Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işleminin riskleri

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işleminin riskleri: Kurallarına uygun ve tecrübeli ellerde uygulandığında riskleri düşük bir uygulamalıdır. Gebelik haftaları ilerledikçe düşüğe ait risklerin görülme sıklığı artar. Aynı şekilde kadının yaşı ilerledikçe kürtaja ait riskler artabilir. Ancak her cerrahi işlemin riski olduğu gibi kürtajın da çeşitli riskleri vardır.

Rahimde Parça Kalması

Kürtajdan sonra rahimde parça kalması, nadir görülen bir komplikasyondur. Bunun sonucunda kanama ya da enfeksiyon meydana gelebilir. Gebeliğin 5 haftadan küçük ya da 10 haftadan büyük olması durumunda daha yaygın olarak görülmektedir. Parça kalması durumunda yeniden kürtaj yapılması gerekmektedir.

Enfeksiyon Oluşması

Çeşitli durumlarda kürtaj işleminde yeterli hijyen sağlanamamış ise enfeksiyon meydana gelebilir. Enfeksiyona ait belirtileri yaklaşık olarak 5 gün bir hafta içerisinde meydana gelir. İşlemin mutlaka hijyen kurallarına uygun olarak yapılması gerekmektedir. Kürtaj işleminden sonra doktorun enfeksiyon gelişmemesi adına verdiği antibiyotikler mutlaka talimatlara uygun olarak alınmalıdır.

Kanama Olması

Kürtaj işleminin riskleri ve kanama olması

Kürtaj işleminden sonra 5 gün boyunca kanama yaşanması normaldir. Bu kanamanın giderek azalması gerekir. Ancak aşırı kanama söz konusu ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Rahim İçinde Kan Birikmesi

Rahmin kasılmaması sonucu rahmin içinde kan birikebilir. Bu aşamada kadın ciddi bir ağrı duyabilir. Rahim ağzının açılması ve kanın boşaltılması sonucu problem ortadan kalkar.

Kürtajın Yapılamaması

Çeşitli durumlarda geçirilmiş operasyon veya rahim içindeki şekil bozuklukları sebebiyle rahim içine kateter uygulanamaz. Bu durumda da kürtaj işlemi yapılamaz. Bu gibi durumlarda hasta, anesteziden uyandırılır. Ardından çeşitli ilaçlarla rahim ağzının açılmasına yardım edilir. Daha sonra kürtaj işlemi tamamlanır.

Rahim Yaralanması

Kürtaj işleminde, aletin ucu rahim duvarını delebilmektedir. Bu gibi durumlarda yeniden ameliyat gerekebilir. Bunun dışında kalın bağırsak ya da idrar torbası gibi diğer organlarda da çeşitli hasarlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, organın tamir edilmesi adına ameliyat yapılması gerekebilir.

Gebeliğin Devamı

Gebeliğin Devamı

Şayet gebelik haftası erkense ve gebelik küçükse, gebelik materyali tam olarak temizlenemez. Bu sebeple de gebelik devam edebilir. Bu durum, 5 haftalıktan daha küçük gebeliklerde görülmektedir. Fark edilmesi durumunda yeniden kürtaj yapılması gerekmektedir.

Yapışıklık, Asherman Sendromu

Kürtaj işleminin riskleri olarak küretaj kaynaklı olarak asherman sendromu gelişebilir. Bu sendromda, rahim iç duvarlarında yapışıklık meydana gelmiştir. Bu sebeple de adet kanaması azalır ve hatta kısırlık meydana gelebilir. Bu sendromunun sebebi ise kürtajın metal küretler ile gereğinden fazla kazınmasıdır. Bu sendromun teşhisi rahim filmi ile koyulmaktadır. Tedavisi için histereskopi yapılır.

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

Kürtajdan sonra, adet düzeni eskisi gibi devam eder. Ancak yaşanan stres ve kullanılan ilaçlar sebebiyle adetlerde gecikme meydana gelebilir. Adetin kürtajdan sonraki 45 gün içerisinde olması gerekmektedir. Şayet adet gecikmesi meydana gelmiş ise, 45 gün ve üzerinde adet görülmemiş ise, bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Depresyon

Kürtaj işleminin riskleri nelerdir sorusundan önce kürtaj sonrası depresyon konusuna değinmemiz gerekli. İstenilen ama çeşitli durumlar sebebiyle sonlandırılması gereken gebeliklerden sonra hastalar depresyona girebilir. Bu sorunların yaşanmaması için psikolojik destek almak şarttır.

Anestezi Kaynaklı Riskler

Lokal anestezi ile uygulanan kürtaj işleminde en önemli risk; rahim ağzının özel bir aletle tutulmasından sonra duyulan ağrı ve bayılmadır. Bu bayılma, ani tansiyon düşüklüğü kaynaklıdır. Bunun dışında duyulan çekilme hissi sebebiyle bulantı ve kusma meydana gelebilir. Genel anestezi kaynaklı riskler ise; kadının yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişebilmektedir. Riskleri minimumda tutmak adına mutlaka bir anesteziyoloji uzmanının bulunması gerekmektedir.

 

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj esnasında spiral takılması

Kürtaj sonrası adet görme

Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtaj işlemi sonrası cinsel ilişki

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.nhs.uk/conditions/abortion/risks/

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zevk suyundan hamile kalınır mı

Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

Ertesi gün hapı

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …