Kategori: Kısırlık

İnfertilite

İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Tedavisi ve Nedenleri

İnfertilite çiftlerin 1 yıllık düzenli ve korunmasız ilişkiye girmesine karşın gebelik oluşmaması durumudur. Üreme sistemi ile alakalı bir sağlık sorunu olan infertilitenin her 100 çiftten yaklaşık olarak 20’sinde görüldüğünün söyleyebiliriz.

Halk arasında kısırlık olarak adlandırılan bu sorun tek bir nedene bağlı olarak görülebildiği gibi birkaç farklı problemin kombinasyonuyla da ortaya çıkabiliyor. Günümüzde bu sorunla karşılaşan çiftler için uygulanabilecek pek çok tedavi bulunuyor. Ayrıca yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılarak da çiftlerin bebek sahibi olması sağlanabiliyor. İnfertilitenin tedavisine değineceğiz ancak öncesinde nedenlerine göz atmakta fayda var.

İnfertilite Nedenleri

İnfertilite nedenleri

Öncelikle kısırlık sorununun hem kadınlardan hem de erkeklerden kaynaklanabileceğini belirtmek gerekiyor. En önemli faktörlerden biri de kadının yaşıdır. Çünkü kadının yaşı ilerledikçe doğurganlık şansı da azalıyor. Genellikle kadınların 32 ila 35 yaş arasında olması durumunda doğurganlık şansında ki azalma kendini çok net bir şekilde belli etmiyor. Ancak 35 yaş sonrasında hatta 40’lı yaşlara gelindiğinde fertilite kayıpları % 70 seviyesine kadar ulaşabiliyor.

Erkeklerde ise yaş infertilite konusunda çok belirleyici bir unsur değildir. Ancak üreme sistemleriyle ilgili herhangi bir fizyolojik problem kısırlığa yol açabiliyor. Bu nedenle gerekli tedavinin en kısa zamanda yapılabilmesi için derhal tanı konması gerekiyor. Gebeliğe engel olan durumun tespit edilmesinin ardından tedavi seçenekleri değerlendirilir ve en doğru tedavi prosedürü uygulanır. Erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa yol açan unsurları da aktaracağız.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Yeni evli bir çiftte bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen eğer gebelik oluşmamış ise burada infertiliteden yani kısırlıkdan bahsetmek gerekir. Genellikle çiftlerin %15’i infertilitetir. Yani ilk bir yıl içinde çocuk sahibi olamazlar. Hem erkek hem kadına bazı kan tetkikleri radyolojik tetkikler yapılır ve kısırlık sebebi ortaya çıkarılır.

Ancak bazı çiftlerde hiçbir sebep bulanamayabilir. Sebebiyet durumuna göre de tıbbi tedavi veya cerrahi tedavi planlanır, yardımcı üreme tekniklerine başvurulur. Yardımcı üreme teknikleri aşılama ve Tüp bebektir. İnfertil çiftlerin %90’a yakın kısmı bu şekilde tedavi edilir…

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/asilama-nedir

İnfertilitede Erkek Faktörü

Erkeklerde infertilite sorununa yol açan en yaygın nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sperm sayısının ve hareketinin az olması
 • Sperm hücrelerinde yapısal problemler olması
 • Menide hiç sperm hücresinin olmaması
 • Kanal tıkanıklıkları
 • Spermin dışarı çıkmaması ve mesaneye boşalması
 • İnmemiş testis sorunu
 • Çocukluk döneminde yaşanan bazı ateşli hastalıklar
 • Hormonal unsurlar
 • Ergenlikte geçirilen kabakulak gibi bazı hastalıklar
 • Genetik faktörler
 • Testise giden damarların genişlemesi sorunu
 • Sifiliz, gonore gibi hastalıklar
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Diyabet
 • Kanser tedavisi görmüş olmak
 • Enfeksiyon
 • Testosteron eksikliği sorunu
 • Alkol ve tütün ürünleri kullanımı
 • Stres

Daha fazla bilgi için –> https://www.drismetyildirim.com/erkeklerde-kisirlik

İnfertilitede Kadın Faktörü

İnfertilite kadın faktörü

Kadılarda kısırlık sorununa yol açan faktörler ise şöyledir:

 • Adet düzensizliği
 • Yumurta rezervinin azalması
 • Fallop tüplerinde tıkanıklık ya da yapışıklık olması
 • Geçirilmiş enfeksiyonlar
 • Karın içi operasyonlar
 • Endometriozis (çikolata kisti)
 • Yumurtlama bozuklukları
 • Prolaktin seviyesinin yüksek olması
 • Polikistik over sendromu
 • Erken menopoz
 • Miyomlar
 • Karın içi yapışıklık
 • Tiroid Problemleri
 • Kanser tedavisi görmüş olmak
 • Diyabet
 • Bazı karaciğer hastalıkları
 • Aşırı kafein alımı
 • Obezite
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi

Yukarıda sıralanan nedenlerden sadece biri infertilite sorununa tek başına yol açabiliyor. Kimi zaman kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa neden olabilecek birkaç farklı problem de tespit edilebiliyor.

İnfertilite Belirtileri

Aslında infertilite şüphesine neden olabilecek bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler tanı konması için yeterli olmaz. Öncelikle bazı muayene ve tetkiklerin yapılması gerekiyor. Sonrasında kısırlık tanısı konabilir. Genel olarak çiftlerin 1 yıllık düzenli cinsel ilişkiye karşın hamileliğin oluşmaması bir belirti olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda testislerde ağrı olması ya da aşırı tüylenme sorunu gibi çeşitli unsurlar da belirti olarak kabul edilebiliyor.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/fsh-normal-degeri-kac-olmalidir

İnfertilite Tedavisi Nasıldır?

İnfertilite tedavisi

Çiftlerde kısırlık tedavisi, kısırlığa yol açan unsurları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ancak az önce de sıraladığımız gibi pek çok farklı unsur infertilite problemine yol açabiliyor ve buna bağlı olarak da tedavi çok farklı prosedürler uygulanarak gerçekleştiriliyor.

Her çift için kısırlığın tedavisi aynı şekilde yapılmaz. Fertilite ilaçlarının kullanımı, inseminasyon yani aşılama tedavisi gibi seçenekler değerlendirilebilir. Yardımcı üreme teknikleri de tercih edilebilir. Öncelikle tanı konması ve bazı tetkiklerin yapılması gerekiyor. Nedeni bilinmeyen infertilite durumunda ise aşılama tedavisi birkaç defa denendikten sonra tüp bebek tedavisine geçilebilir.

İnfertilite Polikliniği Ne Demek?

Çiftler infertilite polikliniğinin ne anlama geldiğini de merak edebiliyor. Bu poliklinik kısırlığa dair çeşitli tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulandığı sağlık birimleridir. Ancak kadına ya da erkeğe kısırlık tanısı konduğunda mutlaka bu poliklinikleri tercih etmesi gerekmez. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları da tanı ve tedavi prosedürlerini uygulayabiliyor ve çiftlerin bebek sahibi olmasını sağlayabiliyor. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılması için de kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tercih edilebilir.

Stresin Kısırlığa Etkisi Nasıldır?

Stres özellikle erkeklerde sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyen unsurlardan biridir. Bu nedenle aşırı stres ve gerginliğin artık bir kısırlık nedeni olarak kabul edildiğini belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda kadınlarda da stresten kaynaklı olarak hormon dengesi bozulabiliyor ve bu da yumurtlama ile ilgili sorunlara yol açabiliyor. Aşırı stres kadınlarda fallop tüpü spazmlarına da yol açarak infertilite tablosunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Obezite Kısırlığa Yol Açar mı?

Obezite kısırlığa yol açar mı

Obezite durumunda vücutta aşırı yağlanma meydana gelir ve bu da insülin seviyesinin artmasına yol açar. Vücutta insülin gereğinden daha fazla salgılandığında ise kadınlarda yumurtalıklardan ideal seviyeden daha fazla testosteron salınımı gerçekleşir. Aşırı testosteron salınımı yumurta oluşumunu önleyerek infertilite probleminin ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Sonuç olarak obezite kısırlığa yol açan bir sağlık sorunudur.

İlgini çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/kisirlik-testi-ve-tedavisi

Primer İnfertilite Ne Demek?

Genel olarak kısırlık 2 farklı tiptedir. Bunlar;

 • Primer kısırlık
 • Sekonder kısırlık

Primer yani birincil infertilite en az 1 yıl süreyle düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye karşın hamilelik oluşmamasıdır. Sekonder yani ikincil kısırlıkta ise daha önce hamilelik oluşmuştur. Çiftler yeniden bebek sahibi olmak isterler ancak bu kez gebelik doğal yollarla oluşmaz. Bu iki tipte de aynı tedavi seçeneklerinin değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Özellikle tüp bebek tedavisinin daha önce bebek sahibi olamayan çiftler için uygulandığı düşünülüyor. Oysa ikinci ya da üçüncü çocuğu isteyen ancak hamilelik elde edemeyen çiftler için de tüp bebek tedavisi rahatlıkla uygulanabilir.

Erken Yumurtalık Yetmezliği (Pof) Nedir?

Erken yumurtalık yetmezliği kadınlarda 40 yaşından önce yumurtalık fonksiyonlarının azalması problemidir. Çiftlerin infertilite tanısı konması ve gerekli tedaviye başlanması için geç kalmaması büyük önem taşıyor.

Özellikle kadınlarda yaş faktörü önemli olduğundan 35 yaş civarında olan kadınların 1 yıllık cinsel ilişkiye karşın hamile kalmaması durumunda bir an önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurması gerekir. Çünkü yumurta fonksiyonlarının bozulmaya başlaması durumunda tedaviye ne kadar erken dönemde başlanırsa başarı elde etme ihtimali de o kadar yüksek olur.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/sigaranin-kisirliga-etkisi

Tanımlanamayan İnfertilite Nedir?

Kimi zaman yapılan tüm muayene ve tetkiklere karşın çiftlerde infertilite sorununa yol açabilecek bir bulguya rastlanmıyor. Bu durumda izah edilemeyen ya da tanımlanamayan infertiliteden söz edilir. Çiftlerin yaklaşık % 5’ine tanımlanamayan infertilite tanısı konduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda aşılama ve ovulasyon indüksiyonu uygulanıyor. Aşılama tedavisi ile çiftlerin % 15’inde başarı elde edilebiliyor. Bir başarı sağlanamadığında ise devreye tüp bebek tedavisi giriyor.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

Erkeklerde kısırlık

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde kısırlık düzenli ve korunmasız 1 yıl cinsel ilişkiye girilmesine rağmen partnerin hamile kalmaması durumunda gündeme gelen bir konudur. Günümüzde çiftlerin yaklaşık % 15’i kısırlık sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Kısırlık, kimi zaman kadınlarda kimi zaman da erkeklerde mevcut olan bazı sorunlardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olamama tablosu ile sonuçlanıyor. Ancak tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerinin uygulanması sayesinde artık pek çok probleme karşın çiftlerin bebek sahibi olması da mümkün hale geliyor.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Öncelikle erkeklerde kısırlık sorununun spesifik bir belirtisinin olmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak kısırlığa yol açan unsurların mevcudiyeti durumunda çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler testisler ile ilgili olduğunda infertilite akıllara gelebiliyor.

Bunun dışında hareketsiz sperm hücreleri gibi çeşitli sorunlardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olamama durumu yaşandığında erkeklerin bu sorunun farkına varması mümkün olmuyor. Çünkü hareketsiz sperm hücreleri ya da sperm kanallarının tıkalı olması gibi durumlar vücutta bir belirti ile kendini gösteren ya da hastada rahatsızlık yaratan sorunlar değildir. Ancak klinik inceleme ile bu sorunların tespiti yapılabiliyor.

Mutlaka okumalısın
https://www.drismetyildirim.com/kisirlik-testi-ve-tedavisi

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Dünya genelinde erkeklerde kısırlık sorununa yol açabilen en yaygın nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sperm üretiminde ve sperm hareketinde azalma olması
 • Anormal sperm fonksiyonu
 • Menide hiç sperm hücresinin olmaması
 • Testise giden damarların genişlemesi
 • Çeşitli kanal tıkanıklıkları
 • Hormonal bozukluklar
 • Bazı genetik hastalıklar
 • Sperm şeklinin bozukluğu
 • Doğumsal anatomik problemler
 • Bağışıklık sistemi sorunları
 • Diyabet
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Enfeksiyon
 • Çocukluk ya da ergenlik döneminde geçirilen bazı ateşli hastalıklar
 • Kanser tedavisi görmüş olmak
 • Aşırı stres ve gerginlik
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Aşırı sigara, alkol tüketimi
 • Aşırı kafein alımı

Halk arasında spermin az olması kısırlığın tek nedeni gibi düşünülüyor olsa da görüldüğü gibi çok sayıda farklı unsura bağlı olarak kısırlık ortaya çıkabiliyor.

Erkeklerde Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde kısırlık testi

Spermiogram adı verilen sperm testi erkeklerde kısırlık tanısı konmadan önce gerçekleştirilen mikroskobik bir analizdir. Erkekten sperm örneği alınarak gerçekleştirilen bu test sonuçları genellikle 1 ila 2 gün sonrasında alınıyor. Ancak erkeklerin sperm örneği vermeden önce en az 2 gün en fazla 5 gün cinsel perhiz uygulaması gerekiyor. Hekim tarafından 3 ila 8 hafta sonrasında yeniden spermiogram testi yapılması istenebilir. Bu sayede erkeklerde çocuk sahibi olamama nedenlerinin çok daha net bir şekilde araştırılması mümkün oluyor. Testte normal değerler ise şöyledir:

 • Volüm (mL):  >1,5
 • Mililitredeki spermatoza sayısı/ml (106/ml): 15
 • Totlam spermatoza sayısı (106/ejakulat): 39
 • Totlam ileri hareketlilik (%): 32
 • Canlı spermatozoa (%): 58
 • Şekil (normal %): 4
 • PH: ≥ 7.2

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Var mı?

Öncelikle çocuk sahibi olamama nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Tedavi ise sorunun kaynağına bağlı olarak farklı şekilde uygulanabilir. İlaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklıklarının tedavisi gibi farklı tedavi prosedürleri izlenebiliyor. Çoğu zaman tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknikleri devreye giriyor.

Günümüzde tüp bebek tedavisi başarı oranının gayet yüksek olmasıyla biliniyor. Bu nedenle erkeklerde kısırlık tanısı konduğunda yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olunması çoğu zaman mümkün olabiliyor. Ancak her çift için tüp bebek tedavisinin başarılı sonuçlanacağından da söz edilemez. Mikro cerrahi ya da endoskopik tedaviler ile tüp bebek tedavisinin başarı oranının yükseltilmesi sağlanabilir.

İlgini çekebileceğini düşündüğümüz diğer makalemiz
https://www.drismetyildirim.com/fsh-normal-degeri-kac-olmalidir

Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?

Sperm sayısı nasıl arttırılır

Erkeklerde spermin az olması doğurganlık şansını azaltan unsurlardan biridir. Biyolojik saat dendiğinde genellikle kadınların yaşı akıllara gelse de erkekler için de biyolojik saat söz konusudur. 35 yaş sonrasında üreme potansiyellerinde bir azalma başlar. Şayet erkek 40 yaşın üzerindeyse bebek sahibi olma şansı % 25 azalır. Erkeklerde spermin az olması durumunda sperm sayısını artırmak için şu yollar denenebilir:

 • Stresten uzak durmak
 • Düzenli olarak egzersiz ya da spor yapmak
 • Düzenli uyku
 • Sigara ve alkolden uzak durmak
 • Vücudun D vitamini ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak
 • Antioksidan yönünden zengin gıdaları tüketmek

Aynı zamanda erkeklerde kısırlık sorunuyla ilgili merak edilen konulardan biri de hangi yiyeceklerin sperm sayısını artırdığı oluyor. Bu gıdaları da şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Ceviz
 • Brokoli
 • Turunçgiller
 • Sarımsak
 • Muz

Bekarken Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Bekar olmak durumunda da erkeklerde kısırlık sorununun anlaşılması mümkündür. 1 yıllık düzenli cinsel ilişkiye karşın partnerin hamile kalmaması durumunda kısırlığa dair şüphe oluşur. Ancak kadınlarda da kısırlığa yol açan pek çok unsur bulunuyor. Öncelikle kısırlık tanısı konması için bir dizi araştırma yapılması gerekir. Çünkü çocuk sahibi olamama erkeklerdeki bir problemden kaynaklanabildiği gibi kadınlardaki bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir.

Bilgin olsun
https://www.drismetyildirim.com/sigaranin-kisirliga-etkisi

Çocuğu Olmayan Erkek Ne Yapmalı?

Çocuğu olmayan erkek ne yapmalı

Çiftler 1 yıllık cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama sorunu ile karşılaşıyorsa öncelikle en kısa sürede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelidir. Bu sayede kadınlarda ya da erkeklerde kısırlık problemine yol açan unsurlar incelenebilir, değerlendirilebilir ve sorunun kaynağı tespit edilebilir. Kimi zaman uygulanan tedaviler başarılı sonuçlar elde etmeyi sağladığından yardımcı üreme tekniklerine gerek kalmıyor. Kimi zaman tüp bebek tedavisinden faydalanılması gerekebiliyor. Böylelikle çiftlerin bebek sahibi olma hayalinin gerçeğe dönüşmesi sağlanabiliyor.

Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Genel olarak erkeklerde kısırlık sorununa yol açan hastalıkları şu şekilde açıklayabiliriz:

Spermin Sayısını ve Kalitesini Etkileyen Üretim Bozuklukları

 • Genetik bozukluklar
 • Vücudun hormon dengesi ile ilgili bozukluklar
 • Enfeksiyonlar
 • Çevresel problemler (radyoterapi, kemoterapi, uyuşturucu kullanımı vs.)

Spermi Dışarıya Taşıyan Kanallardaki Tıkanıklıklar

 • Epididim / vas defrens tıkanıklıkları
 • Varikosel
 • Ejekulasyon problemleri

Diğer Nedenler

 • İnmemiş testis durumu
 • Omurilik yaralanmaları
 • Bazı sistemik hastalıklar

Spermin Su Gibi Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Kimi zaman spermin az olması gibi su gibi bir kıvama sahip olması da erkeklerde endişeye neden olabiliyor. Normalde sperm yoğun bir kıvama sahip olur ve beyaz renktedir. Ancak bazı erkeklerde spermin hem renginde hem de kıvamında farklılıklar olabilir. Spermin su gibi gelmesi yaşam tarzına bağlı faktörlerden kaynaklanabildiği gibi beslenme yetersizlikleri gibi unsurlardan kaynaklanıyor da olabilir. Aynı zamanda çok sık boşalmanın da spermin su gibi bir kıvama sahip olmasının nedenleri arasında yer alıyor.

Elbette spermin rengi ya da kıvamının farklı olması erkeklerde kısırlık nedeni olarak değerlendirilmemelidir. Çoğu zaman bu durumun geçici olduğunu söyleyebiliriz. Retrograd boşalma olarak adlandırılan durumda da meni sayısı az ve kıvamı da sulu olabiliyor. Çinko sağlıklı sperm üretiminde son derece etkili olan bir mineraldir.

Çinko eksikliği durumunda da spermin rengi ve yoğunluğu değişebilir. Çinko yönünden zengin gıdaların tüketilmesi halinde spermin kıvamı da ideal seviyeye geri dönecektir. Şayet spermin sulu olması durumu çok uzun süre devam ederse bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

FSH normal değeri kaç olmalıdır

FSH Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

FSH normal değeri kaç olmalıdır sorusu özellikle hamile kalmak isteyen kadınların gündeminde yer alıyor. Çünkü hamilelik için bu hormonun vücutta belirli bir seviyede olması gerekiyor. Çok sayıda çiftin bebek sahibi olmasını engelleyen ana unsur hormon değerleridir. Bu nedenle kadınlarda adet döneminin 3. gününde test yapılarak FSH hormonu kontrol edilir. Bu dönemde hormon değerinin 10’un altında olması normaldir. Adet döneminden sonra yapılan testlerde hormon değeri daha yüksek çıkabiliyor. Bu nedenle testin doğru zamanda yapılması da sonucun yanıltıcı olmaması açısından önem taşıyor.

FSH Hormonu Nedir?

‘Follicule Stimulating Hormone’ ifadesinin baş harflerinden yapılan kısaltma FSH hormonu yani folikül uyarıcı hormondur. Bu hormon sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunuyor ve üreme sistemi açısından da büyük önem taşıyor. Beyindeki hipofiz bezinden salınan hormon bireylerin ergenlik gelişimlerinin yanı sıra erkeklerde testislerin kadınlarda ise yumurtalıkların işlevini yerine getirebilmesini sağlıyor. Zira kadınlarda yumurta foliküllerinin olgunlaşmasını sağlıyor olması FSH normal değeri kaç olmalıdır konusunu da gündeme taşıyor. Adet döngüsünün devamında da büyük önem taşıyan hormon, estradiol üretimini de artırıyor.

LH hormonu ile FSH hormonunun yapısal bakımdan benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Glikoprotein yapısında olan bu hormonların alfa üniteleri aynıdır ancak beta ünitelerinde kendine özgü özellikleri bulunur. Vücuttaki FSH hormon değerinin ölçülmesi için kan numunesi ile yapılan bir test yeterli oluyor. Kısırlık tedavisi sürecinde FSH normal değeri kaç olmalıdır konusu kadınlar için daha fazla önem taşıyor. Tedavi süresi boyunca bu hormon değerinin belirli aralıklarla ölçülmesine de ihtiyaç duyulabiliyor.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/asilama-nedir

FSH Testi Neden İstenir?

FSH testi neden istenir

Çoğu zaman FSH normal değeri kaç olmalıdır sorusu, doktor tarafından test yapılması istendiğinde gündeme geliyor. Bu test kısırlığın altında yatan unsurun tespit edilebilmesi için istenir. Erkeklerde testis yetersizliğinin tespit edilebilmesi, sperm sayısının az olması durumunda bunun nedeninin anlaşılabilmesi için de test yapılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Aynı zamanda sertleşme sorunları ya da cinsel fonksiyon sorunlarının değerlendirilmesinde de FSH hormon değerleri önem taşıdığından FSH normal değeri kaç olmalıdır konusu erkekler için de önemlidir. Kadınlarda kısırlığın yanı sıra menopoz döneminin belirlenmesi, adet düzensizliğinin nedeninin araştırılması ya da yumurtalık yetersizliği gibi durumlarda da söz konusu testin yapılması talep edilebilir.

FSH Hormonu Kaç Olmalıdır?

Öncelikle FSH hormonu değerlerinin kişinin yaşına ve kadınların adet dönemlerine göre değişkenlik gösterebildiğini belirtelim. Elbette FSH normal değeri kaç olmalıdır konusu kısırlık nedeniyle gündeme geliyorsa ideal oranın <10 mIU/mL olduğundan söz etmiştik. Bunun dışında kadınlarda ve erkeklerde FSH normal değeri kaç olmalıdır sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz:

Kadınlarda FSH Değerleri

0-7 yaş arasında: <6.7 mIU/mL

8 yaş ya da ergenlik sonrasında ise;

 • Foliküler faz: 3.1 – 7.9 mIU/mL
 • Ovulasyon fazı: 2.3 – 18.5 mIU/mL
 • Luteal faz: 1.4 – 5.5 mIU/mL
 • Menopoz: 30.6 – 106.3 mIU/mL

Erkeklerde FSH Değerleri

 • 0-7 yaş arasında: <6.7 mIU/mL
 • 8 yaş sonrası:1.3-19.3 mIU/mL

FSH Hormonu Kaç Olursa Hamile Kalınır?

FSH hormonu kaç olursa hamile kalınır

Çoğu zaman FSH normal değeri kaç olmalıdır sorusunun sorulmasının asıl amacı gebeliği engelleyen unsurun bu hormon olup olmadığının anlaşılmasıdır. Şayet kadınlarda bu hormon 10 mIU/mL değerinin altında ise gebe kalma şansı mevcut demektir. Ancak FSH hormonu yükseldikçe kadınların hamile kalma olasılığı da düşer. FSH ile gebe kalma şansı arasında bir ters orantı bulunur. Özellikle 15 mIU/mL üzerinde bir FSH değeri söz konusu ise hamile kalma şansının oldukça düştüğünden söz edilebilir.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kisirlik-testi-ve-tedavisi

FSH Hormonu Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Ergenlik döneminde de FSH normal değeri kaç olmalıdır konusu önem taşıyor. Çünkü bu hormonun eksikliğinin zayıf yumurtalık fonksiyonları ve gelişim eksikliğine neden olduğunun bilinmesi gerekir. Yumurtalık foliküllerinin düzgün çalışmasını engelleyen bu durum kısırlık tablosuna yol açabilir. Erkeklerde de FSH hormonu üreme sistemini etkiliyor ve kısırlığa yol açabiliyor. Çünkü uygun sperm hücrelerinin üretimi için bu hormona ihtiyaç var. Erkeklerde FSH normal değeri kaç olmalıdır konusunu önemli kılan unsur ise hormonun az olması durumunda azospermi ya da oligosospermi kaynaklı infertilite tablosunun gelişmesidir. FSH hormonu şu durumlarda da düşüş kaydedebilir:

 • Prolaktin yüksekliği
 • Böbrek üstü tümörler
 • Erken ergenlik
 • Sarkoidoz
 • Hipofiz bezi ameliyatı
 • Radyasyon içerikli tedaviler
 • Kafa travması
 • Tiroid bezinin yavaş çalışması
 • Konjenital adrenal hiperplazi

FSH Hormonu Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Şayet FSH hormonu yüksekse overde ya da testiste bir sorun olduğu şüphesi doğar. Ancak kadınlarda yaş da önemli bir faktördür çünkü menopoz döneminde bu hormon daha yüksek seviyeye ulaşabilir. Menopoz döneminde FSH değeri 80 mIU/mL üzerinde olursa bu durum yumurta rezervinin artık tükendiği anlamına gelir. Polikistik over sendromu hormonal dengesizliklere de yol açtığından vücutta FSH hormonunun daha fazla olmasına sebebiyet verebilir. Elbette erkeklerde de FSH hormonu yükselebiliyor. Özellikle alkolizm neticesinde testislerde hasar oluşabiliyor ve bu da FSH normal değeri kaç olmalıdır konusunu hormonun yüksek olması nedeniyle gündeme taşıyabiliyor. FHS yüksekliğine yol açabilen diğer unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • AIDS
 • Testis iltihabı
 • Testis torsiyonu
 • Siroz
 • Kronik böbrek yetmezliği

FSH Kontrol Mekanizması Nasıldır?

FSH kontrol mekanızması

Tıpkı FSH hormonu gibi vücutta salgılanan hormonlar birbirlerini de etkiler ve aynı zamanda birbirlerine bağlıdırlar. Bir hormon, vücuttaki bir mekanizmanın tetikleyicisi olabiliyor. Ancak hormon uyardığı mekanizmadan bir sonuç alamazsa yani geri bildirim sinyali olmazsa daha fazla salgılanmaya başlar. Menopoz dönemini buna örnek gösterebiliriz. Bu dönemde folikül üretilmediği için FSH hormonu sinyal yani geri bildirim alamıyor ve buna bağlı olarak da yükselişe geçiyor. Çünkü daha fazla hormon salınımı gerçekleşiyor.

Kısırlık tedavisinde FSH normal değeri kaç olmalıdır sorusunun yanıtı işte bu nedenle önem taşıyor. Kadınlarda adet döneminin sonuna doğru hormon seviyesi düşer. Bu durumu hipotalamustaki sinir hücreleri algılar ve gonadotropin salgılayan hormon üretimi başlar. Hipofiz bezi bunun üzerine folikül uyarıcı hormon üretmek üzere tetiklenir. Hormon kana karışır ve bu yolla yumurtalıklardaki folikülün büyümesi sağlanır. Görüldüğü gibi vücutta salgılanan hormonların tamamı farklı bir mekanizmayı uyarıyor ve geri bildirimler üzerine hormon salınımı artıyor, azalıyor ya da kesiliyor. FSH hormonunun kontrol mekanizması da benzer bir şekildedir.

İlgini çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/sigaranin-kisirliga-etkisi

FSH Hormonu Nasıl Düşer?

Genellikle FSH normal değerleri konusunda endişe yaşayanlar hormonun düşmesi için neler yapılacağını da merak ediyor. Düzenli ve kaliteli uyku, sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersiz yapma gibi sağlıklı yaşam anahtarları, vücuttaki hormon seviyesinin dengelenmesine de yardımcı oluyor. Dolayısıyla FSH hormonu değerinin ideal seviyeye ulaşabilmesi için öncelikle sağlıklı bir yaşam sürülmesi gerekir. Bununla birlikte doktorunuz tarafından bazı tedaviler tavsiye edilebilir. Bu tedaviler ile hormon değerlerinin ideal referans aralığına çekilmesi mümkün olabiliyor. Ancak sadece belirli gıdaların tüketilmesi ya da bazı bitki kürlerinin uygulanması gibi yöntemler ile FSH hormonunun düşmesi sağlanamaz. İnternet ortamında bu tür bilgiler ile karşılaşabilirsiniz ancak bu bilgilerin bilimsel bir dayanağı yoktur. Aksine belirli gıdaları ya da bitkileri aşırı oranda tüketmek farklı sağlık sorunları yaşanmasına yol açabilir.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

asilama-nedir

Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Başarı Oranı Nedir?

Aşılama nedir konusu doğal yollarla hamile kalamayan kadınların yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biridir. Intrauterin inseminasyon yani toplumda kullanılan adıyla aşılama bebek sahibi olamayan çiftler için kullanılan yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Tıp teknolojisinin baş döndüren bir hızla ilerliyor olması, günümüzde bu işlemin kadınlarda neredeyse hiç ağrı olmadan gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor.

Bu noktada aşılama kimlere yapılır konusu da gündeme gelebilir. Bu tedavi evli çiftlerde 1 yıllık korunmasız ilişkiye karşın hamile kalamayan kadınlar için uygulanabilir. Son derece ince bir kanül yardımı ile uygulanan bu yöntemde sperm hücrelerinin bazı işlemlerden geçirilmesi ve ardından kadındaki döl yatağına bırakılması prosedürü uygulanıyor.

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Aşılama tedavisi kaç gün sürer

Halk arasında aşılama nedir ya da ne kadar sürer gibi konularda akılların bir hayli karışık olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Aşılama işlemi kimi zaman uzun süren bir tedavi süreci ya da ameliyat gibi değerlendirilebiliyor. Oysa bu işlem sadece birkaç dakika içerisinde tamamlanır. Ancak aşılamaya hazırlık yaklaşık 2 hafta sürer. Tamamen ağrısız ve acısız bir yöntem olduğu bilgisini de aktaralım. Uygulamanın yapılmasının adından kadının 10 ila 15 dakika gibi kısa bir süre dinlenmesi sağlanır. Kadının kendini iyi hissetmesinin ardından hayatına kaldığı yerden devam etmesi mümkündür.

Elbette aşılama öncesinde erkekten sperm örneği alınması ve kadındaki yumurtanın ideal büyüklüğe erişmesi için bazı ilaçların kullanılması gibi tüm süreci bir arada değerlendirdiğimizde aşılama yöntemi yaklaşık 15 gün sürer diyebiliriz. Bu süreç boyunca erkeğin randevulara gelmesine gerek olmaz. Çünkü erkekten sperm hücresi sadece aşılamanın yapılacağı gün alınır. Bu 15 günlük süre boyunca kadının birkaç defa ultrasonografi ile kontrolden geçirilmesi gerekir. Bu kontrollere kadın yalnız da gelebilir. Yanında refakatçinin bulunmasına fiziksel anlamda ihtiyacı olmayacaktır.

Son gün yani aşılama nedir sorusunun yanıtı olan erkeğin sperminin kadınının rahmine ulaştırıldığı gün erkekten sperm alınmasına gereksinim olur ve dolayısıyla aşılamanın yapılacağı gün baba adayının da gelmesi gerekir. Aşılama tedavisinin her bir aşaması kadınlar için heyecan verici olabiliyor. Bu nedenle aşılama ile hamile kalanlar randevulara erkeğin gitmesine gerek olmasa da erkeklerin eşlerinin yanında bulunmasını en azından psikolojik açıdan tavsiye ediyor.

Sigara içmenin kısırlığa etkisi nedir? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Sigaranın kısırlığa etkisi

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama tedavisi nasıl yapılır

Intrauterin inseminasyon tedavisinde temel amaç sperm hücresiyle yumurtanın hem hızlı hem de kaliteli bir buluşma yaşamasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek adına sadece sperm hücreleri değil, yumurta da bazı işlemlerden geçirilir. Dolayısıyla söz konusu işlemler için de kadın ve erkeğin bazı testler yaptırması gerekiyor. Zira aşılama nedir konusunu araştırırken bu tahlillerle de sıklıkla karşılaşırsınız.

Kısırlık testi nedir? nasıl yapılır ve kimlere yapılır? detaylı bilgi için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kısırlık testi

Aşılama öncesi erkeklerden istenen testler

 • Sperm sayısı ve hızına dair test
 • Semen analizi
 • Hormon testi
 • MAR testi (spermdeki antikor mevcudiyetini tespit eder)
 • Morfolojik testler

Aşılama öncesi kadınlardan istenen testler

 • Hormon testi
 • Progesteron testi (adetin 21. günü yapılır)
 • Jinekolojik muayene
 • FSH testi (yumurtalık rezervi tahlili)
 • Laparaskopi ( yumurtalıkla rahmin durumunu inceler)

Aynı zamanda bu testler ile birlikte doktorun gerek duyması halinde hem kadından hem de erkekten bazı ileri tetkiklerin yaptırılması da istenebilir. Tüm bu testlerin gerçekleştirilmesinin ardından aşılama nedir sorusunun da yanıtı olan evreye yani uygulama evresine geçilebilir. Uygulama ise genel olarak 3 evrede tamamlanıyor.

Yumurtanın Uyarılması

Bazı ilaçlar ve iğneler kullanılarak yumurtanın döllenme için en uygun formu kazanması sağlanır. Bu sayede aşılama yöntemi ile elde edilecek başarının artması hedeflenir. Bu yöntemde yumurtanın 17 mm  – 18 mm civarında bir büyüklüğe erişmiş olması gerekiyor. İstenen olgunlukta yumurta elde edildiğinde çatlatma iğnesi yapılır ve iğnenin yapılmasının ardından 36 saat içerisinde aşılama gerçekleştirilir.

Spermin Toplanması

Gelişen yumurtanın çatlatılmasının ardından erkekten sperm hücreleri alınır ve özel bir solüsyon kullanılarak sperm hücrelerinin çok daha kaliteli ve çok daha fonksiyonel hale gelmesi sağlanır. Burada amaç, mililitrede 5 milyon hareketli sperm elde etmektir. Ardından özel bir pipet ya da benzeri bir malzeme ile uygulamanın yapılacağı merkeze götürülerek kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ulaştırılır.

Aşılama

Asıl merak edilen ve aşılama nedir sorusunun da yanıtı olan işlem gerçekleştirilir. Sperm hücreleri ince bir kanül kullanılarak rahme yerleştirilir. Dakikalar içerisinde tamamlanan bu işlemin acı, kramp ve benzeri bir sıkıntı yaşatmadığını söyleyebiliriz. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanır ve kadının kısa bir süre dinlenmesinin ardından evine gitmesi mümkündür.

Kimlere Aşılama Yapılır?

Kimlere aşılama yapılır

Halk arasında tohumlama olarak da adlandırılabilen aşılama yöntemi herkes için uygulanabilen bir metottur. Sadece yumurtalık tüplerinden birinde ya da ikisinde de tıkanıklık olan kadınlarda tercih edilmez. Bu grupta yer alan çiftlerde aşılama nedir konusu önemini kaybediyor çünkü yapılan aşılama ile başarılı bir sonuç yani gebelik elde edilemiyor.

Bu noktada aşılama kimlere yapılır konusuna da değinmek gerekiyor. Erkekte sperm fonksiyonlarıyla ilgili konuya da açıklık getirmek gerekir. Sperm hücreleri mililitrede 20 milyondan az ise ve hareketli sperm sayısı % 50 düzeyinin altındaysa söz konusu yardımcı üreme yöntemi için rahatlıkla başvuru yapılabilir.

Evli olan çiftlerde 1 yıllık korunmasız cinsel ilişkiye karşın gebelik oluşmadığında, gerekli testlerin gerçekleştirilmesinin ardından aşılama yöntemi devreye girebilir. Kadınlarda ve erkeklerde doğal yollardan gebeliğe engel olabilecek bazı durumların mevcudiyeti halinde de aşılama tedavisi ile anne/baba olma hayali gerçeğe dönüştürülebiliyor. Bu durumda aşılama kimlere yapılır sorusunun yanıtlarını da sıralamakta fayda var.

Kadınlarda;

 • Sperm hücrelerine zarar veren bazı antikorların mevcut olması durumunda
 • Bazı rahim ağrı problemlerinin mevcut olması halinde

Erkeklerde;

 • Sperm kalitesinin, hızının düşük olması durumunda
 • Peniste şekil bozukluğu ya da sertleşme probleminin olması halinde
 • Penis ağzına olması gereken boşalmanın idrar kesesine gerçekleşmesi durumunda

Yukarıda sıraladığımız problemler nedeniyle hamileliğin oluşmadığı pek çok kadın, aşılama ile hamile kalanlar listesinde yer alıyor. Bu sorunlar günümüzde çiftlerin anne ve baba olma hayalinden vazgeçmeleri için yeterli bir neden olmaktan çıktı.

AMH hormonu nedir? ne işe yarar? hangi tedavide etkilidir? hemen aşağıdaki linkten okuyun.

Tıkla –> AMH Hormunu

Aşılamanın Başarı Oranı Nedir?

Aşılamanın başarı oranı nedir

Tüm yardımcı üreme yöntemlerinde olduğu gibi aşılama tedavisi de çiftlerde gebelik şansını yükselten uygulamalardan biridir. Yapılan son araştırmalara göre bu tedavi ile kadınların hamile kalma olasılığı, yaş unsuruna da bağlı olarak % 20 ila % 50 dolaylarında artıyor. Ancak elbette her kadında başarı oranının aynı olduğundan ya da hamile kalma olasılığını aynı oranda yükseldiğinden söz edemeyiz. Çünkü yardımcı üreme tekniklerinde başarı oranı pek çok farklı faktörden etkilenebiliyor ve bunlar arasında en önemli olanlardan biri kadının yaşıdır.

Öncelikle çiftlerin bebek sahibi olmak için aşılama nedir konusuna yoğunlaşmadan önce normal yolla hamile kama şanslarını denemeleri gerekiyor. Özellikle 30’lu yaşların sonlarında olan çiftler evlilik sonrasında hemen aşılama yönteminden faydalanılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kapısını çalıyor. Oysa 1 yıllık korunmasız ilişki sürecinin yaşanmış olması önerilir. Bu dönemde gebelik sonucu elde edilemediğinde aşılamadan faydalanılması çok daha doğru olacaktır.

Çiftlerin çevrelerinde aşılama ile hamile kalanlar yeni evlenen ve hemen bebek sahibi olmak isteyenlere bu yöntemi önerebiliyor. Oysa bu yöntemin uygulanabilmesi için erkekteki sperm hücrelerinin belirli özelliklere sahip olması ve kadınlarda geliştirilebilecek yumurtanın bulunması gerekiyor. Aşılamada başarıdan ancak bu durumda söz edilebilir. Aynı zamanda aşılama öncesinde kısırlığın altında hangi etmenlerin yattığının tedavi edilmesi ve mümkünse bu etmenlerin ortadan kaldırılması da gerekir. Zira sadece aşılamada değil, diğer pek çok yardımcı üreme tekniğinde başarıdan söz edilebilmesi için bazı tetkiklerin ve muayeneleri yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte aşılama nedir konusu kadar doktorun önerilerinin ve uyarılarının dikkate alınmasının da başarıyı olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Tüp bebek nasıl yapılır? ilginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Tüp bebek nasıl yapılır

En Fazla Kaç Kere Aşılama Yapılabilir?

Genellikle aşılama nedir konusundan ziyade ilk aşılamada başarı elde edilemediğinde bu işlemin en fazla kaç defa yapılabileceği merak ediliyor. Bu konuda bir sınırlama bulunmuyor ancak çiftlerin daha fazla zaman kaybetmesini engellemek amacıyla 2 ila 3 defa aşılama yapılmasına karşın başarı elde edilemediğinde tüp bebek işleminden faydalanmaları tavsiye ediliyor. Zira tüp bebek tedavisinde de sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmenin koşullarından biri de belirli bir yaşın üzerinde olmamaktır.

Bir başka deyişle aşılama kimlere yapılır konusu gibi tüp bebek tedavisi kimlere yapılır konusunda da dikkatli olmak ve özellikle kadının yaşı çok ilerlemeden tedavinin gerçekleştirilmesini sağlamak gerekiyor. Bu nedenle aşılama tedavisi birkaç defa denendiği halde gebelik elde edilemediyse artık rotanın tüp bebek tedavisine çevrilmesinin zamanı gelmiş demektir. Çünkü 3’ten daha fazla sayıda dene yapılması neticesinde aşılama ile hamile kalanlar son derece az sayıdadır.

Aşılama Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Yapay döllenme adetin kaçıncı günü yapılır

En çok merak edilen konulardan biri de aşılama kimlere yapılır sorusu ile birlikte adetin kaçıncı günü yapıldığıdır. Öncelikle bu yardımcı üreme tekniğine adetin ikinci ya da üçüncü günü başlandığını söyleyebiliriz. Ancak uygulamanın adetin kaçıncı günü gerçekleştirildiği her kadında aynı değildir. Bunun nedeni aşılama tedavisi yapılabilmesi için kadında yumurtanın belirli bir büyüklüğe erişmesi gerektiğidir ve bu ideal büyüklük her kadında aynı sürede elde edilemeyebiliyor.

Dolayısıyla aşılama nedir konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği adetin kaçıncı günü yapıldığı konusunda net bir gün belirtmek doğru olmaz. Uygulamanın yapılmasının ardından 10 gün sonra kan numunesi ile yapılan gebelik testi ile gebelik oluşup oluşmadığı anlaşılabilir. Böylelikle uygulamanın başarısına dair sonuç da görülmüş olur.

Ancak çiftlerin aşılama nedir konusu kadar bazı hususlara da titizlikle yaklaşması gerekir. Hafif bel ağrısı ya da regl ağrısına benzer bir ağrı normaldir. Ayrıca aşılama yöntemi sonrasında 2 ila 3 gün cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Uygulamanın yapıldığı gün banyo yapılması da tavsiye edilmiyor. Bu süreçte ağır kaldırmamaya ve vücudu çok fazla zorlamamaya özen gösterilmelidir.

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmelidir? aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Tüp bebek transferi sonrası

Aşılama Fiyatları 2020

Bebek sahibi olamayan çiftler aşılama fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Fiyat konusunda tüm çiftler net bir rakam öğrenmek istiyor ancak net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olacaktır. Çünkü pek çok farklı unsurun aşılama fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtmek gerekiyor. Elbette çiftler fiyat araştırması yapabilir ancak bu araştırma ile çok fazla zaman kaybetmemeye de dikkat edilmelidir. Zira aşılama nedir konusunda yaş sınırının bulunduğunu, belirli bir yaşın ardından başarı elde edilemediği için işlemin yapılamadığını belirtmiştik.

Doktorun deneyimi, hangi doktorun tercih edildiği, uygulama öncesinde yapılan testlerin sonuçları, uygulama öncesinde ya da esnasında kullanılan ilaçlar gibi çok sayıda unsura bağlı olarak aşılama fiyatları olarak size farklı rakamlar sunulabilir. Net bir fiyat bilgisi almak için öncelikle randevu talebinde bulunmanız ve muayene olmanız gerekiyor. Sonrasında işlem için ayırmanız gereken bütçe hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşılama Tedavisi Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Yapay döllenme devlet hastanesinde yapılır mı

Devlet hastanelerinin bazılarında aşılama tedavisi yapılabiliyor. Tedavinin yapılabilmesi için ilgili personelin ve donanımın mevcut olması gerektiğini belirtmek lazım… Genellikle aşılama fiyatları konusunda endişe yaşayanlar devlet hastaneleri seçeneğini değerlendirmek istiyor. Ancak devlet hastanelerinde çok ciddi bir yoğunluk olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle aylarca beklemek gerekebiliyor ve bu da bazı çiftler için gereksiz bir zaman kaybı anlamına geliyor.

Özellikle yaş faktörünün önemine aşılama yöntemi nedir konusunda da değinmiştik. 30’lu yaşların sonlarında olan çiftler için zaman çok daha fazla önem kazanıyor. Aylarca hatta 1 yıla yakın bir süre boyunca sıra beklemek bu çiftler için ne kadar doğru bir karar olur konusunu çok iyi değerlendirmek gerekir. Özelde gayet makul fiyatlar da sunulabiliyor ve kısa sürede aşılama nedir ya da nasıl yapılır sorularının yanıtı da olan işlemler gerçekleştirilebiliyor.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.medistate.com.tr/saglik-rehberi/ne-zaman-asilama-ne-zaman-tup-bebek/

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

sigaranın kısırlığa etkisi

Sigaranın Kısırlığa Etkisi

Sigara içen ya da başkalarının dumanına maruz kalan kadınların infertilite riski yüksektir ve hamile kalma süreleri daha uzundur. Aslında, pasif sigara içmek (başka birinin dumanını teneffüs etmek), Aktif sigara içilmesine kıyasla doğurganlığa
Devamını Oku

Kadınlarda kısırlık sebepleri

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kadına bağlı kısırlığın sebepleri çok farklı olabilmektedir. Kısırlık sebepleri arasında en sık görülenleri adet ve yumurtlama bozuklukları, endometriozis, polikistik over, erken menopoz, tüplerin kapalı olması ve kadınlık organlarına ait yapısal anormalliliklerdir. Bunlar dışında birçok farklı
Devamını Oku

Kısırlık testi

Kısırlık Testi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık testi ve tedavisi: Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen ancak farklı birçok nedenden dolayı çocuk sahibi olamayan bir kadın ya da erkeğin üreme hastalığıdır.

İnterfilite olarak da bilinen kısırlık, üreme çağında olan bireylerin bazılarında hayatların belli bir döneminde görülebilen sağlık sorunudur ve genellikle tedavisi mümkündür. İnterfilitede çiftler doğal yollarla çocuk sahibi olamazlar. Kısırlıktan bahsedilebilmesi için ortalama 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki sonucu gebeliğin oluşmaması gerekir.

Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Kısırlık testi nasıl yapılır

Kısırlık testi, 1 yıla yakın zamandır korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanır. Bu süre Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bir süredir ve kadında ya da erkekte kısırlıktan şüphelenilmesi için tüm dünyada geçerli olan süredir.

12 ayı aşkın süredir düzenli ve korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere kesin kısırlık tanısı konulabilmesi için kısırlık testi adı verilen bir takım testler uygulanır. Tetkiklerin sonucuna göre gebe kalmaya engel durumun çiftlerden hangisinde olduğu belirlenir ve tedavi şekli de buna göre belirlenir. Kısırlık testi sonuçları detaylı olarak ele alındığında interfilite sorununu 1/3 oranda kadında, 1/3 oranının erkekte ve yine 1/3 oranının da hem kadın hem de erkekte görülür. Sonuca göre kadına, erkeğe ya da her ikisine tedavi uygulanmaya başlanır.

Erkeklerin kısırlık tedavisi kadınlara göre görece daha kolay olduğundan dolayı kısırlık testi yapılırken öncelikle erkek muayene edilir.

Erkeklerde Kısırlık Testi

Kısırlık şüphesi olan bir erkeğe yapılacak ilk tetkik çoğu zaman spermiogram adı verilen ve sperm sayısını belirlemeye yarayan bir test olacaktır. Spermiogram testi öncesinde erkekten istenen bazı şartlar vardır. Bu şartlara göre erkeğin sperm sayım testi vermeden önceki 3 gün içerisinde cinsel ilişkiye girmemiş olması ve cinsel bir aktivite yaşamamış olması gerekir. Erkekten alınan meni örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Meni sayımı testi sonucuna göre elde edilen veriler sperm sayısını, sperm hareketliliğini, şeklini ve kalitesini gösterir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterler ile karşılaştırılan sonuçlar, tedavi şeklini belirlemeye yardımcı olacak veriler verir. Spermiogram kısırlık tedavisi araştırmasında tek başına kullanılması anlamlı olamayan bir testtir. Bunun nedeni sperm sayımı testinin kesin sonuç elde etmeye yeterli bir test olmamasıdır. Bundan dolayısı da spermiogram testi sonucu normal gelse de erkekte kısırlık şüphesine karşın diğer testlerin de uygulanması gerekir. Spermiogram kolay ve hızlı bir kısırlık testi olması nedeniyle ilk tercih edilen test olsa da sadece bu testin sonucuna göre tanı konulması söz konusu değildir.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık nedenleri nelerdir

Çocuk sahibi olamamanın birden çok nedeni vardır. Kısırlık konusunda hem erkek hem de kadının sağlık durumu detaylıca incelenir ve sorunun kaynağı tam olarak bulunmaya çalışılır. Kadınlarda kısırlık nedenleri ve erkeklerde kısırlık nedenleri farklı olabildiği gibi tedavileri de farklılıklar gösterir.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde kısırlık nedenleri araştırılırken peniste ve diğer üreme organlarındaki yapısal ve işlevsel bozukluklar da detaylı araştırılmalıdır. Testis ultrasonu ile testislerin yapısı, boyutu ya da testis damarları incelenir. Damarlarda meydana gelen bir genişleme yani varikosel ya da sperm kanallarında darlıklar mevcut ise ultrason ile tüm bu sorunlar tespit edilebilmektedir.

Erkekte kısırlık araştırması sonuçları tamamı ile normal ise kısırlık araştırılması için kadın partnere testler uygulanmaya başlanır.

Kadınlarda Kısırlık Testi

Kadınlarda kısırlık testi

Kadınlarda kısırlık tedavisi öncesinde birçok kısırlık testi uygulaması ile soruna neden olan faktörler tespit edilir. Kadınlarda kısırlık nedenleri belirlendikten hemen sonra en uygun kısırlık tedavisi seçilerek zaman kaybetmeden tedaviye başlanır.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda kısırlık tedavisi için yapılan birçok tetkik vardır. Öncelik olarak kadının yumurtlama durumu kontrol edilir. Kadında yumurtalama ile ilgili bir hastalık tespit edilirse öncelik hastalığı tedavi etmektir.

Yumurtalıkların doğru yumurta üretememesi, yumurtalama için beyinden salgılanması gereken hormonların düzensizliği veya yetersizliği ya da diğer yumurtalık hastalıkları kadınlarda kısırlık nedenlerinin ortalama %25’ini oluşturur.

Kadınlarda adet döngüsünün ilk günü yapılan hormon düzeyi testi, adetten birkaç gün önce rahim içi dokusundan alınan endometriyal biyopsi örneği ve de ultrasonografi ile yumurtalıkların gelişimi incelenir. Bu sayede yumurtlama işleminin sağlığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür. Yumurtalama ile ilgili bir sağlık sorunu olan hastaların birçoğunda kısırlık tedavisi için sadece yumurtlama fonksiyonlarını düzenleyen tedaviler, gebe kalmayı sağlamak için yeterli olabilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda kısırlık nasıl anlaşılır

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında en yaygın bilenen sebeplerden biri de tüplerdeki tıkanıklıklardır. Fallop tüplerinin kısmen ya da tamamen tıkalı olması, yumurtanın rahme ulaşmasına engel olur. Kısırlık şüphesi olan kadınlarda kısırlık tedavisi öncesinde incelenmesi gereken sorunlardan biri de tüplerin genel sağlık durumudur. Tüplerde tıkanıklık olup olmadığını anlayabilmek için rahim içinden tüplere doğru özel bir sıvı gönderilir ve kısa bir süre beklendikten sonra hastanın tüpleri ultrason ile görüntülenerek tıkanıklık olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Bu görüntüleme işlemi sonrasında hekim sonuçtan emin olamaz ise hastaya laparoskopi önerebilir. Laparoskopi yönteminde karından milimetrik bir kesi açılır ve karın içine bir kamera ile girilerek fallop tüpleri detaylıca incelenir.

Tüplerin tıkalı olması halinde kısırlık tedavisi için gerekli prosedürlere uygulanarak gebelik elde edilmesi için çaba sarf edilir.

Kısırlık testi ve tedavisi öncesinde yapılan sebep araştırmalarının %5’inde rahimde yapısal bozukluklar, miyomlar ya da polipler dikkat çeker. Bu sorunlar embriyonun rahme tutunmasını güçleştirirken gebe kalmayı engelleyebilmekte hatta oluşan gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına dahi sebebiyet verebilmektedir. Miyom, rahim anomalileri ya da polip gibi hastalıklar ultrason ile kolayca tespit edilebilen hastalıklardır.

Rahim anomalileri, rahimde henüz anne karnındayken oluşan yapısal bozukluklardır. Rahim perdesi, çift rahim varlığı gibi rahimin yapısal sorunlar da kısırlığa neden olabilmektedir. Bu tür sorunları teşhis etmek için histerosalpingografi adlı bir görüntüleme yöntemi kullanılır. Fiber optik ışıklı bir görüntüleme cihazı olan histerospkop ile rahim içerisine girilerek yapısal bozukluk tespit edilebilir. Aynı zamanda bu tanı yöntemi ile poliplerin ve miyomların da teşhis edilmesi mümkündür.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Sigaranın kısırlığa etkisi nedir?
Kadınlar da kısırlık sebepleri

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Kürtaj sonrası ağrı

Kürtaj Sonrası Ağrı ve İyileşme Süreci

Kürtaj sonrası ağrı kürtaj yaptıran kadınların en büyük endişelerinden biridir. Özellikle son dönemde kürtaj …

Analdan ilişki

Analdan İlişki (Ters) Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Analdan ilişki penisin vajinaya değil makata girmesi yoluyla cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Makat çok sayıda sinir …

Kemik erimesi

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi kemiklerin içinde bulunan kalsiyumun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve kemiklerin kırılma riskini …