Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Aşılama tedavisi

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Kısırlık tedavileri içinde kullanılan yöntemler arasında tüp bebek tedavisinden önce aşılama yöntemi gelmektedir. Aşılama yönteminde amaç; hamilelik için gerekli hormonların uygulanması ve yumurta gelişimin sağlanmasıdır. Bunun dışında, erkek adaydan alınan sperm hücrelerinin gebelik şansını arttırması için yıkanması ve hazırlanmasını da içermektedir. Hazırlanan spermler, anne adayının rahim ağzına bırakılır.

Aşılama herkese uygun bir yöntem mi?

Aşılama yöntemi, herkese uygun bir yöntem değildir. Çift için ilk olarak kısırlık sorunu tespit edilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Ardından çiftin aşılama yöntemine uygun olup olmadığına karar verilir. Aşılama yöntemi örnek olarak:

  • Rahim ağzında mukus problemi olan,
  • Cinsel ilişkide bulunamama sorunlar,
  • Hafif sperm bozuklukları,
  • Açıklanamayan kısırlık, gibi problemlerde uygulanmaktadır.

Baba adayından alınan sperm örneği, özel laboratuar işlemlerinden geçirilir. Yıkama işlemi sayesinde spermin kalitesi ve hareketliliği arttırılır. Hazırlanan sperm, anne adayına özel bir kanül ile transfer edilir. Aşılama tamamlandıktan sonra hastanın bir süre merkezde dinlenmesi önerilir. Aşılama işlemin başarılı olabilmesi için kadının tüplerinin açık olması gerekmektedir. Bunun dışında erkeğin hareketli sperm sayısının 5 milyon/ml olması gerekmektedir. Bunun dışında kadının yaşının 35 ve üzeri olmaması gerekmektedir.

Aşılama tedavisi ne kadar sürer?

Aşılama tedavisine adet kanaması ile başlanmaktadır. Aşılama işlemi yaklaşık olarak 15 günde tamamlanmaktadır. Adet kanaması başlangıcında hasta muayene edilir ve adetin 3. Ya da 5. Günü tedaviye başlanır. İlaçların etkinliğini ve yumurta gelişimini kontrol edebilmek adına sık sık ultrason kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bunun dışında yumurtalıklardaki yumurta gelişimi istenilen seviyeye ulaştığında çatlama iğnesi yapılır. Çatlama zamanı geldiğinde ise, baba adayından sperm örneği alınır. Ardından, alınan spermler laboratuar ortamında hazırlanır. Daha sonra, en kaliteli spermler seçilir ve rahmin içine transfer edilmek üzere hazırlanır.

Bu yöntemle gebelik elde etme şansı nedir?

Aşılama tedavisinde başarı oranı tüp bebek yöntemine göre daha azdır. Ancak bir adet döngüsünde başarı oranını %18 oranında arttırmaktadır.

Aşılama başarılı olmamışsa hangi yöntem uygulanıyor?

Şayet aşılama yöntemleri 4 defa denenmiş ise tüp bebek tedavisine başvurmak gerekmektedir. Şayet anne adayının tüplerinde tıkanma ya da yapışıklık varsa, aşılama tedavisinden önce laparoskopi yapılabilir. Ancak aşılama tedavisi başarısızlığa ulaşmış ise tüp bebek tedavisine geçmek gerekmektedir.

Aşılama tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Şayet anne adayının yumurtalık rezervleri iyi değilse aşılama tedavisi ile zaman kaybedilmeden tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.
  • Şiddetli erkek kısırlıklarında da zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başvurmak gerekmektedir.
    Aşılama tedavisi boyunca sigara kullanımı ya da sigara kullanılan ortamlarda bulunmaktan kaçınmak gerekmektedir.
  • Aşılama tedavisi boyunca beslenme koşullarına dikkat edilmelidir. Vitamin, mineral, protein ve kalsiyum ihtiyacı günlük olarak giderilmelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle …

AMH Hormonu

AMH Hormonu Testi (Anti-Müllerian Hormon)

AMH Hormonu: Yumurtalık, tüpler, rahim, rahim ağzı ve vajina gibi kadınlık organlarının bulunduğu kanala müller …

Yumurtalık Kanseri Nedir

Yumurtalık Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kanseri: Normal vücut hücreleri büyüme, bölünme ve kontrollü çoğalma yetisine sahiptir. Bazen hücrelerdeki …