Doğum Kontrol Tabletleri (OKS)

Doğum Kontrol Tabletleri (OKS)

Sentetik östrojen ve progesteron adı verilen kadınlık hormonlarını içeren doğum kontrol hapları, gebelikten korunmayı sağlayan etkili yöntemlerdir. Yumurtlamayı engelleyerek, rahim ağzı sıvı akışkanlığını değiştirerek gebelikten koruma sağlar. Koruyucu etkisi yanında; anemisi olan, adet sancısı ve kanamaları fazla olan kadınlarda tedavi edici etkisi de mevcuttur.

Doğum kontrol haplarının birçok avantajı vardır. Başarı şansı oldukça yüksektir. Ancak hiçbir doğum kontrol yöntemi gibi yüzde yüz oranında gebelikten koruyuculuk sağlamak. İlk sene için her 1200 kadından 1’i gebe kalabilir. Koruyuculuk etkisi yanında, adet öncesi görülen gerginliği ortadan kaldırıcı etkisi sayesinde psikolojik olarak olumlu etkisi vardır. Bazı rahim içi enfeksiyonları önleyici etkisi yanında, yumurtalık ve rahim kanserini önleyici etkisi de mevcuttur.

Memenin iyi huylu hastalıklarını, dış gebeliği ve demir eksikliği anemisi açısından risk faktörlerini azaltabilir. Sigara kullanmayan 35 yaş ve üzerinde olan kadınlarda, 2 yıllık kullanım sonucu, menopoz kaynaklı kemik erimesi riskini azaltabilir. Adet ağrısını ve aşırı adet görmeyi engellediği için özellikle genç kızlarda ve doğum yapmayan kadınlarda rahatlık sağlar.

Ancak her kadın doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Doğum kontrol haplarının kullanılmaması gereken durumlar ise:

 • Hamilelik mevcut ise,
 • Kadın sigara içiyorsa,
 • Kalp ve damar hastalıklarında,
 • Kalp yetmezliğinde,
 • Ayaklarda yaygın varis durumlarında,
 • Meme kanseri hastalarında,
 • Karaciğer hastalıklarında ( Sarılık, Aktif karaciğer hastalıkları ve tümörlerinde ),
 • Migrenli hastalarda,
 • Sebebi izah edilmeyen aşırı vajinal kanama durumlarında,
 • Bazı cilt kanserlerinde,
 • Yüksek tansiyon hastalıklarında,
 • Şeker hastalıklarında kullanılması önerilmemektedir.

Doğum kontrol haplarının yan etkisi var mıdır?

Doğum kontrol hapları, doktor kontrolünde ve uygun hastalarda kullanılırsa yan etkilerin görülme riski düşecektir. Ancak her tedavide olduğu gibi doğum kontrol haplarında da çeşitli yan etkiler görülebilir.

Adetin kesilmesi: bazı kadınlarda hormon miktarlarının yeterli olmamasına bağlı kanamalar kesilebilir. Daha yüksek dozda tablet verilmesi gerekir. Ancak adet kesilmesinde öncelikle gebeliğin ekarte edilmesi gerekir.
Memelerde dolgunluk ve hassasiyet: yüksek doza bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak mamografi ve elle muayene ile bir meme hastalığının ekarte edilmesi gerekir. Ancak bu şikayetler genellikle 3 ayda kendiliğinden kaybolur.
Depresyon ve migren tipi baş ağrıları: Bu gibi belirtiler söz konusu olduğunda doğum kontrol haplarının bırakılması ve doktor önerisi dahilinde farklı bir doğum kontrol yöntemine geçilmesi gerekir.

Hipertansiyon: oral kontraseptif alımına bağlı olduğu düşünülüyorsa ilacın kesilmesi ve başka bir yönteme geçilmesi gerekir. 160/90 mm Hg üzerindeki tansiyon durumları risk oluşturur.

Ara kanamalar: hormon seviyesinin yetmezliğine bağlıdır. Daha yüksek dozda bir preperata geçilir. Ancak diğer bir hastalığın ekarte edilmesi gerekir.

Doğum kontrol hapları çoğunlukla 21 adet hapın bulunduğu kutularda satılmaktadır. Adetin 1. ve 5. günleri arası herhangi bir günde başlanır. 21 gün boyunca aynı saatte ve her gün alınır. Bulantı rahatsızlığına karşılık genellikle gece uyumadan önce alınması tavsiye edilir. İlaç bitiminde 7 gün ara verilir. Bu ara sırasında kadın adet kanaması görür. Adet kanaması bitse de bitmese de 8. gün 2. Doğum kontrol hapına başlanması gerekmektedir. Yedi günlük arada genellikle eskisine göre % 50 oranında daha az ve ağrısız bir adet kanaması görülür.

İlacın alımı unutulduğunda, ertesi gün herhangi bir saatte veya aynı saatte 2 adet tablet alınabilir. Ancak 2 tablet unutulmuş ise kadın tabletleri almaya devam eder ancak prezervatif gibi başka bir yöntemi de kullanması önerilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …

Mol Gebelik

Mol Gebelik (Üzüm Gebelik) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mol gebelik halk arasında üzüm gebeliği olarak da bilinen ve oldukça nadir görülen bir kadın hastalığıdır. Mol …

Kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları: Bu işlem en çok yapılan genital estetik ameliyatları arasında yer alır. Kaza, travma, …