Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

tüp bebek sonrası adet gecikmesi

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Tüp bebek sonrası adet gecikmesi: anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar; normalde bir adet döneminde salınan tek bir yumurta hücresi yerine birden fazla yumurta hücresi elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede de tüp bebek tedavisinde başarı oranları arttırılmaktadır. Ancak kullanılan bu ilaçlar içerisinde hormon bulunduğu için tüp bebek sonrası adet gecikmesi söz konusu olabilir. Şayet tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmışsa bu durumda stres ve ilaçlar kaynaklı olarak 1-2 ay adet düzensizliği ya da adet gecikmesi meydana gelebilir.

Embriyo transferinden 12 gün sonra!

Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu süre, kadının normalde adet göreceği zamana denk gelmektedir. Ancak kadın gebelik testi yapmış ve negatif çıkmışsa ancak buna rağmen adet gerçekleşmiyorsa iki hafta daha beklemelidir. Bu durum stres ve ilaçlar kaynaklı olabilir. Ancak 2 hafta içerisinde adet başlamamışsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve adet görmemenin sebebi tespit edilmelidir. Ancak genellikle hiçbir ilaca gerek kalmadan bu zaman sonunda düzene girer.

Tüp bebek tedavisinden sonra kanama

Tüp bebek sonrası adet gecikmesi tedaviden sonra adet görülmesi beklenen tarihte bir kanama yaşanabilir. Bu kanama, her zaman adet kanaması değildir. Embriyonun rahme yerleşmesi kaynaklı olarak implantasyon kanaması meydana gelebilir.

İmplantasyon kanaması; pembe veya kahverengi renkli bir akıntı şeklinde gelmektedir ve genellikle bir ya da iki gün içerisinde durmaktadır.

Bu sebeple de adet kanamasından ayırt etmek gerekmektedir. Ancak çeşitli durumlarda tamamen kırmızı olan ancak adet kanaması olmayan kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak ve sebebin tespit edilmesini sağlamak gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi ardından kist oluşumu

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama (OPU) aşamasında yumurta hücresinin büyüklüğü 15 mm ve üzerine ise yumurtalar toplanır. 15 mm altındaki yumurtalar ise toplanmamaktadır. Bu yumurtalar, tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra yapılan ultrason kontrollerinde kist şeklinde gözükebilir. Bu kistler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden yok olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ardından gebelik testi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde anne adayının rahmine embriyo transferi yapıldıktan 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu gebelik testi kandan ya da idrardan yapılabilir. Ancak kanda yapılan gebelik testi daha kesin sonuç vereceği için kanda yapılması tercih edilmektedir. 12 günden önce yapılan testler, gebelik olsa dahi negatif sonuç verecektir. Bu sebeple de anne adaylarının 12 gün beklemesi önerilmektedir.

Tüp bebekte başarı oranları nelerdir?

Tüp Bebek ve Adet Konusu İle Alakalı Dış Kaynaklar:
https://www.saithalil.com/tup-bebek-sonrasi-adet/

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle …