Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

tüp bebek sonrası adet gecikmesi

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar; normalde bir adet döneminde salınan tek bir yumurta hücresi yerine birden fazla yumurta hücresi elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede de tüp bebek tedavisinde başarı oranları arttırılmaktadır. Ancak kullanılan bu ilaçlar içerisinde hormon bulunduğu için tüp bebek tedavisinde sonra adet gecikmesi söz konusu olabilir. Şayet tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmışsa bu durumda stres ve ilaçlar kaynaklı olarak 1-2 ay adet düzensizliği ya da adet gecikmesi meydana gelebilir.

Embriyo transferinden 12 gün sonra!

Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu süre, kadının normalde adet göreceği zamana denk gelmektedir. Ancak kadın gebelik testi yapmış ve negatif çıkmışsa ancak buna rağmen adet gerçekleşmiyorsa iki hafta daha beklemelidir. Bu durum stres ve ilaçlar kaynaklı olabilir. Ancak 2 hafta içerisinde adet başlamamışsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve adet görmemenin sebebi tespit edilmelidir. Ancak genellikle hiçbir ilaca gerek kalmadan bu zaman sonunda düzene girer.

Tüp bebek tedavisinden sonra kanama:

Tüp bebek tedavisinden sonra adet görülmesi beklenen tarihte bir kanama yaşanabilir. Bu kanama, her zaman adet kanaması değildir. Embriyonun rahme yerleşmesi kaynaklı olarak implantasyon kanaması meydana gelebilir.

İmplantasyon kanaması; pembe veya kahverengi renkli bir akıntı şeklinde gelmektedir ve genellikle bir ya da iki gün içerisinde durmaktadır.

Bu sebeple de adet kanamasından ayırt etmek gerekmektedir. Ancak çeşitli durumlarda tamamen kırmızı olan ancak adet kanaması olmayan kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak ve sebebin tespit edilmesini sağlamak gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi ardından kist oluşumu

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama (OPU) aşamasında yumurta hücresinin büyüklüğü 15 mm ve üzerine ise yumurtalar toplanır. 15 mm altındaki yumurtalar ise toplanmamaktadır. Bu yumurtalar, tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra yapılan ultrason kontrollerinde kist şeklinde gözükebilir. Bu kistler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden yok olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ardından gebelik testi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde anne adayının rahmine embriyo transferi yapıldıktan 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu gebelik testi kandan ya da idrardan yapılabilir. Ancak kanda yapılan gebelik testi daha kesin sonuç vereceği için kanda yapılması tercih edilmektedir. 12 günden önce yapılan testler, gebelik olsa dahi negatif sonuç verecektir. Bu sebeple de anne adaylarının 12 gün beklemesi önerilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir gebe kalma yöntemidir. …

Devlet Hastanesinde Kürtaj

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı? Devlet hastanesinde kürtaj yapılırmı? Türkiye’de kürtaj işlemi yasaldır …

kurtaj-riski-artiyor

Gebelik Haftası İlerledikçe Kürtajın Riski Artıyor

Kürtaj Riski Artıyor Kürtaj riski artıyor: Gebeliğin büyümesine bağlı olarak kürtaj işlemi zorlaşmaktadır. Özellikle …