Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte beslenme, diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı annesidir. Hem bebeğin büyüyüp olgunlaşması, hem de annenin gereksinimlerinin karşılanması nedeniyle gebelikte beslenme dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadında doğru beslenmeyle, gebeliğin sonunda yaklaşık 10 – 12 kg. civarında bir ağırlık artışı görülür. Gebeliğin değişik safhalarındaki değişik ihtiyaçlar dolayısıyla bu artış ilk 5 ay içinde toplam 3 – 4 kg, 5. aydan sonra 7 – 9 kg civarında olmaktadır. Aşırı ağırlık artışı hem annede hem bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Gebelik, ne beslenme alışkanlıklarının ne de damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez. Dengeli ve çeşitli beslenmek önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır.

Gebe olduğunuzu anladığınızda, besinlerden hangilerini düzenli olarak alabileceğinizi ve yiyecekleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırın.
Gebelikte gerekli olan besin ögeleri nelerdir?

Kalsiyum

Bebeğinizin gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum önemlidir. Gebelikte ihtiyaç iki kat artar. Süt, peynir, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerden temin edilebilir. Süt ürünleri yağ açısından zengin olduğundan yağı alınmış süt ve yoğurt tercih edilmelidir.
Günde iki kez bir su bardağı süt alımı yeterli kalsiyum ihtiyacını karşıladığı gibi özellikle ileri dönemlerde kalsiyum eksikliğine bağlı oluşabilecek krampları da engeller.

Protein

Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ayrıca tavuk eti, yoğurt, yer fıstığı, fıstık ezmesi, yumurta, mercimek ve kaşar peyniri protein kaynağıdır.

C Vitamini

Plasenta için yararlı olup, vücut direncini arttırır ve demir preperatlarının barsaklardan kana geçişini hızlandırır dolayısı ile kansızlığı engeller. Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitamininin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz. Lahana, greyfurt, domates, karnabahar, portakal, patates, çilek vb. den C vitamini alınabilir.

Lifli Gıdalar

Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli ( posalı ) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde yararlıdır. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Kepekli besinlerde lif içerir, ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir. Kepekli ekmek, ahududu, bezelye, kuru üzüm, pirinç, kuruyemiş, kuru kayısı, pırasa vb. lif açısından zengin besinlerdir.

Folik Asit:

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda gereklidir. Vücutta depolanmadığından ve gebelikte ihtiyaç arttığından her gün alınması gereklidir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır.

Demir

Gebelikte, hem bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması, hem de gebelik nedeni ile artan kanınızda yeterli oksijen taşınabilmesi için normalden daha fazla demire ihtiyaç vardır. Artan demir ihtiyacının karşılanmasında besinler çoğu zaman yeterli olmaz. Dışarıdan demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demir eksikliği durumunda, halsizlik, çabuk yorulma, cilt ve mukozolarda solukluk ve saç dökülmesi gibi fiziksel değişiklikler oluşur. Yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerde demir içeriği fazladır.

Gebeliğin 20. haftasından itibaren bebeğinizin hızlı büyümesi demir ihtiyacını arttıracaktır. Başlangıçta günde bir kez verilen demir preparatı kan testlerinin sonucuna göre günde 2 ye çıkarılabilir. Demir ilaçları muhakkak aç iken alınmalıdır. Süt ve çay ile alımında barsak emilimi bozulur. C vitamini ile alındığında emilim artar.

Diğer Besinler:

Dengeli bir diyetle toplam enerji ihtiyacının % 30’u yağlar tarafından karşılanır. Tüketilecek yağların seçiminde bitkisel kökenli olanlar ( zeytin ve mısırözü yağları ) hayvansal olanlara ( tereyağı, iç yağı ) tercih edilmelidir.
Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebelik boyunca uzak durmalısınız. Fazladan şeker ve tuz içerirler. İçlerinde gereksiz koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici olabilir. Ayrıca dondurulmuş yiyecekler de kullanılmamalıdır.

Tam mayalanmamış peynir ve pastörize edilmemiş süt de zararlı olabilir. Gebelikte, böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı içilmesi çok yararlıdır. En iyi içecek sudur. İstediğiniz kadar bol su içebilirsiniz.
Çay, kahve ve kakaoda bulunan kafeinin sindirim sistemine bazı zararları vardır. Kafein içeren içecekleri günde 3 fincandan fazla almayınız. Bunların yerine maden suyu 2-3 şişe içilebilir.

Aşırı şekerli beslenme durumunda kilo alımı fazla olur. Tatlı, çörek, börek gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların alımının bebeğinizin gelişimine fazla yararı yoktur. Aşırı tuz alımından da kaçınılmalıdır. Özellikle gebeliğin 5. ayından sonra aşırı tuz alımı bacaklarda şişmelere ve sonuç olarak tansiyonunuzun yükselmesine yol açabilir.

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsiyet belirleme

Cinsiyet Belirleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Cinsiyet belirleme için son yıllarda ortaya sıkça iddialar atılmaktadır. Kimi kadın, Çin takvimi ile hamile kalmak …

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …