Sezaryen doğum karın bölgesine ve rahme kesi uygulanarak bebeğin anne karnından çıkarılması işlemidir. Normal yolla doğum her gebelikte sağlıklı bir tercih olmayabiliyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından, çeşitli nedenlere bağlı olarak hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı düşünülerek sezaryen ile doğum kararı alınabilir. Doğum öncesinde yapılan muayeneler ve tetkikler kimi zaman doğum esnasında bir sorun oluşabileceği şüphesini de ortaya koyabiliyor. Doğumun seyrini olumsuz yönde etkileyebilecek bu durumlar nedeniyle de sezaryen ile doğum tercih edilebilir.

Sezaryen Doğum Sırasında Neler Olur?

Sezaryen doğum sırasında neler olur

Öncelikle sezaryen doğum işleminin spinal epidural anestezi ya da genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor. Anestezi uygulandığından doğum esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeniz mümkün olmaz. Operasyon öncesinde elinizin üzerinden ya da kolunuzdan damar yolu açılır.

Bu sayede uygulanması gereken ilaçlar damar yolundan vücuda iletilir. Özellikle ağrı kesici ya da sıvı ihtiyacı durumunda damar yolundan pratik bir şekilde iletilebiliyor olması, sezaryen doğum sürecini daha konforlu şekilde tamamlamanızı sağlar. İşlem öncesinde sonda takılması da gerekebilir. Karın bölgesi ve alt bölümü özel solüsyonlar ile dezenfekte edilir. Tansiyon ölçümü gibi çeşitli kontrollerin yapılmasıyla birlikte tüm hazırlıklar tamamlanmış olur ve operasyona başlanır.

Sezaryen Ne Zaman Gerekli Olur?

Genel olarak sezaryene ihtiyaç duyulmasının nedenlerini 3 başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar anneye bağlı sezaryen doğum nedenleri, bebeğe ya da plasentaya bağlı nedenler ve doğum sırasında saptanan nedenlerdir. Doğum sırasında gelişen nedenlerin ilki normal yolla doğumun gerçekleşememesidir. Doğumun çok uzun sürmesi durumunda, anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak doktorunuz tarafından sezaryen kararı alınabilir. Ayrıca doğum esnasında saptanan fetal distres gibi bebeğe dair bazı sıkıntılar da sezaryeni gerektirebilir.

Aşağıdaki Durumlar Sezaryen Doğum Gerektirir

 • İlk doğumu sezaryen olan gebelerde,
 • İlk gebeliğinde bebeğin ayakları veya popo kısmı ile geldiği durumlarda,
 • İlk gebeliğinde bebeğin ağırlığının 4 kg üzerinde olduğu tahmin edildiğinde,
 • Bebeğin beslenme organının ( Plasenta ) rahim ağzını tamamen kapattığı durumlarda,
 • Şart olmamakla beraber ilk gebeliği ikiz olanlarda,
 • İlk gebelik yaşı 35 yaş üzeri olan gebelerde,
 • Uzun süreli tedavi sonrası gebe kalındığında,
 • Boy uzunluğu 150 cm altında olan gebelerde, vb.
 • Bu durumların dışında normal doğum planlanan gebelerde,
 • Sancılar esnasında bebeğin sıkıntıya girmesi durumunda,
 • Düzenli rahim kasılmalarına rağmen rahim ağzı’ nın açılmadığı durumlarda,
 • Rahim kasılmalarının yetersiz olduğu durumlarda,
 • Baş ile doğum kanalının uyumlu olmadığı durumlarda,
 • Su kesesi açılmasına rağmen 12 saat içinde doğumun olmayacağı durumlarda,
 • Su kesesi açıldığında çocuk kordonunun sarkması durumunda,
 • Vakum veya forseps uygulamasının başarısız olduğu durumlarda, sezaryen yapılabilir.

Bebeğe ve Eşine (Plasenta) Bağlı Sezaryen Nedenleri

Anne karnındaki bebeğin sıkıntıda olduğu durumlarda sezaryen doğum tercih edilir. Bu sıkıntılar doğum ağrıları başlamadan hemen önce ortaya çıkabildiği gibi doğum eylemi başladığında da ortaya çıkabiliyor. Normal doğumda bebeğin doğum yoluna giriş şeklinde başının önde olması gerekiyor. Şayet vücudunun farklı bir bölümü önde olursa normal doğum sakıncalı olabiliyor.

Hatta bebeğin alnının ya da yüzünün önde olduğu durumlarda da bu sakıncalar nedeniyle sezaryen doğum zaruri olabiliyor. Bebeğin 4 kg’dan daha büyük olması ya da plasentanın doğum yolunu kapatması durumu da sezaryen nedenleri arasında bulunuyor. Son olarak ‘plasenta dekolmanı’ olarak adlandırılan, plasentanın doğumdan önce ayrılması ve kanama başlaması durumunda da sezaryen gereklidir.

Anneye Bağlı Sezaryen Nedenleri

Annenin daha önce sezaryen doğum yapmış olması ya da miyom ameliyatı gibi rahimle ilgili bir operasyon geçirmiş olması durumunda normal doğum sakıncalıdır. Bu nedenle sezaryen işleminin yapılması gerekir. Annenin kalça kemiklerinin dar olması, doğumsal kalça çıkığının olması, pelvik kemik kırıklarına bağlı olarak deforme pelvis durumunun gelişmesi de anneye bağlı sezaryen nedenleri arasında bulunuyor. Kimi zaman doğum kanalında miyom olabiliyor ve bu da bebeğin doğum kanalını tıkadığı için normal yolla doğum yapılamıyor.

Genital bölgede enfeksiyon olması, kondilom bulunması gibi durumlarda da bebeğin sağlığı düşünülerek sezaryen doğum kararı alınır. Anneye bağlı bazı sistemik hastalıkların da normal doğuma engel olduğunu belirtebiliriz.

Sezaryen Sonrası Günlük Hayata Dönüş

Sezaryen doğum sonrası

Normal doğum ile sezaryen doğum iyileşme süreçleri bakımından da birbirinden farklıdır. Karnın alt bölümüne uygulanan kesi nedeniyle günlük hayata hemen dönülemez. Bu kesi hafif ağrılara neden olabilir ve buna bağlı olarak ağrı kesici ilaç kullanımı süresi biraz daha uzun olabilir.

Elbette her annede iyileşme süresi farklıdır ve bu nedenle günlük hayata dönme süresi de değişkenlik gösterebilir. Burada önemli olan unsur, annenin sezaryen sonrasında bebeği ile ilgilenmesine, emzirmesine engel bir durumun olmadığıdır. Sezaryenden hemen sonra emzirme eylemi gerçekleşebilir.

Uygulanan anesteziye bağlı olarak ilk gün mide bulantısı, kusma ya da hafif baş ağrısı yaşanabilir. Doktorunuz tarafından iletilen önerileri dikkate almanız durumunda günlük hayata dönme süreniz de kısalır. Elbette sezaryen doğum sonrasında bir süre dinlenmeniz gerekir. Ancak sürekli olarak yatmanız zaten önerilmiyor. Özellikle operasyondan sonraki ilk 2 gün gaz problemleri yaşanabiliyor. Hareket etmeniz gaz çıkarmanıza yardımcı olduğundan vücudunuzu zorlamayacak şekilde ayağa kalkmanız ve yürümeniz daha doğru olacaktır.

Operasyondan 3 gün sonra ayakta olmak kaydıyla duş alınabiliyor. Ancak daha erken duş almanız gerekirse özel yara bakım ürünlerini kullanmanız önerilir. Yaklaşık olarak bir hafta sonra sezaryen doğum kaynaklı sıkıntıların çok büyük bir bölümü ortadan kalktığı için günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Lohusalık dönemi boyunca cinsel ilişki önerilmiyor. Yaklaşık 6 haftalık sürenin ardından cinsel ilişki yaşanabilir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Öncelikle sezaryen doğum için ideal sürenin 39 hafta 0 gün olduğunu belirtelim. Fakat kimi zaman tıbbi zorunluluklar nedeniyle gebeliğin 37. haftasından sonra da operasyon yapılabiliyor. Karnın alt bölümüne yatay bir kesi uygulanır ve sonrasında katmanlar rahme ulaşana dek kesi ile açılır. Bebek anne karnından çıkarılır ve göbek kordonu klemplenerek kesildikten sonra plasenta da çıkarılır. Ardından dikiş atılarak kesi uygulanan yerler kapatılır ve dikiş üzerine de bandaj uygulaması yapılarak operasyon tamamlanır.

Genel olarak sezaryen doğum işlemi 20 dakika ila 45 dakika arasında tamamlanır. Fakat beklenmedik bir durum gelişmesi halinde bu süre uzayabilir. Operasyonun üzerinden 6 ila 8 saat geçtikten sonra annenin yürümesi gerekir. Bunda amaç bağırsak hareketlerini hızlandırmak, annenin gaz çıkarmasını sağlamak ve kan pıhtısı oluşmasını engellemektir.

Aşağıdaki video da Op. Dr. İsmet Yıldırım’ın Sezaryen Doğumu nasıl yaptığına dair videosunu izleyebilirsiniz.

Sezaryen Tekniği Nasıldır?

Genel anestezi altında veya belden uyuşturma teknikleri ile gebe duyarsızlaştırılır. Karın alt kısmında, kıllı bölgenin hemen üst kısmında yaklaşık 8 cm’lik yatay kesi yapılarak sezaryene başlanır. Karın duvarı anatomisine uygun açılarak genellikle 2 dakika içerisinde çocuk çıkartılır ve hazır bekleyen çocuk hekimi tarafından ilk muayenesi yapılır.

Daha sonra beslenme organı elle rahim içinden çıkarılır, kanama kontrolü yapılarak rahim ve karın duvarı anatomisine uygun dikilir. Cilde estetik dikiş yapılarak ameliyat bitirilir. Tüm ameliyat süresi 30-45 dakikadır. Cilt dikişinin bitmesi ile beraber hasta gözlerini açar ve sorulara cevap verir duruma gelir. Ameliyathanede 10 dakikalık gözlem sonrası hasta doğum servisine gönderilir ve takibe alınır.

Sezaryen Doğum Sonrası Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Her kadında yara iyileşme hızı aynı değildir. Bu nedenle sezaryen doğum sonrası dikişlerin iyileşme süresi de değişkenlik gösterebilir. Bu sürenin genel olarak 24 saat ila 48 saat arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Ancak bazı hastalarda dikişler 3 gün sonrasında da iyileşebiliyor. Operasyon sonrasında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılıyor ve sonrasında dikiş alınmasına gerek olmuyor.

İlk günlerde ödem olabildiği için dikiş uygulaması yapılan yerde sertleşme ve şişme olması son derece normaldir. Kısa zamanda ödem dağılmaya başlar ve şişlik iner. Ender zamanlarda, annenin vücudunu zorlaması gibi nedenlere bağlı olarak dikişler açılabilir ve bu durumda pansuman yapılarak yeniden dikiş atılması gerekebiliyor.

İlk günlerde dikiş yerlerinde hafif yanma, ağrı ve kaşıntı olabilir. Özellikle ağrı hissi dikişlerin uç kısımlarında daha yoğun hissedilir. Bu bölgede bir his kaybı olması ya da uyuşukluk olması da son derece normal bir durumdur. Fakat bu şikayetlerin uzun sürmesi durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Dikiş yerlerinde kızarıklık olması ve buna kötü kokulu sarı ya da yeşile yakın renkte bir akıntının eşlik etmesi enfeksiyon şüphesini doğurur ve hiç beklemeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

En çok merak edilen unsurlardan biri de sezaryen doğum sonrasında dikiş yerlerinde kanama olmasıdır. Hafif kanama olabilir ve normaldir ancak kanamanın fazla olması durumu normal kabul edilmez. Bu durumda da doktorunuza başvurmanız gerekir. Ağrılı idrar yapma, vajinal kanamada artma doktorunuza başvurmanızı gerektiren diğer durumlardır.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: [email protected]
Cep Tel: 0532 325 30 08

Diğer Doğum Makaleleri

sezaryenle ilgili yanlış bilinenler

Anne adaylarının doğum yöntemleri ile ilgili sahip olduğu yanlış bilgiler, gereksiz bir kaygı yaşamalarına da…

Doğum sonrası vücut ne zaman toparlanır

Hamilelik ile birlikte vücutta pek çok farklı fizyolojik değişim meydana gelir. Doğumun ardından ise vücut…

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir….

Sezaryen mi normal doğum mu özellikle doğuma kısa bir süre kaldığında anne adaylarının yaşadıkları kararsızlıkların…

Normal Doğumda (Epizyotomi) Kesmek Her Zaman Gerekli midir? Normal doğumda bebeğin baş çapı oldukça önemlidir….

Sezaryen doğum sonrası hamilelik

Sezaryen doğum sonrası hamilelik kadınların her daim titizlikle yaklaştığı konulardan biridir. Özellikle normal doğum yapmak…