Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir gebe kalma yöntemidir. Tedavisi için kadından yumurta (oosit) erkektense sperm hücreleri alınır ve dış ortamda döllendirilir. Normal koşullarda rahimde gerçekleşmesi beklenen bu süreç bazı anomalilerden dolayı gerçekleşemez ve gebelik oluşamaz. Tüp bebek laboratuvarı içerisinde yer alan özel kuluçka merkezlerinde gerçekleştirilen yapay döllenme sonrası oluşturulan embriyolardan en sağlıkları seçilerek anne rahmine yerleştirilir.

Gebelik şansı olmayan ya da oldukça az ihtimalleri olan çiftlerin bebek sahibi olma şanslarını bir hayli yükselten tüp bebek yöntemi için anne adayına yumurta geliştirici hormon ilaçları verilerek gelişen yumurtalara anestezi ile toplanır. Bu işlem yumurta toplama işlemi olarak adlandırılır. Aynı gün içerisinde baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllendirilen yumurta hücreleri, döllenme sonrası rahim içine transfer edilir. Tüp bebek transferi ağrısız bir operasyondur.

Tüp Bebekte Başarı Oranları

Başarı oranı oldukça yüksek olan bir gebelik yöntemi olsa da bazı çiftlerde ne yazık ki olumsuz sonuçlar da alınabilmektedir. Tüp bebekteki amaç her zaman anne baba olmak isteyen çiftlerin şans oranını olabildiğince yükseltmektir. Bu nedenle de tüp bebek şansını arttıran faktörler bizim için bu tedavinin en kilit noktasını oluşturmaktadır:

  • Tedavi öncesi interfilite yani kısırlık nedenleri iyi belirlenmelidir. Sorunu bilmek bizi her zaman çözüme çok daha yaklaştıracaktır.
  • Aşılama, ERA testi, Embriyoskop, Mikroenjeksiyon gibi ileri seviye yöntemler kullanmak sonucun başarısını daha da arttırmayı sağlayacaktır.

Tüp bebekte başarı oranları

Tüp Bebek Sonrası Adet Kanaması

Tüp Bebek tedavisinin başarısız olması ile ilişkilendirilen tüp bebek transferi sonrası adet kanaması luteal faz kanaması olarak adlandırılan ve hamilelik testinden önce görülebilen bir vajinal kanama türüdür. Birçok hastada görebildiğimiz bu kanama genelde yumurta toplama sonrasını izleyen ilk bir hafta 10 gün sonrasında görülmekte ve tüp bebek tedavisi olan kadınların yaklaşık %7’si ile %42’sinde meydana gelebilmektedir.

Halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinen implantasyon kanaması da çiflerin son derece gergin bir bekleyişte olduğu stres dolu bu süreçte sıklıkla korkulan bir kanamadır. Embriyo transferi sonrası kahverengi akıntı pembe akıntı gibi ufak kanamalar çoğu zaman implantasyon kanaması olmakta ve bu kanama 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Embriyo transferinden sonra gebelik testi aralığındaki süreçte görülebilen bu kanama anne adaylarını oldukça korkutan bir kanamadır ve tüp bebeğin tutmamasının belirtileri arasında olduğu düşünülmektedir. Tüp bebeğin başarısızlıkla sonuçlanması durumu ile embriyo transferi sonrası kanama arasında bir ilişki olsa da bu her zaman tüp bebeğin tutmaması anlamına gelmemekte ve anne adayın halen gebe kalma ihtimalinden söz edilebilmektedir.

Transferden sonra kanaması olup hamile kalan hastalarımızın sayısı da oldukça fazladır. Tüp bebek sonrası adet kanaması sanılan bu kanama yaşanması durumunda yapmanız gereken ilk iş doktorunuzla iletişime geçmek ve kesinlikle umutsuzluğa kapılıp tüp bebek için ilaç kullanıyorsanız (yumurtlama ilacı, hormon ilacı ve progesteron hapı gibi ilaçlar) bırakmadan hekiminizin tavsiyelerine harfiyen uymanızdır.

Tüp Bebek Tutmazsa Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Tüp bebek tedavisi için kullanılan yumurtalık uyarıcı ilaçlar etken madde olarak hormon içeren ilaçlardır. Adet döneminde yumurtalıktan salınan bir yumurta hücresinin sayısının arttırılması için uygulanan ilaç tedavisi birden çok yumurta elde edilmesini sağlar ve bu da tüp bebekte başarı oranı artışının sağlanması anlamına gelir.

Vücuttaki hormon dengesi değiştiğinden dolayı tüp bebek sonrası adet gecikmesi oldukça normaldir ve adet düzeni zamanla olağan dengesine dönecektir. Ancak tüp bebek tutmazsa adet gecikmesi 1-2 ay sürebilmektedir. Adet düzensizliği ya da adet gecikmesinin sebepleri hem ilaçlar hem de anne adayının yaşadığı yoğun stresten kaynaklıdır.

Tüp bebekte hamilelik testi embriyo transferinden 12 gün sonra yapılmaktadır. Bu süre kadının adet takvimine göre belirlenir. Yani transfer sonrası gebelik testi süresi aynı zamanda kadının adet görmesi beklenen süredir.

Ancak tüp bebek sonrası gebelik testinin negatif çıkması ve buna rağmen adet görülmemesi durumunda 2 hafta kadar daha beklenmeli ve halen âdetin başlamamış olması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Rahim enfeksiyonu, yumurtalık enfeksiyonu ya da kist oluşumu gibi birçok sorun da adet gecikmesi nedenleri arasındadır ve bu gibi sorunlar ancak detaylı hekim kontrolü ile saptanabilmektedir.

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebekte Negatif Sonuçtan Sonra Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebeğin başarısızlıkla sonuçlanması da ne yazık ki karşılaştığımız sorunlar arasında yer almaktadır. Tüp bebekte hamilelik testinin negatif çıkması anne adayı başta olmak üzere çiftler için büyük hayal kırıklıklarının yaşandığı bir süreçtir. Tedavi sırasında anne adayını uygulanan ilaç tedavile rutin hormon dengesini ciddi derecede değiştirdiğinde vücudun toparlanması belli bir süreç ster ve bu sürece aynı zamanda depresyon, stres, anksiyete gibi psikolojik durumlar da eşlik eder. Tüm bunların bir arada yaşanması tüp bebek sonrası adet gecikmesi nedenlerini oluşturur ve tüp bebekten sonra ilk adet 1-2 ay sonra görülebilmektedir.

Tüp bebekte negatif sonuçtan sonra adet gecikmesi sık karşılaştığımız bir durumdur. Ancak tüp bebek sonrası adet gecikmesi bazı durumlarda gebelikten dolayı da olabilmektedir. Bu nedenle embriyo transferi sonrası gebelik testi için en az 12 gün beklenmelidir.

Transfer işleminden 12 gün önce yapılan hamilelik testinin negatif çıkması da son derece olağandır. Bunun sebebi ise gebelik gerçekleşmiş olsa bile tüp bebeğin transferi sonrası kanda ya da idrarda çıkma ihtimalinin çok düşük olmasıdır.

Tüp Bebekte Risk Ne Zaman Biter?

Tüp bebek riski ne zaman biter

Hamileliklerde düşük riski her zaman vardır ve gebeliğin ilk 8 haftası düşük riskinin en fazla olduğu aylardır. Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen düşük nedenleri başında embriyonun rahim içinde tutunamaması gelmektedir.

Tüp bebekte düşük riski normal yollarda kalınan gebelik ile aynıdır. Yani gebeliğin oluşum şekli düşük riskini etkilemez. Tüm gebeliklerde 3 aydan sonra düşük riski ciddi boyutlarda azalmakta ve tüp bebekte risk oluşumunun azalması da aynı aylara denk gelmektedir.

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kadınların gebeliğin oluşturulması anından beri sık sık doktor kontrolünde olmaları düşük riskini azaltan en önemli faktör olmakta ve bu sayede hamilelikte kanama olsa dahi bebeğin hayatının kurtarılma ihtimali çok daha fazla olmaktadır. Erken müdahale sayesinde de birçok hastada gebelik sorunsuz şekilde sürdürülmeye devam ettirilebilmektedir.

Tüp bebek aşamaları için tıklayınız.

Tüp bebek ile ilgili uluslar arası yabancı kaynaklar: 
IVF: What does it involve?

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

Tel: 0532 325 30 08
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsiyet belirleme

Cinsiyet Belirleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Cinsiyet belirleme için son yıllarda ortaya sıkça iddialar atılmaktadır. Kimi kadın, Çin takvimi ile hamile kalmak …

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …