Menopozun 20 Belirtisi

menopozun 20 belirtisi

Menopozun 20 Belirtisi

Birçok kadın, hormonal dengesizliğin neden olduğu, menopoz sırasında bazı fiziksel ve duygusal belirtileri yaşar. Tipik olarak bir kadın, vücudunun üreme kabiliyeti sona erdiğinde menopoz semptomlarını 40’lı yılların ortalarında yaşamaya başlar.

En Sık Yaşanan Menopoz Belirtileri

Kademeli olarak düşen ve dalgalanan hormon düzeylerine uzanan bu aşamaya perimenopoz denir. Çoğu kadın için, perimenopoz belirtileri menopozda son bulur. Bununla birlikte, bazı semptomlar devam edebilir.

Sıcak basmaları: tüm yüz ve vücudun üst yayılan sıcaklık ani bir duygu

Sıcak basması, ateş basması olarak da bilinir. Ani, geçici sıcaklık veya sıcaklık hissidir ve vücuda yayılır. Yüz ve üst vücutta özellikle gözle görülür bir kızarıklık veya kızarma oluşur.

Sıcak basması, kadınların menopoza yaklaşırken doğal olarak oluşan östrojen hormonunun azaltılmasına tepki göstererek vücudun tepkisinden kaynaklanır. Menopoza giren kadınların yaklaşık% 75 ila% 85’inin menopoz sırasında sıcak basması belirtisi yaşadığı bilinmektedir.

Gece terlemeleri

Gece terlemesi, uyku sırasında oluşan menopozun ortak bir semptomudur. Gece terlemeleri, yoğun terleme eşliğinde uyku esnasında oluşan şiddetli sıcak basması olarak sınıflandırılır. “Uyku hiperhidrozu” olarak da bilinen gece terlemesi, aslında bir uyku bozukluğu değil, menopozdaki kadınlarda uyku sırasında ortaya çıkan yaygın bir terleme bozukluğudur.

Birçok kadın için, gece terlemeleri o kadar şiddetlidir ki, uykuyu bozar ve kadının uyanık hayatında sinirlilik ve stres yaratabilir. Gece terlemeleri, altta yatan tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir, bu nedenle tedavi seçeneklerini araştırmadan önce konunun kökünü elde etmek önemlidir.

Libido Kaybı

Herkes, cinsel istekte değişimler yaşayabilir. Ancak menopoz döneminde hormonal değişimler kaynaklı olarak libidoda düşüş meydana gelebilir. Menopoza giren kadınlarda, düşük cinsel isteğin başlıca nedeni hormonal dengesizliktir.

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk vajinadaki nemin kaybolmasıdır. Vajinal kuruluk genellikle vajinanın astarının nemli ve yumuşak hissi ortadan kalktığında ortaya çıkar ve kaşınma ve tahriş gibi semptomları beraberinde getirir. Perimenopoz sırasında östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal doku daha kuru, daha ince ve daha elastik hale gelir.
Vajinal kuruluğun aşırı bir versiyonu, genişliğinde ve uzunluğunda küçüldüğü vaginanın atrofisidir. Bu belirti, menopoz sırasında östrojende aniden düşüş, doğallık, prematüre veya cerrahi olması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Ruh hali değişimleri

Menopozal ruh hali değişimleri yaygındır. Duygudurum dalgalanmaları ani ve yoğun olabilir. Bunlara öncelikle hormonal dengesizlikler neden olur. Östrojen hormonu üretimi düştüğünde, aynı zamanda ruh halini değiştiren nörotransmitterlerin üretimi de değişir ve ruh hali dalgalanmalarına neden olur. Diğer menopoz semptomları ruh hali üzerinde yorgunluk gibi olumsuz bir etkisi olabilir. Bu nedenle, altta yatan hormonal dengesizliği hedef almak menopozal ruh hali değişimlerini azaltmanın en etkili yollarından biridir.

Yorgunluk

Yorgunluk enerji seviyesinin düşmesidir. En sık görülen menopoz belirtilerinden biri olan yorgunluk, , sinirlilik ve dikkatin azalmasına da yol açabilir. Menopozda yorgunluk hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Östrojen gibi hormonlar enerji kullanımını hücre seviyesinde düzenler, bu nedenle menopoz sırasında hormon seviyeleri düştüğünde, enerji seviyeleri de düşer. Menopozdaki kronik yorgunluk, ilişkilere, iş verimliliğine ve yaşam kalitesine baskı uygulayarak günlük yaşam üzerinde belirgin bir etkiye sahip olabilir; bu nedenle, altta yatan hormonal dengesizliğin tedavisi, enerji düzeylerini düzeltmek için gereklidir.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ani veya kademeli dökülme olarak meydana gelebilir. Fiziksel olarak en belirgin menopoz semptomlarından biri olan saç kaybı, östrojen eksikliğinden kaynaklanır, çünkü saç foliküllerinin saç büyümesini sürdürmek için östrojene ihtiyacı vardır. Saç dökülmesi, ani veya kademeli olabilir. Saçlar ayrıca daha kuru ve daha kırılgan hale gelebilir ve fırçalarken veya duş alırken daha fazla dökülebilir.

En yaygın görülen menopoz belirtileri dışında daha seyrek görülen menopoz belirtileri ise:

 • Konsantrasyon Sorunları,
  Baş dönmesi,
  İdrar kaçırma,
  Alerjiler,
  Tırnakların zayıflaması,
  Vücut kokusunda değişim,
  Çarpıntı,
  Depresyon,
  Baş ve eklem ağrıları,
  Kaşıntı,
  Karıncalanma,
  Göğüslerde ağrı,
  Sindirim problemleri

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

Tel: 0532 325 30 08
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …

Detaylı ultrason

Detaylı Ultrason Ne Zaman Çekilmeli?

Detaylı ultrason anne adayı ve bebeğin sağlık durumuna dair son derece önemli verilerin elde edilmesini sağlayan görüntüleme …

Kegel egzersizi

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla yapılan ve vajina kaslarının güçlenmesine, toparlanmasına …