Şişmanlık (Obezite) ve Aşırı Zayıflığın Kısırlığa Etkisi

kısırlık ve obezite

Şişmanlık (Obezite) ve Aşırı Zayıflığın Kısırlığa Etkisi

Aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık (obezite) kısırlık sebebi olabilir. Kadınlarda vücut ağırlığının normalden az olması, hormonları olumsuz etkiler ve adet düzensizliklerine yol açar. Vücuttaki yağ hücreleri hormon üretimi yapar. Östrojenin 2/3’ü yağ hücrelerinde üretilir. Yağ hücrelerinin sayısı ne kadar fazla ise o kadar fazla östrojen üretilir. Östrojen düzeyi azaldığı ya da çok yükseldiğinde çeşitli problemler ortaya çıkar. Sonuç olarak şişmanlık kısırlık nedenlerinin arasında yer almaktadır. Kilo vermek, egzersiz ve ilaç tedavisiyle hormonal bozuklukların gerilebileceği ve doğurganlığın tam olmasa bile normale dönebileceği söylemek mümkündür.

Aşırı ve ani kilo kaybı kısırlığa yol açar mı?

Vücuttaki yağ miktarı yüzde 10-15 oranında azaldığında hormonal denge bozulur ve infertilite (kısırlık) ortaya çıkabilir. Çok zayıf olmak beyinden yumurtalıklara giden sinyallerin azalmasına neden olur. Bu durumda da östrojen üretimi azalır, rahmin iç tabakası gelişemez ve de döllenen yumurta rahme tutunamadığı için gebelik gerçekleşemez. Çok zayıf olan kadınlarda infertilite gebeliğin gerçekleşememesinden de kaynaklanabilir. Aşırı egzersiz (maraton koşuları, fazla jogging ve aerobik) adet sikluslarının düzenini bozar ve yumurtlamayı engelleyerek kısırlığa sebep olabilir.

Kadınlarda şişmanlık neden kısırlığa yol açar?

Aşırı şişmanlık da kısırlık sebebidir. Fazla sayıdaki yağ hücresi östrojen dengesini bozar. Yüksek miktardaki östrojen de yumurtlamayı engellediği için kısırlığa neden olabilir. Vücut kitle indeksi (kilonun boya oranı) fazla olan kadın anne adaylarında vücuttaki aşırı yağlanmadan dolayı, insülin miktarında artış oluşur ve yumurtalıklardan fazla miktarda erkeklik hormonunun salınmasına sebep olur. Bu durumda da yumurtlama olayı engellenmiş, kısırlığa davetiye çıkmış demektir. Dolayısıyla, fazla kiloları olan bayanların, ideal kilolarına kavuşma durumunda, yumurtlama bozuklukları düzelebilir. Yapılan çalışmalarla obez kadınların yüzde 5 oranında kilo kaybetmesiyle adet düzensizliği vakaların yüzde 60’ında bu problemin ortadan kalktığı ve adetlerin tekrar düzene girdiği belirlenmiştir

Aşırı kilolu olmak kısırlık tedavisini nasıl etkiler?

Tüp bebek tedavisinde de şişman kadınlarda başarının daha az olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda gebelik şansının yüzde 20 oranında azaldığı, tedavide kullanılan ilaç miktarının daha fazla olduğu ve tedavi süresinin daha uzun olduğu gösterilmiştir. Ayrıca tüp bebek tedavisi öncesi kilo veren şişman kadınların gebelik oranının arttığı ve sağlıklı gebelik elde etme şansının daha fazla olduğu saptanmıştır.

Erkek kilosu ve kısırlık arasındaki ilişki nasıl?

Erkeklerde vücut ağırlığının normalden az olması ve aşırı kilo kaybı, sperm fonksiyonlarının ve sayısının azalmasına yol açar. Vücut ağırlığının normalden fazla olması ise testisleri ve sperm üretimini olumsuz etkiler. Şişman erkeklerde yapılan çalışmalarda sperm sayısı yüzde 21, sperm yoğunluğu ise yüzde 23 daha az tespit edilmiştir.

Obezite sorunu olan erkeklerde yağ dokusundan testosteronun östrojene dönüşümü artar ve buna bağlı olarak sperm sayısı azalır. Şişman erkeklerde testis bölgesindeki yağ oranının fazla oluşu o bölgedeki vücut ısısını yüksek tutar ve aşırı sıcaklık nedeniyle testis damarlarının genişlemesi sonucu sperm üretimi ve kalitesi azalabilir. Erkeklerde sigara ve alkol tüketimi, çevre kirliliği, fazla miktarda midye tüketimi infertiliteye yol açabilir.

Çinko eksikliği de sperm üretimini ve kalitesini düşürür, testosteron salgılanmasını da engeller. Özellikle vejetaryen erkeklerde çinko ve folik asit takviyesi ile sperm sayısını artırmak mümkün olabilir. Antioksidanlardan vitamin C, E, Taurin; oksijen radikallerinin sperm hareketliliği üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır. Özellikle sigara içen erkeklerde kullanılması yararlıdır. Obezitenin, aşırı kiloların diğer zararlarının yanı sıra erkeklerde iktidarsızlık yaptığı da öne sürülmüştür. Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin aldığı fazladan her 10 kilo, kısırlık riskini de yüzde 10 oranında yükseltmekte, aşırı kilo, sperm yoğunlaşmasını azaltıp, hormonal dengeyi bozmakla kalmayıp ayrıca seks isteğini de düşürdüğü iddia edilmiştir.

Hormonların obezite ile ilişkisi nedir?

Kilo ve obezite sorununun en önemli ve en karmaşık yönü hormonlardır. Öte yandan en belirleyici yönü de hormonlardır. Evet, her şeye rağmen diyetle bir miktar kilo verilebilir ama temelinde hormonal bir sorun varsa, büyük bir ihtimalle bu kilolar geriye gelir.

Bazı insanlar ellerinden geldiği kadar diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen, doğru dürüst kilo vermeyi başaramazlar. Sonunda ümitsizliğe kapılıp, ipin ucunu bırakırlar. Kısa sürede eskisinden daha fazla kilo almaları işten bile değildir! Zaten kaderlerine küsüp daha fazla yemek bile yerler. Aynı zamanda vücutlarındaki tüm hücreler kıtlık çığlıkları atıp onları daha fazla yemeye zorlar! Bu acımasız döngü, bir kartopu gibi yuvarlandıkça büyümeye devam eder. Kilo almak ve alamamak hormonlarla ilgilidir. Vücut ağırlığımız son derece karmaşık bir hormonal zincire bağlıdır.

Vücudumuzdaki 100’ü aşkın hormon, mükemmel bir orkestranın ahengiyle metabolizmayı kontrol eder. Bütün bu hormonlar her gün kan dolaşımına binlerce, milyonlarca ünite olarak karışırlar. Bir kurye gibi, beyinden ve iç salgı bezlerinden vücudun her yanına mesaj iletirler. Kalp atışlarımızı, nefes alışımızı hormonlar yönetir. Kadınları kadın, erkekleri erkek yapan hormonlardır. Gece bizi uykuya daldıran, sabah uyandıran hormonlarımızdır.

Günde yarım saat bile yürüyecek gücünüz kalmadıysa ya da bu motivasyonu bulamıyorsanız, acilen ayrıntılı bir check-up yaptırın. Beyin metabolizması, duygusal sorunlar, uyku kaliteniz, tiroid bezi, böbrek üstü bezleri ve insülin bakımından sağlığınızı sorgulayın. Hele jinekolojik ve infertilite problemleriniz varsa tüm hormonlarınızı ölçtürün, tansiyon, kolesterol ve diğer kan seviyelerini öğrenin. Sonra da ihmal etmeden tedaviye başlayın. Hormon tedavisinden çekinmeyin. Gücünüz biraz ivme kazandığında egzersiz, diyet ve doğal desteklerle kendinizi kalıcı olarak toparlayabilirsiniz

Obezite, şişmanlık riskini azaltmaya yönelik uyarılar:

 • Yiyecek alışverişi tok karnına yapılmalı,
 • Yenmemesi gereken ve yüksek enerjili besinler satın alınmamalı,
 • Alışverişe liste hazırlayıp çıkılmalı,
  Boş zamanlarda yiyecek atıştırmak yerine egzersiz yapılmalı,
 • Öğün atlamadan sık aralıklarla azar azar yemek yenilmeli,
 • Göz önünde yiyecek bulundurulmamalı,
 • Yemekte küçük, salatada büyük tabak, servis yapılırken ise küçük kepçe seçilmeli,
 • Tabağa yenecek kadar yemek alınmalı,
 • Yemekler mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğnenerek yenmeli,
 • Yemek yerken başka aktiviteler yapılmamalı,
 • Akşam yemeğinden sonra bir şey yenmemeli,
 • Etli yemeklere yağ konulmamalı, yemeklerdeki yağ miktarı azaltılmalı, kızartma yerine haşlama yöntemi tercih edilmeli,
 • Bol su içilmeli.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …