ayrıntılı ultrasonografi

Gebelikte genellikle 18-23. haftalar ve 32. hafta olmak üzere 2 kez yapılan ayrıntılı anatomik inceleme ve doppler sonografik incelemedir. Özellikle:

  • Yüksek risk grubuna giren ileri yaş gebeliklerinde,
  • Evvelden genetik problemli doğum yapmış gebelerde,
  • Tekrar eden düşükler yapan gebelerde,
  • Normal ultrasonografik incelemelerde problem olma ihtimali yüksek gebelerde,
  • Diabetik ve Hipertansiyonu olan gebelerde,
  • Gebeliği esnasında Kızamıkçık, Toksoplazma, CMV, Herpes Tip 2 vb. enfeksiyon geçirenlerde,
  • Cenin üzerine zararlı etkisi olabilecek ilaçların kullanıldığı durumlarda,
  • Gelişme geriliği mevcut gebeliklerde, yapılması gerekmektedir.

Anatomik olarak; beyin ve omurilik soğanı, kalp, akciğerler, mide, barsaklar, karaciğer, böbrek, böbrek yolları, idrar torbası, dalak, karın ön duvarı, kollar ve bacaklar, eller ve ayaklar, genital organlar, burun, dudak ve damak, kulak, gözler, göbek kordonu, plasenta, amnios sıvısı, rahim yapısı ve bebeğin rahim içindeki konumu sistematik olarak incelenir. Özellikle kalp incelemesinde, kalbe giren çıkan büyük damarların yapısı, kalp kapaklarının yapısı ve kalpte delik olup olmadığı araştırılır. Gerekirse renkli doppler inceleme ile anatomi daha belirgin hale getirilir.

doppler

Doppler nedir?

Doppler incelemede ise bazı kan damarlarındaki kan akımı özellikleri ve ölçümleri tespit edilerek fetusun o anki durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Göbek kordonu atardamarı, beyin içindeki atardamar, rahme giden atardamar ve ‘’Duktus Venosus’’ denilen göbek kordonundan kalbe giden damar özellikle kontrol edilen damarlardır. Bebeğin mevcut sıkıntısı tespit edilerek tedavi yoluna gidilir. Özellikle amnios sıvısı azalmış, gelişme geriliği olan bebeklerde yapılması gereken bir tetkiktir. Bazı durumlarda haftalık yapılan kontroller ile fetus yakın takibe alınır. Rahim içinde sıkıntı yaşayan bebeğin erken bile olsa doğurtulması gerekebilir.

Ayrıntılı ultrason ile her anomali kesin saptanır mı?

Ayrıntılı ultrasonografinin mutlaka en iyi merkezlerde en iyi hekimler tarafından yapılması gerekir. Ancak unutulmaması gereken yüzde yüz anomali tespitinin söz konusu olmadığıdır. Ayrıntılı ultrason ile %70 oranında anomali tespit edilebilir. Bazı anomaliler ultrasonda tespit edilememektedir.

Yorum yaz

*

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

© 2016 Dr. İsmet Yıldırım