Kategori: Tüp Bebek

AMH Hormonu

AMH Hormonu Testi (Anti-Müllerian Hormon)

AMH Hormonu: Yumurtalık, tüpler, rahim, rahim ağzı ve vajina gibi kadınlık organlarının bulunduğu kanala müller kanalı denir. Gebeliğin oluşması ile birlikte fetüsün cinsiyeti erkekse testislerinde yer alan sertoli hücreleri, bebeğin anne karnındaki gelişimi süresince hormon salgılayarak erkek bebekte müller kanalının oluşmasını engelleyerek cinsiyetin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Fetüs eğer dişi ise fizyolojik olarak bir testis dokusu bulunmaz ve var olan müller kanalı gelişmeye devam eder. Dişilik organlarının gelişimi sırasında karşıt bir hormon salgılanmadığından müller kanalı bebek doğana kadar gelişmeye devam eder. Dişi fetüs 36 haftalık iken yumurtalıkların bulunan granülosa hücreleri Anti-Müllerian hormonu üretmeye başlar. Glikoprotein yapısında var olan ve dişi fetüsün daha anne karnında iken başlayan bu serüveni menopoza girene kadar yani yumurtalık rezervi tükenene kadar devam eder. Bundan dolayı, anti hormon olan Anti-Müllerian kadınlarda, erkeklere kıyasla çok daha az bulunur.

AMH hormonu, kadınlarda yumurta kesesi hücreleri olarak bilinen foliküller tarafından salgılanır. AMH hormonu, yumurtlama sürecinde de önemli role sahiptir. Yumurta hücrelerinin büyüme hızını ve seçiciliği de yine bu hormon tarafından belirlenir. Yumurta rezervi tükenene dek folikül seçiminde de görev alan bu hormon Preantral foliküller denen küçük yumurta hücrelerinin büyümelerini sağlar. Antral foliküle dönüşen preantral foliküller sonucunda da yumurtlama gerçekleşir.

Menopoz ile yumurtalıklar, işlevlerini kaybeder ve kadının üreme dönemi sona erer. Anti-Müllerian hormonu, menopoz sonrası ölçülemeyecek seviyelere geriler. AMH ölçümü ile tüp bebek tedavisinde başarı oranı belirlenebilir. Bu sayede ve kısırlık tedavisi tedavi seçenekleri arasından en uygun olanı seçilebilir. AMH hormonu testi tüp bebek tedavisi seçeneklerinin belirlenmesinin yanı sıra menopoz belirtileri olan kadınlarda kalan over rezervini görmek için de kullanılır.

FSH testi ile over rezerv ölçümü yerine tercih edilen AMH hormonu ölçümü çok daha net sonuçlar vermesi sebebi ile en çok kullanılan testlerden biridir.

 

amh testi
amh testi

Anti-Müllerian Testi Neden Yaptırılır?

Anne karnında iken her kadını yumurtalık sayısı bellidir. Kadını ergenlik dönemine girmesi ile yumurtalıklar işlevlerini yerine getirmeye başlar ve döllenme olmadığı müddetçe her adet döneminde dışarı atılır. Menopoz testi için de en sık başvurulan hormon testi olan AMH, Polikistik Over Sendromu teşhisi için de kullanılır. Bunun yanı sıra over kanseri şüphesi ya da herhangi bir kanser türünün tedavisi sırasında kullanılan kemoterapi gibi kanser ilaçları ve radyoterapi (özellikle karın bölgesine alınan ışın tedavisi) gibi tedavilerden, yumurtalıkların ne kadar etkilendiğini görebilmek için de bu teste başvurulur. Çocuklarda erken ve geç ergenlik durumlarının belirlenmesi için de bu teste başvurulmaktadır.

Anti-Müllerian Testi Nasıl Yapılır?

AMH hormonu testi klasik şekilde koldan vs. alınan kan testi ile yapılır. Kan verirken diğer hormon testlerindeki gibi adetli olma zorunluluğu yoktur. Laboratuvar ortamında yapılan test kısa sürede sonuçlanır.

Yaşa Göre AMH Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?

Gebeliğin 36. hastasında iken anne karnındaki dişi fetüsün, yumurtalıklarında ve granülosa hücrelerinde Anti-Müllerian hormonu üretilmeye başlar. Anne karnında başlayan bu süreç fetüsün dünyaya gelişi ve menopoza girişine kadar devam eder.

Anti-Müllerian hormonu yani AMH hormonu hem kadınlar da hem de erkeklerde bulunur. Fertilite yani kısırlık şikâyeti ile gelen hastaların öncelikle hormon seviyeleri kontrol edilerek, üremeye engel olan bir durum olup olmadığı tespit edilir. Over rezervi ölçümü için yapılan bu test basit bir testtir klasik kan verme şeklinde yapılır. Test sonucu anne adayının yumurtalık rezervi ve yumurtalık fonksiyonları hakkında detaylı bilgiler verir.

AMH Referans Değerleri Nasıl Olmalıdır?

AMH için kesin belirlenmiş uluslararası kabul görmüş bir referans yöntemi yoktur bu da sonuçların değerlendirmesini zorlaştırmaktadır. AMH testi 38 yaşından önce yapılmışsa 2.6 – 6.8 ng /ml aralığında olması beklenir. Polikistik over sendromu yaşayan kadınların AMH değerleri çoğunlukla beklenen değerlerin 2-3 katı daha fazla çıkar. Bunun nedeni bu sendromun her adet döneminde birden çok yumurta gelişimine neden olmasıdır. Yani polikistik yumurtalığa sahip olan kişilerde yumurta rezervi çok daha hızlı tükenir ve menopoz yaşı genele göre daha erken başlar.

Bu değer kadının yaşı, menopozal durumu, hormonal hastalıkları, kalıtımsal durumlar gibi birçok nedenden etkilenebilir. Aynı yaşta iki kadında yapılan AMH testi çoğunlukla birbirine yakın değerlerde çıksa da aynı olması beklenmez. Bu durum kadının yumurtalık rezervi ile alakalıdır.

Ender de olsa AMH düşüklüğü ile hamile kalanlar da vardır. Ancak genel popülasyonda tahlil sonucu bize kadının gebelik şansını gösterir.

amh testi değerleri nasıl olmalı
amh testi değerleri nasıl olmalı

Anti-Müllerian Düşüklüğü Nedir?

AMH hormonu testi birçok nedenle yapılsa da en sık kullanım nedeni tabii ki tüp bebekte gebelik şansı oranlarını görebilmektir. Gebelik tedavisi için başvuran kadınların kan testinde AMH’nin 1’den az çıkması demek yumurta rezervlerinin bitmek üzere olduğunu ve menopozun yakın olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda gebelik şansı düşüktür ve zaman içinde daha da düşecektir. Bu nedenle hamilelik tedavisine acilen başlamak gerekir.

Anne adayının yaşı gençse ve ileride de çocuk planlanıyorsa rezervler tükenmeden yumurta dondurma işlemi yapılması tavsiye edilir.

Anti-Müllerian Değeri Nasıl Yükseltilir?

Yumurtalık rezervinin azalması geri döndürülemez bir durumdur ve herhangi bir tedavi ile yükselmesi mümkün değildir. AHM düşüklüğü tedavisi yoktur fakat hormonun azaldığı teşhis edildiğinden gebelik şansı düşük de olsa halen devam ediyor demektir. Hamile kalma şansı ve gerekli tedavi için doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

AMH Testi Fiyatı 2019

AMH testi, devlet hastanelerinde, tüp bebek merkezlerinde, özel hastanelerde ve daha birçok sağlık merkezinde yapılabilen bir testtir. AMH testinin yapıldığı merkeze göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

 

Tüp bebek nedir? başarı oranları nelerdir?

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
http://www.yourhormones.info/hormones/anti-muellerian-hormone/

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
Tüp bebek nedir?

Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir gebe kalma yöntemidir. Tedavisi için kadından yumurta (oosit) erkektense sperm hücreleri alınır ve dış ortamda döllendirilir. Normal koşullarda rahimde gerçekleşmesi beklenen bu süreç bazı anomalilerden dolayı gerçekleşemez ve gebelik oluşamaz. Tüp bebek laboratuvarı içerisinde yer alan özel kuluçka merkezlerinde gerçekleştirilen yapay döllenme sonrası oluşturulan embriyolardan en sağlıkları seçilerek anne rahmine yerleştirilir.

Gebelik şansı olmayan ya da oldukça az ihtimalleri olan çiftlerin bebek sahibi olma şanslarını bir hayli yükselten tüp bebek yöntemi için anne adayına yumurta geliştirici hormon ilaçları verilerek gelişen yumurtalara anestezi ile toplanır. Bu işlem yumurta toplama işlemi olarak adlandırılır. Aynı gün içerisinde baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllendirilen yumurta hücreleri, döllenme sonrası rahim içine transfer edilir. Tüp bebek transferi ağrısız bir operasyondur.

Tüp Bebekte Başarı Oranları

Başarı oranı oldukça yüksek olan bir gebelik yöntemi olsa da bazı çiftlerde ne yazık ki olumsuz sonuçlar da alınabilmektedir. Tüp bebekteki amaç her zaman anne baba olmak isteyen çiftlerin şans oranını olabildiğince yükseltmektir. Bu nedenle de tüp bebek şansını arttıran faktörler bizim için bu tedavinin en kilit noktasını oluşturmaktadır:

  • Tedavi öncesi interfilite yani kısırlık nedenleri iyi belirlenmelidir. Sorunu bilmek bizi her zaman çözüme çok daha yaklaştıracaktır.
  • Aşılama, ERA testi, Embriyoskop, Mikroenjeksiyon gibi ileri seviye yöntemler kullanmak sonucun başarısını daha da arttırmayı sağlayacaktır.

Tüp bebekte başarı oranları

Tüp Bebek Sonrası Adet Kanaması

Tüp Bebek tedavisinin başarısız olması ile ilişkilendirilen tüp bebek transferi sonrası adet kanaması luteal faz kanaması olarak adlandırılan ve hamilelik testinden önce görülebilen bir vajinal kanama türüdür. Birçok hastada görebildiğimiz bu kanama genelde yumurta toplama sonrasını izleyen ilk bir hafta 10 gün sonrasında görülmekte ve tüp bebek tedavisi olan kadınların yaklaşık %7’si ile %42’sinde meydana gelebilmektedir.

Halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinen implantasyon kanaması da çiflerin son derece gergin bir bekleyişte olduğu stres dolu bu süreçte sıklıkla korkulan bir kanamadır. Embriyo transferi sonrası kahverengi akıntı pembe akıntı gibi ufak kanamalar çoğu zaman implantasyon kanaması olmakta ve bu kanama 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Embriyo transferinden sonra gebelik testi aralığındaki süreçte görülebilen bu kanama anne adaylarını oldukça korkutan bir kanamadır ve tüp bebeğin tutmamasının belirtileri arasında olduğu düşünülmektedir. Tüp bebeğin başarısızlıkla sonuçlanması durumu ile embriyo transferi sonrası kanama arasında bir ilişki olsa da bu her zaman tüp bebeğin tutmaması anlamına gelmemekte ve anne adayın halen gebe kalma ihtimalinden söz edilebilmektedir.

Transferden sonra kanaması olup hamile kalan hastalarımızın sayısı da oldukça fazladır. Tüp bebek sonrası adet kanaması sanılan bu kanama yaşanması durumunda yapmanız gereken ilk iş doktorunuzla iletişime geçmek ve kesinlikle umutsuzluğa kapılıp tüp bebek için ilaç kullanıyorsanız (yumurtlama ilacı, hormon ilacı ve progesteron hapı gibi ilaçlar) bırakmadan hekiminizin tavsiyelerine harfiyen uymanızdır.

Tüp Bebek Tutmazsa Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Tüp bebek tedavisi için kullanılan yumurtalık uyarıcı ilaçlar etken madde olarak hormon içeren ilaçlardır. Adet döneminde yumurtalıktan salınan bir yumurta hücresinin sayısının arttırılması için uygulanan ilaç tedavisi birden çok yumurta elde edilmesini sağlar ve bu da tüp bebekte başarı oranı artışının sağlanması anlamına gelir.

Vücuttaki hormon dengesi değiştiğinden dolayı tüp bebek sonrası adet gecikmesi oldukça normaldir ve adet düzeni zamanla olağan dengesine dönecektir. Ancak tüp bebek tutmazsa adet gecikmesi 1-2 ay sürebilmektedir. Adet düzensizliği ya da adet gecikmesinin sebepleri hem ilaçlar hem de anne adayının yaşadığı yoğun stresten kaynaklıdır.

Tüp bebekte hamilelik testi embriyo transferinden 12 gün sonra yapılmaktadır. Bu süre kadının adet takvimine göre belirlenir. Yani transfer sonrası gebelik testi süresi aynı zamanda kadının adet görmesi beklenen süredir.

Ancak tüp bebek sonrası gebelik testinin negatif çıkması ve buna rağmen adet görülmemesi durumunda 2 hafta kadar daha beklenmeli ve halen âdetin başlamamış olması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Rahim enfeksiyonu, yumurtalık enfeksiyonu ya da kist oluşumu gibi birçok sorun da adet gecikmesi nedenleri arasındadır ve bu gibi sorunlar ancak detaylı hekim kontrolü ile saptanabilmektedir.

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebekte Negatif Sonuçtan Sonra Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebeğin başarısızlıkla sonuçlanması da ne yazık ki karşılaştığımız sorunlar arasında yer almaktadır. Tüp bebekte hamilelik testinin negatif çıkması anne adayı başta olmak üzere çiftler için büyük hayal kırıklıklarının yaşandığı bir süreçtir. Tedavi sırasında anne adayını uygulanan ilaç tedavile rutin hormon dengesini ciddi derecede değiştirdiğinde vücudun toparlanması belli bir süreç ster ve bu sürece aynı zamanda depresyon, stres, anksiyete gibi psikolojik durumlar da eşlik eder. Tüm bunların bir arada yaşanması tüp bebek sonrası adet gecikmesi nedenlerini oluşturur ve tüp bebekten sonra ilk adet 1-2 ay sonra görülebilmektedir.

Tüp bebekte negatif sonuçtan sonra adet gecikmesi sık karşılaştığımız bir durumdur. Ancak tüp bebek sonrası adet gecikmesi bazı durumlarda gebelikten dolayı da olabilmektedir. Bu nedenle embriyo transferi sonrası gebelik testi için en az 12 gün beklenmelidir.

Transfer işleminden 12 gün önce yapılan hamilelik testinin negatif çıkması da son derece olağandır. Bunun sebebi ise gebelik gerçekleşmiş olsa bile tüp bebeğin transferi sonrası kanda ya da idrarda çıkma ihtimalinin çok düşük olmasıdır.

Tüp Bebekte Risk Ne Zaman Biter?

Tüp bebek riski ne zaman biter

Hamileliklerde düşük riski her zaman vardır ve gebeliğin ilk 8 haftası düşük riskinin en fazla olduğu aylardır. Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen düşük nedenleri başında embriyonun rahim içinde tutunamaması gelmektedir.

Tüp bebekte düşük riski normal yollarda kalınan gebelik ile aynıdır. Yani gebeliğin oluşum şekli düşük riskini etkilemez. Tüm gebeliklerde 3 aydan sonra düşük riski ciddi boyutlarda azalmakta ve tüp bebekte risk oluşumunun azalması da aynı aylara denk gelmektedir.

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kadınların gebeliğin oluşturulması anından beri sık sık doktor kontrolünde olmaları düşük riskini azaltan en önemli faktör olmakta ve bu sayede hamilelikte kanama olsa dahi bebeğin hayatının kurtarılma ihtimali çok daha fazla olmaktadır. Erken müdahale sayesinde de birçok hastada gebelik sorunsuz şekilde sürdürülmeye devam ettirilebilmektedir.

Tüp bebek aşamaları için tıklayınız.

Tüp bebek ile ilgili uluslar arası yabancı kaynaklar: 
IVF: What does it involve?

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

Tel: 0532 325 30 08
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
asilama-nedir-yapay-dollenme

AŞILAMA – YAPAY DÖLLENME

AŞILAMA – YAPAY DÖLLENME

Evli çiftlerin %80’ninde ilk 1’yıl içinde gebelik meydana gelebilmektedir. Geri kalan %20’lik kısımda ise gebelik doğal yollarla meydana gelmez ve araştırma gereği ortaya çıkar.

Düzenli adet gören, adetlerinde sancı olan kadınların %85’inde yumurtlama düzenli oluyor demektir. Bu kadınlar yumurtlama zamanı (ay ortası) ilişkiye girdiği zaman gebe kalma olasılığı yüksektir. Bu şekilde düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen kadın gebe kalamıyorsa muhakkak altta yatan farklı bir neden mevcuttur.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Tüplerin tıkalı olması, hormonel dengesizlik, doğuştan meydana gelen rahimde şekilsel anormallik, genital bölge enfeksiyonları, kadına ait bazı dâhili hastalıklar (Pıhtılaşma Bozuklukları ve Otoimmun Hastalıklar) ve de bilinmeyen bazı sebepler kadınlarda kısırlık problemi ortaya çıkarır. Erkeklerde ise sperm ile ilgili problemler (sayısal, fonksiyonel, hormonel, şekilsel anormallikler vb.) kısırlık problemi ortaya çıkarır.

Yapılan araştırma sonucunda kadın veya erkekte kısırlığa sebep olabilecek bir durum tespit edildiğinde tedavi yoluna gidilir. Herhangi bir nedenin bulunmadığı durumlarda genellikle aşılama ve tüp bebek işlemlerine başvurulur.

Aşılama

Diğer adı yapay döllenme olup çocuk sahibi olmak için yapılan ilk işlemdir. İğne veya haplar ile âdetin başında yumurtalar çoğaltılmaya çalışılır. Yumurta sayısı ve büyüklüğü yeterli (20 mm ) hale gelince yumurtaları çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinden 36’saat sonra laboratuvar ortamında spermler bazı solüsyonlar ile güçlendirilir, özel bir kanül ile rahim içine direk verilir. Amaç güçlü ve fazla sayıda spermi rahimin içine vermektir. Böylece vajina ve rahim ağzının sperm üzerine olan olumsuz etkileri ortadan kaldırılmış olur. Güçlü ve konsantre spermler ile gebelik şansı arttırılmaya çalışılır, işlem sonrası oluşan gebeliği desteklemek amacıyla bazı ilaçlar anne adayına uygulanır. Aşılama işleminden 10’gün sonra kanda gebelik testi yapılarak sonuç kontrol edilir.

Aşılama tedavisi kaç gün sürer

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Evli çiftlerde genellikle ilk bir yılda %80 gebelik görülür, geri kalan %20’lik kısımda erkek ve kadına ait sebeplerle gebelik oluşmayabilir. Bu durumlarda sebebe yönelik araştırmalar yapılır. Kadın ile ilgili smear testi, hormon testleri, rahim filmi ve gerekirse histeroskopi işlemi (rahim içini optik cihazla inceleme) yapılır. Erkek için sperm testi yapmak yeterlidir. Kadın veya erkeğe ait bir sebep tespit edildiği zaman, yardımcı tedavi yöntemleri devreye girer, bunlar aşılama ve tüp bebektir.
Tüp bebek işlemi özellikle erkek sperm sayısının çok düşük ve kalitesiz olduğu durumlarda, kadında tüplerin tıkalı olduğu durumlarda, kadında hormonel durumun ve yumurtlamanın problemli olduğu durumlarda, araştırmaya rağmen sebebi tespit edilemediği durumlarda yapılır.

Genellikle adet döneminde iğne şeklinde yumurtlama ilaçları yapılmaya başlanır. Yumurta gelişim durumuna göre her gün iğne şeklinde ilaç uygulaması yapılır. Yaklaşık 8-10 gün sonra yumurta büyüklüğünün 17-20’mm olduğu dönemde çatlatma iğnesi yapılır. İğneden 36’saat sonra özel bir merkezde anestezi altında ultrasonografi eşliğinde yumurtalar toplanır. Erkeğin de spermleri alınarak her iki yumurta birleştirilir. Döllenmiş yumurtanın dışarıda gelişimi
3-5’gün içinde takip edilir, kaliteli ve güzel çoğalan döllenmiş yumurta rahim içerisine ultrasonografi eşliğinde transfer edilir. İğne veya hap şeklinde bazı ilaçlar ile döllenmiş yumurtanın gelişimi desteklenir. Transfer işleminden 10 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir.

 

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
Era testi

Tüp bebekte ERA testi nedir?

Tüp bebekte ERA testi nedir?

Tüp bebekte ERA testi, tüp bebek alanında son dönemde yapılan son derece başarılı bir gelişmedir. ERA testinin tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adaylarına yapılmaya başlanması ile, tüp bebekte başarı oranlarında ciddi bir oranda yükselme görülmektedir.

ERA, yani Endometrial Receptivity Assay testi, özellikle en iyi kalitede olan embriyoların boşa harcanmaması açısından, sık yaşanan rahmin embriyoyu tutunmasını kabul etmeme durumlarında çiftlere yeni bir umut ışığı olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi tıp alanında yeni gelişmelere en çok umut bağlayan ve beklentiye giren alanlardan biridir. Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin umut kaynağı olan tüp bebek tedavisi, maalesef her zaman başarılı bir şekilde sonuçlanmamaktadır. O zaman hem emek hem de maddi açıdan zor durumda kalınmaktadır. Bir çok malzeme ve ekipmanın yurtdışından tedarik edildiği düşünülürse, tüp bebek maliyetleri de az çok anlaşılmaktadır. Bu nedenle ERA testi bu anlamda yine bir umut aşaması olmaktadır.

Tekrar eden tüp bebek başarısızlıklarının temelinde birçok nedenden kaynaklanabilen farklı sorunlar olabilir. Bu aşamada hem kadın hem de erkeğe bağlı olan nedenler ile birlikte, aslında tüp bebek için tercih edilen tüp bebek merkezi, konusunda uzman doktor ve tecrübeli bir ekip de büyük önem taşımaktadır. Deneyimli ve konusuna hakim bir doktor ve gelişmiş tekniklere sahip bir tüp bebek embriyo labaratuvarı ortamı başarılı sonuç almak için öne çıkan en önemli kriterlerdir.

Tüp bebekte ERA testi nasıl yapılır?

ERA testi; tüp bebekte embriyo labaratuvar ortamında döllenen embriyoların anne rahmine transfer işlemi yapılmadan önce, rahimden örnek bir doku parçası alınarak, rahmin embriyoyu tutunması için kabul edip etmeyeceği ve eğer kabul edecekse hangi zamanlarda kabul edebileceğini tahmin etmeye yarayan yeni nesil bir testtir. ERA testi sayesinde, embriyonun rahme tutunmasında rol oynayan yaklaşık olarak 250 adet gen incelenmektedir. Genetik bir inceleme olması nedeniyle iki haftalık bir sürede sonuçlar alınabilmektedir. Bu test sayesinde, embriyonun rahme tutunma oranı, olasılığı ve de doğru zamanın tespit edilmesiyle tüp bebekte başarı oranı da yükselir.

Tüp bebek alanında yapılan yeni araştırmalarda, anne adaylarında embriyo tutunma konusu başarısızlıklarında asıl önemli nedenlerin başında yanlış tercih edilen günlerde yapılan embriyo transferi olduğunu göstermektedir. İşte bu çok önemli nedenden dolayı da ERA testi, başarı oranlarını arttırmak adına tüp bebek alanında gerçekten büyük bir yenilik ve gelişmedir. Tüp bebek sonucu için heyecanla bekleyen çiftlerin en azından transfer aşamasını henüz denemeden ve bir beklentiye de girmeden önce, embriyonun rahim içine tutunup tutunamayacağı konusunda fikir sahibi olmaları çok daha faydalıdır. Çünkü anne adayının rahmine embriyo yerleştirilip sonrasında sonuç almayı beklemeleri son derece zor bir süreçtir. ERA testi sayesinde önceden elde edilen sonuçlara göre, en azından tüp bebek konusunda bu aşamada durmaları gerektiğini ya da başka bir tarihte transfer yapılmasını tercih edebilirler.

Tüp bebekte ERA testi şu anda sürekli olarak tekrarlanan embriyo transferi sonrası embriyonun rahime tutunamama durumunun sık yaşandığı zaman devreye girmektedir. Yakın bir gelecekte tüm yapılan tüp bebek tedavilerinde de kullanılmaya başlanacaktır. Genetik olarak yapılan bir inceleme olduğu için sonuçları da çok değerli olmaktadır. Doktor tarafından değerlendirilen test sonuçları ile embriyo yerleştirme ile ilgili son karar verilecektir.

ERA testi ile rahimin önemi ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı bir gebeliğin oluşabilmesi için embriyonun kalitesi tek başına asla yeterli değildir. Embriyonun tutunacağı rahim de ayrı bir önem taşır. Tüp bebek işleminde çoğunlukla embriyo kalitesine dikkat edildiği ve hep embriyo gelişimi göz önüne alındığı için asıl önemli olan embriyonun tutunacağı rahim içi göz ardı edilmekteyd. Oysa embriyonun kalitesinin ötesinden öncelikle tutunacağı yer önem taşımaktadır. Ancak bir rahatsızlıktan şüpheleniliyorsa histereskopi ile rahim içi incelenmektedir. Cerrahi müdahale ile ortadan kalkacak tipte rahatsızlıklar bu yöntemle tedavi edilir, ancak embriyonun tutunması gereken ortamın histereskopi ile belirlenmesi mümkün değildir. Bu aşamada yeni gelişme olan ERA testi büyük bir fayda sağlamaktadır.

 

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
erken menopozda tüp bebek tedavisi

Erken Menopoz ve Tüp Bebek

Erken menopoz: Prematür yumurtalık yetmezliği, erken menopoz olarak da bilinir, 40 yaşından önce yumurtalıkların normal fonksiyon kaybını ortaya koyan bir tanımdır. Yumurtalıkların ana fonksiyonu; yumurtaları depolamak ve her ay yumurta üretimi sağlamaktır. Yumurtalıklar işlevlerini yerine getiremezse, yeterli oranda östrojen üretimi yapamaz veya yumurtaları düzenli olarak serbest bırakmazlar.
Devamını Oku

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Tüp Bebek Transferi Sonrası

Tüp bebek transferi: Tedavisinde, embriyo transferinden önce döllenmeyi takip eden 2 ve 5. Günler arasında embriyoların durumu değerlendirilir. Transferden önce dikkat edilen faktörler ise:

  • Embriyo Kalitesi
  • Embriyo Sayısı
  • Rahim İçi Kalınlığı
  • Anne adayının yaşı
  • Varsa önceki başarısız tüp denemeleri
  • Embriyoların durumu

Tüp Bebek Tedavi sayısı

Bu faktörler göz önünde tutulduktan sonra gerekli incelemeler uzmanlar tarafından yapılır
Devamını Oku

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
tüp bebek tedavisinde bilinmesi gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için en başarı yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisidir. Günümüzde tüp bebek tedavisi, teknolojik imkanlar ve tıbbi gelişmeler sayesinde oldukça ilerlemiş ve yaklaşık olarak %80’e varan kısırlık sorunlarını çözebilmektedir. Günümüzde her yüz çiftten 15’i çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurduğu için tüp bebek tedavisi ile
Devamını Oku

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
tüp bebek sonrası adet gecikmesi

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Tüp bebek sonrası adet gecikmesi: anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar; normalde bir adet döneminde salınan tek bir yumurta hücresi yerine birden fazla yumurta hücresi elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede de tüp bebek tedavisinde başarı oranları arttırılmaktadır. Ancak kullanılan bu ilaçlar içerisinde hormon bulunduğu için tüp bebek sonrası adet gecikmesi söz konusu olabilir. Şayet tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmışsa bu durumda stres ve ilaçlar kaynaklı olarak 1-2 ay adet düzensizliği ya da adet gecikmesi meydana gelebilir.

Embriyo transferinden 12 gün sonra!

Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu süre, kadının normalde adet göreceği zamana denk gelmektedir. Ancak kadın gebelik testi yapmış ve negatif çıkmışsa ancak buna rağmen adet gerçekleşmiyorsa iki hafta daha beklemelidir. Bu durum stres ve ilaçlar kaynaklı olabilir. Ancak 2 hafta içerisinde adet başlamamışsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve adet görmemenin sebebi tespit edilmelidir. Ancak genellikle hiçbir ilaca gerek kalmadan bu zaman sonunda düzene girer.

Tüp bebek tedavisinden sonra kanama

Tüp bebek sonrası adet gecikmesi tedaviden sonra adet görülmesi beklenen tarihte bir kanama yaşanabilir. Bu kanama, her zaman adet kanaması değildir. Embriyonun rahme yerleşmesi kaynaklı olarak implantasyon kanaması meydana gelebilir.

İmplantasyon kanaması; pembe veya kahverengi renkli bir akıntı şeklinde gelmektedir ve genellikle bir ya da iki gün içerisinde durmaktadır.

Bu sebeple de adet kanamasından ayırt etmek gerekmektedir. Ancak çeşitli durumlarda tamamen kırmızı olan ancak adet kanaması olmayan kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak ve sebebin tespit edilmesini sağlamak gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi ardından kist oluşumu

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama (OPU) aşamasında yumurta hücresinin büyüklüğü 15 mm ve üzerine ise yumurtalar toplanır. 15 mm altındaki yumurtalar ise toplanmamaktadır. Bu yumurtalar, tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra yapılan ultrason kontrollerinde kist şeklinde gözükebilir. Bu kistler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden yok olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ardından gebelik testi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde anne adayının rahmine embriyo transferi yapıldıktan 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu gebelik testi kandan ya da idrardan yapılabilir. Ancak kanda yapılan gebelik testi daha kesin sonuç vereceği için kanda yapılması tercih edilmektedir. 12 günden önce yapılan testler, gebelik olsa dahi negatif sonuç verecektir. Bu sebeple de anne adaylarının 12 gün beklemesi önerilmektedir.

Tüp bebekte başarı oranları nelerdir?

Tüp Bebek ve Adet Konusu İle Alakalı Dış Kaynaklar:
https://www.saithalil.com/tup-bebek-sonrasi-adet/

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 1 Average: 5]

Mikroenjeksiyon Nedir? 

Tüp bebek tedavi yöntemleri, kısırlık sorunlarının %80’inin çözülebildiği bir yardımcı üreme yöntemidir. Mikroenjeksiyon da, tüp bebek tedavisi kapsamında uygulanan bir döllendirme yöntemidir. Ülkemizde 3 milyondan fazla tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelmiş sağlıklı bebek bulunmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi özellikle şiddetli erkek kısırlıklarında devrim niteliğinde sayılmaktadır.

Mikroenjeksiyon ile tüp bebek yönteminin farkları nelerdir?

Mikroenjeksiyon yani ICSI yönteminde, seçilen en
Devamını Oku

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]
Cinsiyet belirleme

Cinsiyet Belirleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Cinsiyet belirleme için son yıllarda ortaya sıkça iddialar atılmaktadır. Kimi kadın, Çin takvimi ile hamile kalmak …

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …