İdrar Yolu Enfeksiyonları PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı   
Cumartesi, 24 Nisan 2010 10:26

Erişkin kadınların her yıl %10-20' sinde idrar torbası ve uretra denilen idrar yolunda enfeksiyon meydana gelir. Erkeklere göre kadınlar idrar yolları enfeksiyonlarına daha sık yakalanırlar. Uretra denilen kısmın kadınlarda daha kısa olması ve bu bölgede mikropların uretraya daha kolay geçebilir olması duyarlılığı arttırır. İdrar yolları iltihabında belirtiler genel olarak;

* İdrar yaparken yanma olması,

* Sık idrara çıkma,

* Çabuk sıkışma hissi,

* Kasık orta kısmında ağrı ve hassasiyet, şeklindedir.

Tanı; yukarıdaki belirtilere ilave olarak idrar tetkiki yapılarak tanı kesinleştirilir. Hasta idrarını verdikten hemen sonra, mikroskobik ve kimyasal incelemesi yapılır. Her mikroskobik alandaki iltihap hücre ( Lökosit) sayısı ve bakteri sayısı kontrol edilir. Her alanda lökosit sayısının 6-7 üzerinde ve bakteri görülmesi genellikle enfeksiyon lehine bulgulardır. Ayrıca idrarda bakterinin cinsini belirlemek amacı ile Kültür testi, bu bakteriye etki edecek antibiyotiği belirlemek amacı ile de Antibiyogram testi yapılabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında sıklıkla karşılaşılan bakteri, bir barsak bakterisi olan Koli Basili' dir. Dolayısı ile bazen Kültür-Antibiyogram yapmadan direk bu bakteriye yönelik antibiotik verilebilir. İdrar yolu enfeksiyonu sıklıkla vagina ve rahim enfeksiyonları ile karışabileceği için genital muayene yapılması ayırıcı tanı için önemlidir.

Tedavi; antibiyotikler, antiseptikler ve idrar pH' ını asit yapan ilaçlar kullanılır. Tedaviye cevap vermeyen iltihabi durumlarda idrar yollarında yapısal ( Doğumsal) bir anormallik aramak doğru olur. İdrar yollarında taş, tümör, kronik iltihaba bağlı yapısal değişikliklerde tedaviyi engelleyebilir. Ayrıca, gebelerde, beslenme bozukluğunda, şeker hastalarında, kanser tedavisi alanlarda vücut direncinin zayıf olmasından dolayı tedaviye cevap yeterli olmayabilir. Bu durumların hepsinde antibiyotik tedavisinin daha uzun süreli olması ve sıvı alımının bol olması gereklidir. Ayrıca C vitamini alınması idrarın asidik olmasına ve bakterilerin üremesine engel teşkil ederek antibiotik tedavisine yardımcı olabilir.

Bazı kadınlarda özellikle ilişki sonrasında idrar yolu enfeksiyonu sık görülür. Bu kadınlara ilişki sonrası koruyucu antibiotik kullanımı ve ilişkiden hemen sonra idrara çıkması önerilir.

 

Balayı Sistiti ;

Yeni evli kadınlarda ilişki sıklığına bağlı olarak idrar yolunun çıkış kısmında tahriş meydana gelir. Tahrişe bağlı olarak bölgede bulunan bakterilerde çoğalma, uretra ve idrar torbasına geçiş olur. Oluşan enfeksiyon idrar yaparken aşırı yanma, sıkışma hissi ve şiddetli acıya yol açar. Tedavide antibiyotik kullanımı ve ilişkiye ara verilmesi önerilir. Prezervatif kullanımı fayda sağlayabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için Dr. İsmet YILDIRIM' ı arayabilirsiniz.

 

 

 


Shares:Google书签Yahoo书签雅虎收藏夹365Key网摘新浪ViVi百度收藏天极网摘diglog和讯网摘POCO网摘YouNote网摘博拉网天下图摘 spurl blogmarksBlinkListredditdiggDel.icio.usFree Java open source projects.

LAST_UPDATED2
 

Son Eklenenler

Dış Genital Organlar   Dış Genital Organlar: Vulva : Vulva terimi ile ...
İç Genital Organlar A. Vagina: Vulvayı uterus ile birleştiren, 8-9 cm uzunlu...
Ruhsal gelişim Seksüel olgunluğa götüren yapısal değişmeler yanında...
Fiziksel Gelişim Anatomik DeğişikliklerÇocukluktan er...
Gebelik Teşhisi Her ay düzenli adet gören bir kadında adet rötarı olmu...

Çok Okunanlar

KURTAJ Kürtaj Kürtaj kadın doğum hekimlerinin en çok uygu...
DÜŞÜK DÜŞÜK (Gebelik Kaybı) Bütün Gebeliklerin % 15 i g...
ERKEN DOĞUM ERKEN DOĞUM Normal gebelik süresi 40 haftadır. 37-41 h...
Osteoporoz(Kemik Erimesi) Osteoporoz   Osteoporoz ( kemik e...
Menopoz Nedir Üreme döneminden yaşlılığa geçiş dönemine “Klimak...