Kürtaj Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

kürtaj sonrası ne zaman adet olunur

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Kürtaj sonrası ne zaman adet olunur? işleminden sonra hastalar, genellikle 45 gün içerisinde adet olmaktadır. Kürtajdan sonra stres gibi faktörler sebebiyle adet gecikmesi yaşansa da en geç 45 gün içinde adet görülmesi beklenir. Şayet adet görülmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Bu aşamada hastanın dikkat etmesi gereken, ara kanamaların ya da lekelenmelerin olup olmadığıdır. Kürtaj olduktan sonra yeniden hamile kalma riski vardır. Bu sebeple de kürtajdan hemen sonra uygun korunma yöntemlerine başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemine bağlı olarak adet görülmemesi ise oldukça nadir bir komplikasyondur. Rahim içinde yapışıklık olması ve bu sebeple de adet görülmemesi oldukça nadir bir durumdur.

Kürtaj adet düzensizliğine neden olur mu?

Kürtaj işlemi adet düzensizliğine yol açmamaktadır. Kürtaj işleminde hormonal dengeyi etkileyebilecek işlemler uygulanmamaktadır. Kürtajdan sonra ilk adet gecikebilir. Bunun sebebi genellikle stres olmaktadır. Ancak ilk adetten sonra, kürtajdan önceki adet düzeni devam edecektir.

Kürtajdan sonra adet gecikmesi ne anlama gelir?

kürtaj sonrası ne zaman adet olunur

Kürtaj işleminden sonra ilk adet genellikle 1 ay içerisinde görülmektedir. Fakat adet gecikmesi meydana gelebilir. Kürtaj işlemi, stres gibi sebeplerle adet gecikebilir. Bu sebeple de kürtajdan sonraki ilk 45 gün içinde adet görülmesi beklenmektedir.

Şayet beklenen günde adet görülmezse mutlaka bir jinekoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Şayet adet gecikmesine yol açan faktör; Asherman Sendromu ise, bu durumda tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kürtaj işlemi sonrasında işime ne kadar sonra dönebilirim?

Kürtajdan hemen sonra günlük yaşantıya dönülebilir fakat genellikle 1-3 gün dinlenmek önerilmektedir. İş temposu yoğunsa bu aşamada stres faktörü artabilir.

Kürtaj sonrası spiral ne zaman takılır?

kürtaj sonrası spiral takma

Kürtaj işleminden sonra aynı gün spiral takılabilmektedir. Fakat kürtaj sırasında rahim henüz büyüktür ve kanal açıktır. Bundan dolayı da çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu sebeple de en uygunu kürtajdan sonrası ilk adette spiral takılmasıdır.

Kürtaj sonrası ne zaman doğum kontrol hapı başlanmalıdır?

Kürtajdan sonra ilk adet kanamasında kişiye uygun doğum kontrol hapları belirlenmeli ve kullanım başlamalıdır.

Kürtaj fiyatları neden bu kadar değişken?

Kürtaj fiyatları, kürtajın yapıldığı merkezin fiyat politikasına göre belirlenmektedir. İşlem esnasında yalnızca bir defa kullanılıp sonra atılan kanüller kullanıldığı için ve anestezi yöntemi hastanın tercihine kalmış olduğu için fiyatlar kişiden kişiye göre değişebilir. Bunun dışında gebelik haftası da kürtaj fiyatlarını belirleyen önemli bir unsurdur.

Akıntı, kaşıntı ve koku

Kürtajdan sonra nadir olarak akıntı, kaşıntı ve koku meydana gelebilir. Kürtaj işlemi vajinanın ve rahim ağzının anti septik solüsyonlarla temizlenmesi, vajina florasının bozulmasına yol açabilir ve akıntı meydana gelebilir. Bu durumda hastadan sarı, yeşil ve kahverengi akıntı söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Ateş:

Kürtajdan sonra ateş yükselmesi nadir olarak karşılaşılan bir sorundur. Genellikle enfeksiyon ya da endometrit habercisidir. Bu durumda mutlaka doktora haber verilmelidir.
Bunun dışında ishal, kabızlık, baş ağrısı ya da mide ağrısı gibi şikayetler kürtaj ile ilgili değildir.

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

1 Yorum

 • Sibel çolak

  Kürtaj olduktan bir hafta sonra doktorum gel dedi idrara sıkışıp çok küçük olduğu için alinmama gibi bişey varmış ve ben kontrole gidemedim 35 gün geçti ,kürtaj dan sonra adet olmadım kürtaj dan sonra ara ara kan geldi çok kanama gibi değil ama şuan tedirginim alınmamış olabilir mi?

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hamilelikte idrar rengi

  Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

  Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …

  Mol Gebelik

  Mol Gebelik (Üzüm Gebelik) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Mol gebelik halk arasında üzüm gebeliği olarak da bilinen ve oldukça nadir görülen bir kadın hastalığıdır. Mol …

  Kızlık zarı dikimi fiyatları

  Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

  Kızlık zarı dikimi fiyatları: Bu işlem en çok yapılan genital estetik ameliyatları arasında yer alır. Kaza, travma, …