Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçen enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklardır. Bu enfeksiyonlar genellikle herhangi bir belirti oluşturmazlar. Tıbbi olarak, enfeksiyonlara bir takım belirtiler gösterdiklerinde hastalık denir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklara “cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar” da denilmektedir. Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık ve enfeksiyon türü vardır. İyi haber şu ki, kendimizi cinsel hastalıklara karşı koruyabileceğimiz önlemler vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genellikle cinsel ilişki yoluyla edinilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan organizmalar insandan insana kan, meni veya vajinal ve diğer vücut sıvılarından geçebilir.
Bazen bu enfeksiyonlar gebelik veya doğum sırasında anne veya bebek arasında, kan nakli aracılığı ile ya da iğne paylaşımı yoluyla bulaşabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, her bulaşan hastada farklı belirtiler gösterebilir. Bu nedenle, komplikasyonlar ortaya çıkıncaya veya bir eş tanısı konana kadar fark edilmeyebilirler. Hastalıkları işaret eden belirtiler şunları içerir:

 • Cinsel organlarda, ağızda veya rektal bölgede yaralar veya darbeler
 • Ağrılı veya yanma hissi ile idrara çıkma
 • Alışılmamış veya garip kokulu vajinal akıntı
 • Olağandışı vajinal kanama
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı
 • Kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi
 • Alt karın ağrısı
 • Yüksek ateş

Doktora başvurulması gereken durumlar:

 • Cinsel yönden aktif bir yaşam sürüyorsanız, enfeksiyona maruz kalmış olabilirsiniz.
 • Yukarda yazılan belirtileri yaşıyorsanız,
 • Şüpheli bir cinsel ilişkiniz olduysa hemen doktora başvurmalısınız.
 • Cinsel ilişki olmadan enfeksiyona kapılmak yine de mümkün olsa da, cinsel ilişki diğer birçok bulaşıcı ajanların yayılmasında da ciddi rol oynar. En tanıdık örnek ise hepatit A, B ve C virüsleri olacaktır.

Risk faktörleri nelerdir?

Cinsel yönden aktif olan herkes, cinsel yolla bulaşan enfeksiyona maruz kalma riskine sahiptir. Bu riski artırabilecek faktörler şunları içerir:

Korunmasız cinsel ilişki: Prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye giren enfekte bir eşin, vajinaya nüfuz etmesi enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırır. Prezervatifin yanlış kullanımı da riski arttırabilir.
Birden fazla partnerle cinsel ilişkiye girme: Cinsel ilişki kurduğunuz kişi ne kadar çok ve farklı olursa, riskiniz de o kadar yüksek olur.
İğne paylaşımı: HIV, hepatit B ve hepatit C gibi ciddi enfeksiyonlara bu şekilde çok kolay yayılır.

Anneden bebeğe bulaşma: Belirli cinsel yolla bulaşan hastalıklar (örneğin HIV) enfekte olmuş bir bir anneden, hamilelik veya doğum sırasında çocuğuna da geçirilebilir. Bu durum bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilir hatta ölümcül olabilir. Tüm hamile kadınlar bu enfeksiyonlar için önceden sağlık taramasından geçirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi genellikle daha kolaydır. Viral enfeksiyonlar yönetilebilir, ancak her zaman iyileştirilemez. Hamileyseniz ve bir enfeksiyon geçirirseniz, derhal tedaviniz bebeğe bulaşma riskini önleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vajinismus-nedir-tedavisi-nasildir

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus Hastalığı Nedir? Tanım olarak ilişkiye girememe durumudur. Sıklıkla psikolojik sebeplere bağlıdır. Özellikle …

genital-estetik-sonrasi-bakim

Genital Estetik Sonrası Bakım

Genital Estetik Sonrası Bakım Genital estetik Türkiye’de sıklıkla yapılan ve sonuçları hasta tarafından oldukça …

kürtaj anestezi narkoz

Kürtaj ve Anestezi (Narkoz)

Kürtaj ve Anestezi (Narkoz) Kürtaj işlemi sıklıkla narkoz altında yapılır. Normalde işlem ağrılıdır. Özellikle …