etkileyebilir?

Sigara, aşağıdaki infertilite sorunlarıyla ilişkilidir:

 • Fallop tüplerinde tıkanmalar ve ektopik gebelik riski artışı gibi sorunlar,
 • Servikal değişiklikler, özellikle serviks kanseri gelişme riski artar,
 • Yumurtalarda geliştikçe yumurtaların zarar görmesi,
 • Artan düşük riski, hasarlı yumurtalara bağlı olma ihtimali, gelişmekte olan fetusa zarar verilmesi veya uterus astarında olumsuz değişiklikler olması, embriyonun daha az sağlıklı bir şekilde implantasyona sokulmasına neden olabilir.

Kısırlığın bilinen birçok nedeni vardır ve bazıları diğerlerinden daha kesindir. Örneğin, bir kadın fallop tüplerini tıkarsa veya bir erkeğin sperm sayısı çok düşük veya hareketliliği düşükse, çiftlerin infertilite sorununun nedenini (veya nedenlerden en az birini) tespit etmek mümkündür. Bununla birlikte, “sorun” olarak nitelendirilmesi zor olan diğer doğurganlık sorunları vardır – ancak çoğu kez infertiliteye katkıda bulunan faktörler olduklarını biliyoruz. Sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla daha fazla doğurganlık sorununa sahip olma ihtimali daha yüksek olarak bilinmektedir.

Tıbbı literatürde yayınlanmış 20’den fazla çalışma, sigara içilmesinin doğurganlık üzerindeki olumsuz etkilerini ayrıntılı olarak bildirmiştir

 • Tütün dumanı birkaç yüz maddeden oluşur, bunların çoğu toksik yapıdadır.
 • Farelerde yapılan bir araştırma, nikotinin yumurta olgunlaşması, yumurtlama oranları ve döllenme oranları üzerinde yıkıcı etkilere sahip olduğunu gösterdi. Çalışma aynı zamanda nikotin maruz kalan yumurtalarda daha fazla kromozomal anormallik gösterdi.
 • Sigara içen kadınlarda yumurtalık rezervi ve yumurta miktarı ve kalitesi azalır.
 • Sigara içenler in vitro fertilizasyon ile alınan düşük yumurta sayısına sahiptir.
 • Sigara içenlerin IVF ile yumurta döllenme oranları düşüktür.
  Bir çalışma, IVF gebelik şansı, hiç sigara içmemiş olan kadınlar için (ya da daha önce olanlara kıyasla) 2.7 kat daha yüksekti. Aynı çalışma, eğer kadın 5 yıldan fazla sigara içerse, risk 4.8’e yükseldiğini gösterdi.
 • Ayrıca, erkeklerin IVF ile başarı oranlarını düşürdüğüne dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bu etkinin doğrudan doğruya sperm tarafından mı yoksa pasif maruziyet yoluyla yumurta ve embriyo kalitesini olumsuz yönde etkileyip etkilemediği bilinmiyor.

Bilginiz olsun –> https://www.drismetyildirim.com/rahim-agzinda-yara

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryKısırlık
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın