Kategori: Menopoz

jinekolojik-problemler

Sık Görülen Jinekolojik Problemler

Sık Görülen Jinekolojik Problemler

Adet düzensizlikleri

Ergenlik çağından menopoza kadar her dönemde kadınlarda adet düzensizlikleri görülebilir. Sıkıntı, stres, kilo alıp verme, fiziksel yorgunluk, hava değişimi, rahim ve yumurtalıkların mikrobik hastalıkları, yumurta kistleri ve rahimde miyomlar düzensizlik sebebi olabilir. Adetlerde gecikmeler olabileceği gibi, erken adet görmede önemlidir. Jinekolojik muayene ve ultrasonografik inceleme ile tanı ve tedavi yapılır.

Yumurta Kisti

Ergenlik çağından menopoz dönemine kadar yumurtalar da içi sıvı veya kan ile dolu kistler meydana gelebilir. Yaş ilerledikçe kistlerin kötü huylu olma riski artar. Özellikle 5’cm geçen kistler de patlama olasılığı yüksekliğinden dolayı ameliyat uygun seçenek olabilir. Kistlerin sebebini anlamak için uygulanan bazı kan testleri de mevcuttur.

Rahimde Miyom

Özellikle 35’yaşından sonra rahimde meydana gelen iyi huylu tümördür. Her 10’kadından 3-4 tanesinde vardır. Aşırı kanama, ağrı, düşük, erken doğum, etraf organlara da bası yapabilir. Aşırı kanama durumlarında miyom ameliyatı uygun tedavi yöntemidir. 40’yaşından sonra miyomu olan kadınlarda genellikle rahim komple alınır.

Vajina ve Rahim Mikrobik Hastalıkları

Vajina, rahim ve yumurtalarda değişik mikroplara bağlı olarak iltihabi durumun meydana gelmesidir. Akıntı, kanama, ağrı, koku, yüksek ateş gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bir kısım mikrobik durumlar ilişki ile de bulaşabilir, dolayısıyla eşe de tedavi uygulanması gerekir. Enfeksiyonun tipine göre uygun antibiyotik tedavisi yapılır.

Menopoz

Yumurtalar da ki doğurganlığı sağlayan hücrelerin bitmesine bağlı olarak ortaya çıkan östrojen hormonunun üretilmediği dönemdir. Ateş basması, uykusuzluk, sinirlilik,  gece terlemesi, konsantrasyon zayıflığı, unutkanlık ve de ileri dönemde kemik erimesi meydana gelir. Menopoz tedavisi uygun olan kadınlarda östrojen hormonu takviyesidir.

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

menopoz donemi

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer: Menopoz her kadın için eşsizdir ve kendine özgü şekilde başlar. Her ne kadar menopoz semptomlarının ne kadar süreceği konusunda olağan bir aralık olsa da, her kadının belirtileri ve belirtilerin şiddeti kendine özgüdür.
Genel olarak, menopozun ilk bulguları, 30’lu yaşların ortalarından geç 50’lerin sonuna kadar her an başlayabilir; en yaygın olanlar 40’ların ortalarından sonlarına doğru tamamlanır. Bazı semptomlar, vajinal kuruluk ve üriner semptomlar gibi, postmenopoz da devam edebilir.

Menopozun üç aşaması vardır. İlk evre, perimenopoz dur veen uzun süren evredir. Sıcak basması, menopozun ortak bir semptomu olmakla beraber birkaç yıldır sürebilir.Ancak menopoza girmeden önce uzun yıllar perimenopozal semptomlar yaşayabilirler.

Menopoz, yaşlanmanın normal ve doğal bir parçasıdır. 40’lı yıllarınıza girerken, vücudunuz menstrüel olmayıncaya kadar muhtemelen daha az östrojen üretmeye başlayacaktır. Menstrüasyon durduktan sonra menopoza girmiş olursunuz. Tıbbi müdahale olmadan gerçekleşen doğal menopoz, üç aşamadan oluşur:

 • Perimenopoz
 • Menopoz
 • Menopoz sonrası

Menopoz öncesi dönemde misiniz?

Premenopousal, peri-menopozun başlangıcına kadar olan süreyi ifade eder. Menopoz Öncmenoesi terimi, son adet döngüsüne kadar olan zamanı tanımlamak için de kullanılır, bu nedenle çok kesin değildir. Peri-menopoz, menstruasyon döngüsü değişiklikleri gerçekleşirken menopozun etrafındaki zamandır fakat amenore başlamasının 12 ayı henüz gerçekleşmemiştir. Periyotlarınızı durdurmuş olabilirsiniz, ancak henüz 12 aylık periyodunuz tamamlanmadığından, postmenopozal olarak tanı alamazsınız.

Birçok kişi perimenopoz ile menopozu karıştırır. Perimenopoz, bir kadının menopoza geçmeye başladığı evredir. Perimenopozal fazın bazı ortak semptomları şunları içerir:

 • Sıcak basması
 • Gece terlemeleri
 • Vajinal kuruluk

Perimenopoz döneminde, vücudunuz hormon düzeyleri hızla düşene kadar on bir veya iki yıl kadar daha az östrojen üretmeye başlar. Perimenopoz, menopoz girmeden 10 yıl önce de başlayabilir. Genellikle 40’lı yıllarda başlar, ancak bazı kadınlar 30’larında perimenopozal döneme girebilir.

12 ay üst üste adet görülmediğinde ve adet görmemeye yol açacak farklı bir sağlık sorunu yoksa menopoz teşhisi koyulur. 12 ay sonra ise postmenopozal döneme girilmektedir.

Perimenopozal semptomları ortalama dört yıl sürebilir. Bu evre ile ilişkili semptomlar, menopoz sırasında ve postmenopoz denilen yıllar boyunca devam edebilir.

Belirtiler

Perimenopoz geçerken bir dizi belirtiyle karşılaşırsınız. En yaygın olanları şunlardır:

Sıcak basması: Bu belirti yüzünüzde ve vücudunuzda ani bir sıcaklık hissi duymanıza neden olur. Birkaç saniye veya birkaç dakika daha sürebilirler. Sıcak basması günde birkaç kez veya ayda birkaç kez meydana gelebilir.

Gece terlemesi: Uyku esnasındaki sıcak basmaları gece terlemelerine neden olabilir. Gece terlemeleri sizi uyandırıp gün boyunca ekstra yorgun hissettirir.

Vajinal değişiklikler: Vaginal kuruluk, düşük libido ve acilen idrar yapma ihtiyacı, genitoüriner menopoz sendromunun (GSM) semptomlarıdır.

Duygusal değişiklikler: Hafif depresyon, ruhsal değişimler ve sinirlilik olabilir.

Uyku bozukluğu: Gece terlemesi yüzünden uykusuzluk gibi uyku sorunları oluşabilir.

Perimenopozun diğer belirtileri şunları içerebilir:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Premenstrüel sendromun kötüleşmesi (PMS)
 • Kuru cilt, gözler veya ağız
 • Baş ağrısı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Odak ve bellek sorunları
 • Saç dökülmesi
 • Kilo almak

Bu ilave semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, diğer nedenleri ortadan kaldırmak için doktorunuzu ziyaret edin. Perimenopoz boyunca tüm bu semptomları yaşayabilirsiniz. Fakat sıcak basması tipik olarak perimenopozun başlangıcında ortaya çıkar.

 

Menopoz da hormon tedavisi yazımızı bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Menopozda Hormon Tedavisi

Menopozda Hormon Tedavisi: Hormon replasman tedavisi; vücudun artık menopozdan sonra üretmediği hormonların yerine kullanılan kadın hormonları içeren ilaçlardır. Sıcak basması ve diğer menopoz semptomlarına sahip kadınlar için standart bir tedavi yöntemidir. Hormon terapisinin kalp hastalığını ve muhtemelen demansı önlemenin uzun vadeli faydaları olduğu düşünülmekteydi. Hormon tedavisi kalp hastalığı veya hafıza kaybı gibi hastalık önleme için artık önerilmez. Bununla birlikte, klinik araştırmaların tekrar gözden geçirilmesi ve yeni kanıtlar hormon tedavisinin bazı kadınlar için risk faktörlerine bağlı olarak iyi bir seçim olabileceğini göstermektedir.

HRT (aynı zamanda hormon tedavisi, menopozal hormon tedavisi ve östrojen replasman tedavisi olarak da bilinir), kadınlarda hormonları, östrojen ve progesteronu kullanır; menopoz ve yaşlanmanın yaygın semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Doktorlar menopoz sırasında veya sonrasında bu tedaviyi önerebilir. Periyodunuz bittikten sonra, hormon seviyeleri düşer, sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi rahatsız edici semptomlara ve bazen osteoporoz gibi durumlara neden olur. HRT, vücudunuzun artık üretmediği hormonların yerini almaktadır. Menopoz belirtileri için en etkili tedavi yöntemidir.

Hormon terapisinin faydaları nelerdir?

Hormon tedavisinin faydaları, kısmen, sistemik hormon terapisi veya düşük dozlu östrojen vajinal preparatları alıp almamaya bağlıdır.

Sistemik hormon tedavisi: Sistemik östrojen, sıcak basması ve gece terlemelerinin hafifletilmesi için en etkili tedavi yöntemidir. Östrojen ayrıca kuruluk, kaşıntı, yanma ve cinsel ilişkide rahatsızlık gibi menopozdaki vajinal belirtileri hafifletebilir. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) halen osteoporoz adı verilen kemik erimesi hastalıklarının önlenmesi için östrojeni onaylamasına rağmen doktorlar genellikle osteoporoz tedavisinde bifosfonatlar denilen ilaçları önermektedirler.

Düşük doz vajinal ürünler: Östrojenin düşük doz vajinal müstahzarları – krem, tablet veya halka – vücuda emilimini en aza indirirken vajinal semptomları ve bazı üriner semptomları etkili bir şekilde tedavi edebilir. Düşük doz vajinal müstahzarlar sıcak basmaları, gece terlemeleri veya osteoporoza karşı koruma konusunda yardım etmez.
Postmenopozal durumların önlenmesi için uzun süreli sistemik hormon tedavisi artık rutin olarak önerilmemektedir. Fakat bazı veriler, östrojenin postmenopozal yılların başında alındığında kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Hormon tedavisinin riskleri nelerdir?

Bugüne kadarki en büyük klinik araştırmada, östrojen-progestin hapı kombinasyonu (Prempro) aşağıdakileri içeren bazı ciddi riskleri arttırdığı ortaya konmuştur.

 • Kalp hastalığı
 • İnme
 • Kan pıhtıları
 • Meme kanseri

Daha önce histerektomi yapılan kadınlarda östrojenle (Premarin) değerlendirilen ilgili bir klinik araştırma, meme kanseri veya kalp hastalığı riski bulunmadığını tespit etti. Felç ve kan pıhtısı riski, kombinasyon tedavisine benzerdi.
Hormon tedavisinin riskleri östrojenin tek başına mı yoksa bir progestin ile verilip verilmediğine bağlı olarak ve mevcut yaşınıza ve menopozdaki yaşınıza, östrojenin dozu ve türüne ve kalp ve kan damar riskiniz gibi diğer sağlık risklerine bağlı olarak değişebilir.

Hormon tedavisini kimler düşünmelidir?

 • Sağlık risklerine rağmen, sistemik östrojen menopoz semptomları için halen en etkili tedavi yöntemidir.
  Orta ila şiddetli sıcak basmaları veya diğer menopoz semptomlarını yaşayan kadınlar,
 • Kemik erimesi için risk altında olan kadınlar,
 • 40 yaşından önce menopoza giren veya 40 yaşından önce yumurtalıkların normal fonksiyon kaybında (prematür over yetmezliği).
 • Erken menopoz yaşayan kadınlar, özellikle de yumurtalıkları alınan ve en az 45 yaşına kadar östrojen tedavisi görmeyen kadınlar daha yüksek bir risk altındadır.

Osteoporoz

 • Koroner kalp hastalığı
 • Daha erken ölüm
 • Parkinsonizm (Parkinson benzeri semptomlar)
 • Kaygı veya depresyon

Hormon tedavisinin sizin için bir seçenek olup olmayacağına karar verirken bu risklerin tümü göz önünde bulundurulmalıdır. Erken yaşta menopoza giren kadınlar için, hormon tedavisinin koruyucu yararları genellikle risklerden daha önemlidir.

Yaş, menopoz türü ve menopozdan bu yana geçen süre, hormon tedavisi ile ilişkili risklerde önemli bir rol oynamaktadır. Kişisel riskleriniz konusunda mutlaka doktor tarafından bir değerlendirme yapılmalıdır.

Kimlere menopozda hormon tedavisi uygulanmaz?

Geçmişte meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyal kanser, bacaklara veya akciğerlere kan pıhtılaşması veya inme geçmişi olan kadınlar genellikle hormon tedavisi almamalıdır. Hormon tedavisi gören kadınlar sigara içmemelidir.

Menopoz semptomlarından rahatsız olmayan ve 45 yaşından sonra menopoza giren kadınlar, sağlıklı kalmak için hormon tedavisine ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine, yaşam tarzı değişiklikleri ve uzun vadeli koruma için hormon tedavisi dışındaki ilaçları içerebilen osteoporoz ve kalp hastalığı gibi durumların riskini azaltmak için stratejiler hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar

Menopoz Döneminde Tansiyon

Menopoz Döneminde Tansiyon

Yüksek tansiyon, yaşla birlikte daha sık görülen ancak bazılarında menopozla ilgili olabilen bir durumdur. Kan basıncı genellikle menopozdan sonra yükselir. Bazı doktorlar, bu artışın hormonal değişikliklerin menopoz ile ilişkili olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Bazıları, menopoza giren kadınlarda vücut kitle indeksinde (BKİ) bir artışın hormonal değişikliklerden daha önemli bir
Devamını Oku

menopoz döneminde yapılan hormon testleri

Menopoz Döneminde Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

Adet kesilmesine yol açacak farklı bir sebep yoksa ve 12 ay boyunca adetleriniz kesilmiş ise, menopoz dönemi söz konusu olabilir. Bu aşamada Doktorunuz vajinanın, pH düzeylerini test etmek için örnek alabilir. 40 yaşına gelmeden menopoz semptomlarını görmeye başlarsanız, erken menopoz yaşıyor olabilirsiniz. Menopoz, bir kadının yumurtalıklarının olgun yumurtaları bırakmasını ve vücudunun östrojen ve
Devamını Oku

menopozun 20 belirtisi

Menopozun 20 Belirtisi

Birçok kadın, hormonal dengesizliğin neden olduğu, menopoz sırasında bazı fiziksel ve duygusal belirtileri yaşar. Tipik olarak bir kadın, vücudunun üreme kabiliyeti sona erdiğinde menopoz semptomlarını 40’lı yılların ortalarında yaşamaya başlar.

En Sık Yaşanan Menopoz Belirtileri

Kademeli olarak düşen ve dalgalanan hormon
Devamını Oku

erken menopozda tüp bebek tedavisi

Erken Menopoz ve Tüp Bebek

Erken menopoz: Prematür yumurtalık yetmezliği, erken menopoz olarak da bilinir, 40 yaşından önce yumurtalıkların normal fonksiyon kaybını ortaya koyan bir tanımdır. Yumurtalıkların ana fonksiyonu; yumurtaları depolamak ve her ay yumurta üretimi sağlamaktır. Yumurtalıklar işlevlerini yerine getiremezse, yeterli oranda östrojen üretimi yapamaz veya yumurtaları düzenli olarak serbest bırakmazlar.
Devamını Oku

Menopoz Döneminde Kullanılan İlaçlar

Menopoz döneminde yaşanan belirtiler, östrojen hormonunun eksikliği kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Bazı kadınlarda yaşanan şiddetli belirtiler sebebiyle hormon tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviye ‘’hormon replasman tedavisi’’ denir. Menopoz tedavisinde, artık salgılanması
Devamını Oku

Menopoz Belirtileri?

Menopoz, her sağlıklı kadının yaşaması gereken doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Menopoz, yumurtalıklarının işlevinin tamamlandığı ve artık adet görülmeyen bir döneme giriştir. Ülkemizde menopoz yaşı 45-50 arasıdır. Gelişmiş ülkelerde ise menopoz yaşı ortalama olarak 49’dur. Menopoza girilen yaş genellikle annenin ya da ailedeki diğer kadın fertlerin menopoza girdiği yaşla benzer olmaktadır.
Devamını Oku

Menopoz Nedir?

Üreme döneminden yaşlılığa geçiş dönemine “Klimakteriyum” denilmektedir. Kadın hayatındaki önemli bir dönüm noktasıdır. Bu geçiş döneminde görülen son adet kanamasına ise “menopoz” adı verilir. Buna karşılık, menopoz ile ilgili bütün sorunlar ve bu son adet kanamasından sonrası için de “menopoz” kelimesinin kullanıldığını görüyoruz. Son adet kanaması olarak isimlendirilen menopozdan bir süre önce başladığı kabul edilen ve bazı önemsenmeyen belirtilerin oluşabildiği döneme “menopoz öncesi dönem” (premenopoz) denilir.
Devamını Oku

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …

Detaylı ultrason

Detaylı Ultrason Ne Zaman Çekilmeli?

Detaylı ultrason anne adayı ve bebeğin sağlık durumuna dair son derece önemli verilerin elde edilmesini sağlayan görüntüleme …

Kegel egzersizi

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla yapılan ve vajina kaslarının güçlenmesine, toparlanmasına …