Sezaryen mi normal doğum mu özellikle doğuma kısa bir süre kaldığında anne adaylarının yaşadıkları kararsızlıkların başında geliyor. Her iki doğum şekli hakkında daha detaylı bilgi edinmek, karar vermeyi de kolaylaştırabiliyor. Kimi zaman önceden planlanan doğum şekli ile doğumun gerçekleşmesi mümkün olamayabiliyor ve acil olarak sezaryen kararı da alınabiliyor. Öncelikle doğum şeklini belirlemede hangi faktörlerin etkili olduğunun da bilinmesi gerekiyor. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğum eyleminin süresi
  • Kasılmalarla birlikte rahim ağzında açılma olup olmadığı
  • Bebeğin anne karnındaki pozisyonu
  • Anne adayının leğen kemiğinin darlık düzeyi
  • Bebeğin iri olup olmadığı
  • Aktif kanamanın olup olmadığı
  • Anne adayında doğumu etkileyebilecek bir hastalığın olup olmadığı

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak sezaryen yada normal doğum konusunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından anne adayına öneride bulunulabilir. Bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından doktorun önerdiği doğum şeklinin kabul edilmesinde ve farklı bir doğum şekli üzerinde ısrarcı olunmamasında fayda var.

Sezaryen mi Zor Normal Doğum mu?

Sezaryen mi normal doğum mu

 

Öncelikle sezaryen mi normal doğum mu kararsızlığını yaşayan anne ve baba adaylarının bilmesi gereken önemli bir unsur var. Her iki doğum şeklinin birbirlerine bir üstünlüğü yoktur. Avantajları ve dezavantajları birbirinden farklı olabilir. Ancak bu durum bir doğum şeklinin diğerinden daha doğru bir seçenek olduğu anlamına gelmez. Önemli olan bebeğin sağlığı dikkate alınarak doğum şeklinin belirlenmesidir ve bu kararın gebelik takibini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek verilmesi hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı bakımından en doğru seçenektir.

Ayrıca önceden planlanan doğum şeklinin, doğum esnasında terk edilmesi de gerekebilir. Doktorunuz sezaryen mi normal doğum mu konusunu görüştüğünüzde normal doğum yapmanızda herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebilir. Ancak doğum başladığında bebeğin pozisyonu bile sezaryen doğumu zorunlu hale getirebilir. Bu nedenle özellikle normal doğumu tercih eden anne adaylarının sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabileceklerini de bilmesinde fayda var.

Sezaryen doğum sonrası hamilelik ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Sezaryen doğum sonrası hamilelik

Sezaryen Gerektiren Durumlar?

Sezaryen kararı doğumdan önce yapılan muayeneler sonrasında verilebileceği gibi doğum esnasında da verilebilen bir karardır. Placenta previa durumunda yani plasentanın rahim ağzının bir bölümünü ya da tamamını kapattığı durumlarda sezaryen mi normal doğum mu konusu önemini yitiriyor. Çünkü bu durumda doğumun sezaryenle yapılması gerekiyor. Aynı zamanda bebeğin doğum esnasında ters durması ya da yan durması durumunda da normal doğum sakıncalı hale geliyor. Bebeğin sağlığının tehlikeye girmemesi için normal doğum kararı alınmış olsa bile doğumun sezaryenle yapılması zorunlu oluyor.

Ultrason görüntülemesinde bebeğin iri olduğunun tespit edilmesi halinde de sezaryen yada normal doğum sorusunun yanıtı sezaryen oluyor. Bazı anne adaylarında pelvis yapısı bebeğin normal doğumla dünyaya gelmesine engel olabiliyor. Bu durumda da sezaryen kararının zaruri hale geldiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra herpes simpleks virüsü (HSV) doğum esnasında anneden bebeğe geçebiliyor. Bunu önlemek adına bebeğin sezaryen ile doğması sağlanıyor.

Bebekte bazı anomalilerin olması ya da doğum kanalını tıkayan kitlelerin mevcudiyeti durumunda da sezaryen mi normal doğum mu sorusunun yanıtının sezaryen olduğunu belirtelim. Kimi zaman anne adayında mevcut olan bazı beyin ve kalp hastalıkları ıkınma halinde sakınca doğurabiliyor. Ancak ıkınma anne adayının normal doğuma yardımcı olabilmesi için önemlidir. Böyle durumlarda anne adayını hayatını riske atmamak adına ıkınma gerektirmeyen bir doğum şekli olan sezaryen tercih edilir.

Normal Doğum Gerektiren Durumlar?

Normal doğum

Normal doğum genellikle zorunlu olarak tercih edilen bir doğum şekli değildir. Anne adayının ve bebeğin durumunun uygun olması, herhangi bir sakınca bulunmaması halinde sezaryen mi normal doğum mu tercihi normal doğum yönünde kullanılabiliyor. Daha önce sezaryen ile doğum yapan kadınlar da normal doğumu tercih edebilir. Ancak mutlaka doktorun normal doğum yapılmasında bir sakınca olmadığını belirtmesi gerekiyor.

Normal Doğumun Avantajları

Gebelik süresi boyunca vücut kendini normal doğuma hazırlar. Özellikle sezaryen mi normal doğum mu kararsızlığını yaşayan anneler normal doğumun avantajlarını merak edebiliyor. Normal doğumda anne adayı daha hızlı bir şekilde iyileşerek ayağa kalkabiliyor ve bebeği ile hemen ilgilenmeye başlayabiliyor. Bu doğum şeklinde cerrahi müdahale sadece zorunlu olduğu durumlarda uygulanıyor. Sezaryene göre enfeksiyon riskinin normal doğumda daha az olduğunu da belirtelim. Doğum kilolarının daha kolay verildiği de gözlemleniyor.

Erken doğum nedir? belirtileri nelerdir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Erken doğum

Normal Doğumun Zararları

Dezavantaj bakımından sezaryen mi normal doğum mu konusu ele alındığında normal doğumun da bazı zararlarının olduğunu belirtmek mümkündür. Doğum sonrasında, yırtıklardan kaynaklı olarak perine ile vajinada ağrı yaşanabilir. Bebekte omuz takılması gibi istenmeyen komplikasyonların yaşanabileceğini de belirtmek gerekiyor. Kısa süreli ve geçici olmak kaydıyla doğum sonrasında idrar kaçırma sorunları yaşanabilir.

Sezaryen Doğumun Avantajları

Sezaryen doğum

Sezaryen doğum özellikle normal doğumdan korkan anne adayları için kurtarıcı bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Sezaryen, planlı bir doğum gerçekleştirilmesini sağlar. Doğum esnasında ortaya çıkabilecek komplikasyon riskinin daha az olması sezaryen mi normal doğum mu konusunda kararın sezaryen yönünde kullanılmasını beraberinde getirebiliyor. Normal doğumda yaşan sancı ve ağrının yaşanmıyor olması da avantajlar listesinde yer alıyor.

Sezaryen Doğumun Zararları

Anne adayları sezaryen mi normal doğum mu konusunu sezaryenin dezavantajlarını da dikkate alarak değerlendirmelidir. Sezaryende iyileşme süresi daha uzundur ve enfeksiyon riski de normal doğuma göre daha fazladır. Cerrahi operasyona balı olarak bebekte ya da anne adayının bazı organlarında yaralanma meydana gelme riski de bulunuyor. Bebek hazır olmadan doğum yapıldığı için bebek için stresli olduğunu, bebekte doğum sonrasında sarılık, astım ve alerji gelişme riskinin de daha fazla olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ayrıca uygulanan anestezi kaynaklı olan risklerin de geçerli olduğunu bilmenizde fayda var. Sadece dezavantajlar açısından bakıldığında sezaryen yada normal doğum kıyaslamasında sezaryenin dezavantaj listesinin daha uzun olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak bu durum sezaryenle doğumun normal doğumdan daha kötü bir tercih olduğu anlamına gelmez.

Özellikle tıbbi açıdan zorunlu olması durumunda sezaryen ile doğumun anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından çok daha doğru bir tercih olduğunun unutulmaması gerekiyor ve normal doğum yapma yönünde ısrarcı bir tavır içerisine girilmemesinde fayda var.

Düşük riski nedir? düşük yaptığınızı nasıl anlarsınız? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Düşük Yapmak

Normal Doğum ve Sezaryen Ne Kadar Sürer?

Anne adayları sezaryen mi normal doğum mu konusunda her iki doğum şeklinin süresini de merak edebiliyor. Ancak hem sezaryen doğumda hem de normal doğumda doğumun süresi her kadında aynı olmaz. Özellikle ilk defa doğum yapan kadınlarda normal doğum süresinin biraz daha uzun olduğunu belirtebiliriz. Bu süre birkaç saat içerisinde tamamlanabildiği gibi 10 saate kadar uzayabilir. Sonraki doğumlarda ise süre 7 saate kadar uzayabiliyor.

Sezaryen ile doğum ise genellikle 40 dakika ila 60 dakika arasında tamamlanıyor. Ancak sezaryenle doğum esnasında herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde bu sürenin uzayabileceğinin de bilinmesi gerekiyor. Ayrıca sezaryen yada normal doğum kararının doğum süresi dikkate alınarak değil, bebeğin sağlığı ve tıbbi zorunluluklar göz önünde bulundurularak verilmesi çok daha doğru olur.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.livescience.com/45681-vaginal-birth-vs-c-section.html

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: [email protected]

CategoryDoğum
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın