Kategori: Kürtaj

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği cerrahi müdahaledir. Gebeliğin sonlandırılması için yapılabilecek tek işlem kürtajdır ve kürtajın da ülkemizde belirli yasal sınırlamalar çerçevesinde yapılabilen işlemlerden biri olduğunu belirtmek gerekiyor. İlgili yasalar kapsamında kürtaj sadece gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilen bir operasyondur. Bu noktada genel ya da lokal ayrımı olmaz. Hangi anestezi tercih edilirse edilsin, yasal süresi değişmez.

Gebeliğin 10. haftasının ardından sadece belirli tıbbi zorunluluklar olduğundan yasal olarak kürtaj işleminin gerçekleştirilmesine müsaade edilebilir. Ancak ilerleyen gebeliklerde lokal anestezi ile kürtaj işleminde sıklıkla tercih edilen vakumlu aspirasyon tekniği uygulanamayabilir ve daha farklı teknikler tercih edilerek bebeğin tahliyesi sağlanabilir.

Lokal Anestezi İle Kürtaj Acı Verir mi?

Lokal anestezi ile kürtaj acı verir mi

Bebeğin rahimden tahliye edilmesi, genel anestezi altında gerçekleştirilebildiği gibi aynı zamanda lokal anestezi ile kürtaj işlemi yapılabiliyor. Ancak lokal anestezi uygulanması halinde kürtaj operasyonu sırasında hasta acı hissedebilir. Bununla birlikte kramp hissi de oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle lokal anestezi söz konusu olduğunda hastalar için kürtaj işleminin konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanabildiğinden söz etmek haliyle güçleşiyor.

Hastaların lokal yerine genel anestezi uygulanarak kürtaj işlemi yaptırması çok daha doğru bir tercih olabilir. Zira kürtaj işlemi sadece fiziksel açıdan ele alınmaması gereken bir operasyondur. Bu işlemin psikolojik boyutlarının da olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Dolayısıyla genel anestezi bu noktada da hastalar için daha konforlu bir seçeneğe dönüşüyor. Anestezinin etkisi geçtiğinde ve hasta uyandırıldığında tüm işlem tamamlanmış oluyor ve bu sayede hastaların psikolojik açıdan daha az etkilenmeleri de mümkün hale geliyor.

Oysa lokal anestezi ile kürtaj yapıldığında hasta kendinde olduğundan operasyonun tüm aşamalarına tanıklık edebiliyor. Bu da kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının aslında önermediği bir tablodur. Çünkü kadınlar için kürtaj işlemi duygusal açıdan oldukça zorlayıcı bir sürece dönüşebiliyor ve bu sürecin bizzat tanığı olmaları yerine, genel anestezi ile süreci atlatmaları her daim daha doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Lokal Anestezi İle Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj süresi bebeğin anne karnından tahliye edilmesi için hangi yöntemin tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Günümüzde hem komplikasyon riskinin diğerlerinden daha az olması, hem de hasta ve hekim için daha kolay bir yöntem olması nedeniyle Türkiye’de ve dünya genelinde en çok tercih edilen teknik vakumlu aspirasyon yöntemidir. Vakumlu aspirasyon, lokal anestezi ile kürtaj tercihinde bulunanlar gibi genel anestezi ile kürtaj talebinde bulunanlar için de uygulanabilir. Yani bu yöntem her iki anestezi tekniği ile uygulanabiliyor.

Vakumlu aspirasyon tekniği aynı zamanda genel ya da lokal anestezi ile kürtaj işlemleri arasında en kısa sürede tamamlanan operasyon tekniğidir. Sadece 5 ila 10 dakika arasında operasyon tamamlanır ve hemen ardından hasta uyandırılır. Halk arasında vakumlu kürtaj olarak da bilinen bu teknik sonrasında klinik istirahat gerekmiyor. Hasta kısa bir süre dinlendikten sonra taburcu olabiliyor ve evine dönebiliyor. Ancak aynı gün evde dinlenmesinde fayda olacaktır.

Komplikasyon risklerinin az olması ile birlikte iyileşme süresinin de kısa olması, lokal anestezi ile kürtaj ya da genel anesteziyle kürtaj yöntemleri arasında bu tekniğin diğerlerinden daha fazla ön plana çıkmasını sağlıyor. İyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve aynı zamanda işlemin ardından bir süre kanama olması beklenen bir durumdur. Kanama süresi de değişkenlik gösterebiliyor. Bazı kadınlarda kanama sadece birkaç gün sürerken bazılarında bu süre 1 haftayı geçebilir. Rahmin toparlanmasının ardından kanama da kendiliğinden kesilir ve aşırı kanama olmaması durumunda müdahale edilmesine gerek duyulmaz.

Kürtaj nerede yapılır? neye dikkat etmemiz gerekmektedir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj nerede yapılır

Lokal Anestezi Kürtaj Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi ile kürtaj nasıl yapılır

Öncelikle lokal anestezi ile kürtaj işleminin çok uzun sürmediğini belirtmek gerekiyor. Hasta jinekolojik muayene masasına alınır. Rahim ağzının net bir şekilde görülebilmesi için uygun pozisyonu alması sağlanır. Bazı vücut noktalarına lokal anestezi ilacı enjekte edilir ve çok kısa bir süre beklenir. Bu sürenin genellikle 5 ila 10 dakika arasında olduğunu belirtebiliriz. Sonrasında vajina girişi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenir.

Hemen ardından vakum katateri olması gereken yere yerleştirilir ve lokal anestezi ile kürtaj işlemine başlanır. Negatif basınç yöntemi ile gebelik materyalinin vücuttan dışarıya alınması sağlanır. Bebeğin tahliyesinin ardından kanama ile ilgili bazı kontroller gerçekleştirilir ve hastanın kısa bir süre dinlenmesi sağlanır. Sonrasında uyuşukluk hissinin de ortadan kalkması ile birlikte hastanın taburcu işlemi gerçekleştirilir. Bu sürenin genellikle 1 saati bile geçmediğini belirtebiliriz. İşlemin ardından çok hafif düzeyde mide bulantısı, kusma baş ağrısı görülebilir. Bu şikayetlere neden olan kürtajın kendisi değil uygulanan anestezi ilaçlarıdır ve çoğu zaman şikayetler aynı günün akşamında kendiliğinden ortadan kalkar.

Lokal Anestezi Kürtaj Fiyatları

Öncelikle lokal anestezi ile kürtaj ile genel anestezi ile kürtaj fiyatları arasında büyük bir fark bulunmadığı bilgisini aktaralım. Son derece makul bir ücret karşılığında, konforlu bir süreç eşliğinde, herhangi bir acı, ağrı, sızı ya da kramp gibi şikayetler olmadan kürtaj yaptırabilirsiniz. Elbette kürtaj fiyatları hangi kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda fiyatlar üzerinde etkili olan farklı unsurlardan da söz edilebilir.

Ancak genel olarak lokal anestezi ile kürtaj işlemi ya da sedasyon anestezi yani genel anesteziyle kürtaj işlemi için yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmanız gerekmediğini söyleyebiliriz. Sosyal medyada konuyla ilgili çok yanlış bilgiler de paylaşılabiliyor. Oysa istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için gerçekleştirilen kürtaj işlemi bazı platformlarda belirtildiği gibi yüksek rakamlara tekabül etmiyor. Randevu talep etmeniz durumunda muayeneniz yapılabilir ve hemen ardından fiyat noktasında da tarafınıza net bir bilgi aktarılabilir.

Kürtaj nedir? daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkten makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj nedir

Narkozsuz Kürtaj Olur mu?

Halk arasında lokal anestezi ile kürtaj ya da narkoz gibi konularda bilgiler kimi zaman birbirine karıştırılabiliyor, kimi zaman da yanlış bilgilerin olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Öncelikle tıbben anestezi uygulanmadan kürtaj işleminin yapılabildiğini belirtelim. Ancak bu hasta için son derece acı veren bir işlem olacağından asla tercih edilmez ve edilmemelidir. Zira lokal anestezi uygulandığında dahi acı hissedilebiliyorken hiçbir anestezi uygulanmadan bebeğin tahliye edilmesi, kabul edilebilir bir durum değildir.

Bilinmesi gereken bir diğer detay da lokal yerine genel anesteziyle kürtajın tercih edilmesi durumunda uygulanan anestezinin narkoz desteği olmadığıdır. Bu işlemde çok daha hafif bir anestezi yöntemi olan sedasyon anestezi tercih ediliyor. Sedoanaljezi yani sedasyon anestezi yöntemi, çok uzun süren zorlu ameliyatlarda uygulanan narkoz desteği ile asla karıştırılmamalıdır. Etkisi çok daha kısa süreli olan ve uygulanması sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bir yöntemdir ve kürtajın ardından hasta hemen uyandırılır. Dolayısıyla kürtaj sonrasında anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilen mide bulantısı gibi şikayetler de narkoz desteğinde olan şikayetlerden çok daha hafif düzeydedir. Kimi hastalarda bu şikayetler hiç ortaya çıkmayabiliyor.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://parkmed.com/en/abortion/no-general-anesthesia

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

 

Devlet hastanesinde kürtaj

Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılır mı?

Devlet hastanesinde kürtaj konusu istenmeyen gebelik yaşayan kadınların öncelikli olarak araştırdığı konuların başında geliyor. Öncelikli olarak rotasını yaşadığı şehirde hizmet veren devlet hastanelerine çeviren kadınların büyük bir bölümü ciddi bir yoğunluk ile karşılaşıyor. Çünkü devlet hastaneleri gün içerisinde çok sayıda hasta ile ilgilenmek durumunda olan sağlık kuruluşlarıdır. Buna bağlı olarak pek çok hastaneden randevu alabilmek ya da kürtaj olabilmek de bir o kadar güçleşiyor.

Devlet Hastanesi Kürtaj Yapar Mı?

Elbette devlet hastanesinde kürtaj işlemi yapılabiliyor. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için yasal düzenlemeler kapsamında gebeliğin 10. Haftasını geçmemiş olmak gerekiyor. Çünkü ülkemizde gebeliğin 10. Haftasından sonra kürtaj işleminin yapılması yasaktır. Sadece devlet hastanelerinde değil, özel sağlık kuruluşlarında da bu sürenin geçmesi durumunda kürtaj işleminin kesinlikle yapılamayacağını belirtmek gerekiyor. Sadece bebeğin anne karnında ölmesi gibi anne adayının da hayatını tehlikeye atan durumlarda gebeliğin 10. haftasının ardından da devlet hastanesinde kürtaj operasyonu yapılabiliyor.

Ancak devlet hastanelerine başvurduğunuzda ve kürtaj işlemini yaptırmak istediğinizde yoğunluk nedeniyle hasta kabul edilemediği gibi bir dönüş alabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj işlemini gerçekleştirmeyebilir ve bu nedenle hasta kabulü yapmayabilir. Bu arada yasalar çerçevesinde evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de rızasının olduğuna dair bir belgesinin olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Bekar olan kadınların ise devlet hastanesinde kürtaj yaptırabilmek için kendilerinin beyan etmesi yeterli oluyor. 18 yaş altında olan kişilerde bu işlemin ebeveyn izni ile yapılabildiğini de belirtmek gerekir. Evli olsa dahi mutlaka ebeveyninin de bebeğin tahliye edilmesi için gerçekleştirilen bu cerrahi operasyona onay vermeleri isteniyor. 16 yaşında altında olan kişilerin kürtaj yaptırabilmesi ancak mahkeme kararı ile mümkün olabilir.

Tüm bu yasalar devlet hastanesinde kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar için geçerlidir ve aynı zamanda özel hastanelerde ve kliniklerde kürtaj yaptırmak istediğinizde de aynı yasal düzenlemelerin geçerli olduğunu bilmenizde fayda var. İstenmeyen gebelik durumunda kadınlar özel sağlık kuruluşlarında gerekli ücreti ödeyerek bebeğin tahliye edilmesini sağlayabileceklerini düşünüyor. Bu ancak gebeliğin 10. haftasından önce ve az önce söz ettiğimiz imzalı rıza belgelerinin olması durumunda mümkün olabilir.

Günümüzde bu işlem artık sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Özellikle vakumlu aspirasyon tekniğinin kullanılması durumunda hasta açısından da gayet konforlu bir süreç eşliğinde bebeğin tahliyesinin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Elbette bu işlemin mutlaka deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Gerek özel sağlık kuruluşlarında gerekse devlet hastanesinde kürtaj işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları dışında farklı bir sağlık personeli tarafından asla yapılamaz. Ancak kürtaj tekniği olarak daha farklı yöntemlerin de tercih edilebileceğini belirtelim. Mutlaka vakumlu aspirasyon yöntemi ile işlemin yapılacağından söz edemeyiz.

Kürtajın ülkemizde yasal durumunu öğrenmek için aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj yasal durum

En İyi Kürtaj Yapan Yer Neresidir?

En iyi kürtaj yapan yer neresidir?

Türkiye’de her yerde kürtaj işlemi yapılmaktadır ancak kürtaj işlemlerinin çoğu İstanbul’da ve diğer büyükşehirler de yapılmaktadır. Kürtaj işlemi yapılmadan önce hasta genellikle internetten işlemin yapıldığı yerler ile ilgili bilgi alır gerektiğinde direk doktoru arayarak görüşme yapabilir. Kürtaj işlemi en iyi şekilde yeterli ekipman ve personele sahip hastane ortamlarında yapılır ayrıca güvenli olması açısından hastanın genel anestezi ile uyutularak yapılması daha iyi sonuç verir yeterli hekim tecrübesi ve de vakumlu kürtaj tekniği ile yapılan kürtaj işlemleri oldukça güven sağlar. Dolayısıyla güvenli ve en iyi şekilde kürtaj yapılan bir yer aranırken hastane ortamının ve doktorun tecrübesinin aranması oldukça önemlidir.

Kürtaj işlemi öncesinde hastanın yeteri kadar bilgilendirilmesi İşlem tekniği hakkında bilgi verilmesi işlem sonrasında hastanın daha rahat olmasını sağlayacaktır ayrıca kürtaj işleminin hasta isteği doğrultusunda gizli tutulması kayıtlara geçmemesi oldukça önemlidir bu konuda hastanın işlem öncesi tatmin edilmesi gerekir. Güvenli kürtaj yaptırmak isteyen hastaların istanbulda bulunan bakırköy ilçesindeki kliniğimizi ziyaret edebilirler.

Kadınların en çok merak ettikleri bir diğer konu kürtaj sonrası cinsel ilişki konusudur. Bu konuyu da sizler için aşağıdaki linkte açıkladık.

Tıkla –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

 

Hangi Şartlarda Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılır?

Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılır mı?

Yoğunluk ve beraberinde ekipman yetersizliği gibi nedenlerle devlet hastanesinde kürtaj işlemi çoğunlukla yapılamıyor. Ancak tıbbi zorunluluklar söz konusu olduğunda işlemin yapılabildiğini de belirtebiliriz. Anne adayında aşırı kanama meydana geldiğinde, anne karnındaki bebek yaşamını kaybettiğinde ya da bebekte bir anomalinin olduğu hekim heyeti tarafından onaylandığında, benzer durumlarda devlet hastanelerinin hastaları geri çevirmediğini gözlemleyebiliyoruz.

Tıbbi zorunluluklar dışında devlet hastanesinde kürtaj işlemi çoğunlukla yapılamıyor. Zira çok sayıda kadının bu zorlu süreci en azından konforlu bir ortamda tamamlamak için tercihini özel olarak hizmet veren kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından yana yaptığını da belirtebiliriz. Çünkü devlet hastanelerindeki yoğunluk nedeniyle hastalar ile özel olarak ilgilenilmesi de pek mümkün olmayabiliyor. Personel yetersizliği gibi nedenlerle hastalar ile yeterince ilgilenilmesi ya da sorularının yanıtlanmasının da pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla devlet hastanesinde kürtaj işlemi yapılabiliyor olsa dahi genellikle kadınlar rotasını özele çevirmeyi tercih ediyor. Bu sayede hem doktorları ile rahatlıkla iletişim kurabiliyorlar ve kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini öğrenebiliyorlar. Rahatlıkla sorularını yöneltebiliyor olmaları önemsiz gibi görünse de kürtaj aşamasında olan kadınlar için çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle ilk defa bu operasyondan faydalanacak olan kadınlar için durum daha ürkütücü olabiliyor. Doktorlarıyla konuşabilmeleri de yaşadıkları stresi minimum seviyeye çekiyor.

Kürtaj olduktan ne zaman sonra adet olursunuz? merak edilen bir diğer konuyu aşağıdaki makalede açıkladık hemen tıkla öğren.

Tıkla –> Kürtaj sonrası adet

Devlet Hastanesi Neden Kürtaj Yapmaz?

Devlet hastanesi neden kürtaj yapmaz

Devlet hastanelerinde her gün yüzlerce hastaya hizmet veriliyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol kentlerde hastanelerin bir gün içerisinde hizmet verdiği hasta sayısının ciddi rakamlarla ifade edildiğini görmezden gelmemek gerekiyor. Bu nedenle devlet hastanesinde kürtaj işlemi yapmayı reddedebiliyor. Hem ekipmanı hem de sağlık personelinin enerjisini acil vakalar için kullanmayı tercih ettiklerini de belirtebiliriz.

Ülkemizde kürtaj yaptırmak isteyen kadın sayısı azımsanmayacak oranlarda ve devlet hastanesinde kürtaj yapılması ise bu yoğunluğun belirgin düzeyde artması anlamına geliyor. Bu nedenle sadece tıbbi zorunluluklar ortaya çıktığında bebeğin tahliyesi için söz konusu operasyon gerçekleştirilebiliyor. Ancak devlet hastanelerinin tek seçenek olmadığını da unutmamalısınız. Özel sağlık kuruluşlarında çok daha konforlu ve sakin bir ortamda kürtaj işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu arada devlet hastanesinde kürtaj yapılabiliyor olsa bile yoğunluğa bağlı olarak çok ileri bir tarih için randevu verilebileceğini de belirtmek gerekiyor. Bu durumda da yasal düzenlemeleri dikkate almak gerekiyor. Çünkü kürtaj için yasal bir süre var ve bu süreyi yani gebeliğin 10. haftasını kaçırabilirsiniz ve bu kez de kanunlar nedeniyle kürtaj işlemi yapılamayacaktır. Maalesef çok sayıda kadının bu durumu yaşadığını ve doktor araştırması yaparken yasal süreyi kaçırdığını biliyoruz. Bunda önemli olan etkenlerden biri de gebelik haftasının yanlış hesaplanmasıdır. Hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Yapılan ultrason muayenesi ve son adet döngünüz birlikte değerlendirilir ve tarafınıza gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuz söylenir. Böylece yasal süreyi kaçırma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Vakumlu kürtaj nedir? kaç dakikada yapılır? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Vakumlu kürtaj

Devlet Hastanesinde Kürtaj Paralı mı?

Tıbbi açıdan bazı zorunluluklar olması durumunda devlet hastanesinde kürtaj işlemi SGK kapsamında gerçekleştirilebiliyor. Sosyal güvencesi olanların bu işlem için herhangi bir ücret ödemesi gerekmiyor. Ancak kürtaj işlemini zorunlu kılan tıbbi problemlere de müdahale edilmesi gerektiğinde bir ücretlendirme de söz konusu olabilir. Ülkemizde özel olarak hizmet sunan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları da kürtaj işlemi için gayet makul rakamlar talep edebiliyor. Kürtaj fiyatlarının pek çok klinikte çok yüksek olmadığını belirtebiliriz. Ancak hangi sağlık kuruluşunun tercih edildiğine ya da doktorun deneyimine bağlı olarak ödenmesi gereken ücretlerde bir değişiklik olabilir. Öncelikle randevu alarak muayene olmanız gerektiğini belirtebiliriz. Muayene sonrasında tarafınıza bir fiyat bilgisi iletilecektir.

Kadınlar için istenmeyen gebelik durumunda tercih edilen kürtaj işlemi psikolojik açıdan da zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle devlet hastanesinde kürtaj olmak yerine özel kliniklerin tercih edilmesi psikolojik açıdan da sürecin daha kolay yaşanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kürtaj işlemi için uzun süre beklemenize de gerek olmaz. Çünkü özelde çok daha kısa süre içerisinde randevunuzu alabiliyorsunuz. Böylelikle sürekli olarak kürtajı ve bebeği düşünerek ekstra bir stres yaşamanıza gerek kalmıyor. İşlemin olabildiğince kısa sürede tamamlanıyor olması, genel olarak kürtaj sürecinin de daha hızlı atlatılmasını beraberinde getirebiliyor.

Kürtaj fiyatları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0010782416304115

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

kürtaj operasyonu

Kürtaj Operasyonu Hakkında Merak Edilen 20 Soru

Kürtaj operasyonu? İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi işlemine kürtaj adı verilir. Ayrıca kürtaj operasyonu rahim içinden parça almak amacıyla da yapılabilir. Yasal olarak Türkiye’de kürtaj işlemi 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. Rahim içinde gebelik kesesi görüldükten sonra hastane ortamında, hasta tam uyutularak ultrasonografi kontrolü altında işlem yapılır. Rahim ağzı yeteri kadar genişletildikten sonra rahim içine sokulan vakum pipet ile gebelik materyali tahliye edilir. Narkoz süresi yaklaşık 5-7 dk’dır.  Hasta hemen uyanır, yarım saat kanama takibi yapılır ve taburcu edilir.

Kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi en geç ne zaman yapılır?

Kürtaj nedir sorusundan önce şu bilinebilmelidir ki. Türkiye’de yasal olarak 10 uncu haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir. Adet rötarı olduktan sonra 6 hafta içinde kürtaj olmak gerekir. Bazı özel durumlarda özellikle bebek ile ilgili gelişimsel bir anormallik durumunda veya anneye ait tıbbi bir sebebe bağlı olarak kürtaj operasyonu 10 haftadan sonra da yapılabilir. Adet rötarı olduktan sonra 1 hafta içinde rahim içindeki gebelik kesesi ultrasonografik olarak görülebilir. Keseyi görmeden kürtaj yapılması uygun değildir. Bazen erken dönem gebelikler vakum tarafından çekilmelidir, veya dış gebelik durumlarında aspire edilen
rahim içi materyalde gebelik bulunmaz.


Devamını Oku

Nerede kürtaj olabilirim

Nerede kürtaj olabilirim

Nerede kürtaj olabilirim? İstanbul da kürtaj yapan birçok merkez vardır. Bazı hekimler özel muayenehanesinde kürtaj yapmaktadır. Muayenehane ortamında yapılan kürtaj işlemi genellikle lokal anestezi ile yani rahim ağzını uyuşturucu iğne yapılarak yapılmaktadır. Lokal anestezi tamamen ağrıyı ortadan kaldırmayabilir, acil bir problem durumunda uygun müdahale yapılmasını engeller. Genel anestezi ile yapılan kürtaj işlemi daha güvenlidir, damardan yapılan uyku ilacı ile maksimum 5-10’dk lık uyku sağlanır ve kürtaj işlemi yapılır. Dolayısıyla genel anestezi altında özellikle hastane ortamında yapılan kürtaj daha güvenli olmaktadır. Günümüzde birçok kürtaj işlemi genellikle hastane ortamında yapılmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Günümüzde kürtaj işlemlerinin çoğu vakum ile yapılmaktadır. Rahim ağzı ilaçlar ile yumuşatılır ve genişletilir, uygun milimetrik borular rahim içine sokularak negatif basınç ile gebelik materyali rahim içinden çekilir. Parça kalma riski oldukça azdır. Bazı merkezlerde halen kürtaj işlemleri kazıma şeklinde yapılmaktadır. Kazıma ile yapılan kürtaj işlemlerinde içeride parça kalma riski artmakta olup buna bağlı olarak rahim içinde yapışıklık riski artmaktadır.  Vakum ile kürtaj her zaman daha avantajlıdır. İşlem süresi kısadır ve enfeksiyon riski rahim içi yapışıklık riski daha azdır.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra değişik derecelerde ve zamanlarda kanama meydana gelebilir. Sıklıkla görülen işlem sonrası 1 hafta 10 gün süren adetten daha az miktarda olan kanamadır. Bunun dışında sık görülen 3-4 günlük kanamasız bir dönem sonrası önce kasık ağrısı arkasından adete yakın 3-4 günlük kanama olmasıdır. Her iki kanama şeklide normaldir. Nadiren bazı durumlarda hiç kanama olmayabilir. 10 haftayı aşan gebelik kürtajların da kanamalar 3-4 hafta devam edebilir.

Nerede kürtaj olabilirim sorusundan önce bilinmesi gerekir ki kürtaj işlemi sonrası kanamanın adetten daha fazla olması ve de ağrılı olması normal olmayabilir. İçeride parça kalması durumunda fazla kanama ve ağrı meydana gelebilir. Kürtaj işleminden 1 hafta sonra mutlaka ultrasonografi yapmak gerekir. Normal adet görme kürtaj işleminden sonra genellikle 3-6 hafta içinde meydana gelir. İşlem sonrası 6 hafta geçmesine rağmen normal adet görmemiş ise muhakkak doktorunuz ile görüşmelisiniz. Her kürtaj işleminden sonra küçükte olsa, rahim içinde yapışıklık oluşma riski vardır.

Güvenli kürtaj konusu için tıklayabilirsiniz

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

kürtaj esnasında spiral takılması

Kürtaj Esnasında Spiral Takılması

Kürtaj esnasında spiral takılması işlemi genellikle kadınlarda adet döneminde yapılır. Düzenli adet gören, adet kanaması çok uzun sürmeyen kadınlarda spiral ile korunma uygun bir yöntemdir. Ülkemizde sıklıkla doğum yapan kadınların korunma şekildir. Ancak doğum yapmamış, hijyeni iyi olan kadınlarda da kullanılabilen bir yöntemdir.

Değişik tip spiraller vardır. Sıklıkla bakır içeren 5-6 yıllık spiraller kullanılmaktadır. Adet kanaması fazla olan kadınlarda hormonlu spiraller tedavi amacıyla kullanılır.
Spiral takılabilmesi için rahim içinde ve de vajina da bir enfeksiyon olmaması gerekir. İşlem öncesi vajinal smear testi yapılması gerekir. Rahim ağzında yara olan kadınlarda öncelikle yaranın tedavi edilmesi gerekir. Sık sık enfeksiyon geçiren kadınlarda, vücut direnci düşük kadınlarda, metal alerjisi olan kadınlarda, adet kanamaları 8 günü geçen kadınlarda ve sebebi belli olmayan düzensiz kanamaları olan kadınlarda, spiral takılması uygun değildir.

Kürtaj İşlemi Esnasında Spiralin Takılması

Hasta için oldukça rahatlık sağlar. Spiral takma işlemi bazen ağrılı olabilmektedir. Psikolojisi hassas kadınlarda takmak biraz zor olabilmektedir. Genel anestezi altında yapılan kürtaj işlemini takiben spiral takılması bütün hasta grubunda oldukça rahatlık sağlar. Hiç bir sakıncalı durum ortaya çıkmaz. İşlem sonrası uygun antibiyotik kullanımı enfeksiyon riskini azaltır, yeterli ağrı kesici önerilmesi spirale bağlı olabilecek hafif ağrı artışını ortadan kaldırabilir. İşlemden 1 hafta sonra hasta muhakkak değerlendirilmeli, ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Spiral de erken dönem meydana gelebilecek bir kayma riski ekarte edilmelidir.

Kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar

Kürtaj İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar: kürtaj hastane ortamında, steril şartlarda güvenli bir şekilde ve usulüne uygun tecrübeli ellerde yapıldıkça böyle bir risk yoktur. Rahim içi kürtaj sonrası yenilenme özelliğine sahiptir. Bazen gebe kalamayan kadınlarda bile tanı amaçlı yapılan kürtaj (parça alma) işlemi sonrası gebelikler görülebilmektedir. Hiç doğum yapmayıp 10-15 kez kürtaj olup daha sonra normal gebe kalıp doğum yapan hastalarımız mevcuttur.

Kürtaj işleminin steril şartlarda yapılması ve işlem sonrası antibiyotik kullanımı enfeksiyon dolayısı ile rahim içi yapışıklık riskini azaltır. Ayrıca vakum tekniği ile yapılması rahim içi zedelenmesini dolayısıyla yapışma riskini engeller. İşlemin hastane ortamında anestezi altında yapılması içeride parça bırakma riskini azaltır. Gebelik hastasına uygun kürtaj aletlerinin kullanımı, kanama enfeksiyon ve parça kalma riskini azaltır. Dolayısı ile ileride tekrar gebe kalabilme konusunda sorun oluşmaz

Gebeliğimi ilaç ile düşürebilir miyim?

Kürtaj işlemini kolaylaştıran bazı ilaçlar mevcuttur ancak bu ilaçlar hiçbir şekilde gebeliği sonlandırmak amacı ile kullanılmaz. İşlem öncesi doktor tarafından rahim ağzına konulan bazı ilaç ve maddelerin rahim ağzında yumuşama ve açılma yaparak kürtaj işleminin rahat yapılmasını sağlar ve içeride parça kalma riskini azaltır

Bu konu ile ilgili geliştirilmiş bazı ilaçlar mevcuttur, ancak hiç birinde tam olarak başarı sağlanmamış ve kanama, parça kalması rahimin yapışıklık riskleri ortaya çıkmıştır. Dünyada şuan böyle bir ilaç kullanımı yoktur

Kürtaj işleminde lokal anestezi uygun mu?

Kürtaj işlemleri, yani rahim ağzına uyuşturucu iğne yapılarak ve de genel anestezi yani koldan yapılan ortalama 5-10 dakika uyku getiren iğneler ile yapılır.
Lokal anestezi daha çok evvelden doğum yapmış yani rahim ağzı geniş olan kadınlara parça almak amacı ile yapılır. Gebelik sonlandırma işlemi için yeterli anestezi sağlamayabilir ve ağrılı ileme sebep olabilir. Acil durumlarda (düşük kanama gibi) hasta yemek yemiş ve de genel anesteziye uygun değilse lokal anestezi yapılabilir.

Genel anestezi kürtaj işleminde tamamen konfor sağlar. Ağrı hissiyatı tamamen ortadan kalkar. Anestezi uzmanı tarafından hastane ortamında yapılır ve daha güvenlidir. İşlemin kolay yapılması kürtaj risklerinde azalma sebebidir (kanama, enfeksiyon, parça kalması, rahim içi yapışma, delinme).

Gebelik testi pozitif çıkınca hemen kürtaj olabilir miyim?

Adet rötarı 2-3 gün olunca düzenli adet gören bir kadında gebelik mevcut ise test pozitif çıkabilir. Ancak gebeliğin kesin tanısı doktor tarafından ultrason. Gebelik kesesinin rahim içinde görülmesi önemlidir.(Dış gebelik ekarte edilir).Kese görüldüğü anda kürtaj işlemi yapılabilir ortalama adet rötarı 1 hafta olunca ultrasongrafi ile gebelik kesesi görülebilir.
Kese görülmeden kürtaj işlemi yapılması sakıncalıdır. Bazen aletlerin ucundan gebelik kalabilir ve devam edebilir, bazen de dış gebelik olup rahim içinden parça gelemeyebilir ve tehlikeli bir durum ortaya çıkar

Muayenede kürtaj olabilir miyim?

kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar dan önce günümüzde hastane şartları varken muayene ortamında kürtaj işlemi çok doğru değildir. Anestezinin hastane ortamında verilmesi daha güven sağlar. Ayrıca kürtaj işleminde olası bir risk (kanama ve rahim delinmesi) ortaya çıkması durumunda tam teşekküllü hastane ortamında müdahale daha kolaydır. İşlem yapılmakta olup daha uzun süreli takip olanağı ortaya çıkmaktadır. Kürtaj işleminde kullanılan ilaçlara bağlı alerjik bir durumda hastane ortamı daha güvenlidir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj sonrası hamile kalma
Devlet hastanesi kürtaj
Kürtaj sonrası duş

Konu ile alakalı yabancı kaynak:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15096333

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

kurtaj-yasal-mi

Kürtaj Yasal mı? Yasak mı? Kayıtlara Geçer mi?

Kürtaj yasal mı konusunda toplumda maalesef doğru bilinen çok sayıda yanlış bilgi bulunuyor. Medyada da sıklıkla konunun gündeme geldiğini belirtebiliriz. Kürtaj tüm dünyada çeşitli yasal düzenlemelerle birlikte anılan cerrahi operasyonlardan biridir. Avrupa Birliği’ne üye olan 31 ülkede kürtaj yasal çerçevede olmak kaydıyla ve gebeliğin belirli bir süresine kadar yapılabiliyor. Pek çok ülkede kürtaj yaptırmak yasal mı sorusunun yanıtı da değişiyor. Örneğin Lüksemburg, Finlandiya, Polonya ve İrlanda’da herhangi bir sınır olmaksızın gebeliğin 14. haftasına kadar bebeğin tahliye edilmesi mümkün olabiliyor. Cinsel saldırı ya da tıbbi zorunluluk durumunda ise gebeliğin 22. haftasına kadar serbest ve sonrasında kürtaj yasak mı konusu devreye giriyor.

Ancak Avrupa Birliği üyesi olan Malta’da ise kürtaj yasak mı sorusunun yanıtı gayet net: evet! Hiçbir koşulda ve durumda bebeğin tahliyesine müsaade edilmiyor. Kıbrıs Rum kesiminde yalnızca cinsel saldırı durumunda izin verilen bu işlem 58 farklı ülkede ise sadece anne adayının ya da bebeğin sağlığıyla ilgili bir sorun olduğunda yapılabiliyor. Bu ülkelere Suudi Arabistan, İsrail, Arjantin ve Tayland gibi örnekler verebiliriz. 68 ülkede ise kürtaj yasak mı sorusunun yanıtı istisnasız bir şekilde ‘evet’ oluyor ve bu ülkelere de Brezilya, Şili, Meksika, Kolombiya, Dominik, İran, Suriye, Endonezya ve Afganistan örneklerini verebiliriz.

Kürtaj hakkını kadınlara tanıyan ilk ülke ise Sovyetler Birliği olmuştu. 1920 yılında kürtaj yasak mı sorusunun yanıtı bu ülkede ‘hayır’ oldu ve 14 yıl içerisinde 700 bin kadın kürtaj işleminden faydalanınca bazı tıbbi zorunluluklar getirildi. Sonuç olarak sadece ülkemizde değil, dünya genelinde kürtaj yasal mı konusunda çeşitli düzenlemeler bulunuyor. Ülkemizde geçerli olan yasal düzenlemeler hakkında ise tüm yetişkin bireylerin bilgi sahibi olması önem taşıyor.

Kürtaj fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Kürtaj Yasal Olmalı mı?

Ülkemizde ise kürtaj yasak mı sorusunun yanıtı çeşitli sınırlamaları kapsıyor. Yasalar gereği kürtaj işleminin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor ancak bu konuda çeşitli sınırlamalar mevcut. Gebeliğin sadece 10. haftasına kadar istenmeyen gebelik durumunda bebeğin tahliye edilmesine izin veriliyor ve sonrasında ise kürtaj yasak mı konusu devreye giriyor. Ancak gebeliğin bu haftasını kaçıran kişi sayısının da bir hayli fazla olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Bunun en yaygın nedeni evde idrar numunesi ile yapılan gebelik testlerinde sonucun pozitif çıkmasının ardından herhangi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla görüşülmemesi ve beraberinde kürtaj yasal mı konusunda da doğru bilgilere sahip olmamaktır.

Kadınlar doktor ile görüşmediklerinde gebelik süresini yanlış hesaplayabiliyor. Hamile olduğunu öğrendiği haftanın gebeliğin ilk haftası sanan çok sayıda kişi olduğunu belirtebiliriz. Dolayısıyla kürtaj yasal mı konusunda belirttiğimiz gebeliğin 10. Haftasını kaçırabiliyorlar ve bu nedenle bebeği istemedikleri halde dünyaya getirmek durumunda kalabiliyorlar. Oysa evde yapılan gebelik testinin pozitif çıkması durumunda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Böylece gebelik haftası doğru olarak hesaplanabilir ve kürtaj yasal mı konusunda bahsettiğimiz yasal süreyi kaçırma riskiniz de ortadan kalkar.

Evlilik Dışı Kürtaj Yasal mı?

Evlilik dışı kürtaj yasal mı

Halk arasında yanlış bilinenlerden biri evlilik dışı gebelik durumunda kürtaj işleminin yapılamadığı oluyor ve bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Sıklıkla kürtaj yasal mı ya da evli olmak mı gerekiyor gibi sorularla da karşılaşabiliyoruz. Evli olmayan kadınlar da 18 yaşından büyük olmak ve gebeliğin 10. haftasını geçirmemiş olmak kaydıyla kürtaj yasak mı endişesine gerek kalmıyor ve işlem yaptırabilir. Üstelik herhangi bir rıza belgesine gerek olmaz. 18 yaşından büyük olan ve evli olmayan kadınların kendi beyanları bu operasyonun yapılması için yeterlidir. Bu arada kürtaj yasal mı konusunda işlemin tamamen gizlilik esaslarına göre yapıldığı bilgisini de aktarmak gerekiyor. Kürtaj yaptırdığınıza dair bilgi üçüncü kişilerle paylaşılmaz ve bu konuda da rahatlıkla kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz. Zira kürtaj yasak mı konusunda kadınlar gizlilik esasları hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

Kürtaj işlemi sonrası ne zaman adet görürsünüz ? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası adet

Kürtajın Yasal Süresi Nedir?

Sadece kadınların değil erkeklerin de bilmesi gereken kürtaj yasal mı konusunun detaylarını da sizlere aktaralım. Bu işlemin yapılabilmesi için gebeliğin 10. haftasını geçirmemiş olmak gerektiğini belirttik. Ancak bu süre aşıldığında sadece bazı tıbbi zorunluluklar olduğunda bebeğin anne karnından tahliyesi yapılabiliyor. Türkiye’de kürtaj yasak mı konusunda bilinmesi gereken detaylardan biri 3 farklı durumda bu işlemin gebeliğin 10. haftasından sonra yapılabildiğidir.

Bunların ilki bebeğin anne karnında ölmesi durumudur ve bu durumda kürtaj yasal mı sorusuna ‘evet’ yanıtı vermelidir. Çünkü hayatını kaybeden bebeğin rahimden tahliye edilmemesi durumunda anne adayı da hayatını kaybedebilir. Gebeliğin 10. haftasından sonra küretaj yaptırmak yasal mı konusunda ikinci durum ise kanama gibi anne adayının hayatını riske atan bir sağlık sorununun gelişmesidir. Böyle bir tablo karşısında da kürtaj yasal mı sorusuna ‘evet’ yanıtı veriliyor. Üçüncü durum anne karnındaki bebeğin hayatını sürdürebilmesi ve yaşam fonksiyonları bakımından ciddi bir sıkıntı yaşayacağı anomalilerin olmasıdır.

Down Sendromu gibi durumlarda kürtaj yasal mı konusu çok daha farklı bir boyut kazanıyor ve anne ile baba adayının talep etmesi halinde yasal olarak kürtaj işlemi yapılabiliyor. Ancak bu üçüncü durumun mevcudiyetinin hekim heyeti içerisinden en az 3 hekim tarafından onaylanmış olması gerektiğini de belirtmek lazım. Herhangi bir anomali durumunda değil, bebeğin doğduğunda yaşamsal anlamda sıkıntı yaşayacağı durumlarda müsaade edildiği bilgisini de aktarmak gerekiyor. Yani bebeğin kolunun olmaması ya da bacağının olmaması gibi durumlarda kürtaj yasak mı şeklindeki soruna ‘evet yasak’ şeklinde bir yanıt verebiliriz.

Kürtaj yaptıracakların mutlaka okuması gereken bir yazı kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır makalesini sizler için derledik. Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftada yapılır

Türkiye’de Kürtaj Yasal mı?

Türkiye’de kürtaj yasak mı konusunda yanlış bilinenlerden biri de her yaşta bu işlemin yapıla bildiğidir. Kürtajın kadının beyanı ve şayet gerekliyse rıza belgeleri ile birlikte yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması ve bekar olması gerekiyor. Şayet evli ise bu durumda eşin de kürtaja rızasının olduğuna dair belge istenir ve eşin rozası yoksa kürtaj yasal mı konusu farklı bir boyut kazanır. Bu durumda kürtaj yapılamaz. Operasyonun yapılması için eşlerin bu konuda hemfikir olması gerekiyor.

17 Yaşında Kürtaj Yasak mı? Aileye Haber Verilir mi?

17 yaşında kürtaj yasal mı konusunda bilinmesi gereken unsu ebeveyn onayının gerektiğidir. Kadının evli olup olmadığına bakılmaksızın mutlaka ebeveyn onayı istenir. Şayet evliyse ebeveyn onayı ile birlikte eşin rıza gösterdiğine dair ıslak imzalı belge de istendiğini belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla 17 yaşında küretaj yaptırmak yasal mı ve aileye haber verilir mi konusu önemini kaybediyor çünkü aileden direkt olarak onay isteniyor.

16 yaşında ve altında olan kişiler için de kürtaj yasak mı konusu çok daha farklı bir yanıt içerir. Bu kişilerde kürtaj işlemi ancak mahkeme kararı ile yapılabiliyor ve kürtaj taleplerinde de mutlaka yetkili resmi mercilere bilgi verilmesi gerekiyor. Yani 16 yaşın altında olan kişiler ebeveyn onayı ve eş rızası olsa bile mahkeme kararı olmadan kürtaj işlemini yaptırabiliyor. Bu konuda kararı adli merciler veriyor. Böyle bir durumda ailenin haberinin olmaması da mümkün değildir.

Konu ile alakalı dış kaynaklar:

https://www.hukuknotlarim.com/kurtaj-yasal-mi-ve-cocuk-aldirma-suresi/

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

kürtaj sonrası duş

Kürtaj Sonrası Duş Yapılır mı?

Kürtaj sonrası duş operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Günümüzde kürtaj işlemi, özellikle vakumlu aspirasyon yöntemi tercih edildiğinde sadece dakikalar içerisinde tamamlanıyor ve hastanın aynı gün taburcu işlemleri yapılabiliyor. Bu durum, kürtaj işleminin cerrahi bir operasyon olmadığı anlamına gelmez. Kısa sürede ve konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor olsa da kürtaj önemli bir cerrahi operasyondur ve bu işlemin ardından dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunuyor.

Kürtajın ardından mutlaka evde birkaç gün istirahat etmek gerekiyor. Aynı zamanda aşırı egzersiz yapmak, diyet programı uygulamak ya da gribal enfeksiyonlar gibi vücudun direncini düşürebilecek her türlü aktiviteden uzak durmak, hastalıktan korunmak, kürtaj sonrası duş kadar önemlidir. İyileşme sürecinin hızla tamamlanabilmesi için doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almak, harfiyen uygulamak gerekiyor. Bu sayede sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilir.

Kürtajdan Sonra Banyo Yapılır mı?

Kürtajdan sonra banyo yapılır mı

Öncelikle kürtaj sonrası duş kritik konulardan biridir. Kürtajın gerçekleştirildiği gün banyo yapılması önerilmiyor. Birkaç gün sonrasında ayakta olmak kaydıyla duş alınabilir. Kürtaj sonrasında rahmin toparlanması 1 hafta ila 4 hafta arasında geçen bir süreyi kapsayabiliyor. Bu süre boyunca rahim ağzı açık oluyor ve bu durum vücudun enfeksiyona son derece uygun olduğu anlamına geliyor. Kanama devam ettiği müddetçe enfeksiyon riski de mevcudiyetini koruyor demektir.

Kürtaj sonrasında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç reçete edilir. Antibiyotik ilacın mutlaka belirtildiği şekilde kullanılması gerekiyor. Ancak bu durum kürtaj sonrası duş alırken bakterilerin rahme ulaşmayacağı ve enfeksiyon gelişmeyeceği anlamına gelmiyor. Zira kürtajdan birkaç gün sonra duş alırken ayakta olmak, küvet kullanmamak bakteri bulaşması riskine karşı alınan bir önlemdir.

Kadınların kürtaj sonrası duş almak istemesi psikolojik olarak kendilerini kirli hissetmelerinden de kaynaklanıyor olabilir. Özellikle operasyon sonrasında kanama olması, kadınların duş alma isteğini artırıyor. Ancak yine de kısa bir süre banyo yapmama önerisini dikkate almanız gerekiyor. Aynı zamanda rahmin toparlanma sürecinde duş alırken hijyen koşullarına maksimum derecede dikkat etmek önem taşıyor. Banyo esnasında vajinal temizliğin hijyenik şekilde yapılması ve özellikle ellerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kürtaj olmak sağlığınızı etkiler mi? nelere dikkat etmek gerekir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi

Rahimden Parça Alındıktan Sonra Banyo Yapılır mı?

Kürtaj işlemi sadece istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan bir operasyon değildir. Bazı kadın hastalıklarına tanı konabilmesi için rahimden parça alınması gerekebiliyor ve bu işlem de tıpta kürtaj ya da küretaj olarak adlandırılıyor. Gebeliğin sonlandırılması amacıyla değil, rahimden parça alınması amacıyla gerçekleştirilen kürtaj sonrası duş kuralları değişkenlik göstermez. Bebek aldırmış olmasanız bile duş ile ilgili yasaklara uymanız ve operasyonun yapıldığı gün banyo yapmamanız önem taşıyor.

Rahimden parça aldıran kadınlar da kürtajdan 1 ya da 2 gün sonra ılık duş alabilir ancak ayakta duş almaya özen göstermelidir. Kürtajın ardından kanama devam ettiği müddetçe enfeksiyon riski bu kişiler için de var demektir. Bu nedenle kanama kesilene kadar küvet içerisine uzanmak, havuza, denize girmek, sauna ya da hamam gibi ortamlarda bulunmak da kürtaj sonrası duş kadar önem taşıyor ve yasaklar listesinde yer alıyor. Bu süre zarfında iç çamaşırının sıklıkla değiştirilmesi gibi unsurlara da dikkat edilmelidir.

Ayrıca kürtaj sonrası duş esnasında ender olarak baş dönmesi sorunu yaşanabiliyor. Banyonun duş öncesinde havalandırılması ve banyoda çok fazla buhar oluşmaması baş dönmesi sorununa karşı alınabilecek önlemlerdir. Duş alırken kalitesiz vücut temizleme ürünlerini kullanmamaya, vajina bölgesine uzun süre sıcak su tutmamaya özen göstermenizde fayda var.

Kürtaj sonrası ne zaman ve nasıl adet görürüm? merak ettiğiniz sorulara cevap getirdik. Aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası adet görme

Kürtaj Sonrası Bakım Nasıl Olur?

Kürtaj sonrası bakım

Bu operasyonun ardından yoğun ve uzun süreli bir bakım yapmanız gerekmiyor. Sadece kürtaj sonrası duş için birkaç gün beklemeniz ve yasaklara harfiyen uymanız yeterli olacak. Elbette bazı durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktorunuz ile görüşmeniz gerekiyor. Örneğin operasyondan sonra rahimden parça gelmesi, kanamaya şiddetli ağrının eşlik etmesi ve ağrının şiddetinin artması mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gereken durumların başında geliyor. Ağrı kesici ilaç almış olmanıza karşın kasıklarda şiddetli sancı olması, karın bölgesinde adet sancısına benzer sancı ve ağrı hissinin oluşması halinde de doktorunuza başvurmalısınız.

Kürtajın ardından kötü kokulu akıntı gelmesi, vücut ateşinin yükselmesi, kanamanın sürekli olarak artması gibi durumlarda da kontrol gününü beklemeyin ve hemen doktorunuz ile görüşün. Hafif düzeyde mide bulantısı ve kusma olabilir. Bunun nedeni kürtaj değil, kürtaj öncesinde verilen anestezi ilacıdır. Mide bulantısının çok hafif şekilde bir süre daha devam etmesi de mümkündür. Kürtaj sonrasında hamilelik hormonu vücuttan hemen temizlenmez. Bu hormon çok hafif seviyede bulantıya sebebiyet verebilir.

Şayet kürtajın üzerinden 40 gün geçmesine karşın adet kanaması olmadıysa bu durumda da doktorunuz ile görüşün. Bunun nedeni gebeliğin devamı olabilir ve doktorunuz ultrason muayenesi ile gebeliğin devam edip etmediğini kontrol edebilir. Kürtaj sonrası meydana gelen kanama için tampon kullanmayın. Ped kullanmanız ve pedi sıklıkla değiştirmeniz, enfeksiyon riski bakımından önem taşıyor.

Kürtaj sonrası neler hissedilir? ruh hali nasıl değişir? rahim ne zaman toparlar? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası hissedilenler

Kürtaj Sonrası Duş Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle sıcak su ile kürtaj sonrası duş almak kanamanın artmasına neden olabilir. Suyun ılık olması gerekiyor. Operasyondan sonra alacağınız ilk duşu olası en kısa sürede tamamlamanız ve duş sonrasında istirahat etmeniz tavsiye edilir. Ayakta duş almanız gerekse de baş dönmesi gibi bir riski göz önünde bulundurarak yanınızda bir tabure bulundurmanızda fayda olacaktır. Duş esnasında vajina bölgesini çok fazla ovmak tahrişe neden olabilir ve enfeksiyon riskini de artırabilir.

Elbette kürtaj sonrası duş dikkatli olunması gereken tek konu değil. Bir süre boyunca cinsel ilişkiye de girmemeniz gerekiyor. Cinsel ilişki yasağı da yine enfeksiyon riskine karşı alınan bir önlemdir. Operasyon sonrası kanama devam ettiği müddetçe cinsel ilişki yasağı devam eder. Prezervatif kullanımı ile cinsel ilişki de yasak. Çünkü prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaz. Operasyon sonrasında yapılan kontrolde doktorunuz rahimdeki iyileşme düzeyi hakkında size bilgi verecektir. Bu esnada cinsel ilişki yasağının devam edip etmediğini de doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda kürtajdan sonra cinsel ilişki yasağı hamile kalma olasılığıyla da ilgilidir. Bu operasyondan sonra döllenme meydana gelebilir ve korunmasız cinsel ilişki hamilelik ile sonuçlanabilir. Elbette istenmeyen bir gebelik olması halinde ikinci kez kürtaj işlemi yaptırmanız söz konusu olur ve henüz rahim toparlanmadan yeniden kürtaj yapılması istenen bir durum değildir. Dolayısıyla cinsel ilişki yasağı, gebe kalma riski de göz önünde bulundurularak titizlikle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Kürtajdan sonraki 20 ila 40 gün arasında adet kanamasının gerçekleşmesi beklenir. Ancak hiç adet olmadan yeniden hamile kalan çok sayıda kadın olduğunu da belirtelim.

Kürtaj operasyonu yaptırmış olmanız, bir süre hamile kalamayacağınız anlamına gelmiyor. Halk arasında kürtajın birkaç ay hamile kalmayı engelleyeceği şeklinde yanlış bir düşünce var. Bu bilgi doğru değildir. Kürtaj, gebeliğe karşı koruma sağlamaz ve kürtajdan sonra korunmasız ilişkiye girilmesi hamileliğe neden olabilir. Sonuç olarak kürtaj sonrası duş ya da kürtaj sonrası cinsel ilişki gibi konularda doktorunuzun önerilerini dikkate alarak hareket etmeniz en doğrusudur.

Kürtaj fiyatları ne kadar? neye göre değişir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.mariestopes.org.uk/abortion-services/abortion-aftercare/

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Kürtaj İşlemi Sonrası Hamile Kalma İhtimali

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma özellikle kürtaj yaptıran kadınların merak ettiği konulardan biridir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak ve bebeğin rahimden tahliyesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur. Konuyla ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri kürtajın yeniden hamile kalmaya engel olup olmadığıdır. Elbette kürtaj yaptırmış olmanız bir daha hamile kalmayacağınız anlamına asla gelmiyor. Kürtaj hamile kalmayı engelleyen bir durum değildir. Dilediğiniz zaman yeniden hamile kalabilirsiniz.

Günümüzde kürtaj işlemi vakumlu aspirasyon tekniği kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu yöntemin hem hekim hem de hasta açısından çok daha kolay bir teknik olduğunu ve iyileşme süresinin de diğer yöntemlere nazaran çok daha kısa olduğunu belirtebiliriz. Doğru şekilde yapılması durumunda kürtaj işlemi sonrası hamile kalma olasılığınızda herhangi bir değişikliğe de neden olmaz. Sadece rahmin bu operasyon sonrasında yeniden hamilelik için uygun bir form kazanmasını beklemeniz gerekiyor.

Vakumlu aspirasyon yöntemi ile kürtaj işlemi yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika arasında tamamlanıyor ve klinik istirahate gerek kalmıyor. Hastaların aynı gün taburcu işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Ancak evde birkaç gün dinlenmeyi de tavsiye ediyoruz. Bu işlemden sonra kanama ve ağrı olup olmadığı kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusu kadar merak ediliyor. Bir süre boyunca kanama olması gayet normaldir. Kanama iyileşme tamamlandığında kendiliğinden azalmaya başlar ve bir süre sonrasında durur. Kanama süresi her hastada aynı olmak fakat genellikle bu sürenin 15 gün ila 20 gün olduğunu belirtebiliriz.

Ağrı ise hafif düzeyde olabilir. Şiddetli ağrı tıbben normal kabul edilmiyor ve içeride parça kalması ihtimalini akıllara getiriyor. Bu nedenle kürtaj sonrasına şiddetli ağrı durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Aynı zamanda kanamanın şiddetli olması ve uzun zaman geçmesine karşın durmaması halinde de zaman kaybetmeden doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Kanama ve ağrının şiddeti kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusu kadar önemlidir.

Kürtaj işlemi sonrası cinsel ilişki nasıl ve ne zaman olur? detaylı bilgi için hemen aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtajdan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalınır mı

Halk arasında kürtaj işlemi sonrası hamile kalma konusuna dair bazı yanlış inanışlar olduğunu kimi zaman gözlemleyebiliyoruz. Örneğin kürtajdan sonra hamileliğin mutlaka düşükle sonuçlanacağı asla doğru değildir. Kürtaj düşük yapma ihtimalinizde olumlu ya da olumsuz bir değişime neden olmaz. Kürtaj sonrasında hamile kalınamayacağı ya da hamile kalınsa bile bebeğin sağlıklı olmayacağı gibi bilgilerin hiçbir aslı yoktur ve tıbben böyle bir durumun doğru olmadığını da bilmenizde fayda var.

Bu arada kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için sadece rahimde iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesini beklemek yeterli oluyor. Aylarca beklemenize gerek olmaz. Olası en erken dönemde hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle rahimde yumurtanın ideal büyüklüğe ulaşması gerekiyor. Bu sürenin de her hastada farklı olmak kaydıyla yaklaşık 2 hafta olduğunu belirtebiliriz. Bir diğer deyişle kürtajdan 2 hafta sonrasında hamilelik olasılığı ortaya çıkar. Korunmasız ilişki yaşanması halinde döllenme meydana gelebilir ve kadının yeniden hamile kalması mümkün olur. Fakat kürtajdan sonra belirli bir süre boyunca korunmalı ya da korunmasız cinsel ilişki yasağının olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ayrıca kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için fizyolojik açıdan ve beraberinde psikolojik açıdan kendinizi hamileliğe hazır hissetmeyi beklemeniz çok büyük önem taşıyor. Kürtaj psikolojik bakımdan kadınlar için zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle yeniden gebelik için hazır hissedilmesi ve sonrasında gebelik planlamasının yapılmasını tavsiye ederiz. Kürtaj sonrasında sık yaşanan pişmanlık ve suçluluk hissi ortadan kalkana kadar beklemeniz durumunda hamileliğinizi çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

Kürtajdan sonra hamile kalmak kolay mı

Toplumda kürtaj işlemi sonrası hamile kalma kolaylaşıyor şeklinde bir düşünce de bulunuyor. Bu düşüncenin ortaya çıkmasının nedeni uzun süre hamile kalamayan kadınların kürtajdan sonra kısa zamanda hamile kalabilmiş olmalarıdır. Ancak tıbbi anlamda kürtajın hamileliği kolaylaştırdığından söz edemeyiz. Çünkü bu alanda yapılmış bilimsel bir araştırma yok ve beraberinde kürtajın hamile kalmayı kolaylaştırdığına dair bir bulgu da elde edilmiş değil.

Bu nedene kürtaj sonrası hamile kalma kolaylaşıyor ifadesi yanıltıcı olabilir. Sadece kürtaj sonrasında dokularda bir iyileşme olması beraberinde doku yenilenmesini de getiriyor. şayet kadınlarda rahim içi dokular nedeniyle hamile kalamama durumu varsa kürtaj sonrasında yenilenme bu sorunu ortadan kaldırabilir ancak bunun da son derece düşük bir ihtimal olduğunu belirtmek lazım. Bununla birlikte kürtaj sonrası hamile kalma zorlaşıyor da diyemeyiz. Kürtaj, gebe kalma ihtimali üzerinde bir etkiye sahip değildir. Hamile kalma ihtimalinizi ne kolaylaştırır, ne de zorlaştırır. Bu işlem sadece bebeğin anne karnından tahliye edilmesi için uygulanıyor. Vücudun hormon dengesine, fallop tüplerine ya da yumurta rezervine herhangi bir müdahale içermiyor.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır? makalemizi okumak ve öğrenmek için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemeli?

Hamile kalmak için ne kadar beklenmeli

Tıbben kürtaj işlemi sonrası hamile kalma operasyondan 2 hafta sonrasında mümkün hale geliyor. Ancak kürtajın cerrahi bir operasyon olduğunu ve rahmin toparlanması için belirli bir süre geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtajdan sonra hemen hamile kalınmasını tavsiye etmez. Zira ideal süre boyunca beklememek durumunda gebelik maalesef düşükle sonuçlanabiliyor.

Aynı zamanda kürtaj sonrası hamile kalma cinsel ilişki yasağı nedeniyle de sakıncalı oluyor. Kürtaj sonrasında bir süre kanama devam eder ve kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girilmesi yasaktır. Bu yasağa uymamak enfeksiyona neden olabilir ve bu da asla istenmeyen durumlardan biridir. Cinsel ilişki yasağı devam ederken korunmasız cinsel ilişkiye girmek çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak kürtaj işlemi sonrası hamile kalma için en azından 2 ila 2,5 ay beklemenizi önerebiliriz. Bu süre zarfında rahimde toparlanacak ve kanama duracaktır. Hamilelik için rahim yeniden hazır hale gelecektir ve aynı zamanda psikolojik açıdan da kürtajın olumsuz etkileri ortadan kalkmış olacaktır.

Kürtaj işlemi ağrılı mıdır? işlem sırasında acı çeker miyim? merak ettiğiniz soruların cevabını aşağıdaki makalemize göz atarak bulabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj işlemi ağrılı mıdır

Kürtajdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalmak

Kürtajdan sonra adet olmadan hamile kalmak

Akılların en çok karıştığı konulardan biri de adet olmadan kürtaj işlemi sonrası hamile kalma durumudur. Bunun gayet mümkün olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Daha önce de söz ettiğimiz gibi kürtajdan yaklaşık 2 hafta sonra yumurta ideal büyüklüğe ulaşmaya başlar. Şayet bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa döllenme olabilir ve sonuç olarak hamilelik meydana gelebilir.

Bu durumu yaşayan çok sayıda kadın olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle kürtaj sonrası hamile kalma olasılığını dikkate almalısınız ve şayet beklenen süre boyunca adet kanaması olmazsa mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Bu sürenin de yaklaşık olarak 45 ün olduğunu belirtmek gerekiyor. Kürtajdan sonra 45 gün boyunca adet kanaması yaşamayan kadınların zaman kaybetmeden gebelik testi yaptırması öneriliyor.

Zira kürtaj sonrası hamile kalma ve gebelik testi de yaptırmama nedeniyle yasal kürtaj süresini de kaçırabileceğinizi unutmamalısınız. En doğru olan ise korunma yöntemlerinin tercih edilmesidir. Her ne kadar kürtaj tekrarlanabilen bir işlem olsa da sıklıkla ve birbirine yakın tarihlerde kürtaj yaptırmanız da çeşitli sakıncalar doğurabilir. Bu nedenle doğum kontrol hapı, prezervatif ya da spiral gibi etkili olan korunma yöntemlerinden faydalanmanız sizin için daha doğru olacaktır.

 

Konu ile alakalı dış ve yabancı kaynaklar:

https://bursakadinhastaliklari.com/kurtaj-sonrasi-hamile-kalma-orani-nedir/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327287.php

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

 

Sizlerde bu makalemizi faydalı bulduysanız eğer, aşağıdaki sosyal paylaşım butonları ile paylaşıp daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Girilir?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki kürtaj yaptırmayı düşünen tüm kadınların bilgi sahibi olması gereken konular arasında yer alıyor. Ancak öncesinde kürtaj işlemi hakkında da bilgi alınmalıdır. Kürtaj, istenmeyen gebelik durumunda bebeğin tahliyesini sağlamak için gerçekleştirilen bir operasyondur. Her ne kadar günümüzde dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlem olsa da kürtajın cerrahi bir operasyon olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle işlemin yapılmasının ardından bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi lazım.

Artık kürtaj işlemi çok daha konforlu bir teknik olan vakumlu aspirasyon yöntemi ile gerçekleştiriliyor. En azından çok sayıda kadın hastalıkları ve doğum uzmanının bu yöntemi tercih ettiğini belirtebiliriz. Bu nedenle kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı da diğer yöntemler ile kıyaslandığında daha kısa oluyor. 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanan kürtaj işleminin ardından hastalarda hafif düzeyde bir ağrı ve buna eşlik eden kanama olması son derece normal bir durumdur.

Vakumlu aspirasyon tekniğinin iyileşme süresi ve komplikasyon riski bakımından da oldukça avantajlı bir seçenek olduğunu belirtebiliriz. Hastalar çok daha kısa sürede iyileşebiliyor ve günlük yaşamlarına geri dönebiliyor. Ancak günlük yaşama dönmek kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı olmadığı anlamına gelmez. İş hayatınıza geri dönmüş olsanız dahi bir süre daha cinsel perhiz uygulamanız gerekiyor. Aksi halde sağlığınız bakımından çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca kürtaj işleminden sonra 1 hafta ila 10 gün sonrasında mutlaka kontrole gitmeniz de gerekiyor. Bu sayede iyileşme durumunuz doktorunuz tarafından kontrolden geçirilebilir. Bu kontrol esnasında kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının devam edip etmediğini de doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

İstenmeyen gebelik durumunuz varsa aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı

Kürtajdan sonra cinsel ilişkide ağrı

Kürtaj işlemi gebeliğin sonlandırılmasının ardından rahmin yeniden toparlanmasıyla devam eden bir iyileşme sürecini gerektiriyor. Bu süreçte kadınların en çok şikayet ettiği durumların başında kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanması oluyor. Öncelikle bu ağrının çok şiddetli olmamak kaydıyla tıbben de normal kabul edildiğini belirtebiliriz. Kimi zaman ağrıya kramplar da eşlik edebiliyor. Bazı kadınlar yaşadıkları bu ağrıyı adet sancısına da benzetebiliyor.

Burada önemli olan kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında yaşanan ağrının şiddetinin giderek azalıp azalmadığıdır. Şayet kürtajın üzerinden birkaç ay geçmiş olmasına karşın cinsel ilişki esnasında yaşadığınız ağrıda bir azalma meydana gelmiyorsa ya da bu ağrıda bir artış olduğunu fark ediyorsanız hiç zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Çünkü bu durumda akıllara farklı bir sağlık sorunu ya da kürtaj işleminin ardından içerde parça kalması gibi şüpheler gelebiliyor.

Ağrının giderek azalması durumunda ise endişe etmenize hiç gerek kalmaz. Çünkü kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında yaşanan bu ağrı kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Ağrıya neden olan ise rahmin operasyon sonrasında yeniden toparlanıyor olmasıdır ve bu da kasılmalara neden olabilir. Ağrının çok şiddetli olması ve cinsel ilişkinin ardından saatlerce zaman geçmesine karşın ağrının hiç azalmaması durumunda da doktorunuz ile görüşmeli ve durum hakkında bilgi vermelisiniz.

Kürtaj olduktan sonra ne zaman hamile kalınır? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tıkla –> Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Düşükten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

kürtaj sonrası ne zaman ilişkiye girilir

Düşük, bebeğin rahme tutunamaması ve fetüsün vajinadan düşmesi anlamına geliyor. Düşük riski tespit edildiğinde pek çok önlem alınabilir. Ancak bu tedbirlerin her daim düşüğü engellemediğini söyleyebiliriz. Tıpkı kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı gibi düşükten sonra da belirli bir süre boyunca cinsel perhiz uygulamak gerekiyor. Düşükten sonra rahim ağzı bir süre daha açık kalır ve bu nedenle enfeksiyon riski bulunur. Birkaç gün sonrasında rahim ve ahim ağzı toparlanmaya başlar.

Düşük sonrasında cinsel ilişki yasağının ne kadar süreceği değişebilir. Ancak genel olarak 20 gün ila 1 ay kadar cinsel perhiz uygulamak gerekiyor. Çünkü kürtaj sonrası cinsel ilişki gibi düşük sonrasında da cinsel ilişkiye girilmesi beraberinde bazı sıkıntıları getirebilir. Özellikle enfeksiyon en önemli risklerden biridir. Rahmin tamamen toparlanmasını beklemek gerekiyor ve bu konuda en net bilgiyi doktorunuz muayene sonrasında tarafınıza bildirecektir.

Ayrıca kürtaj sonrası cinsel ilişki ya da düşük sonrasında cinsel ilişki yasağına harfiyen uyulması gerekiyor. Zira yasak olan dönemde prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girilmesi riskleri ortadan kaldırmaz. Özellikle kanamanın devam ettiği süre içerisinde cinsel ilişkinin asla hamilelik ile sonuçlanamayacağı düşünülür. Ancak bu bilgi doğru değil, kürtajdan ya da düşükten sonra yeniden hamile kalınabilir. Henüz rahim toparlanmadığı için iyileşme tamamlanmadan hamilelik tıbben de önerilmiyor.

Kürtajın kaçıncı haftaya kadar yapıldığını merak ediyorsanız hemen aşağıdaki linke tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir

Öncelikle kürtaj sonrasında bir süre kanama olabileceğini ve bu kanamanın azalarak kendiliğinden geçtiğini belirtmemiz gerekiyor. Kanama devam ettiği müddetçe kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının da devam ettiğini unutmayın. Bu kanamanın süresi her hastada aynı olmuyor. Bazı hastalarda kanama sadece bir hafta ila 10 günde dururken bazı hastalarda 1 ay hatta 1,5 ay kadar devam edebiliyor. Dolayısıyla kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı da bu kadınlar için 1,5 ay boyunca devam eder.

Kürtaj sonrasında hemen hamile kalınamayacağı da doğru bir bilgi değildir. Ülkemizde ve dünya genelinde kürtaj sonrası cinsellik ile yeniden hamile kalan çok sayıda kadın olduğunun göz önünde bulundurulması gerekiyor. Cinsel ilişkinin serbest olduğu dönemde de mutlaka doğum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Elbette kürtaj tekrarlanabilen bir operasyondur. Ancak kürtajdan bir ay sonra yeniden bu operasyonun yapılması elbette çeşitli sıkıntılara neden olabilir. Dolayısıyla kürtaj sonrası cinsel ilişki gebelik riski içeriyor olması nedeniyle de bir süre boyunca sakıncalı olabilir.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görülür? en çok sorulardan biri olan konuya aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj sonrası adet görme

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişki Zararlı mıdır?

Bu arada kürtaj sonrası cinsel ilişki kadar bu operasyondan sonra ne zaman adet görüldüğü de merak ediliyor. Bu süre de her kadında aynı olmaz ancak genel olarak bu sürenin en fazla 45 gün olduğunu belirtebiliriz. Şayet operasyonun üzerinden 45 gün geçmiş olmasına karşın halen adet kanaması olmadıysa bu durumda kürtaja karşın gebelik devam ediyor olabilir ya da kürtajdan sonra yeniden gebelik meydana gelmiş olabilir. Her durumda mutlaka doktorunuza danışarak adet kanamasının olmadığını belirtmelisiniz.

Genellikle küretaj sonrası cinsellik yasağına uyulmazsa ne olur sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Cinsel ilişki yasağına uyulmaması enfeksiyona neden olabilir. Zira cerrahi operasyon sonrasında enfeksiyon riski kesinlikle önemsenmesi gereken konulardan biridir. Bu riskin ortaya çıkmasını engellemek için antibiyotik ilaç kullanımı gerekiyor ve operasyon sonrasında ilaçlar doktorunuz tarafından reçete ediliyor. Ancak cinsel ilişki enfeksiyon riskini ilaçlara karşın tetikleyebilir.

Bununla birlikte korunmasız olarak kürtaj sonrası cinsel ilişki yaşanmasının hamileliğe de neden olabileceğini bilmelisiniz. Kürtaj sonrası kadınların birkaç ay hamile kalamadığı gibi bilgiler doğru değildir. Kürtajdan kısa bir süre sonrasında gebelik oluşabilir. Bu nedenle cinsel ilişki yasağından sonra da korunma yöntemlerinin tercih edilmesi ve kürtaj yerine gebeliğin oluşmasının engellenmesi çok daha akılcı bir seçenektir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalık riski de dikkate alınarak prezervatif kullanılması gerekiyor. Bu sayede sadece gebelikten değil cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklardan da korunmuş olursunuz. Cinsel ilişki yasağının bitmesinin ardından cinsel ilişkiye girilmesinin ise herhangi bir sakıncası bulunmuyor. 

 

konu ile yabancı dış kaynaklar:

https://www.bustle.com/p/abortion-ama-can-i-have-sex-after-ive-had-abortion-8654597

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Sizlerde bu makalemizi faydalı bulduysanız eğer, aşağıdaki sosyal paylaşım butonları ile paylaşıp daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …

Detaylı ultrason

Detaylı Ultrason Ne Zaman Çekilmeli?

Detaylı ultrason anne adayı ve bebeğin sağlık durumuna dair son derece önemli verilerin elde edilmesini sağlayan görüntüleme …

Kegel egzersizi

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla yapılan ve vajina kaslarının güçlenmesine, toparlanmasına …