Müdahaleli doğum

Müdahaleli doğum anne adayının ya da bebeğin sağlığı ile ilgili bir sorun meydana geldiğinde doğumu başlatmak veya hızlandırmak amacıyla bazı uygulamalara başvurulan doğumlara verilen addır. Normal şartlarda doğumun problemsiz bir şekilde gerçekleşebilmesi için herhangi bir müdahaleye gerek olmaz.

Ancak kimi zaman anne adayı ya da bebeğin sağlığı bakımından çeşitli müdahalelerin yapılması zorunlu hale gelebiliyor. Epidural anestezi ya da epizyotomi gibi kavramların ne anlama geldiğini açıklayacağız. Öncesinde müdahaleleri doğumda uygulanan adımlardan söz edelim.

Uygulanan Adımlar Nelerdir?

Anne adayının durumuna bağlı olarak müdahaleli doğum esnasında hangi adımların uygulanacağı değişkenlik gösterebilir. En sık yapılan müdahalenin doğum sancısının başlatılması ya da desteklenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen indüksiyonlar olduğunu belirtebiliriz. Forseps ya da vakum uygulamaları da tercih edilebilir. Doğumun bir an önce gerçekleşmesi gerektiğinde ise devreye çoğunlukla sezaryen işlemi girer.

Müdahaleli Doğum Endikasyonları

Müdahaleli doğum endikasyonları

Doğum sırasında anne adayı ya da bebek için çeşitli riskler ortaya çıktığında yapılan müdahaleler her anne adayında aynı olmaz. Sorunun kayağına yönelik olarak farklı müdahaleler gerçekleştirilebilir. Örneğin her anne adayında vajinal doğuma mutlaka sezaryen ile devam edilmesi gerekmez. Her anne adayına suni sancı uygulanması gerektiği düşünülmemelidir.

Doğum başladıktan sonra ortaya çıkan risklere bağlı olarak nasıl bir müdahale yapılacağı da değişebilir. Bu nedenle endikasyonların ve yapılan müdahalelerin ne gibi komplikasyonlara yol açabileceğinin değiştiğini belirtmek gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gerek anne adayı gerekse bebek için en az risk içerecek müdahale yöntemlerini tercih ederler.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/sezaryen-mi-normal-dogum-mu

Suni Sancı Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak müdahaleli doğum kararı alınabiliyor ve bu müdahale de kimi zaman suni sancı uygulaması oluyor. Halk arasında ‘suni sancı’ olarak adlandırılan aslında suni oksitosin hormonudur. Bu hormon doğumun gerçekleşebilmesini sağlayan en önemli hormonlardan biri olma özelliği taşıyor.

Şayet doğum sırasında oksitosin hormonu yeterli düzeyde salgılanmazsa bu durumda rahimde doğumun gerçekleşmesini sağlayan kasılmalar da istenen verimde olamaz. Haliyle doğum süreci uzar ve anne karnındaki bebek de bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bebeğin etkilenmesini önlemek amacıyla rahimdeki kasılmaların düzenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

İşte bu noktada devreye giren işlem suni sancı uygulaması oluyor. Damar yolu açılır ve seruma ilaç karıştırılarak damar yolundan vücuda gönderilir. Bu işlem doğumun başlamasını sağlamak amacıyla da gerçekleştirilebiliyor.

Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi nedir

Doğum sırasında vajina ve perine bölgesinde düzensiz yırtılmalar olması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle kontrolsüz yırtılmaları önlemek için bu bölgeye kesi uygulanabilir ve bu da epizyotomi olarak adlandırılır. Bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için yapılan bu kesiler doğumdan hemen sonra dikilir.

Epizyotomi mesane ve bağırsaklardaki sarkmaları önlemek amacıyla da yapılabilir. Anne adayının durumunda bağlı olarak ‘median’ olarak adlandırılan orta hat üzerine ya da ‘mediolateral’ olarak adlandırılan yana doğu bir kesi işlemi yapılabilir. İlk doğumların büyük bölümünde epizyotomiye gereksinim olabileceğini söyleyebiliriz. Bu işlem lokal anestezi ya da epidural anestezi ile gerçekleştiriliyor. Halk arasında bu durum ‘dikişli doğum’ olarak da adlandırılabiliyor.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/agrisiz-dogum-epidural-anestezi

Zarların Sıyrılması Ne Demektir?

Kimi zaman müdahaleli doğum doğumu başlatmak ya da doğumun ilk aşamalarının hızlıca geçilmesi için de tercih edilebiliyor. Bu durumda uygulanan işlemlerden biri de zarların sıyrılmasıdır. Bu işlemde rahim ağzında bulunan zarlar hekim tarafından sıyrılır. Nedeni ise prostaglandin hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlamaktır.

Prostaglandin hormonunun artması ise doğumun daha hızlı ilerlemesini sağlar ve müdahaleli doğuma karar verilmesine neden olan risklerin gerçekleşme olasılığı da düşürülür. Bu işlem ‘membranların ayrılması’ olarak da adlandırılabiliyor.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Normal Vajinal doğumda aslında bütün aşamalar spontan bir şekilde gelişir, her aşamanın kendine özgü bir süresi vardır ancak bazı durumlarda bazı aşamalarda yavaşlama ve zorlaşma meydana gelir. Bu durum bebekte sıkıntıya sebep olabilir.

Böyle durumlarda gerek doğumu hızlandırmak gerekse bebeğin sıkıntıya girmesini engellemek amacıyla müdahale etmek gerekir. Bu amaçla suni sancı, bazı ilaç uygulamaları, vakum veya forseps ile bebeği alma, epizyotomi gibi müdahaleler uygulanır. Ayrıca sezeryan işlemi de bir müdahale yöntemidir. Burada amaç bebeğin sağlıklı bir şekilde doğurtulmasıdır…

Su Kesesinin Açılması

Bilindiği gibi vajinal doğumda doğum süreci anne adayının suyunun gelmesi ile başlar. Burada kast edilen bebeğin içinde bulunduğu amniyon suyudur. Suyun gelmesi doğumun başladığının net bir göstergesidir. Fakat bazen bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesi açılmaz. Dolayısıyla müdahaleli doğum kararı alınır ve su kesesinin dışarıdan yapılan bir müdahale ile açılması sağlanır. Kesenin açılması için de medikal bir kanca kullanılır ve bu sayede doğum süreci hızlandırılır.

Epidural Anestezi Nedir?

Halk arasında müdahaleli doğum dendiğinde akla ilk gelen kavramlardan biri de epidural aneztezidir. Ancak epidural anestezi bir doğum yöntemi değil anestezi yöntemidir. Vücudun alt omurga bölgesinde epidural kanallar bulunur ve bu kanallarda da ağrı algılayıcı sinirler yer alır. Bel bölgesine özel bir enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir.

Bu sayede vücudun alt bölümünün acı hissetmesi engellenmiş olur. Doğum kasılmalarının yarattığı ağrı ve acı hissi beyne iletilmez ve böylelikle anne adayı çok daha rahat bir şekilde doğumu gerçekleştirebilir. Bu işlem genellikle ağrıların artık ciddi bir düzeyde hissedilmeye başlandığı aşamada gerçekleştirilir. Bel bölgesine özel bir katater yerleştirilir ve uzun süren doğumlarda anestezi ilacının takviyesi gerçekleştirilir. Böylece hissizliğin devamı da sağlanmış olur.

İlgini çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/dusuk-yapmak

Vakum (Kivi) Nedir?

Zor ve riskli olan doğumlarda müdahaleli doğum yöntemlerinden biri olarak, toplumda ‘kivi’ olarak adlandırılan vakum aleti kullanılabiliyor. Bu işlem çoğunlukla bebeğin doğum kanalından dışarıya çıkışını kolaylaştırmak amacıyla gerçekleştirilir. Bebeğin doğum esnasında strese girmesi durumunda da tercih edilebilen bu yöntemde bebeğin başı vakum etkisi ile çekilir ve dışarıya çıkması da kolaylaştırılır. İşlem sırasında bebeğin baş bölgesini kavrayabilecek bir çan ve vakum basıncı oluşturan bir hortumdan oluşan vakum aleti kullanılır.

Vakum uygulaması yapıldığında çoğu zaman episyotomi işleminin yapılmasına da gereksinim olur. Anne adayının bazı nedenlere bağlı olarak ıkınmasının mümkün olmadığı durumlarda da doğumun sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için bu işlemden faydalanılır.

Forseps Nedir?

Günümüzde forseps yönteminin çok fazla kullanılmadığını belirtebiliriz. Bu işlem bebeğin hayatının tehlikeye girdiği durumlarda doğum kanalından çıkışını kolaylaştırmak için tıbbi bir alet kullanılması esasına dayanır. Maşa ve pense benzeri olan forseps aynı zamanda çeşitli ameliyatlarda dokuları tutmak amacıyla da kullanılabiliyor.

Kristaller Manevrası (Fundal Bası) Nedir?

Anne adayının karın bölgesinin üst kısmına bastırılarak bebeğin dışarı itilmesine yardımcı olmayı hedefleyen fundal bası yöntemi genellikle annenin yeterli oranda ıkınamadığı zamanlarda tercih ediliyor. Aynı zamanda bebeğin kalp atışlarının ani bir şekilde düşmeye başladığı zamanlarda da doğumu hızlandırmak amacıyla bu yöntem tercih edilebilir. Perine bölgesindeki hasarı artırma riski gibi nedenlerle günümüzde çok fazla tercih edilen bir müdahale olmadığını da belirtmek gerekir.

Sezaryen

Herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklı olarak anne adayının vajinal yani normal doğum yapamadığı, yapmasında sakınca olduğu durumlarda sezaryen doğum gerçekleştirilir. Bu yöntemde alt karın bölgesine kesi uygulanır ve bebek çıkarıldıktan sonra kesi uygulanan yere dikiş atılır.

Sezaryen işlemi anestezi altında gerçekleştirildiği için anne adayının ağrı yahut acı hissetmesi de mümkün olmaz. Daha önce sezaryen ile doğum yapan kadınlar sonraki gebeliklerinde de sezaryen ile doğum yapmalıdır. Sezaryen kimi zaman normal doğum esnasında ani bir kararla da gerçekleştirilebilir. Bir diğer deyişle vajinal doğum kararı alınmış olsa bile doğum sırasında karşılaşılan bir sorun ya da bebeğin pozisyonu gibi nedenlerle sezaryen ile doğum yapılması gerekebilir. Bu arada müdahaleli doğum ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/erken-dogum

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: [email protected]

CategoryDoğum
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın