Menopoz Döneminde Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

menopoz döneminde yapılan hormon testleri

Menopoz Döneminde Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

Adet kesilmesine yol açacak farklı bir sebep yoksa ve 12 ay boyunca adetleriniz kesilmiş ise, menopoz dönemi söz konusu olabilir. Bu aşamada Doktorunuz vajinanın, pH düzeylerini test etmek için örnek alabilir. 40 yaşına gelmeden menopoz semptomlarını görmeye başlarsanız, erken menopoz yaşıyor olabilirsiniz. Menopoz, bir kadının yumurtalıklarının olgun yumurtaları bırakmasını ve vücudunun östrojen ve progesteronu daha az üretmesi durumunda ortaya çıkan biyolojik bir süreçtir. Doktorunuz veya jinekologunuz menopoz başlangıcı olup olmadığınızı belirlemeye de yardımcı olabilir.

Menopoz belirtileri ve semptomları çoğu kadına menopozal geçişe başladıklarını söylemek için yeterlidir. Düzensiz adet dönemleri veya sıcak basması ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşmanız en sağlıklısı olacaktır. Bazı durumlarda daha ileri değerlendirme önerilebilir. Testler genellikle menopoz teşhisi için gerekli değildir. Ancak belirli koşullar altında, doktorunuz aşağıdakileri kontrol etmek için kan testleri önerebilir:

  • Folikül stimüle edici hormon (FSH) ve östrojen (östradiol), çünkü FSH düzeyleriniz yükselir ve menopoza girdikçe estradiol seviyeleri düşer
  • Tiroid uyarıcı hormonu (TSH), zayıf bir tiroid olan (hipotiroidizm) menopozdakilere benzer semptomlara neden olabilir

Erken menopoz

40 yaşına gelmeden menopoz semptomlarını görmeye başlarsanız, erken menopoz yaşıyor olabilirsiniz. Erken menopoz aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

  • Turner’s Sendromu gibi kromozomal bozukluklar
  • Otoimmün hastalıklar, örn., Tiroid hastalığı
  • Yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması (ooforektomi) veya rahim (histerektomi)
  • Kemoterapi veya kanser için diğer radyasyon tedavileri

40 yaşın altındaysanız ve 12 aydan fazla bir süre adet görmemişseniz, erken menopoz için test yaptırmak için doktorunuza danışın. Doktorunuz menopoz için yukarıda sözü edilen testlerin çoğunu, özellikle de östrojen ve FSH düzeylerinizi belirlemek için kullanılan testleri kullanacaktır. Erken menopoz; osteoporoz, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırabilir.

Tedaviler ve İlaçlar

Hormon tedavisi

Östrojen tedavisi menopozal sıcak basmalarını gidermek için bugüne kadarki en etkili tedavi seçeneğidir. Kişisel ve aile tıbbı geçmişinize bağlı olarak, doktorunuz sizin için semptomların hafifletilmesi için gereken en düşük dozda östrojen önerebilir. Hala rahminiz varsa, östrojene ek olarak progestin gerekir. Östrojen ayrıca kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Ve son adet döneminizden beş yıl sonra hormon tedavisi başlatırsanız kalbinize yarar sağlayabilir.

Vajinal östrojen

Vaginal kuruluğu gidermek için, östrojen bir vajinal krem, tablet veya halka kullanılarak vajinaya doğrudan uygulanabilir. Bu tedavi vajinal dokular tarafından absorbe edilen az miktarda östrojen salınır. Vajinal kuruluk, cinsel ilişki rahatsızlığı ve bazı üriner semptomların giderilmesine yardımcı olabilir.

Düşük doz antidepresanlar

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) adı verilen ilaç sınıfıyla ilişkili belirli antidepresanlar menopozal sıcak basmalarını azaltabilir. Sağlıklı nedenlerden ötürü östrojeni alamayan ya da bir duygudurum bozukluğu için antidepresana ihtiyaç duyan kadınlar için sıcak basması tedavisinde düşük dozlu bir antidepresan yararlı olabilir.

Gabapentin (Neurontin)

Gabapentin nöbetleri tedavi etmeye onay verildi, ancak sıcak basmalarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi. Bu ilaç, östrojen terapisini kullanamayan kadınlarda ve migrene sahip olanlarda yararlıdır.

Osteoporozu önlemek veya tedavi etmek için kullanılan ilaçlar

Bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak, doktorlar osteoporozu önlemek veya tedavi etmek için ilaç önerebilir. Kemik kaybını ve kırık riskini azaltmaya yardımcı olan çeşitli ilaçlar mevcuttur.

Herhangi bir tedavi biçimine karar vermeden önce, seçenekleriniz ve her biri ile ilgili riskler ve faydalar hakkında doktorunuzla konuşmanız en sağlıklısı olacaktır.

“Menopoz, özellikle yaşlanmayla ilişkili diğer rahatsızlıkların riskini artırabilir. Her koşuldan haberdar olduğunuzdan emin olmak ve yaşlandıkça olabildiğince sağlıklı olmanızı sağlamak için düzenli check-uplar ve fizik muayene dahil koruyucu bakım için düzenli kontrollerinizi yaptırın.

 

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte kist

Hamilelikte Kist Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte kist oluşumunun görülme sıklığı % 5 – 10 düzeyindedir. Özellikle yumurtalık kistleri gebelik …

Kadınlarda mastürbasyon

Kadınlarda Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Kadınlarda mastürbasyon kişinin cinselliği kendi kendine yaşaması ve cinsel doyuma ulaşmak için yapılan eyleme verilen …

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …