Kategori: Kısırlık

asilama-nedir

Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Başarı Oranı Nedir?

Aşılama nedir konusu doğal yollarla hamile kalamayan kadınların yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biridir. Intrauterin inseminasyon yani toplumda kullanılan adıyla aşılama bebek sahibi olamayan çiftler için kullanılan yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Tıp teknolojisinin baş döndüren bir hızla ilerliyor olması, günümüzde bu işlemin kadınlarda neredeyse hiç ağrı olmadan gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor.

Bu noktada aşılama kimlere yapılır konusu da gündeme gelebilir. Bu tedavi evli çiftlerde 1 yıllık korunmasız ilişkiye karşın hamile kalamayan kadınlar için uygulanabilir. Son derece ince bir kanül yardımı ile uygulanan bu yöntemde sperm hücrelerinin bazı işlemlerden geçirilmesi ve ardından kadındaki döl yatağına bırakılması prosedürü uygulanıyor.

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Aşılama tedavisi kaç gün sürer

Halk arasında aşılama nedir ya da ne kadar sürer gibi konularda akılların bir hayli karışık olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Aşılama işlemi kimi zaman uzun süren bir tedavi süreci ya da ameliyat gibi değerlendirilebiliyor. Oysa bu işlem sadece birkaç dakika içerisinde tamamlanır. Ancak aşılamaya hazırlık yaklaşık 2 hafta sürer. Tamamen ağrısız ve acısız bir yöntem olduğu bilgisini de aktaralım. Uygulamanın yapılmasının adından kadının 10 ila 15 dakika gibi kısa bir süre dinlenmesi sağlanır. Kadının kendini iyi hissetmesinin ardından hayatına kaldığı yerden devam etmesi mümkündür.

Elbette aşılama öncesinde erkekten sperm örneği alınması ve kadındaki yumurtanın ideal büyüklüğe erişmesi için bazı ilaçların kullanılması gibi tüm süreci bir arada değerlendirdiğimizde aşılama yöntemi yaklaşık 15 gün sürer diyebiliriz. Bu süreç boyunca erkeğin randevulara gelmesine gerek olmaz. Çünkü erkekten sperm hücresi sadece aşılamanın yapılacağı gün alınır. Bu 15 günlük süre boyunca kadının birkaç defa ultrasonografi ile kontrolden geçirilmesi gerekir. Bu kontrollere kadın yalnız da gelebilir. Yanında refakatçinin bulunmasına fiziksel anlamda ihtiyacı olmayacaktır.

Son gün yani aşılama nedir sorusunun yanıtı olan erkeğin sperminin kadınının rahmine ulaştırıldığı gün erkekten sperm alınmasına gereksinim olur ve dolayısıyla aşılamanın yapılacağı gün baba adayının da gelmesi gerekir. Aşılama tedavisinin her bir aşaması kadınlar için heyecan verici olabiliyor. Bu nedenle aşılama ile hamile kalanlar randevulara erkeğin gitmesine gerek olmasa da erkeklerin eşlerinin yanında bulunmasını en azından psikolojik açıdan tavsiye ediyor.

Sigara içmenin kısırlığa etkisi nedir? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Sigaranın kısırlığa etkisi

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama tedavisi nasıl yapılır

Intrauterin inseminasyon tedavisinde temel amaç sperm hücresiyle yumurtanın hem hızlı hem de kaliteli bir buluşma yaşamasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek adına sadece sperm hücreleri değil, yumurta da bazı işlemlerden geçirilir. Dolayısıyla söz konusu işlemler için de kadın ve erkeğin bazı testler yaptırması gerekiyor. Zira aşılama nedir konusunu araştırırken bu tahlillerle de sıklıkla karşılaşırsınız.

Kısırlık testi nedir? nasıl yapılır ve kimlere yapılır? detaylı bilgi için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kısırlık testi

Aşılama öncesi erkeklerden istenen testler

 • Sperm sayısı ve hızına dair test
 • Semen analizi
 • Hormon testi
 • MAR testi (spermdeki antikor mevcudiyetini tespit eder)
 • Morfolojik testler

Aşılama öncesi kadınlardan istenen testler

 • Hormon testi
 • Progesteron testi (adetin 21. günü yapılır)
 • Jinekolojik muayene
 • FSH testi (yumurtalık rezervi tahlili)
 • Laparaskopi ( yumurtalıkla rahmin durumunu inceler)

Aynı zamanda bu testler ile birlikte doktorun gerek duyması halinde hem kadından hem de erkekten bazı ileri tetkiklerin yaptırılması da istenebilir. Tüm bu testlerin gerçekleştirilmesinin ardından aşılama nedir sorusunun da yanıtı olan evreye yani uygulama evresine geçilebilir. Uygulama ise genel olarak 3 evrede tamamlanıyor.

Yumurtanın Uyarılması

Bazı ilaçlar ve iğneler kullanılarak yumurtanın döllenme için en uygun formu kazanması sağlanır. Bu sayede aşılama yöntemi ile elde edilecek başarının artması hedeflenir. Bu yöntemde yumurtanın 17 mm  – 18 mm civarında bir büyüklüğe erişmiş olması gerekiyor. İstenen olgunlukta yumurta elde edildiğinde çatlatma iğnesi yapılır ve iğnenin yapılmasının ardından 36 saat içerisinde aşılama gerçekleştirilir.

Spermin Toplanması

Gelişen yumurtanın çatlatılmasının ardından erkekten sperm hücreleri alınır ve özel bir solüsyon kullanılarak sperm hücrelerinin çok daha kaliteli ve çok daha fonksiyonel hale gelmesi sağlanır. Burada amaç, mililitrede 5 milyon hareketli sperm elde etmektir. Ardından özel bir pipet ya da benzeri bir malzeme ile uygulamanın yapılacağı merkeze götürülerek kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ulaştırılır.

Aşılama

Asıl merak edilen ve aşılama nedir sorusunun da yanıtı olan işlem gerçekleştirilir. Sperm hücreleri ince bir kanül kullanılarak rahme yerleştirilir. Dakikalar içerisinde tamamlanan bu işlemin acı, kramp ve benzeri bir sıkıntı yaşatmadığını söyleyebiliriz. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanır ve kadının kısa bir süre dinlenmesinin ardından evine gitmesi mümkündür.

Kimlere Aşılama Yapılır?

Kimlere aşılama yapılır

Halk arasında tohumlama olarak da adlandırılabilen aşılama yöntemi herkes için uygulanabilen bir metottur. Sadece yumurtalık tüplerinden birinde ya da ikisinde de tıkanıklık olan kadınlarda tercih edilmez. Bu grupta yer alan çiftlerde aşılama nedir konusu önemini kaybediyor çünkü yapılan aşılama ile başarılı bir sonuç yani gebelik elde edilemiyor.

Bu noktada aşılama kimlere yapılır konusuna da değinmek gerekiyor. Erkekte sperm fonksiyonlarıyla ilgili konuya da açıklık getirmek gerekir. Sperm hücreleri mililitrede 20 milyondan az ise ve hareketli sperm sayısı % 50 düzeyinin altındaysa söz konusu yardımcı üreme yöntemi için rahatlıkla başvuru yapılabilir.

Evli olan çiftlerde 1 yıllık korunmasız cinsel ilişkiye karşın gebelik oluşmadığında, gerekli testlerin gerçekleştirilmesinin ardından aşılama yöntemi devreye girebilir. Kadınlarda ve erkeklerde doğal yollardan gebeliğe engel olabilecek bazı durumların mevcudiyeti halinde de aşılama tedavisi ile anne/baba olma hayali gerçeğe dönüştürülebiliyor. Bu durumda aşılama kimlere yapılır sorusunun yanıtlarını da sıralamakta fayda var.

Kadınlarda;

 • Sperm hücrelerine zarar veren bazı antikorların mevcut olması durumunda
 • Bazı rahim ağrı problemlerinin mevcut olması halinde

Erkeklerde;

 • Sperm kalitesinin, hızının düşük olması durumunda
 • Peniste şekil bozukluğu ya da sertleşme probleminin olması halinde
 • Penis ağzına olması gereken boşalmanın idrar kesesine gerçekleşmesi durumunda

Yukarıda sıraladığımız problemler nedeniyle hamileliğin oluşmadığı pek çok kadın, aşılama ile hamile kalanlar listesinde yer alıyor. Bu sorunlar günümüzde çiftlerin anne ve baba olma hayalinden vazgeçmeleri için yeterli bir neden olmaktan çıktı.

AMH hormonu nedir? ne işe yarar? hangi tedavide etkilidir? hemen aşağıdaki linkten okuyun.

Tıkla –> AMH Hormunu

Aşılamanın Başarı Oranı Nedir?

Aşılamanın başarı oranı nedir

Tüm yardımcı üreme yöntemlerinde olduğu gibi aşılama tedavisi de çiftlerde gebelik şansını yükselten uygulamalardan biridir. Yapılan son araştırmalara göre bu tedavi ile kadınların hamile kalma olasılığı, yaş unsuruna da bağlı olarak % 20 ila % 50 dolaylarında artıyor. Ancak elbette her kadında başarı oranının aynı olduğundan ya da hamile kalma olasılığını aynı oranda yükseldiğinden söz edemeyiz. Çünkü yardımcı üreme tekniklerinde başarı oranı pek çok farklı faktörden etkilenebiliyor ve bunlar arasında en önemli olanlardan biri kadının yaşıdır.

Öncelikle çiftlerin bebek sahibi olmak için aşılama nedir konusuna yoğunlaşmadan önce normal yolla hamile kama şanslarını denemeleri gerekiyor. Özellikle 30’lu yaşların sonlarında olan çiftler evlilik sonrasında hemen aşılama yönteminden faydalanılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kapısını çalıyor. Oysa 1 yıllık korunmasız ilişki sürecinin yaşanmış olması önerilir. Bu dönemde gebelik sonucu elde edilemediğinde aşılamadan faydalanılması çok daha doğru olacaktır.

Çiftlerin çevrelerinde aşılama ile hamile kalanlar yeni evlenen ve hemen bebek sahibi olmak isteyenlere bu yöntemi önerebiliyor. Oysa bu yöntemin uygulanabilmesi için erkekteki sperm hücrelerinin belirli özelliklere sahip olması ve kadınlarda geliştirilebilecek yumurtanın bulunması gerekiyor. Aşılamada başarıdan ancak bu durumda söz edilebilir. Aynı zamanda aşılama öncesinde kısırlığın altında hangi etmenlerin yattığının tedavi edilmesi ve mümkünse bu etmenlerin ortadan kaldırılması da gerekir. Zira sadece aşılamada değil, diğer pek çok yardımcı üreme tekniğinde başarıdan söz edilebilmesi için bazı tetkiklerin ve muayeneleri yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte aşılama nedir konusu kadar doktorun önerilerinin ve uyarılarının dikkate alınmasının da başarıyı olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Tüp bebek nasıl yapılır? ilginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Tüp bebek nasıl yapılır

En Fazla Kaç Kere Aşılama Yapılabilir?

Genellikle aşılama nedir konusundan ziyade ilk aşılamada başarı elde edilemediğinde bu işlemin en fazla kaç defa yapılabileceği merak ediliyor. Bu konuda bir sınırlama bulunmuyor ancak çiftlerin daha fazla zaman kaybetmesini engellemek amacıyla 2 ila 3 defa aşılama yapılmasına karşın başarı elde edilemediğinde tüp bebek işleminden faydalanmaları tavsiye ediliyor. Zira tüp bebek tedavisinde de sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmenin koşullarından biri de belirli bir yaşın üzerinde olmamaktır.

Bir başka deyişle aşılama kimlere yapılır konusu gibi tüp bebek tedavisi kimlere yapılır konusunda da dikkatli olmak ve özellikle kadının yaşı çok ilerlemeden tedavinin gerçekleştirilmesini sağlamak gerekiyor. Bu nedenle aşılama tedavisi birkaç defa denendiği halde gebelik elde edilemediyse artık rotanın tüp bebek tedavisine çevrilmesinin zamanı gelmiş demektir. Çünkü 3’ten daha fazla sayıda dene yapılması neticesinde aşılama ile hamile kalanlar son derece az sayıdadır.

Aşılama Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Yapay döllenme adetin kaçıncı günü yapılır

En çok merak edilen konulardan biri de aşılama kimlere yapılır sorusu ile birlikte adetin kaçıncı günü yapıldığıdır. Öncelikle bu yardımcı üreme tekniğine adetin ikinci ya da üçüncü günü başlandığını söyleyebiliriz. Ancak uygulamanın adetin kaçıncı günü gerçekleştirildiği her kadında aynı değildir. Bunun nedeni aşılama tedavisi yapılabilmesi için kadında yumurtanın belirli bir büyüklüğe erişmesi gerektiğidir ve bu ideal büyüklük her kadında aynı sürede elde edilemeyebiliyor.

Dolayısıyla aşılama nedir konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği adetin kaçıncı günü yapıldığı konusunda net bir gün belirtmek doğru olmaz. Uygulamanın yapılmasının ardından 10 gün sonra kan numunesi ile yapılan gebelik testi ile gebelik oluşup oluşmadığı anlaşılabilir. Böylelikle uygulamanın başarısına dair sonuç da görülmüş olur.

Ancak çiftlerin aşılama nedir konusu kadar bazı hususlara da titizlikle yaklaşması gerekir. Hafif bel ağrısı ya da regl ağrısına benzer bir ağrı normaldir. Ayrıca aşılama yöntemi sonrasında 2 ila 3 gün cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Uygulamanın yapıldığı gün banyo yapılması da tavsiye edilmiyor. Bu süreçte ağır kaldırmamaya ve vücudu çok fazla zorlamamaya özen gösterilmelidir.

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmelidir? aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Tüp bebek transferi sonrası

Aşılama Fiyatları 2020

Bebek sahibi olamayan çiftler aşılama fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Fiyat konusunda tüm çiftler net bir rakam öğrenmek istiyor ancak net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olacaktır. Çünkü pek çok farklı unsurun aşılama fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtmek gerekiyor. Elbette çiftler fiyat araştırması yapabilir ancak bu araştırma ile çok fazla zaman kaybetmemeye de dikkat edilmelidir. Zira aşılama nedir konusunda yaş sınırının bulunduğunu, belirli bir yaşın ardından başarı elde edilemediği için işlemin yapılamadığını belirtmiştik.

Doktorun deneyimi, hangi doktorun tercih edildiği, uygulama öncesinde yapılan testlerin sonuçları, uygulama öncesinde ya da esnasında kullanılan ilaçlar gibi çok sayıda unsura bağlı olarak aşılama fiyatları olarak size farklı rakamlar sunulabilir. Net bir fiyat bilgisi almak için öncelikle randevu talebinde bulunmanız ve muayene olmanız gerekiyor. Sonrasında işlem için ayırmanız gereken bütçe hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşılama Tedavisi Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Yapay döllenme devlet hastanesinde yapılır mı

Devlet hastanelerinin bazılarında aşılama tedavisi yapılabiliyor. Tedavinin yapılabilmesi için ilgili personelin ve donanımın mevcut olması gerektiğini belirtmek lazım… Genellikle aşılama fiyatları konusunda endişe yaşayanlar devlet hastaneleri seçeneğini değerlendirmek istiyor. Ancak devlet hastanelerinde çok ciddi bir yoğunluk olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle aylarca beklemek gerekebiliyor ve bu da bazı çiftler için gereksiz bir zaman kaybı anlamına geliyor.

Özellikle yaş faktörünün önemine aşılama yöntemi nedir konusunda da değinmiştik. 30’lu yaşların sonlarında olan çiftler için zaman çok daha fazla önem kazanıyor. Aylarca hatta 1 yıla yakın bir süre boyunca sıra beklemek bu çiftler için ne kadar doğru bir karar olur konusunu çok iyi değerlendirmek gerekir. Özelde gayet makul fiyatlar da sunulabiliyor ve kısa sürede aşılama nedir ya da nasıl yapılır sorularının yanıtı da olan işlemler gerçekleştirilebiliyor.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.medistate.com.tr/saglik-rehberi/ne-zaman-asilama-ne-zaman-tup-bebek/

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

sigaranın kısırlığa etkisi

Sigaranın Kısırlığa Etkisi

Sigara içen ya da başkalarının dumanına maruz kalan kadınların infertilite riski yüksektir ve hamile kalma süreleri daha uzundur. Aslında, pasif sigara içmek (başka birinin dumanını teneffüs etmek), Aktif sigara içilmesine kıyasla doğurganlığa
Devamını Oku

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kadına bağlı kısırlığın sebepleri çok farklı olabilmektedir. Kısırlık sebepleri arasında en sık görülenleri adet ve yumurtlama bozuklukları, endometriozis, polikistik over, erken menopoz, tüplerin kapalı olması ve kadınlık organlarına ait yapısal anormalliliklerdir. Bunlar dışında birçok farklı
Devamını Oku

Kısırlık testi

Kısırlık Testi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık testi ve tedavisi: Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen ancak farklı birçok nedenden dolayı çocuk sahibi olamayan bir kadın ya da erkeğin üreme hastalığıdır.

İnterfilite olarak da bilinen kısırlık, üreme çağında olan bireylerin bazılarında hayatların belli bir döneminde görülebilen sağlık sorunudur ve genellikle tedavisi mümkündür. İnterfilitede çiftler doğal yollarla çocuk sahibi olamazlar. Kısırlıktan bahsedilebilmesi için ortalama 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki sonucu gebeliğin oluşmaması gerekir.

Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Kısırlık testi nasıl yapılır

Kısırlık testi, 1 yıla yakın zamandır korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanır. Bu süre Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bir süredir ve kadında ya da erkekte kısırlıktan şüphelenilmesi için tüm dünyada geçerli olan süredir.

12 ayı aşkın süredir düzenli ve korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere kesin kısırlık tanısı konulabilmesi için kısırlık testi adı verilen bir takım testler uygulanır. Tetkiklerin sonucuna göre gebe kalmaya engel durumun çiftlerden hangisinde olduğu belirlenir ve tedavi şekli de buna göre belirlenir. Kısırlık testi sonuçları detaylı olarak ele alındığında interfilite sorununu 1/3 oranda kadında, 1/3 oranının erkekte ve yine 1/3 oranının da hem kadın hem de erkekte görülür. Sonuca göre kadına, erkeğe ya da her ikisine tedavi uygulanmaya başlanır.

Erkeklerin kısırlık tedavisi kadınlara göre görece daha kolay olduğundan dolayı kısırlık testi yapılırken öncelikle erkek muayene edilir.

Erkeklerde Kısırlık Testi

Kısırlık şüphesi olan bir erkeğe yapılacak ilk tetkik çoğu zaman spermiogram adı verilen ve sperm sayısını belirlemeye yarayan bir test olacaktır. Spermiogram testi öncesinde erkekten istenen bazı şartlar vardır. Bu şartlara göre erkeğin sperm sayım testi vermeden önceki 3 gün içerisinde cinsel ilişkiye girmemiş olması ve cinsel bir aktivite yaşamamış olması gerekir. Erkekten alınan meni örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Meni sayımı testi sonucuna göre elde edilen veriler sperm sayısını, sperm hareketliliğini, şeklini ve kalitesini gösterir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterler ile karşılaştırılan sonuçlar, tedavi şeklini belirlemeye yardımcı olacak veriler verir. Spermiogram kısırlık tedavisi araştırmasında tek başına kullanılması anlamlı olamayan bir testtir. Bunun nedeni sperm sayımı testinin kesin sonuç elde etmeye yeterli bir test olmamasıdır. Bundan dolayısı da spermiogram testi sonucu normal gelse de erkekte kısırlık şüphesine karşın diğer testlerin de uygulanması gerekir. Spermiogram kolay ve hızlı bir kısırlık testi olması nedeniyle ilk tercih edilen test olsa da sadece bu testin sonucuna göre tanı konulması söz konusu değildir.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık nedenleri nelerdir

Çocuk sahibi olamamanın birden çok nedeni vardır. Kısırlık konusunda hem erkek hem de kadının sağlık durumu detaylıca incelenir ve sorunun kaynağı tam olarak bulunmaya çalışılır. Kadınlarda kısırlık nedenleri ve erkeklerde kısırlık nedenleri farklı olabildiği gibi tedavileri de farklılıklar gösterir.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde kısırlık nedenleri araştırılırken peniste ve diğer üreme organlarındaki yapısal ve işlevsel bozukluklar da detaylı araştırılmalıdır. Testis ultrasonu ile testislerin yapısı, boyutu ya da testis damarları incelenir. Damarlarda meydana gelen bir genişleme yani varikosel ya da sperm kanallarında darlıklar mevcut ise ultrason ile tüm bu sorunlar tespit edilebilmektedir.

Erkekte kısırlık araştırması sonuçları tamamı ile normal ise kısırlık araştırılması için kadın partnere testler uygulanmaya başlanır.

Kadınlarda Kısırlık Testi

Kadınlarda kısırlık testi

Kadınlarda kısırlık tedavisi öncesinde birçok kısırlık testi uygulaması ile soruna neden olan faktörler tespit edilir. Kadınlarda kısırlık nedenleri belirlendikten hemen sonra en uygun kısırlık tedavisi seçilerek zaman kaybetmeden tedaviye başlanır.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda kısırlık tedavisi için yapılan birçok tetkik vardır. Öncelik olarak kadının yumurtlama durumu kontrol edilir. Kadında yumurtalama ile ilgili bir hastalık tespit edilirse öncelik hastalığı tedavi etmektir.

Yumurtalıkların doğru yumurta üretememesi, yumurtalama için beyinden salgılanması gereken hormonların düzensizliği veya yetersizliği ya da diğer yumurtalık hastalıkları kadınlarda kısırlık nedenlerinin ortalama %25’ini oluşturur.

Kadınlarda adet döngüsünün ilk günü yapılan hormon düzeyi testi, adetten birkaç gün önce rahim içi dokusundan alınan endometriyal biyopsi örneği ve de ultrasonografi ile yumurtalıkların gelişimi incelenir. Bu sayede yumurtlama işleminin sağlığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür. Yumurtalama ile ilgili bir sağlık sorunu olan hastaların birçoğunda kısırlık tedavisi için sadece yumurtlama fonksiyonlarını düzenleyen tedaviler, gebe kalmayı sağlamak için yeterli olabilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda kısırlık nasıl anlaşılır

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında en yaygın bilenen sebeplerden biri de tüplerdeki tıkanıklıklardır. Fallop tüplerinin kısmen ya da tamamen tıkalı olması, yumurtanın rahme ulaşmasına engel olur. Kısırlık şüphesi olan kadınlarda kısırlık tedavisi öncesinde incelenmesi gereken sorunlardan biri de tüplerin genel sağlık durumudur. Tüplerde tıkanıklık olup olmadığını anlayabilmek için rahim içinden tüplere doğru özel bir sıvı gönderilir ve kısa bir süre beklendikten sonra hastanın tüpleri ultrason ile görüntülenerek tıkanıklık olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Bu görüntüleme işlemi sonrasında hekim sonuçtan emin olamaz ise hastaya laparoskopi önerebilir. Laparoskopi yönteminde karından milimetrik bir kesi açılır ve karın içine bir kamera ile girilerek fallop tüpleri detaylıca incelenir.

Tüplerin tıkalı olması halinde kısırlık tedavisi için gerekli prosedürlere uygulanarak gebelik elde edilmesi için çaba sarf edilir.

Kısırlık testi ve tedavisi öncesinde yapılan sebep araştırmalarının %5’inde rahimde yapısal bozukluklar, miyomlar ya da polipler dikkat çeker. Bu sorunlar embriyonun rahme tutunmasını güçleştirirken gebe kalmayı engelleyebilmekte hatta oluşan gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına dahi sebebiyet verebilmektedir. Miyom, rahim anomalileri ya da polip gibi hastalıklar ultrason ile kolayca tespit edilebilen hastalıklardır.

Rahim anomalileri, rahimde henüz anne karnındayken oluşan yapısal bozukluklardır. Rahim perdesi, çift rahim varlığı gibi rahimin yapısal sorunlar da kısırlığa neden olabilmektedir. Bu tür sorunları teşhis etmek için histerosalpingografi adlı bir görüntüleme yöntemi kullanılır. Fiber optik ışıklı bir görüntüleme cihazı olan histerospkop ile rahim içerisine girilerek yapısal bozukluk tespit edilebilir. Aynı zamanda bu tanı yöntemi ile poliplerin ve miyomların da teşhis edilmesi mümkündür.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Sigaranın kısırlığa etkisi nedir?
Kadınlar da kısırlık sebepleri

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

kısırlık ve obezite

Şişmanlık (Obezite) ve Aşırı Zayıflığın Kısırlığa Etkisi

Aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık (obezite) kısırlık sebebi olabilir. Kadınlarda vücut ağırlığının normalden az olması, hormonları olumsuz etkiler ve adet düzensizliklerine yol açar. Vücuttaki yağ hücreleri hormon üretimi yapar. Östrojenin 2/3’ü yağ hücrelerinde üretilir. Yağ hücrelerinin sayısı ne kadar fazla ise o kadar fazla östrojen üretilir. Östrojen düzeyi azaldığı ya da çok yükseldiğinde çeşitli problemler ortaya çıkar. Sonuç olarak şişmanlık kısırlık nedenlerinin arasında yer almaktadır. Kilo vermek, egzersiz ve ilaç
Devamını Oku

kadın kısırlık testi

Stres ve Kısırlık

Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vücutta bazı organların aktivitelerinin artmasına neden olur.Bu hareketlilik, adrenal bezlerden salgılanan hormonların sinir sistemine yayılmasıyla oluşur. Akut stres, artan kalp çarpıntısı, kan basıncı ve solunum hızının yanında, yüzde soluk bir görüntü ve ellerde terleme yapabilir. Kronik stres ise depresyona, bağışıklık sisteminde değişikliklere ve uyku
Devamını Oku

erkek kısırlık

Erkekte Kısırlık (infertilite)

Çocukları olmayan çiftlerin yaklaşık %40’ında problem erkekten kaynaklanmaktadır. Erkek infertilitesi (kısırlığı) tedavisinde son 7-8 yıl içinde uygulanan teknikler ile hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. Erkekte kısırlıkla ilgili sorunlar çok büyük bir çoğunlukla yapılan sperm tahlilinden anlaşılabilse de, bazı durumlarda özel tetkikler gerekebilmektedir. Özellikle mikroenjeksiyon tekniği, erkeğe ait birçok infertilite faktörüne çözüm getirmektedir.

Erkek kısırlığının (infertilite) sebepleri nelerdir?

Erkek kısırlığı çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. Hormonal nedenler, genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal
Devamını Oku

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …