sezaryenle ilgili yanlış bilinenler

Anne adaylarının doğum yöntemleri ile ilgili sahip olduğu yanlış bilgiler, gereksiz bir kaygı yaşamalarına da yol açıyor. Özellikle sezaryenle doğum konusunda şehir efsanelerine değinmek gerekir. İşte doğru bilinen yanlışlar!

Sezaryen Doğum, Gerçek Doğum Sayılmaz

Bebeğin anne karnından çıkması ile birlikte sezaryenle ilgili doğum gerçekleşmiş olur. Sezaryen de tıpkı vajinal doğum gibi gerçek bir doğum yöntemidir. Önemli olan hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeyecek bir doğum yönteminin tercih edilmesi ve doğumun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesidir.

Sezaryen Ciddi Bir Ameliyat Değildir

Sezaryen ciddi bir ameliyattır. Mutlaka deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir ve annelerin de sezaryenle doğum sonrasında bir iyileşme dönemi yaşaması gerekir. Bu nedenle doğum öncesinde sezaryen ameliyatı hakkında doktorunuz ile görüşmenizde ve aklınıza takılan soruları yöneltmenizde fayda olacaktır.

Spinal Anestezi İlerde Sırt Ağrılarına Neden Olur

Öncelikle spinal anestezi yönteminde kullanılan iğnenin son derece ince bir forma sahip olduğunu belirtelim. Dolayısıyla anestezi ilacının enjekte edilmesinde kullanılan bu iğne bir yaralanmaya yol açmaz. Sezaryenle doğumda kullanılan spinal anestezinin ileride sırt ağrılarına yol açması mümkün değildir. Doğum sonrasında kimi zaman sırt ağrıları yaşanabilir. Ancak bunun nedenle doğum yöntemi değil, çoğu zaman duruş bozukluklarıdır. Spinal anestezi yahut diğer anestezi yöntemleri sırtta kalıcı bir ağrıya asla yol açmaz.

Sezaryen, Normal Doğumdan Daha Kolaydır

Halk arasında sezaryenle doğumun çok kolay olduğu şekline bir kanı da hakim. Oysa sezaryen yöntemi normal doğumdan daha kolay şeklinde nitelenmemelidir. Normal doğumda iyileşme süreci çok daha kısadır. Ancak doğum sezaryen ile gerçekleştirildiğinde iyileşme süresinin daha uzun olduğunu da belirtmeliyiz. Bununla birlikte her ameliyatın kendi içerisinde çeşitli riskler barındırdığını, sezaryen ameliyatının da bazı riskler taşıdığını unutmamak gerekiyor. Bu riskler de göz önünde bulundurulduğunda sezaryenle doğumun vajinal doğumdan daha kolay bir süreç olduğunu belirtmek doğru olmaz. Bu doğum yönteminde iyileşme süreci daha uzun olmakla birlikte anneler için biraz daha zorlayıcı da olabiliyor.

Defalarca Sezaryen Doğum Yapmak Mümkündür

Her gebelikte doğumun sezaryen ile gerçekleştirilmesi elbette mümkün değildir. Zorunlu durumlarda anne ve bebeğin sağlığı açısından sezaryen yöntemi defalarca tercih edilebilir. Ancak bu durumda bazı risklerin de artış göstereceğinin bilinmesi gerekir. Sezaryenle doğum 3 ya da 4 defa yapılabilir. 4’ten fazla yapılması durumunda rahimde skar dokunun artması ile beraber plasentanın tutunmasına dair de bazı problemler yaşanabilir. Bununla birlikte bağırsak sorunları yaşanabilir ve enfeksiyon ile karşılaşma riski de çok daha yüksek olur. Sonuç olarak 4’ten fazla bebek sahibi olmayı planlayan anne adaylarının her doğum için sezaryeni tercih etmesi önerilmiyor. Sezaryen sadece doktor tarafından önerildiğinde ve zaruri durumlarda tercih edilmelidir.

Sezaryen Sonrası Bebek Emzirilmez

Sezaryene dair en büyük şehir efsanelerinden biri de doğum sonrasında bebeğin emzirilmeyeceği yönündedir. Elbette bu doğum yönteminin tercih edilmesi durumunda da doğumdan hemen sonra bebek emzirilebilir. Sezaryende kullanılan ilaçların bebeğin emzirilmesine engel olmadığını, bebek için asla zararlı olmadığını belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla anneler doğum sonrasında hiçbir endişe yaşamadan bebeklerini emzirebilirler.

Sezaryen Sonrası Anne İle Bebek Arasındaki Bağ Zor Kurulur

Sezaryenin sadece bir doğum yöntemi olduğunu unutmayın. Bu doğum yönteminin tercih edilmiş olması, anne ile bebek arasında bağ kurulamayacağını ya da bu bağın çok zor kurulacağını belirlemez. Anneler sezaryenle doğumun hemen ardından bebeğini kucağına alamayabilir. Ancak bu durum bebek ile anne arasındaki bağı etkileyen bir husus değildir. Bu yöndeki söylentiler çok sayıda anne adayının doktorun önermesine karşın sezaryenle doğumu reddetmesine yol açabiliyor.

Oysa şehir efsanelerine inanmak yerine anne ve bebeğin sağlığı için en ideal doğum yönteminin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Hem vajinal doğum hem de sezaryenle doğum sonrasında anne ile bebek arasındaki bağ kolaylıkla kurulabilir. Ayrıca sezaryenle doğumun ardından anne ile bebek olası en kısa sürede buluşturuluyor. Bu sayede cilt teması sağlanıyor. Annenin bebeğini emzirmesi için uzun süre beklemesine de gerek kalmıyor. Sonuç olarak bu bilginin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirtmeliyiz.

Sezaryen Doğum, Bencil Olduğunuz Anlamına Gelir

Maalesef toplumda bu yönde suçlayıcı ifadeler de kullanılabiliyor. Bu durum doğum hazırlığında olan anne adaylarını olumsuz yönde etkiliyor. Sezaryenle doğumun tercih edilmiş olması annenin bencil olduğu anlamına gelmez. Hangi doğum yönteminin bebek ve anne için daha sağlıklı olduğu belirlenir ve anne adayının da bu yöntemi tercih etmesi gerekir. Şayet sezaryen ile doğum yapılması gerekiyorsa anne adayının bu konuda hiçbir şekilde kendini suçlu hissetmemesi ve rahat olması önemlidir. Bu sayede psikolojik olarak doğuma daha kolay hazırlanılabilir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Kanama Gerçekleşmez

Bu bilgi de asla gerçeği yansıtmıyor. Sezaryenle doğum yapıldıktan sonra da vajinal kanama gerçekleşir. Zira doğumdan sonra neden kanama olduğunu unutmamak gerekiyor. Kanamanın nedeni rahmin plasentadan ayrılmasıyla birlikte iyileşme sürecine girmesidir. Aynı zamanda rahim doğum sonrasında hamilelikten önceki boyutlarına da geri dönme sürecine girer. Doğum sonrası kanama olmasının nedeni budur. Hem normal doğumun ardından hem de sezaryenle doğumdan sonra vajinal kanama gerçekleşir ve bu da tıbbi açıdan gayet normal bir durumdur.

Bir Kez Sezaryen Olduktan Sonra Normal Doğum Yapılamaz

Daha önce sezaryenle doğum yapılmış olması, sonraki gebeliklerde vajinal doğum yani normal doğum yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bir başka deyişle sezaryenle doğum yapmış olmanız normal doğuma engel değildir. Önemli olan unsur daha önce neden sezaryenle doğum yapılması kararı alındığıdır. Şayet sezaryeni zorunlu kılan unsur bir sonraki gebelikte de geçerli olursa bu durumda yine doğumun sezaryenle yapılması gerekir. Ancak söz konusu durumun ya da problemin o gebeliğe özel olması durumunda, doktorun da onay vermesi kaydıyla sonraki gebelikte normal doğum yapılabilir.

Sezaryen Sırasında Hiçbir Şey Hissedilmez

Sezaryen operasyonu anestezi altında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle sezaryenle doğum sırasında herhangi bir acı hissetmeyebilirsiniz. Ancak anestezinin etkisinin ortadan kalkmasının ardından bir miktar ağrı ya da baskı hissinin ortaya çıkması normaldir. Dolayısıyla annenin sezaryenle doğum ve sonrasındaki süreçte hiçbir şey hissetmediği de doğru bir bilgi değildir. İyileşme sürecinin normal doğuma nazaran biraz daha uzun ve zorlayıcı olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.

Göz atın –> Sezaryen Sonrası Hamilelik

Sezaryen Sonrası Günlerce Yatmak Gerekir

Sezaryene dair şehir efsanelerinden biri de doğum sonrasında günlerce yatılması gerektiğidir. Elbette böyle bir durum söz konusu olmuyor. Hatta günlerce yatmanın aksine anneni kendini iyi hissetmesi durumunda ayağa kalkarak yürümesi, doğum sonrası olası komplikasyonları önleyebilmek adına önem taşıyor. Bu nedenle günlerce yatılması zaten önerilen bir durum değildir. Anneler sezaryenle doğum sonrasında bu kadar uzun süre dinlenmeye ihtiyaç duymazlar.

İlginizi çekebilir –> Sezaryen Mi Normal Doğum Mu

Sezaryen Olduktan Sonra Doğum Sonrası Depresyon Yaşanmaz

İster vajinal yani normal doğum yapılsın ister sezaryen, doğum sonrasında annenin vücudunda büyük hormonal değişimler meydana gelir. Bu durum doğum sonrası depresyon yaşanmasına yol açabiliyor. Annenin bebekle yaşama alışma sürecinde de bu gibi durumlar yaşanabilir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Müdahaleli Doğum Nedir

CategoryDoğum
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın