Polikistik Over Sendromu Ameliyatı Nedir?

Polikistik Over Sendromu Ameliyatı Nedir?

Polikistik over sendromu ameliyatı, kadınların yumurtalıklarında oluşan kistlerin alınması için önerilen bir ameliyat türüdür, ancak cerrahi bir işlem olan bu tip ameliyat ile tedavi yöntemi, doktorlar arasında çok nadir olarak tercih edilmektedir. Bu tip bir ameliyat önerisinden önce bakılması ve değerlendirilmesi gereken ve de yapılacak bir çok önemli detay bulunur. Bunların hepsi atlanarak, hasta direk olarak bir ameliyata yönlendirilmemelidir.

Polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir?

Polikistik over sendromu teşhis edilebilmesi için öncelikle konu ile ilgili başvuran hastanın yaşadığı, deneyimlediği şikayetleri dinlenmelidir. Bu şikayetler genellikle çok ağrılı ve çok sancılı adet görme, düzensiz yaşanan adet döngüsü, adet döneminde çok az miktarda kanama olması, adet kanamasının çok kısa sürmesi ya da uzun süreli olarak adet görmenin kesilmesi olarak açıklanabilir. Bu şikayetlerin tümü genellikle genç kızlarda adet döneminde yaşanabilen türde sorunlardır. Ayrıca evli kadınlarda da gebe kalamama şikayeti de tüm bu sorunlara eklenir. Polikistik over sendromunda tedavi aşamasına geçilebilmesi için doktor tarafından hastaya alt batın üzerine yoğunlaşılacak bir ultrason çekimi de önerilir ve bu ultrason çekimi sırasında her iki yumurtalığın da detaylı şekilde çekim yapılarak genel durumları gözlemlenir, gerekli inceleme yapılır ve eğer varsa yumurtalıklarda oluşmuş kistlerin durumu netleştirilir. Mevcut kistlerin hassas ölçümleri ve yumurtalıklarda nerede yerleştikleri belirlenir.

Polikistik over sendromu ameliyatı olmadan nasıl bir tedavi uygulanır?

Polikistik overlerin, yani kist yapan yumurtalıkların, cerrahi bir ameliyat ile müdahale edilmeden de mevcut olan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle eğer hastanın fazla kiloları varsa bunlar için hastaya beslenme değişiklikleri önerilir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye başlayacak olan hasta, kısa sürede kilo vermeye de başlar. Bu şekilde hasta düzenli takibe alınır. Hormonal denge ve kan tablosu açısından kontrol edilmek üzere yine hastadan kan ve hormon tahlilleri talep edilir. Hormonların genel değerlendirilmesinin ardından, hastanın yaşına ve bünye yapısına uygun olan kadın doğum hapları ya da türevlerinden biri tedavi amaçlı olarak önerilir. Bu ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması tedavi açısından en önemli detaydır.

Ancak eğer polikistik over sendromu yaşayan hasta, hemen bebek sahibi olmak istiyorsa ve yumurtalıklarda mevcut olan kistler nedeni ile maalesef istenen gebelik olmuyorsa, o zaman polikistik over sendromu ameliyatı olması önerilir. Özellikle yumurtlama konusunda iğne tedavilerine cevap vermeyen hastalarda öncelikli olarak ameliyat düşünülür. Tüp bebek tedavisi olmak istemeyen hastalar için de laparoskopik polikistik over sendromu ameliyatı önemli bir tedavi şekli olabilir. Hem daha kolay hem de kesinlikle daha düşük maliyetli olacaktır.

Polikistik over sendromu ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Polikistik over sendromu ameliyatı daha eski yıllarda kist olan yumurtalıktan üçgen kama şeklinde bir bölgenin kesilip alınması şeklinde uygulanırken, artık gelişen tıbbi yeniliklerle birlikte günümüzde drilling, yani yumurtalıklara delik açma yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu tip ameliyatlar laparoskopik olarak yapılır. Hasta açısından da çok daha kolay geçmektedir. İşlem de çok daha kolay yapılmaktadır.

Ameliyat sırasında hastanın hem sağ hem de sol yumurtalığına lazer aleti ile 4 ya da 5 adet küçük delik açılır. Bu küçük delikler 4 ile 10 mm derinliğinde olur.

Laparoskopik olarak gerçekleştirilen polikistik over sendromu ameliyatından sonra genellikle hastada şu tip gelişmeler izlenir:

  • Ovulasyon, yani yumurtalıklarda yumurtlama sayısında önemli şekilde bir artış olur. Yumurta sayısı normal seviyelere çıkar. Sağlıklı yumurta oranı da yükselir.
  • Androjenler ve hastada aşırı tüylenme sıkıntısı önemli ölçüde azalır.
  • Hormonlar düzene oturur.
  • Bazı araştırmalar sonucunda polikistik over sendromu ameliyatı sonrasında çoğul gebelik riskinde düşüş ile birlikte gebelik oranlarında artış gerçekleştiği de açıklanmıştır.
  • Adet döngüsü normale döner, adet kanaması düzenli ve normal miktarlarda olur.
  • Ciltte yağlanma ile oluşan akneler kaybolur, cilt normale döner.
  • Adet kanaması öncesinde ve kanama sırasında yaşanan ağır sancı, kramplar ve ağrılar ortadan kaybolur

 

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsiyet belirleme

Cinsiyet Belirleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Cinsiyet belirleme için son yıllarda ortaya sıkça iddialar atılmaktadır. Kimi kadın, Çin takvimi ile hamile kalmak …

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …