Kürtaj İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır? Yasal Boyutu

Bakırköy Kürtaj Merkezi ve İstanbul Kadın Doğum

Bakırköy kürtaj merkezi, yapılan gebelik tahliyelerinin kuralına uygun ve gizlilik politikası çerçevesinde uygulandığı bir kürtaj merkezidir. Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin, 10. Haftaya kadar rahimden tahliye edilmesi anlamına gelir. İsteye bağlı olarak yapılan kürtaj, Bakırköy Kürtaj Merkezimizde, yalnızca 10. Gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir. Şayet kürtaj yani gebeliğin rahimden tahliyesi tıbbi sebepler kaynaklı olarak yapılıyorsa, bebek ya da annenin hayatı sağlık problemleri sebebiyle tehlikede ise, gebeliğin her döneminde kürtaj yapılabilmektedir. Ancak Bakırköy Kürtaj Merkezi olarak, ilerleyen gebelik haftalarında sağlık kaynaklı sebeplerle kürtaj yapabilmek için mutlaka kurul onayı almaktayız.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-fiyatlari

Ülkemizde kürtajın yasal boyutu nedir?

İsteğe bağlı yapılan kürtaj, ülkemizde 10. Gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir. Bu haftayı aşan gebeliklerde yasal olarak kürtaj uygulaması yapılması yasaktır. Şayet kadın 18 yaşından büyükse ve bekarsa, yalnızca kendi isteği ile kürtaj olabilmektedir. Bu aşamada Bakırköy Kürtaj Merkezi olarak gizlilik politikalarına önem verdiğimiz ve yapılan işlemlerin 3. Şahıslarla kesinlikle paylaşılmadığının bilinmesi gerekmektedir.

bakırköy kürtaj merkezi

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj, günümüzde oldukça kolay bir şekilde uygulanan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 15 dakikada tamamlanan kürtaj işleminin daha rahat tamamlanması için genel anestezi uygulanması önerilir. Ancak kadının isteği üzerine lokal ya da genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Bakırköy Kürtaj Merkezi olarak biz bu aşamada kadının sağlık durumuna ve hastanın isteğine göre anestezi yöntemine karar vermekteyiz. Şayet lokal anestezi uygulanacaksa rahim ağzının uyuşturulması gerekmektedir. Lokal anestezi uygulanacak hastaların işlemden önce aç ya da tok karnına gelmeleri fark etmemektedir. Genel anestezi uygulanacak hastaların ise kürtaj işleminden 6 saat önce herhangi bir şey yiyip içmesi yasaktır. Bu aşamada sigara daha içilmemelidir.

Hasta, jinekolojik muayenede olduğu gibi muayene masasına alınır. Ardından kadın sırt üstü uzanır ve ayaklarını gerekli alanlara yerleştirilir. Daha sonra vajinaya bir spekulum uygulanır ve vajina içi ile rahim ağzı antispetik solüsyonlarla temizlenir. Şayet genel anestezi yöntemi tercih edilmişse, bu uygulamalar hasta uyutulduktan sonra yapılır.

Kürtaj uygulamasına başlamadan önce rahim ağzının genişletilmesi sağlanır. Rahim ağzının genişletilmesinden sonra ise kalem inceliğinde plastik bir tüp ile rahim ağzından geçilir ve rahme ulaşılır. Daha sonra ise vakum yöntemi ile rahim içi 15 dakikada temizlenir.

Vakumla kürtaj işleminden sonra doktor eğer gerek görürse ucu küçük kaşık gibi olan cerrahi bir küret aletini nazikçe kullanabilir, böylece rahim içinde kalan tüm fetüs ve plasentaya ait materyaller rahim duvarından ayrıldığından emin olunur.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-yasal-durum

Vakumlu kürtajın avantajları nedir?

Bakırköy Kürtaj Merkezi olarak vakumlu kürtajın daha sağlıklı olması bakımından kürtaj işlemlerini bu yöntemle gerçekleştirmekteyiz.

  • Hamileliğin ilk 3 ayında vakumla kürtaj işlemi yapılabilir.
  • Rahimde gebelikle ilgili bir parça kalma riski %1’den azdır.
  • Komplikasyon riski düşüktür.
  • Rahim ve karın içi organlarının hasar görme riski daha düşüktür.

Kürtajdan sonra kontroller nasıl yapılır?

Kürtaj işleminden sonra Bakırköy Kürtaj Merkezi olarak, işlemden 1 hafta sonra kontrollerin yapılmasını sağlıyoruz. Ardından pelvik kontrolleri yapıyor ve iyileşme sürecini değerlendiriyoruz. Hasta şikayetlerine ve belirtilerine göre işlemin başarılı olup olmadığını tespit ediyor ve kişi için en uygun doğum kontrol yöntemini öneriyoruz.

Faydası olur –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-adet-gorme

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu idrar yollarında görülen iltihaplanmadır ve üriner sistem enfeksiyonu olarak da adlandırılabilir. …

Gebelik tespiti

Gebelik Tespiti Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik tespiti yapılabilmesi için evde idrar numunesi kullanılarak gerçekleştirilen gebelik testi sonucunun pozitif …

Hamilelikte grip aşısı

Hamilelikte Grip Aşısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte grip aşısı anne adayı ve bebeği korumak için yapılan aşılardan biridir. Grip bulaşıcı ve aynı zamanda …