Vajinismus

Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve uygulanacak tedavi protokolü hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda hangi tip ilişkiye girememe hastalığı olduğuna bağlı olarak da tedavi seçenekleri arasından en uygun olanı tercih edilir. Kimi zaman hastaya sadece bilgi vermek bile tedaviden çok daha başarılı neticeler elde etmeyi sağlayabiliyor.

Ancak tedavinin bir ekip çalışması gerektirdiğini, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılan jinekolojik muayene sonrasında hastanın bilişsel ve davranışsal terapi almasının gerekebileceğini de belirtmeliyiz. Bununla birlikte vajinismus tedavisi fiyatları sanıldığı kadar yüksek değildir şeklinde bir bilgi de aktaralım.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus neden olur

Elbette cinsel ilişkiye girememe tedavisi öncesinde bu rahatsızlığa neden olan unsur ya da unsurları tespit etmek gerekiyor. Genel olarak ilişkiye girememe hastalığı sebep bakımından 2 farklı çerçevede değerlendirilir. Bunlar; yapısal nedenler ve psikolojik nedenlerdir.

Yapısal Nedenler

 • Vajinanın kısa olması
 • Vajina içerisinde perde olması
 • Kızlık zarının sert ya da kalın olması
 • Bartholin kisti
 • Vajinal enfeksiyon
 • Pelvik inflamatuar hastalığı
 • Vulvar vestibulitis hastalığı

Psikolojik Nedenler

 • İlk gece korkusu
 • Çevreden anlatılan yanlış bilgiler
 • Cinsel ilişkinin acı veren bir eylem olduğu düşüncesi
 • Daha önce cinsel istismar yaşamış olmak
 • Kendini yetersiz görme, vücudunu beğenmeme gibi düşünceler

Şayet yapısal nedenlerle ilişkiye girememe hastalığı yaşanıyorsa öncelikle bu yapısal faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir vajinismus tedavisi prosedürünün uygulanması gerekir.

Kegel egzersizi vajinismus da işe yarar mı? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atın:
Tıkla –> Kegel egzersizi

Vajinismus Belirtileri Nasıldır?

İlişkiye girememe hastalığı

Genellikle ilişkiye girememe hastalığı farklı belirtiler ile kendini gösterebiliyor. Ancak yaygın bir şekilde görülen durum, istemsiz vajinal kasılmalar nedeniyle cinsel ilişkiye hiç girememe ya da ilişkide zorlanma şeklindedir. Bazı hastalarda ise cinsel ilişki ağrılı olarak gerçekleşebilir. Zira vajinismus tedavisi de hastanın hangi belirtileri yaşadığı dikkate alınarak uygulanır.

Bu sayede en kısa sürede, en başarılı şekilde cinsel ilişkiye girememe tedavisi tamamlanır ve hastanın yaşadığı sıkıntıların tümünün ortadan kaldırılması hedeflenir. Gayet düşük olan vajinismus tedavisi fiyatları sayesinde tüm hastalar tedavi seçeneklerinden faydalanarak konforlu bir cinsel yaşama kavuşabilir. En yaygın ilişkiye girememe hastalığı belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Korku nedeniyle cinsel ilişkiye girememe
 • Cinsel ilişkiye girme ancak ağrı yaşama
 • Ön sevişme sonrasında aniden vajinal kasılma yaşama ve ilişkiye girmekte zorlanma
 • İlişki öncesinde aniden gelen titreme, kasılma, ilişki pozisyonundan çıkma
 • Cinsel ilişkiye sadece bir ya da birkaç pozisyonda, kendini zorlayarak girebilme
 • Jinekolojik muayene olamama
 • Ped ya da tampon kullanmaktan korkma
 • Vajinaya dokunamama hatta bakamama
 • Cinsel isteksizlik
 • Partnerin vücudunu çıplak görmesinden korkma, utanma

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz:
Tıkla –> Spiral nedir

İlişkiye Girememe Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Yapılan araştırmalar ilişkiye girememe hastalığı görülme sıklığının bazı toplumlarda kültürel nedenlerle daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde de yaygın görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle vajinismus tedavisi gören hastalarda bazı karakteristik özellikler de olabiliyor. Bu nedenle ilişkiye girememe hastalığı kimlerde daha sık görülüyor sorusuna şu yanıtı verebiliriz:

 • Çok sayıda korkusu olan kişiler ( karanlık, yükseklik, kan, yalnızlık, böcek vs.)
 • Vücudunun ağrı eşiği düşük olan kişiler
 • Aşırı otokontrolü yüksek olan kişiler
 • Başkalarına güvenmekte aşırı düzeyde zorlanan kişiler
 • Geçmişinde cinsel istismar olan kişiler
 • Ailesi tarafından aşırı baskı altına büyütülmüş olan kişiler
 • Katı ahlaki ve dini kurallar çerçevesinde büyütülmüş olan kişiler

Yukarıda sıralanan özelliklere sahip olmayan kişiler de bu rahatsızlık nedeniyle vajinismus tedavisi görebiliyor. Örneğin sorunsuz cinsel yaşamı olan bir kadında yaşadığı cinsel taciz sonrasında vajinismus hastalığı görülebilir.

Önerdiğimiz diğer makalemiz:
Tıkla –> Labioplasti nedir

Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tanı yöntemleri

Öncelikle vajinismus tedavisi yöntemleri arasından en doğru tercihin yapılabilmesi, hastalığın nedenlerinin net bir şekilde tespit edilmesine bağlıdır. Tanı konması için de jinekolojik muayene gerekiyor. Hastalar için jinekolojik muayene endişe verici olabilir ancak bu muayenenin vajinismus tedavisi için şart olduğunu belirtmeliyiz.

En fazla birkaç dakika sürecek olan muayene esnasında hastaların rahat olması önem taşıyor. Gereksiz bir panik ve korku yaşanması muayene süresinin uzamasına neden olabilir ve ilişkiye girememe hastalığı tanısının konmasını sıkıntıya sokabilir. Muayene esnasında herhangi bir alet kullanılmadığını, bu muayenenin hastaya asla acı vermediğini de belirtmek gerekiyor.

Basit bir gözlem muayenesi sonrasında hastanın şikayetleri de dinlenir ve ilişkiye girememe hastalığı tanısında hastanın şikayetleri de önem taşır. Bu aşamada da doktorunuz ile yaşadığınız sıkıntıları paylaşmaktan çekinmemelisiniz.

Genital estetik ile ilgili merak ettikleriniz için aşağıdaki linke tıklayın:
Tıkla –> Genital estetik nasıl yapılır

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Hastanın tedavi olmayı istemesi, tüm negatif düşüncelerden kendini arındırması cinsel ilişkiye girememe tedavisi için ilk adım olarak kabul edilir. Yapılan jinekolojik muayenede fiziksel bir faktör tespit edilirse bu faktörün ortadan kaldırılması sağlanır. Bunun dışında vajinismus tedavisi hastanın bu sorunu nasıl yaşadığına bağlı olarak farklı yöntemlerle yapılabilir. Tedavide egzersizlerin de büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Genel olarak uygulanan egzersizler şunlar olabilir:

 • Ayna egzersizi
 • Masaj
 • Kegel egzersizi
 • Pelvik taban rehabilitasyonu
 • Parmak egzersizleri
 • Dilatör

Yukarıda sıralanan egzersizlerden ve çalışmalardan hangisinin yapılacağına doktorunuz tarafından karar verilir ve vajinismus tedavisi egzersiz programlarıyla da desteklenir. Bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri ile başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için eşlerin desteğine de ihtiyaç duyulur. Tedavinin tamamen hastaya özgü olarak belirlenebildiğini de söylemek mümkün.

Her hasta için her tedavi şekli uygun olmayabilir. Bazı hastalar için parmak egzersizleri itici olabiliyor ve bu durum tedaviyi bırakmalarına bile sebebiyet verebiliyor. Bazı hastalarda ise dilatör çalışmaları daha itici görülüyor. Sonuç olarak ilişkiye girememe hastalığı nasıl ki her bireyde aynı şekilde seyretmiyorsa, tedavi de aynı biçimde uygulanmayabilir.

Tedavi kapsamında nelerin olduğu vajinismus tedavisi fiyatları üzerinde etkili olur. Ancak egzersizler genellikle hastanın kendi kendine uyguladığı yöntemlerdir. Bu nedenle önerilen egzersizlerin fiyatları etkilediğinden söz edilemez. Tedavi ücretlerini belirleyen daha farklı faktörlerdir.

Kadınlarda östrojen hormonu ne işe yarar? merak ediyorsanız aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:
Tıkla –> Östrojen hormonu

Sekonder Vajinismus Nedir?

Vajinismus yani ilişkiye girememe hastalığı 2’ye ayrılır. Bunlar primer ve sekonder vajinismustur. Elbette cinsel ilişkiye girememe tedavisi de her ikisinde farklı şekilde uygulanabilir. Primer tip, ilk cinsel ilişkide vajinanın kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşmemesidir. Bu tipte vajinal kasılma karakteristik bir belirtidir.

Sekonder ise cinsel hayatı normal olan bir kadının yaşadığı bir durum sonrasında vajinismus hastalığına yakalanmadır. Bu durum ise genellikle ağrılı cinsel ilişki, kürtaj, zorlu bir doğum yapmak ya da cinsel istismar oluyor. Sekonder tipin temelinde de korku yatıyor ve vajinismus tedavisi terapi destekli olarak yapılabiliyor. Elbette vajinismus tedavisi fiyatları da bu durumda değişkenlik gösteriyor.

Kadınların en çok merak ettikleri bir diğer konuyu aşağı açıkladık:
Tıkla –> Rahim ağzı kanser aşısı

Vajinismus Tedavisinin Fiyatları

Öncelikle vajinismus tedavisi fiyatları değişkendir. Çünkü vajinismus tedavisi pek çok farklı yöntemle yapılabiliyor. Tedaviye kimi zaman ameliyat, kimi zaman terapiler eşlik edebiliyor. Dolayısıyla vajinismus tedavisi fiyatları da bu unsurlardan etkilenerek değişkenlik gösteriyor. Genel olarak makul rakamlardan oluşuyor olsa da hastalığın şiddetinin de vajinismus tedavisi fiyatları üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şu unutulmamalıdır; ilişkiye girememe hastalığı % 100 tedavi edilebilir ve hastalar konforlu bir cinsel yaşama kısa sürede kavuşabilir.

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.e-psikiyatri.com/vajinismus-nedir

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryJinekoloji
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın