Kategori: Kürtaj

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği cerrahi müdahaledir. Gebeliğin sonlandırılması için yapılabilecek tek işlem kürtajdır ve kürtajın da ülkemizde belirli yasal sınırlamalar çerçevesinde yapılabilen işlemlerden biri olduğunu belirtmek gerekiyor. İlgili yasalar kapsamında kürtaj sadece gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilen bir operasyondur. Bu noktada genel ya da lokal ayrımı olmaz. Hangi anestezi tercih edilirse edilsin, yasal süresi değişmez.

Gebeliğin 10. haftasının ardından sadece belirli tıbbi zorunluluklar olduğundan yasal olarak kürtaj işleminin gerçekleştirilmesine müsaade edilebilir. Ancak ilerleyen gebeliklerde lokal anestezi ile kürtaj işleminde sıklıkla tercih edilen vakumlu aspirasyon tekniği uygulanamayabilir ve daha farklı teknikler tercih edilerek bebeğin tahliyesi sağlanabilir.


Devamını Oku

Devlet hastanesinde kürtaj

Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılır mı?

Devlet hastanesinde kürtaj konusu istenmeyen gebelik yaşayan kadınların öncelikli olarak araştırdığı konuların başında geliyor. Öncelikli olarak rotasını yaşadığı şehirde hizmet veren devlet hastanelerine çeviren kadınların büyük bir bölümü ciddi bir yoğunluk ile karşılaşıyor. Çünkü devlet hastaneleri gün içerisinde çok sayıda hasta ile ilgilenmek durumunda olan sağlık kuruluşlarıdır. Buna bağlı olarak pek çok hastaneden randevu alabilmek ya da kürtaj olabilmek de bir o kadar güçleşiyor.


Devamını Oku

kürtaj operasyonu

Kürtaj Operasyonu Hakkında Merak Edilen 20 Soru

Kürtaj operasyonu? İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi işlemine kürtaj adı verilir. Ayrıca kürtaj operasyonu rahim içinden parça almak amacıyla da yapılabilir. Yasal olarak Türkiye’de kürtaj işlemi 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. Rahim içinde gebelik kesesi görüldükten sonra hastane ortamında, hasta tam uyutularak ultrasonografi kontrolü altında işlem yapılır. Rahim ağzı yeteri kadar genişletildikten sonra rahim içine sokulan vakum pipet ile gebelik materyali tahliye edilir. Narkoz süresi yaklaşık 5-7 dk’dır.  Hasta hemen uyanır, yarım saat kanama takibi yapılır ve taburcu edilir.


Devamını Oku

Nerede kürtaj olabilirim

Nerede kürtaj olabilirim

Nerede kürtaj olabilirim? İstanbul da kürtaj yapan birçok merkez vardır. Bazı hekimler özel muayenehanesinde kürtaj yapmaktadır. Muayenehane ortamında yapılan kürtaj işlemi genellikle lokal anestezi ile yani rahim ağzını uyuşturucu iğne yapılarak yapılmaktadır. Lokal anestezi tamamen ağrıyı ortadan kaldırmayabilir, acil bir problem durumunda uygun müdahale yapılmasını engeller. Genel anestezi ile yapılan kürtaj işlemi daha güvenlidir, damardan yapılan uyku ilacı ile maksimum 5-10’dk lık uyku sağlanır ve kürtaj işlemi yapılır. Dolayısıyla genel anestezi altında özellikle hastane ortamında yapılan kürtaj daha güvenli olmaktadır. Günümüzde birçok kürtaj işlemi genellikle hastane ortamında yapılmaktadır.


Devamını Oku

kürtaj esnasında spiral takılması

Kürtaj Esnasında Spiral Takılması

Kürtaj esnasında spiral takılması işlemi genellikle kadınlarda adet döneminde yapılır. Düzenli adet gören, adet kanaması çok uzun sürmeyen kadınlarda spiral ile korunma uygun bir yöntemdir. Ülkemizde sıklıkla doğum yapan kadınların korunma şekildir. Ancak doğum yapmamış, hijyeni iyi olan kadınlarda da kullanılabilen bir yöntemdir.

Değişik tip spiraller vardır. Sıklıkla bakır içeren 5-6 yıllık spiraller kullanılmaktadır. Adet kanaması fazla olan kadınlarda hormonlu spiraller tedavi amacıyla kullanılır.
Spiral takılabilmesi için rahim içinde ve de vajina da bir enfeksiyon olmaması gerekir. İşlem öncesi vajinal smear testi yapılması gerekir. Rahim ağzında yara olan kadınlarda öncelikle yaranın tedavi edilmesi gerekir. Sık sık enfeksiyon geçiren kadınlarda, vücut direnci düşük kadınlarda, metal alerjisi olan kadınlarda, adet kanamaları 8 günü geçen kadınlarda ve sebebi belli olmayan düzensiz kanamaları olan kadınlarda, spiral takılması uygun değildir.


Devamını Oku

Kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar

Kürtaj İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar: kürtaj hastane ortamında, steril şartlarda güvenli bir şekilde ve usulüne uygun tecrübeli ellerde yapıldıkça böyle bir risk yoktur. Rahim içi kürtaj sonrası yenilenme özelliğine sahiptir. Bazen gebe kalamayan kadınlarda bile tanı amaçlı yapılan kürtaj (parça alma) işlemi sonrası gebelikler görülebilmektedir. Hiç doğum yapmayıp 10-15 kez kürtaj olup daha sonra normal gebe kalıp doğum yapan hastalarımız mevcuttur.

Kürtaj işleminin steril şartlarda yapılması ve işlem sonrası antibiyotik kullanımı enfeksiyon dolayısı ile rahim içi yapışıklık riskini azaltır. Ayrıca vakum tekniği ile yapılması rahim içi zedelenmesini dolayısıyla yapışma riskini engeller. İşlemin hastane ortamında anestezi altında yapılması içeride parça bırakma riskini azaltır. Gebelik hastasına uygun kürtaj aletlerinin kullanımı, kanama enfeksiyon ve parça kalma riskini azaltır. Dolayısı ile ileride tekrar gebe kalabilme konusunda sorun oluşmaz


Devamını Oku

kurtaj-yasal-mi

Kürtaj Yasal mı? Yasak mı? Kayıtlara Geçer mi?

Kürtaj yasal mı konusunda toplumda maalesef doğru bilinen çok sayıda yanlış bilgi bulunuyor. Medyada da sıklıkla konunun gündeme geldiğini belirtebiliriz. Kürtaj tüm dünyada çeşitli yasal düzenlemelerle birlikte anılan cerrahi operasyonlardan biridir. Avrupa Birliği’ne üye olan 31 ülkede kürtaj yasal çerçevede olmak kaydıyla ve gebeliğin belirli bir süresine kadar yapılabiliyor. Pek çok ülkede kürtaj yaptırmak yasal mı sorusunun yanıtı da değişiyor. Örneğin Lüksemburg, Finlandiya, Polonya ve İrlanda’da herhangi bir sınır olmaksızın gebeliğin 14. haftasına kadar bebeğin tahliye edilmesi mümkün olabiliyor. Cinsel saldırı ya da tıbbi zorunluluk durumunda ise gebeliğin 22. haftasına kadar serbest ve sonrasında kürtaj yasak mı konusu devreye giriyor.


Devamını Oku

kürtaj sonrası duş

Kürtaj Sonrası Duş Yapılır mı?

Kürtaj sonrası duş operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Günümüzde kürtaj işlemi, özellikle vakumlu aspirasyon yöntemi tercih edildiğinde sadece dakikalar içerisinde tamamlanıyor ve hastanın aynı gün taburcu işlemleri yapılabiliyor. Bu durum, kürtaj işleminin cerrahi bir operasyon olmadığı anlamına gelmez. Kısa sürede ve konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor olsa da kürtaj önemli bir cerrahi operasyondur ve bu işlemin ardından dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunuyor.


Devamını Oku

kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Kürtaj İşlemi Sonrası Hamile Kalma İhtimali

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma özellikle kürtaj yaptıran kadınların merak ettiği konulardan biridir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak ve bebeğin rahimden tahliyesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur. Konuyla ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri kürtajın yeniden hamile kalmaya engel olup olmadığıdır. Elbette kürtaj yaptırmış olmanız bir daha hamile kalmayacağınız anlamına asla gelmiyor. Kürtaj hamile kalmayı engelleyen bir durum değildir. Dilediğiniz zaman yeniden hamile kalabilirsiniz.


Devamını Oku

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Girilir?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki kürtaj yaptırmayı düşünen tüm kadınların bilgi sahibi olması gereken konular arasında yer alıyor. Ancak öncesinde kürtaj işlemi hakkında da bilgi alınmalıdır. Kürtaj, istenmeyen gebelik durumunda bebeğin tahliyesini sağlamak için gerçekleştirilen bir operasyondur. Her ne kadar günümüzde dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlem olsa da kürtajın cerrahi bir operasyon olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle işlemin yapılmasının ardından bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi lazım.


Devamını Oku

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …