Sezaryen Sonrası Hamilelik 

Sezaryen sonrası hamilelik 

Sezaryen Sonrası Hamilelik 

Sezaryen doğumdan sonra kadının 2 sene boyunca hamile kalmaması gerekmektedir. Bu durum, normal yapılan doğumlar için de geçerlidir. Kısa aralıklarla gebe kalmak, anne adayının sağlığının bozulmasına tam olarak toparlanmadan yeniden gebelik sebebiyle vücudunun direncinin zayıflamasına yol açacaktır. Bu sebeple de sezaryen doğumlardan kısa süre sonra anne için en uygun doğum kontrol yöntemlerine karar verilmeli ve uygun dönemde kullanılmaya başlanmalıdır. Sezaryen doğum yaptıktan sonra yeniden hamilelik durumunda genellikle normal doğum yapılması önerilmez.

Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılabilir mi?

Sezaryen ile doğum yapan kadının bir sonraki gebeliğinde normal doğum yapması genellikle önerilmemektedir. Bazı şartların sağlanması durumunda ancak normal doğum yapılabilmektedir. Bu sebeple de sezaryen doğum yapacak olan anne adaylarının sezaryenden sonra normal doğum yapma şansının düşük olduğu hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir.

Hangi durumlarda sezaryen sonrası normal doğum uygun değildir?

Şayet sezaryen doğumu gerektiren tıbbi bir faktör mevcutsa ve bu faktör diğer gebelikte de devam ediyorsa, normal doğum söz konusu değildir. Örnek olarak anne adayının sezaryen olmasını gerektiren kronik bir hastalık mevcutsa, diğer gebelikte de bu sorun mevcut olacağı için normal doğum yapılamaz.

Yapılan sezaryen doğumda, rahim dikine kesilmişse, diğer gebeliğin normal doğumla dünyaya getirilmesi mümkün değildir. Normal doğumda, rahim dikine kesildiği için yırtılma riski oldukça yüksektir. Ancak sezaryen doğumlarda rahmin dikine kesilmesi oldukça ender görülür. Genellikle yan kesi uygulanmaktadır. Bu sebeple de doktorunuzdan kesinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almanız oldukça önemlidir.

Şayet sezaryen yapılmasına yol açan faktör anne adayının doğum çatısının uygun olmaması ise, bu durumda diğer gebelik de sezaryen ile dünyaya getirilmektedir. Doğum çatısının uygun olmaması, zaman geçmesi ile değişen bir durum değildir. Çoğul gebelikler, genellikle sezaryen yolla dünyaya getirilir.

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı söz konusu ise sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılamaz.
Daha önce sezaryen dışında rahimle ilgili ameliyat öyküsü varsa normal doğum yapılamaz.

Sezaryen sonrası kimler normal doğum yapabilir?

  • Sezaryen ile yalnızca bir defa doğum yapmış olan anne adayları,
  • Pelvis yapısı normal doğum için uygun olan anne adayları,
  • Daha önce sezaryen dışında rahim ile ilgili ameliyat öyküsü olmayan anne adayları,
  • Normal doğuma engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan anne adayları,
  • Bebeğin kilosunun normal olması,
  • Bebeğin başının baş geliş ile doğum kanalına girmesi durumunda sezaryen sonrası normal doğum yapma şansı mevcuttur. Ancak bu duruma doktor karar verecektir.

Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapmanın çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Örnek olarak; sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapabilecek bir anne adayı, sezaryen sebebiyle yaşayabileceği risklerden kurtulmuş olur. Doğum sonrası ağrısı daha az olurken, iyileşme süresi daha kısa olur. Enfeksiyon ve kanama riski daha azdır.
Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapmanın en büyük dezavantajı ise rahim yırtılmasıdır. Bu yırtıklar çeşitli durumlarda kolayca onarılabilirken, bazen rahmin alınmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Bu sebeple de ülkemizde sezaryen doğumdan sonra normal doğum için doktorlar genellikle olumsuz görüşler bildirmektedir.

 

Aşağıdaki videoda ”Sezaryen Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?” konusu ile ilgili bilgiler verdim. 

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsiyet belirleme

Cinsiyet Belirleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Cinsiyet belirleme için son yıllarda ortaya sıkça iddialar atılmaktadır. Kimi kadın, Çin takvimi ile hamile kalmak …

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …