Menopoz Belirtileri?

Menopoz Belirtileri?

Menopoz, her sağlıklı kadının yaşaması gereken doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Menopoz, yumurtalıklarının işlevinin tamamlandığı ve artık adet görülmeyen bir döneme giriştir. Ülkemizde menopoz yaşı 45-50 arasıdır. Gelişmiş ülkelerde ise menopoz yaşı ortalama olarak 49’dur. Menopoza girilen yaş genellikle annenin ya da ailedeki diğer kadın fertlerin menopoza girdiği yaşla benzer olmaktadır. Ancak menopoz, bir anda başlamamaktadır. Menopoz önceki süreçte, vücudun menopoza hazırlandığı ve hormonal değişimlere adapte olduğu perimenopoz denilen bir süreç yaşanmaktadır. Bu süreçte adetler düzensizleşir, kanam miktarı azalabilir ve menopoza ait belirtiler görülmeye başlanabilir. Menopoz döneminde görülen belirtilerin yoğunluğu her kadında farklıdır.

Menopoz belirtileri ise:

Sıcak Basması

Menopoz döneminde görülen en yaygın sorun sıcak basmasıdır. Menopoza bağlı olarak yüzde ve vücudun üst kısmında sıcak dalga fark edilebilir. Sıcak basması sebebiyle yüz ve göğüs bölgesinde kızarıklıklar meydana gelebilir.

Gece Terlemeleri

Gece terlemeleri, ateş basmasıyla beraber görülen ve genellikle uykudan uyandıracak kadar şiddetli olan yoğun terlemelerdir. Hormonal değişimlere bağlı olarak her kadında farklı şiddette görülebilir. Gece terlemeleri uyku bozukluklarına yol açarak kadının hayat kalitesini düşürebilir.

Düzensiz Adet Görme

Menopoza yaklaştıkça adetlerde düzensizleşme meydana gelir. Adet görülen günler kısalabilir ya da adetler arasındaki süre uzayabilir.

Vajinal Kuruluk

Menopoz döneminde östrojen hormonun azalması ile birlikte vajinada kuruluk meydana gelebilir. Bu sebeple de cinsel ilişkide ağrı duyulabilir. Vajinada kuruluk kaşıntı ve tahrişe de yol açabilir.

Cinsellikten soğuma

Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler kaynaklı olarak cinsellik ikinci plana atılabilir. Yaşanan menopoz belirtileri sebebiyle kadın strese girebilir ve cinsellik uzak gelebilir.

Halsizlik

Yaşanan hormonal değişimler kaynaklı olarak sürekli yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkabilir. Halsizlik sebebiyle, odaklanma sorunu ya da depresyon meydana gelebilir. Kadın enerji eksikliği yaşadığı için günlük olarak fiziksel aktivitesi de azalır.

Duygu durumunda dalgalanma

Menopoz döneminde yaşanan duygu durum değişimleri de hormonlar kaynaklıdır. Kadın bir anda mutluyken, bir anda sinirlenebilir.

Kilo Alma

Yaşanan menopoz belirtileri sebebiyle kadın kendini yemeye verebilir ve bu sebeple de kilo alma gözlemlenebilir. Halsizlik gibi belirtiler sebebiyle fiziksel aktivite azaldığı için de kilo alma meydana gelebilir. Bunun dışında östrojen hormonu azaldığı için vücut daha çok yağ depolamaya başlayacaktır. Bu durumda da metabolizma yavaşlar. Kilo almamak adına beslenme düzenine dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Saç Dökülmesi:

Saçlar menopozda dökülmeye başlayabilir. Saçlar uzamak için ve güçlerini korumak için östrojen hormonuna ihtiyaç duymaktadır. Ancak östrojen hormonun azalması saçların zayıflamasına ve dökülmesine yol açabilir.

Uyku Bozuklukları

Yaşanan tüm belirtiler ve özellikle ateş basması ve gece terlemesi, kadının uyku bozuklukları yaşamasına yol açabilir.

Odaklanma Sorunları

Menopoz döneminde yaşanan hormonal farklılıklar ve stres kaynaklı olarak odaklanma sorunları meydana gelebilir. Uyku düzeninin bozulması gibi belirtilerin de etkisiyle unutkanlık başlayabilir.

İdrar Kaçırma

Menopoz döneminde gene hormonal kaynaklı olarak mesane bölgesinde bulunan kaslar zayıflar. Bu sebeple de hafif ya da orta şiddetli idrar kaçırmalar meydana gelebilir.

Şişkinlik

Adet dönemlerinde yaşanan şişkinlik sorunu menopoz döneminde de devam edebilmektedir. Menopoz kaynaklı olarak yaşanan şişkinlik, östrojen hormonun azalması kaynaklı olarak metabolizmanın yavaşlaması sebebiyledir.

Depresyon

Menopoz döneminde yaşanan belirtiler ve artık anne olma yetisinin kaybolduğu düşüncesi kadını depresyona sürükleyebilir. Bu dönemde kadın, artık kadınlığını kaybettiğini ve yaşlandığını düşünerek depresyona girebilir. Unutulmaması gereken, bu sürecin oldukça doğal olduğu ve kadınlığın yitirilmesiyle ilgili olmadığıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2019-genital-estetik-fiyatlari

Genital Estetik

2019 Genital Estetik Fiyatları 2019 genital estetik fiyatları basit bir dudak küçültme işlemi ortalama 5-7 bin tl arası …

kürtaj hakkında merak edilenler

Kürtaj Hakkında Merak Edilen 20 Soru

Kürtaj nedir nasıl yapılır? İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi işlemine kürtaj adı verilir. Ayrıca kürtaj …

genital-sigil

Genital Siğil

Genital Siğil Nedir? Genital siğil, HPV virüsüne bağlı olarak meydana gelen cilt yüzeyinde karnabahar şeklinde büyüyen …