Stres ve Kısırlık

kadın kısırlık testi

Stres ve Kısırlık

Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vücutta bazı organların aktivitelerinin artmasına neden olur.Bu hareketlilik, adrenal bezlerden salgılanan hormonların sinir sistemine yayılmasıyla oluşur. Akut stres, artan kalp çarpıntısı, kan basıncı ve solunum hızının yanında, yüzde soluk bir görüntü ve ellerde terleme yapabilir. Kronik stres ise depresyona, bağışıklık sisteminde değişikliklere ve uyku düzeninde bozukluklara neden olur. Stres, genel perspektif içinde olumsuz bir uyaranı betimleyen oldukça yaygın kullanılan bir terimdir.

Kaç Tip Stress Vardır?

1. Akut: Ani, ansızın karşılaşılan bir olay, örneğin bir saldırı karşısında duyulan stresi ifade eder.

2. Subakut: Bir dönem içinde yaşanan sıkıntılı yaşantı parçası ve birbirini başlatan bir dizi olumsuz olaylar ve yaşantılar birini kaybetme, yas tutma, depresyona girme, stres halidir.

3.Kronikleşme sürecinde olan stres: Farklı aralıklar ile sürekli stresli yaşantılara mecbur kalmayı ifade eder.

4. Kronik: Kesintisiz olarak sürekli; zorlanma, ağır yük altında yaşamak zorunda kalmayı ifade eder. Bu sıralanan stresin boyutları ne kadar fazla ve sayıları ne kadar çoksa zararlı etkilerinin ortaya çıkma olasılığı da o kadar fazladır.

Stres Kısırlığa Sebep Olur mu? Kısırlık Yapar mı?

Nadir vakalarda, yüksek düzeydeki stresin, bazı kadınlarda hormon değişikliklerine ve düzensiz yumurtlamaya sebep oluğunu söyleyebiliriz. Bazı çalışmalarda fazla stresin, kadınlarda tüp tıkanıklıklarına ve erkeklerde sperm üretiminin azalmasına neden olduğunu göstermiştir.

Çalışmalar, kısırlık tedavisi gören kadınların, kanser ve kalp gibi hayati rahatsızlıkları olan ve tedavi gören kadınlar kadar stres altında olduklarını göstermektedir. Üreme zorluğu çeken çiftler, her ay önce hamile kalma umuduyla, daha sonrada, gebeliğin gerçekleşmediği hallerde, hayal kırıklıkları ile kronik stres yaşamaktadırlar.

Kısırlık, Neden Strese Sebep Olur?

Kısırlık teşhisi konan bir çift vücutlarının ve yaşam planlarının kendi kontrollerinde olmadığını hissederler. Kısırlık, önemli bir yaşam amacı olan, anne- baba olma dürtüsünü tehlikeye düşürdüğünden, büyük bir kriz oluşturabilir. Birçok çift yaşamlarını planlamaya alışıktır. Deneyimleri onlara, eğer bir şeyi çok ister ve çok çalışırlarsa elde edeceklerini göstermiştir. Ancak söz konusu kısırlık olunca, durum böyle değildir. Kısırlık testleri ve tedavileri fiziksel,psikolojik ve de finansal olarak stres yüklü olabilir. Kısırlık tedavileri sırasında, bir çiftin özel yaşamının gizemi oldukça kesintiye uğrar ve bu da gelecekte ayrıca bir stres faktörü oluşturur. İnfertilite hastalarının kendi iş yaşamları ile doktor randevularını ayarlayabilme çabaları da streslerinin artmasına neden olur.

Tüp Bebek Tedavisi ve Stres Hakkında Bilimsel Veriler:

Gothenburg-İsveçteki Üniversite Hastanesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışma, intertilite tedavisi sırasında kadının yaşadığı stres ve kaygının hamile kalma ihtimalini etkilemediğini ortaya koymuştur. Anketi cevaplandıran 166 kadından 139’u, çalışma sırasında embriyo transferi için uygun koşulda idi. Bu kadınlardan 58’i hamile kalırken, 81’i hamile kalamadı. Kadının gerek ilk gerekse embriyo transferinden hemen önce gerçekleştirilen ikinci anket vasıtasıyla değerlendirilen ruh hali; hamile kalıp kalmaması durumunu etkilemiyordu. Araştırmacılar kaygı ve depresyon yaşayan ve yaşamayan kadınlarda benzer hamile kalma oranları saptadılar. Bu nedenle yüksek kaliteli embriyoların varlığı hamile kalma konusunda tek belirleyici faktör olarak ortaya çıktı.

Çalışmada kullanılan anket Psikolojik Genel Durum Değerlendirme Indeksi (PGWB) olup, bu indeks bir kadının duygu durumunu, genel sağlığını, ilişkilerini, yaşam stilini, yaşama bakış açıcını ve çocuk sahibi olma arzusunun yoğunluğunu ölçmekteydi. İlk anket; kadınlar tedaviye başlamadan önce uygulanmış olup, ikinci anket ise yumurtlama toplama işleminin hemen öncesinde uygulanmaktaydı. Çünkü ebeveyn adayları en çok bu süreçte kaygı ve endişelerini dile getirmektedirler. İkinci anket embriyo transferinden önce gerçekleştirildiği için tedavinin başarılı olup olmaması olup olmamasından etkilenmemektedir. Yine de bu durum kadınların duygularını tüm açıklıkla dile getirdiklerini veya hissettiklerinden daha olumlu duyguları yansıtmadıklarını garanti edemez.

Geçmiş araştırmalar, stres ve gerilimin hamile kalma başarısı üzerindeki etkisi konusunda bir görüş birliği sağlamamaktadır. Bazı araştırmalar bu durumun etkili olduğunu iddia etmekte ve kadınları bu konuda uyarmaktadır.

Bu çalışma her ne kadar kesin bir cevap vermese de, yapısı ve örnek hacminin büyüklüğü itibariyle, stres ve kaygının bir kadının hamile kalması ihtimalini düşürmediği yolunda bir sonuca destek vermektedir. Araştırmanın baş yazarı olan Dr.Lisbeth Anderheim “Bu sonuçlar ve bilgileri kadınların bu konuda yaşadıkları kaygı ve endişeyi azaltmak amacıyla kullanabiliriz” demektedir.

Ne Kadar Streslisiniz? Kendinizi Test Edin:

 • Kendinizi sürekli yorgun hissediyor musunuz?
 • Uykuya dalmakta güçlük çekiyor musunuz?
 • Sık sık başınız ağrıyor mu?
 • Adetleriniz düzensiz mi?
 • Sık sık vajinal enfeksiyon ve herpes (uçuk) enfeksiyonu geçiriyor musunuz?
 • İş arkadaşlarınıza ve ailenize gösterdiğiniz tolerans azalıyor mu?
 • Bu sorulardan bir veya birkaçına ‘’evet’’ cevabını vermeniz streste olabileceğinizi gösterir.
 • Stresi azaltmak için neler yapabilirsiniz?
 • Eşinizle iletişim hattınızı daima açık tutun.
 • Duygusal destek alın ki, kendinizi soyutlanmış hissetmeyin. Bireysel veya çiftlere yapılan danışma seansları,destek grupları,kitaplar,duygularınızın normal olduğunu size göstererek, bu durumla baş etmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Yoga ve Meditasyon gibi stresten arınma tekniklerini öğrenebilirsiniz.
 • Kafein gibi uyarıcıları aşırı kullanmaktan sakının.
 • Fiziksel ve duygusal gerginliği azaltmak için düzenli egzersiz yapın.
 • Eşinizin ve sizin birlikte rahat edebileceğiniz bir tedavi metodu seçin.
 • Mümkün olduğunca, kısırlık ve tedavisi hakkında çok şey öğrenin.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …