Kategori: Menopoz

menopoz donemi

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer: Menopoz her kadın için eşsizdir ve kendine özgü şekilde başlar. Her ne kadar menopoz semptomlarının ne kadar süreceği konusunda olağan bir aralık olsa da, her kadının belirtileri ve belirtilerin şiddeti kendine özgüdür.
Genel olarak, menopozun ilk bulguları, 30’lu yaşların ortalarından geç 50’lerin sonuna kadar her an başlayabilir; en yaygın olanlar 40’ların ortalarından sonlarına doğru tamamlanır. Bazı semptomlar, vajinal kuruluk ve üriner semptomlar gibi, postmenopoz da devam edebilir.

Menopozun üç aşaması vardır. İlk evre, perimenopoz dur veen uzun süren evredir. Sıcak basması, menopozun ortak bir semptomu olmakla beraber birkaç yıldır sürebilir.Ancak menopoza girmeden önce uzun yıllar perimenopozal semptomlar yaşayabilirler.

Menopoz, yaşlanmanın normal ve doğal bir parçasıdır. 40’lı yıllarınıza girerken, vücudunuz menstrüel olmayıncaya kadar muhtemelen daha az östrojen üretmeye başlayacaktır. Menstrüasyon durduktan sonra menopoza girmiş olursunuz. Tıbbi müdahale olmadan gerçekleşen doğal menopoz, üç aşamadan oluşur:

 • Perimenopoz
 • Menopoz
 • Menopoz sonrası

Menopoz öncesi dönemde misiniz?

Premenopousal, peri-menopozun başlangıcına kadar olan süreyi ifade eder. Menopoz Öncmenoesi terimi, son adet döngüsüne kadar olan zamanı tanımlamak için de kullanılır, bu nedenle çok kesin değildir. Peri-menopoz, menstruasyon döngüsü değişiklikleri gerçekleşirken menopozun etrafındaki zamandır fakat amenore başlamasının 12 ayı henüz gerçekleşmemiştir. Periyotlarınızı durdurmuş olabilirsiniz, ancak henüz 12 aylık periyodunuz tamamlanmadığından, postmenopozal olarak tanı alamazsınız.

Birçok kişi perimenopoz ile menopozu karıştırır. Perimenopoz, bir kadının menopoza geçmeye başladığı evredir. Perimenopozal fazın bazı ortak semptomları şunları içerir:

 • Sıcak basması
 • Gece terlemeleri
 • Vajinal kuruluk

Perimenopoz döneminde, vücudunuz hormon düzeyleri hızla düşene kadar on bir veya iki yıl kadar daha az östrojen üretmeye başlar. Perimenopoz, menopoz girmeden 10 yıl önce de başlayabilir. Genellikle 40’lı yıllarda başlar, ancak bazı kadınlar 30’larında perimenopozal döneme girebilir.

12 ay üst üste adet görülmediğinde ve adet görmemeye yol açacak farklı bir sağlık sorunu yoksa menopoz teşhisi koyulur. 12 ay sonra ise postmenopozal döneme girilmektedir.

Perimenopozal semptomları ortalama dört yıl sürebilir. Bu evre ile ilişkili semptomlar, menopoz sırasında ve postmenopoz denilen yıllar boyunca devam edebilir.

Belirtiler

Perimenopoz geçerken bir dizi belirtiyle karşılaşırsınız. En yaygın olanları şunlardır:

Sıcak basması: Bu belirti yüzünüzde ve vücudunuzda ani bir sıcaklık hissi duymanıza neden olur. Birkaç saniye veya birkaç dakika daha sürebilirler. Sıcak basması günde birkaç kez veya ayda birkaç kez meydana gelebilir.

Gece terlemesi: Uyku esnasındaki sıcak basmaları gece terlemelerine neden olabilir. Gece terlemeleri sizi uyandırıp gün boyunca ekstra yorgun hissettirir.

Vajinal değişiklikler: Vaginal kuruluk, düşük libido ve acilen idrar yapma ihtiyacı, genitoüriner menopoz sendromunun (GSM) semptomlarıdır.

Duygusal değişiklikler: Hafif depresyon, ruhsal değişimler ve sinirlilik olabilir.

Uyku bozukluğu: Gece terlemesi yüzünden uykusuzluk gibi uyku sorunları oluşabilir.

Perimenopozun diğer belirtileri şunları içerebilir:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Premenstrüel sendromun kötüleşmesi (PMS)
 • Kuru cilt, gözler veya ağız
 • Baş ağrısı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Odak ve bellek sorunları
 • Saç dökülmesi
 • Kilo almak

Bu ilave semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, diğer nedenleri ortadan kaldırmak için doktorunuzu ziyaret edin. Perimenopoz boyunca tüm bu semptomları yaşayabilirsiniz. Fakat sıcak basması tipik olarak perimenopozun başlangıcında ortaya çıkar.

 

Menopoz da hormon tedavisi yazımızı bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar

Menopoz Döneminde Tansiyon

Menopoz Döneminde Tansiyon

Yüksek tansiyon, yaşla birlikte daha sık görülen ancak bazılarında menopozla ilgili olabilen bir durumdur. Kan basıncı genellikle menopozdan sonra yükselir. Bazı doktorlar, bu artışın hormonal değişikliklerin menopoz ile ilişkili olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Bazıları, menopoza giren kadınlarda vücut kitle indeksinde (BKİ) bir artışın hormonal değişikliklerden daha önemli bir
Devamını Oku

Menopoz Döneminde Kullanılan İlaçlar

Menopoz döneminde yaşanan belirtiler, östrojen hormonunun eksikliği kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Bazı kadınlarda yaşanan şiddetli belirtiler sebebiyle hormon tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviye ‘’hormon replasman tedavisi’’ denir. Menopoz tedavisinde, artık salgılanması
Devamını Oku

menopoz nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menopoz nedir sorusuna verilebilecek en genel yanı ‘yumurtalıklardaki folikül miktarının azaldığı ve kadınlarda doğurganlığın sona ermeye başladığı dönemdir’ yanıtını verebiliriz. Menopoz döneminde östrojen üretimi de azalmaya başlar ve bundan kaynaklı olarak yumurtalıklarda küçülme meydana gelir. Menopoz, bir rahatsızlık değildir. Her kadında belirli bir yaşa gelindiğinde menopoz belirtileri baş göstermeye başlar ve adet döngüsü kalıcı olarak kesilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri

Öncelikle menopoz nedir konusunda altı çizilmesi gereken önemli bir unsur olduğunu belirtelim. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı değildir. Doğal insan yaşamının döngülerinden biridir ve kadınların menopoz nedir konusuna bu şekilde bakmaları gerekir. Her kadında menopoz yaşı aynı olmayabilir. Bununla birlikte kadınlarda menopoz belirtileri de şiddetli olabildiği gibi daha hafif düzeyde de ortaya çıkabilir. En yaygın menopoz belirtileri şöyledir:

 • Aniden gelen terleme
 • Vücutta yanma hissi
 • Vajinal kuruluk
 • Ciltte kuruluk
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • İdrarı tutamama
 • Duygusal dengesizlikler
 • Uyku problemleri

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Menopoza girmeyi etkileyen faktörler

Kadınlar için menopoz nedir sorusunun yanıtı aynı olsa da menopoza girme dönemleri değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü bu durum pek çok farklı faktörden etkileniyor. Örneğin kadınların genellikle ailelerindeki diğer kadınlarla birbirine yakın yaşlarda menopoza girdikleri gözlemlendi. Dolayısıyla genetik faktörler de menopoz yaşı üzerinde etkili oluyor. Genital faktörlerin de menopoz üzerinde etkili olduğu biliniyor. Adet düzensizliği yaşayan kadınların düzenli adet gören kadınlara nazaran daha erken menopoza girdiklerinden söz edebiliriz.

Ayrıca menopoz nedir konusunda psikolojik faktörleri de unutmamak gerekir. Hapishane hayatı, savaş ya da deprem gibi ciddi durumlar erken menopozu beraberinde getirebilir. Ağır yaşam koşullarında hayatını sürdüren kadınlarda da menopoz belirtileri beklenenden daha erken dönemde ortaya çıkıyor. Tütün ürünleri kullanımı menopoza girme yaşını erkene çekebiliyor.

Premenopozal Dönem Rahatsızlıkları Nelerdir?

İlk menopoz belirtileri ortaya çıktıktan sonra menopoza kadar geçen dönem premenopozal dönemdir. Bu dönem aynı zamanda kadınların menopoz nedir konusunu en çok araştırdıkları dönem de oluyor. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet düzensizlikleri
 • Vücutta ateş basması hissi ve terlemede artış
 • Uykuya dalmakta güçlük çekme
 • Depresif ya da gergin, sinirli bir ruh hali
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Cinsel istekte azalma
 • İştahta artış
 • Odaklanamama, dikkatsizlik ve unutkanlık
 • Halsiz ve bitkin hissetme
 • Saç dökülmesi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Kaslarda hafif ağrı olması

Kadınlar menopoz nedir konusunu özellikle bu belirtileri yaşamaya başladıklarında mercek altına alıyor. Elbette söz konusu belirtiler pek çok farklı unsurdan da kaynaklanabilir. Özellikle menopoz yaşı dışında ortaya çıkması durumunda da belirtilerin dikkate alınmasında fayda var.

Menopoz Sonrası Görülen Belirtiler Nelerdir?

Menopoz sonrası görülen belirtiler

Menopoz sonrasında da bazı kadınlarda premenopozal dönem menopoz belirtileri devam edebiliyor. Östrojen hormonunun uzun süre az olmasından kaynaklı genital organda küçülme ortaya çıkabiliyor. Vulvada kaşıntı olması, kabızlık, sık idrara çıkma gibi sorunlar menopoz yaşı sonrasında da görülebiliyor. Reflü ve safra taşları sık yaşanan sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Ağız kuruluğu, ağızda kötü tat olması ya da diş eti hastalıklarının gelişmesi gibi çeşitli tablolar da gelişebiliyor.

Zira menopoz nedir konusu cinsel isteksizlik konusunu da kapsayabilir çünkü kadınlarda bu dönemden sonra cinsel isteksizlik yaygın bir şekilde görülüyor. Menopozla birlikte kolesterolün de artması, damar sertliğine neden olabiliyor. Sonuç olarak kalp rahatsızlığı riskinin menopoz sonrasında artıyor olması, menopoz nedir konusunda bilinmesi gerekenler listesinde yer alıyor. Menopoz sonrasında her yıl kadınların kemik kitlelerinin yaklaşık % 3’ü azalır. Metabolizma hızının yavaşlaması ise kilo artışını beraberinde getirir.

Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Menopozda kayıpların büyük bölümünün ilk 1 yıl içerisinde gerçekleşmesi, menopoz nedir konusunun tüm kadınlar tarafından dikkate alınmasının önemini ortaya koyuyor. Çünkü erken tanı sayesinde bu kayıpları minimal düzeye çekmek mümkün olabiliyor. Kadınlar, henüz menopoz yaşı içerisinde olmadığını düşünse de mutlaka belirtiler ortaya çıktığında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelidir.

Kişide menopoz belirtileri görüldüğünde adetin üçüncü günü kan numunesi alınır ve FSH ile LH hormon seviyeleri ölçülür. Şayet bu hormonlarda artma olmuşsa menopoz tanısı konur. Bu değerin 40 pg/ml üzerinde olması kesin tanı konmasını sağlıyor. 25 – 40 pg/ml sonucu ise premenopozal dönemde olunduğunu gösterir. Tanı öncesinde ultrason görüntülemesine de ihtiyaç duyulabilir. Bu arada menopoz nedir konusunda bilinmesi gereken önemli bir unsur daha var. Ender görülüyor olsa da premenopozal dönemde hamile kalınması mümkündür.

Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar nelerdir?
Hemen Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-doneminde-kullanilan-ilaclar

Menopozda Cinsel Yaşam

Menopozda cinsel yaşam

Halk arasında menopoz nedir konusunda yanlış inanışlar olabiliyor. Örneğin bu dönem cinsel yaşamın da sona erdiği bir dönem değildir. Sadece kadınlarda menopoz belirtileri ortaya çıktığında cinsel isteksizlik görülebilir. Ancak bu durum geçici olarak ortaya çıkıyor. Cinsel yaşam vajinal kuruluk probleminden de etkilenebilir. Genital organın östrojen kaynaklı olarak küçülmesi cinsel ilişki esnasında ağrı olmasına neden olabilir. Doktorunuza menopoz nedir ya da cinsel yaşam nasıl etkilenir konusunda danışabilirsiniz.

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüm kadınların menopoz nedir konusunu doğru beslenme ile birlikte ele alması gerekiyor. Çünkü doğru beslenme ile menopoz belirtileri olarak ortaya çıkan bazı sorunlar önlenebilir. Örneğin yüksek oranda E vitamini içeren yiyecekler halsizliği ve sıcak basmasını önleyebilir. D vitaminine de dikkat edilmeli ve D vitamini düşüklüğü önlenmelidir. Artık menopoz yaşı geldiğinde tuz tüketiminin azaltılması gerekir. Çünkü tansiyon problemleri yaşanabilir.

Östrojen yetersizliğinden kaynaklı olarak metabolizma hızının azalmaya başlayacağının menopoz nedir konusunda kadınların bilmesi gereken detaylardan biridir. Bu durum daha kolay kilo alımı anlamına gelir ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Günlük 1500 mg kalsiyum alınmasında fayda olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapılması da menopoz nedir konusunda yapılan öneriler arasında yer alıyor.

Menopozda Yapılması Gerekenler

Günlük yaşam kalitesinin menopoz belirtileri ile birlikte düşmesi engellenebilir. Örneğin ince kıyafetler kullanmak ancak birkaç kat giyinmek, sıcak basması sorunundan daha az etkilenmeyi sağlayabilir. Aynı zamanda menopoz yaşı geldiğinde baharat ve kafeni tüketimi azaltılmalı, alkol ve sigaradan da uzak durulmalıdır. Bu dönemde de düzenli cinsel yaşamın devamı önerilir. Bu sayede atrofiden korunmak mümkün olabilir.

Şayet doktorunuz tarafından gerekli görülürse hormon replasman tedavisi de uygulanabilir. Belirtilerin psikolojiyi ciddi düzeyde olumsuz etkilemesi durumunda psikolojik destek de alabilirsiniz. Bu dönemi daha rahat geçirmek adına menopoz nedir konusunu ‘yaşlanma başlangıcı’, ‘ölüme daha yakın olma’ gibi negatif duygularla ele almamak gerekiyor. Zira menopoz yaşı tüm dünyada ‘orta yaş’ olarak kabul ediliyor.

Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

Hormon replasman tedavisi

Kısaca ‘HRT’ olarak adlandırılan hormon replasman tedavisi menopoz nedir konusuyla birlikte gündeme gelebilir. Bu tedavi östrojen takviyesini içerir. Düzenli olarak östrojen ve progesteron içeren ilaçların tüketilmesi, osteoporoz ile kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmayı amaçlar. Ayrıca söz konusu tedavi menopoz belirtileri üzerinde de etkili olabiliyor ve belirtilerin azalmasını sağlayabiliyor. Kemik kitlesi kaybını azaltmayı da sağlayan tedavi cinsel yaşamla ilgili sorunları da azaltıyor.

Hormon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Hastalar menopoz belirtileri üzerinde olumlu etkileri olduğundan hormon replasman tedavisini talep ediyor olsa da her hastada bu tedavi uygulanamaz. Bu nedenle menopoz nedir konusu her hasta için söz konusu tedaviyi de kapsayamıyor. Söz konusu tedavinin hangi durumlarda uygulanamadığını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Rahim kanseri ya da meme kanseri olması/ kansere dair şüphenin olması
 • Tanısı konmamış olan anormal kanamalar
 • Karaciğer ile ilgili rahatsızlık yaşayanlar
 • Pıhtı atma riskinin bulunması
 • Varis problemi
 • Şişmanlık
 • Hipertansiyon sorunu
 • Aşırı sigara içilmesi
 • Daha önce kalp krizi geçirmiş olanlar

Bununla birlikte beyinde damar tıkanıklığı olanlar, felç geçirmiş olanlar, safra kesesi taşı olanlar, migren hastalığına sahip olanlar ve rahminde myom olanlarda da menopoz nedir konusu bu tedaviyi kapsamayabilir. Çünkü bu kişilerde hormon tedavisi kimi zaman uygulanamıyor.

Menopoz döneminde tansiyon ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.
Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-doneminde-tansiyon

Menopoz Ağrıları Nelerdir?

Baş ağrısı menopoz belirtileri arasında yer alıyor. Bununla birlikte cinsel ilişki esnasında ağrı olabiliyor. Ancak menopoza özgü, spesifik bir vücut ağrısı yaşanmaz. Özellikle baş ağrısı hafif, orta ya da şiddetli düzeyde olabilir. Doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz durumunda ağrı kesici ilaç reçete edilecektir. Böylelikle ağrının kontrol altına alınması mümkün olabilir. Ayrıca menopoz nedir konusunda kritik bir faktörden de söz etmek gerekir. Bu dönemde vücudun herhangi bir yerinde yaşanan ağrıların hemen menopoz ile ilişkilendirilmemesi gerekiyor. Tüm ağrılar hasta tarafından ciddiye alınmalıdır ve ağrının nedeninin araştırılması için gerekli başvurular yapılmalıdır. Menopoz döneminde olmak, tüm vücutta çeşitli ağrılar yaşanacağı anlamına gelmez.

Menopoz Dönemi Kaç Ay Sürer?

Menopoz dönemi kaç ay sürer

Aslında menopoz nedir konusu 3 farklı dönemde ele alınmalıdır. Çünkü menopoz süreci 3 aşamada tamamlanır. Bunlar;

Premenopoz

Premenopoz dönemi genelde 40’lı yaşlarda başlıyor ve birkaç ay sürebildiği gibi 4 ila 6 yıl boyunca devam edebiliyor. Bu dönemde adet kanamalarının ve sikluslarının değişkenlik göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Kanama miktarında değişkenlik olmasıyla birlikte gece terlemeleri duygusal değişimler de kendini göstermeye başlar.

Menopoz

Menopoz dönemi en son adet kanamasının olduğu dönemdir.

Postmenopoz

Postmenopoz dönemi menopoz döneminden itibaren başlayan ve yaklaşık olarak 6 ila 8 yıl boyunca devam edebilen süreçtir. Bu dönemden söz edebilmek için kadınların 12 aydır adet görmüyor olması gerekiyor.

Kadınlarda erken menopoz söz konusu olduğunda da bu 3 süreç geçerlidir. Zira erken menopozda da menopoz belirtileri görülür. 45 yaş öncesinde menopoza girilmesi durumunda erken menopoz tanısı konur.

Bu konu ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.
Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-donemi-ne-kadar-surer

Menopoz Yaşı En Geç Kaçtır?

Kadınlar belirli bir yaşın ardından menopoz yaşı kaçtır sorusuna da yanıt arayabiliyor. Ancak her kadında menopoz dönemi aynı yaşta ortaya çıkmaz. 30’lu yaşlarda menopoz dönemi başlayabildiği gibi kimi zaman 50’li yaşlarda da görülebilir. Menopoza girme dönemi üzerinde etkili olan pek çok farklı faktör bulunuyor. Bu faktörler tahmin edilebileceği gibi menopoz yaşı üzerinde farklılıkları da beraberinde getirebiliyor. Ancak ortalama bir yaştan söz etmek gerekirse 45 ila 55 yaş aralığında menopoz döneminin tamamlandığını belirtebiliriz.

Daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza daha erken girdikleri yönünde çeşitli araştırmalar da mevcut. Stres, erken menopoza neden olabilen unsurlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu kişilerde 30’lu yaşların sonunda ya da 40’lı yaşların hemen başlangıcında da menopoz belirtileri ortaya çıkabiliyor. Belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmelidir.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …