Menopozda Hormon Tedavisi

Menopozda Hormon Tedavisi

Menopozda Hormon Tedavisi: Hormon replasman tedavisi; vücudun artık menopozdan sonra üretmediği hormonların yerine kullanılan kadın hormonları içeren ilaçlardır. Sıcak basması ve diğer menopoz semptomlarına sahip kadınlar için standart bir tedavi yöntemidir. Hormon terapisinin kalp hastalığını ve muhtemelen demansı önlemenin uzun vadeli faydaları olduğu düşünülmekteydi. Hormon tedavisi kalp hastalığı veya hafıza kaybı gibi hastalık önleme için artık önerilmez. Bununla birlikte, klinik araştırmaların tekrar gözden geçirilmesi ve yeni kanıtlar hormon tedavisinin bazı kadınlar için risk faktörlerine bağlı olarak iyi bir seçim olabileceğini göstermektedir.

HRT (aynı zamanda hormon tedavisi, menopozal hormon tedavisi ve östrojen replasman tedavisi olarak da bilinir), kadınlarda hormonları, östrojen ve progesteronu kullanır; menopoz ve yaşlanmanın yaygın semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Doktorlar menopoz sırasında veya sonrasında bu tedaviyi önerebilir. Periyodunuz bittikten sonra, hormon seviyeleri düşer, sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi rahatsız edici semptomlara ve bazen osteoporoz gibi durumlara neden olur. HRT, vücudunuzun artık üretmediği hormonların yerini almaktadır. Menopoz belirtileri için en etkili tedavi yöntemidir.

Hormon terapisinin faydaları nelerdir?

Hormon tedavisinin faydaları, kısmen, sistemik hormon terapisi veya düşük dozlu östrojen vajinal preparatları alıp almamaya bağlıdır.

Sistemik hormon tedavisi: Sistemik östrojen, sıcak basması ve gece terlemelerinin hafifletilmesi için en etkili tedavi yöntemidir. Östrojen ayrıca kuruluk, kaşıntı, yanma ve cinsel ilişkide rahatsızlık gibi menopozdaki vajinal belirtileri hafifletebilir. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) halen osteoporoz adı verilen kemik erimesi hastalıklarının önlenmesi için östrojeni onaylamasına rağmen doktorlar genellikle osteoporoz tedavisinde bifosfonatlar denilen ilaçları önermektedirler.

Düşük doz vajinal ürünler: Östrojenin düşük doz vajinal müstahzarları – krem, tablet veya halka – vücuda emilimini en aza indirirken vajinal semptomları ve bazı üriner semptomları etkili bir şekilde tedavi edebilir. Düşük doz vajinal müstahzarlar sıcak basmaları, gece terlemeleri veya osteoporoza karşı koruma konusunda yardım etmez.
Postmenopozal durumların önlenmesi için uzun süreli sistemik hormon tedavisi artık rutin olarak önerilmemektedir. Fakat bazı veriler, östrojenin postmenopozal yılların başında alındığında kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Hormon tedavisinin riskleri nelerdir?

Bugüne kadarki en büyük klinik araştırmada, östrojen-progestin hapı kombinasyonu (Prempro) aşağıdakileri içeren bazı ciddi riskleri arttırdığı ortaya konmuştur.

 • Kalp hastalığı
 • İnme
 • Kan pıhtıları
 • Meme kanseri

Daha önce histerektomi yapılan kadınlarda östrojenle (Premarin) değerlendirilen ilgili bir klinik araştırma, meme kanseri veya kalp hastalığı riski bulunmadığını tespit etti. Felç ve kan pıhtısı riski, kombinasyon tedavisine benzerdi.
Hormon tedavisinin riskleri östrojenin tek başına mı yoksa bir progestin ile verilip verilmediğine bağlı olarak ve mevcut yaşınıza ve menopozdaki yaşınıza, östrojenin dozu ve türüne ve kalp ve kan damar riskiniz gibi diğer sağlık risklerine bağlı olarak değişebilir.

Hormon tedavisini kimler düşünmelidir?

 • Sağlık risklerine rağmen, sistemik östrojen menopoz semptomları için halen en etkili tedavi yöntemidir.
  Orta ila şiddetli sıcak basmaları veya diğer menopoz semptomlarını yaşayan kadınlar,
 • Kemik erimesi için risk altında olan kadınlar,
 • 40 yaşından önce menopoza giren veya 40 yaşından önce yumurtalıkların normal fonksiyon kaybında (prematür over yetmezliği).
 • Erken menopoz yaşayan kadınlar, özellikle de yumurtalıkları alınan ve en az 45 yaşına kadar östrojen tedavisi görmeyen kadınlar daha yüksek bir risk altındadır.

Osteoporoz

 • Koroner kalp hastalığı
 • Daha erken ölüm
 • Parkinsonizm (Parkinson benzeri semptomlar)
 • Kaygı veya depresyon

Hormon tedavisinin sizin için bir seçenek olup olmayacağına karar verirken bu risklerin tümü göz önünde bulundurulmalıdır. Erken yaşta menopoza giren kadınlar için, hormon tedavisinin koruyucu yararları genellikle risklerden daha önemlidir.

Yaş, menopoz türü ve menopozdan bu yana geçen süre, hormon tedavisi ile ilişkili risklerde önemli bir rol oynamaktadır. Kişisel riskleriniz konusunda mutlaka doktor tarafından bir değerlendirme yapılmalıdır.

Kimlere menopozda hormon tedavisi uygulanmaz?

Geçmişte meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyal kanser, bacaklara veya akciğerlere kan pıhtılaşması veya inme geçmişi olan kadınlar genellikle hormon tedavisi almamalıdır. Hormon tedavisi gören kadınlar sigara içmemelidir.

Menopoz semptomlarından rahatsız olmayan ve 45 yaşından sonra menopoza giren kadınlar, sağlıklı kalmak için hormon tedavisine ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine, yaşam tarzı değişiklikleri ve uzun vadeli koruma için hormon tedavisi dışındaki ilaçları içerebilen osteoporoz ve kalp hastalığı gibi durumların riskini azaltmak için stratejiler hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte kist

Hamilelikte Kist Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte kist oluşumunun görülme sıklığı % 5 – 10 düzeyindedir. Özellikle yumurtalık kistleri gebelik …

Kadınlarda mastürbasyon

Kadınlarda Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Kadınlarda mastürbasyon kişinin cinselliği kendi kendine yaşaması ve cinsel doyuma ulaşmak için yapılan eyleme verilen …

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …