Müdahaleli Doğum Nedir?

Müdahaleli Doğum Nedir?

Doğumun dışarıdan hiçbir şekilde müdahale edilmeden gerçekleşmesine normal doğum denir. Ancak bazen doğum esnasında anne ve bebeğin sağlığını korumak için hekimin dışarıdan müdahalesi gerekebilir. En sık yapılan müdahale doğum sancılarının başlatılması ya da desteklenmesi için uygulanan indüksiyonlardır. Bunun dışında epizyotomi yani halk arasında bilindiği adı ile dikişli doğum ikinci sırada gelir. Diğer müdahaleler ise forseps ve vakum uygulamalarıdır. En çok bilinen müdahaleli doğum ise sezaryendir. Forseps Bebeğin biran önce doğurtulması maksadı ile kullanılan kaşık ya da maşa şeklinde aletlerdir. Çok eski çağlardan beri kullanıldığı tahmin edilmekle birlikte modern obstetriye girişi 18. yy’da olmuştur. Çok değişik tip ve türde kullanılanları vardır. Uygulandığı doğum evresine göre çıkım forsepsi, alçak forseps ya da orta forseps uygulamaları olarak isimlendirilir. Orta forseps uygulaması kafanın tam olarak doğum kanalına yerleşmediği durumlarda yapılır ve günümüzde artık geçerliliği kalmamıştır. En sık kullanılan çıkım forsepsidir.

Endikasyonları nelerdir?

Forseps doğumun ikinci evresinin uzadığı hallerde, fetal stress saptanması durumunda, ya da annenin ıkınmasının uygun olmadığı kalp hastalığı gibi durumlarda kullanılır. Mutlaka ve mutlaka bu konuda deneyimli hekimler tarafından kullanılmalıdır. Komplikasyonları Forseps bebekte kafaiçi kanama, kısmi felç, kafatası kırıkları, asfiksi yani doğum kanalında oksijensiz kalma, sarılık ve ölüme neden olabilir. Annede ise vajinal, servikal, rektal yırtıklara, mesane zedelenmesine, kanamalara ve hematomlara neden olabilir. Bu nedenle deneyimli bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Modern obstetride sadece çıkım esnasında uygulanması uygundur. Diğer hallerde sezaryen tercih edilmelidir. Vakum Uygulanma gerekleri ve komplikasyonları forseps ile hemen hemen aynıdır. Burada bebeğin kafasına yerleştirilen bir çan ve buna bağlı bir vakum cihazı ile bebek çekilir. Yapılan araştırmalarda forsepse göre hem anne hem de bebek açısından daha az travmatik olduğu saptanmıştır. Vakum ile doğan bebeklerin uzun yıllar incelenmesi sonucu 20 yıllık bir dönemde vakum olmaksızın doğan bebeklere göre zeka düzeylerinde bir fark olamadığı görülmüştür.

Epizyotomi nedir?

Doğum esnasında annenin vajina ve perine bölgesinde meydana gelecek kontrolsüz yırtılmaları önlemek, doğum sonrası mesane ve barsaklardaki sarkmalara engel olmak ve bebeğin başını rahatlatmak için yapılan kesidir. Hastanın durumuna göre orta hat üzerinde (median) ya da yana doğru (mediolateral) olarak yapılabilir. Epizyotomi yaygın olarak uygulanmasına rağmen anlatılan amaçların sağlanıp sağlanmadığı hala daha tartışmalıdır. Epizyo açılmasına rağmen yırtıklar meydana gelebilir veya ileri dönemlerde sarklamar ve buna bağlı idrar tutamama şikayetleri görülebilir. Ağrı ödem ve hematom ile enfeksiyon komplikasyonları epizyoyu takiben görülebilir. Genelde lokal anestezi altında ya da epidural anestezi ile yapılır. Lokal anestezi ile uygulandığında doğum sonrası dikerken hastayı uyutmak gerekebilir. Baş vajina ağzında 3-4 cm çapta görüldüğünde açılmalıdır. Daha erken açıldığında kanama fazla olabilir. Faydası ve riskleri tartışmalı olduğu halde hemen hemen ilk doğumların hepsinde, daha sonraki doğumların da pek çoğunda açılan epizyotominin en önemli yararı kontrolsüz yırtıklara göre komplikasyonlarının daha az olması ve tamirinin daha kolay yapılabilmesidir.

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …